פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כלכלה בדרך לתהום
עגל הזהב / דוד סיון (יום שני, 14/07/2003 שעה 15:00)


כלכלה בדרך לתהום


ד''ר דוד סיוןבמאמר קודם (צמיחה ואי שוויון) הצגתי נתונים על הצמיחה של הכלכלה הישראלית. מסתבר שכבר שנים רבות, מאז 1973, המשק צומח לאט מאד ושהמגמה הזאת מאד יציבה. בין הגורמים למצב הוזכרו המגמות היציבות הבאות (בן-דוד)1:
  1. גידול בתשלומי ההעברה
  2. גידול בממדי העוני ואי השוויון בחלוקת ההכנסות
  3. גידול בשיעורי האבטלה ובמקביל קיטון שיעורי ההשתתפות בכח העבודה.

תארנו גם את מודעות המערכת הציבורית שהמגמות הללו לא הושפעו מצעדי מדיניות שונים שהונהגו לאורך השנים בכדי לשנות מגמות אלו. באופן מיוחד הדגשנו את עמדת בכירי האוצר שהגידול בתשלומי ההעברה (האמצעי למלחמה בעוני ואי השוויון) לא ממש משפר את המצב.


בן-דוד, בסדרת המאמרים, הציג פתרון מערכתי וציין כי ''מדובר בצורך מיידי בעסקת חבילה כלכלית-חברתית רחבת היקף המונעת מהבנה ומהסכמה של הציבור הרחב על כל גווניו'' (מסקנות עיקריות והמלצות למדיניות). הוא מדגיש את הצורך לפעול בכל התחומים בו זמנית.

לפני מספר שבועות הצגתי כאן את בעיית השקיפות במערכת הציבורית עם הדגשה על התקציב. הובהר אז שחלק ניכר מהתקציב נעלם מעיני המחוקק הרגיל (שקיפות המערכת הציבורית). הסתבר כי הבקרה הציבורית על התהליך התקציבי לוקה בחסר. בן-דוד מרחיב את הסיפור ומתייחס יותר לממדי הבעיה:
''מצד אחד השוואות שנעשו ..... מצביעות על כך שהוצאות הרווחה של ישראל אינן חריגות ביחס למקובל במערב. מצד שני, החלה הממשלה לאחרונה לקצץ בהן ללא רחם, בטענה שהוצאות הרווחה גדלו לממדים שאין המדינה יכולה לשאת עוד..... מדוע מדינות אחרות יכולות לעמוד בנטל ואנחנו לא? .... עובדה, שגם לאחר ניכוי כל ההוצאה הביטחונית, סך ההוצאה הציבורית בישראל גבוה ב-‏11% תוצר (השווים ל-‏52 מיליארד שקלים) בהשוואה למקובל במדינות ה-OECD. אם זה לא הולך לביטחון, ולא לרווחה הפורמלית, אז על מה בדיוק אנו מוציאים כל כך הרבה כסף?'' (על ערפל ומדיניות)


למרות הניתוח המצויין של הבעיות בפניהן עומדת מדינת ישראל, למיטב הבנתי, השינוי שמציע בן דוד הוא לכל היותר יעול עמוק של מערכות מדינת הרווחה שאנחנו מכירים כבר הרבה שנים.


מצד שני מילטון פרידמן כבר תיאר את בעיית היד הנעלמה ההפוכה. בתחומי הפעילות הממשלתית ''אדם המתכוון אך ורק לשרת את האינטרס הציבורי באמצעות טיפוח של התערבות ממשלתית מונהג באמצעות יד נעלמה לקידומו של אינטרס פרטי שאין לו דבר וחצי דבר עם כוונתו המקורית'' (החופש לבחור, 1980, עמוד 25). בהמשך פרידמן מביא עובדות ונתונים שמחזקים את הקביעה הזאת שלו על מהות השרות הציבורי. הספר גם מציג שיטה לביזור מערכת החינוך (שיטת השוברים) והעברת הבחירה היכן ילמד הילד להוריו. בשורה התחתונה, פרידמן מצביע על הצורך והתועלת שבהפרטת המערכת הציבורית במידת האפשר .

בדיון שהתפתח כאן, לפני מספר חדשים, בעקבות מאמרו (היד הנעלמה והעלם השלום) הציג אריה פרלמן שיטה אלטרנטיבית מבית מדרשו של מילטון פרידמן לטיפול בבעיות הרווחה. זוהי שיטת מס ההכנסה השלילי שאמורה , לטפל בבעיות הרווחה במקום המנגנונים הציבוריים שישארו לפעול רק במקרים קיצוניים ביותר. כמו בתכנית לביזור מערכת החינוך, העיקרון של השיטה הוא העברת השליטה בגורלם לנזקקים עצמם ובאותו זמן מתמרצת אותם להשתתף בשוק העבודה.

במאמר יותר מאוחר (על האשליה שבמדיניות הרווחה) הצגתי בצורה טכנית יותר את הסיבות מדוע מדינת הרווחה נידונה לכישלון. הצגתי גם איך עובדת השיטה ואת יתרונותיה. אולי כבר עדיף לנסח פתרון על פי העקרונות שמשרטט פרידמן ושאמור לצמצם באופן רדיקלי, ובהדרגה, את המערכת הציבורית ולכן את עלות הפעלתה.


מדוע ''הנבחרים'' שמכירים את העובדות וגם את הפתרונות לא מגיעים לכדי גיבוש תכנית רדיקלית להטות את מגמת ההתדרדרות לתהום? מדוע לא קיימת (ולא היתה) יזמה להפרטת המערכת הציבורית כפי שמומלץ על ידי ספרו של פרידמן?

מדוע שר האוצר, בנימין נתניהו שודאי מכיר את האלטרנטיבות (וכנראה תומך בהן) המומלצות על ידי פרידמן, מסתפק במס שפתיים ופשרות רחוקות מאד ממנה? האם באמת נגזר עלינו, כפי שאומר יניב ויסמן ש''היקיצה תהיה רק בתהום''?  1. אני מודה למיכאל מ. שרון על הבאת קבוצת המאמרים לידיעתי.
    ד''ר בן-דוד הוא חוקר באוניברסיטת תל-אביב להלן הקישורים המתאימים. תרשים: הבעיות העיקריות בתחום הכלכלי-חברתי ומוקדי מדיניות מרכזיים וגם סדרת המאמרים תחת הכותרת אי-שוויון וצמיחה בישראל.
    סדרת המאמרים פורסמה גם באתר של גלובס בין סוף יוני לתחילת יולי 2003.חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אימהות חד הוריות
אליצור סגל (יום שני, 14/07/2003 שעה 15:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
הסיפור של האימהות החד הוריות מזכיר לי משהו שקראתי לפני מספר שנים.
לשיך בדואי מכובד בנגב יש ארבע נשים ועשרים וחמשה ילדים.
היות ועל פי חוקי המדינה הביגמיה אסורה הרי נשותיו של השיך נישאו לו רק כדת מוחמד וישמעאל והן נחשבות בעיני החוק הישראלי לאימהות חד הוריות.
השיך המכובד הינו מובטל. שהרי איך יתכן ששיך מכובד ישטוף כלים במסעדה יהודית? והרי מהנדס אינו יכול להיות וגם לא עורך דין.
לפיכך מקבל מיודעינו השיך קיצבת ילדים וגם כל ההטבות עבור אימהות חד הוריות בתוספת דמי אבטלה לחשבון הבנק שלו בסכום כולל של שישים אלף ש''ח לחודש מכיסי העם חכם והנבון משלם המסים הישראלי היהודי שהרי הערבים אינם משלמים מיסים כלל.
אליצור
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
ערן בילינסקי (יום שני, 14/07/2003 שעה 15:33)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''מכיסי העם חכם והנבון משלם המסים הישראלי היהודי שהרי הערבים אינם משלמים מיסים כלל''

כל הערבים אינם משלמים מיסים? כל היהודים משלמים מיסים?

באמת.
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
אלכסנדר מאן (יום שני, 14/07/2003 שעה 15:43)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מפנה אותך לדיון שהתנהל בג'ורנאלי בשאלת מכ''א (מדינת כל אזרחיה), אשר בו התייחסו גם לנקודת גביית המיסים בסקטור הערבי.
למותר לציין כי אינני ''קונה'' הסברים אלו, ומסרב להאמין שאזרחיה הערביים של מדינת ישראל ''אינם משלמים מיסים''. זה פשוט בלתי נתפש.
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
ערן בילינסקי (יום שני, 14/07/2003 שעה 16:01)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדיון שקישרת אליו מתייחס לגביית מיסים עירוניים (ארנונה). תגובתו של אליצור מתייחסת לגביית מס הכנסה (שממנו המדינה מממנת, בין השאר, את הקיצבאות השונות).
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
אלכסנדר מאן (יום שני, 14/07/2003 שעה 16:09)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ידוע לי שהמדובר היה במיסי ארנונה בקישור שהבאתי, אולם מיסים הם מיסים בסופו של דבר, והרמז שאזרחיה הערביים של מדינת ישראל אינם משלמים מיסים (וכלל לא משנה איזה מיסים לשיטתי) נראית לי יותר מתמוהה.
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
ערן בילינסקי (יום שני, 14/07/2003 שעה 16:15)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחוז גביית המיסים בישובים הערביים, ככל שידיעתי מגיעה, אינה גבוהה במיוחד. בין אם בשל חוסר רצון לשלם, רמת הכנסה נמוכה, וחוסר אכיפה מצד הרשות המקומית. כעת נשארה השאלה הבלתי-פתירה של הסיבה והמסובב - האם בקרב ערביי ישראל יש סירוב אינהרנטי לשלם מיסים עירוניים, מה שמוביל להשקעת-חסר של המדינה בתשתיות בישובים הערביים, או שמא זוהי ראקציה לחוסר ההשקעה של המדינה בתשתיות הישובים הערביים ולמשקעי הממשל הצבאי.
_new_ הוספת תגובהזה בדיוק הבעיה - שזה בלתי נתפס
אליצור סגל (יום שלישי, 15/07/2003 שעה 16:57)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
זה בדיוק הבעיה - שזה בלתי נתפס. אבל במדינת חלם הישראלית הכול אפשרי - גם להביא הנה חבורת רוצחים מבכל רחבי המזרח התיכון.
הגיע הזמן שתתקשרו למציאות.
אליצור
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
אליצור סגל (יום שלישי, 15/07/2003 שעה 16:54)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
בודאי שיש ערבים שמשלמים מסים ובודאי שיש יהודים שאינם משלמים מסים אבל בגדול זו ההבחנה - היהודים משלמים חלק גדול אין שעיור מאחוזם באוכלוסיה והערבים משלמים חלק קטן לאין שיעור מאוחוזם באוכלוסיה.
גם לא כל תאונות הדרכים נגרמות ממהירות מופרזת אבל לולא המהירות המופרזת רוב תאונות הדרכים לא היו קורות או היו מסתימות בלי נפגעים לכן ההבחנה נשארת בתוקף בשני המקרים למרות שיש לה כמובן מגבלות.
אליצור
_new_ הוספת תגובהמי משלם או לא משלם מס
דוד סיון (יום שלישי, 15/07/2003 שעה 17:30)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

.

יתכן מאד, אליצור, שאתה צודק בקביעתך אבל הפרמטרים שאתה מביא (''היהודים משלמים חלק גדול אין שעיור מאחוזם באוכלוסיה.......'') לא מהווים הוכחה. אתה לפחות צריך לבדוק את חלקה של כל קבוצה בהכנסה.

צריך לבדוק לאיזה קבוצה יש ממוצע הכנסה גבוה יותר ואיזה חלק מזה הולך למס.
_new_ הוספת תגובהשקרים, סקרים וסטטיסטיקה
ערן בילינסקי (יום שלישי, 15/07/2003 שעה 17:34)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''לולא המהירות המופרזת רוב תאונות הדרכים לא היו קורות או היו מסתימות בלי נפגעים'' - קביעה לא נכונה. המהירות מהווה גורם לאחוז קטן למדי (למיטב זכרוני, בין 2 ל- 10 אחוזים בלבד, המספר מתפרסם מדי פעם בכתבות במדור הרכב של Ynet) מהתאונות. למשטרה קל לאכוף את חוקי המהירות, לכן חלק נכבד מהדוחו''ת שנרשמים הם על מהירות, ואין קשר ביניהם לבין הגורמים בפועל לתאונות.

''היהודים משלמים חלק גדול אין שעיור מאחוזם באוכלוסיה והערבים משלמים חלק קטן לאין שיעור מאוחוזם באוכלוסיה.'' - הבחנה שדורשת הוכחה, והכנסה לקונטקסט. יש לבחון את ההכנסה בפועל של האוכלוסיות השונות, ורמת הגרעיניות של הנתונים גסה מדי - יהודים תושבי רמת-אביב משלמים הרבה יותר מאחוזם באוכלוסיה לעומת ערבים, אבל יהודים תושבי בני-ברק משלמים הרבה פחות מאחוזם באוכלוסיה, אוכלוסיית הסוחרים היהודים בשוק <X> בתל-אביב מעלימה מס בשיעור בל יתואר וכו'. כך שההבחנה אינה נשארת, לדעתי לפחות, בתוקף. אם משום שהיא מכלילה מדי, אינה מעוגנת בנתונים אלא באנקדוטות, ואינה מתייחסת לגורמים המשפיעים (למשל רמת ההכנסה).

כמו שאמר אחד מחביבי הפורום - הבודהא הוא בפרטים.

<X> - לא רוצה להפליל אף שוק...
_new_ הוספת תגובהשקרים, סקרים וסטטיסטיקה
אליצור סגל (יום שלישי, 15/07/2003 שעה 21:47)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
לפי מה שקראתי הערבים מהווים עשרים אחוז מהאוכלוסיה ומשלמים פחות מאחוז אחד מהמיסים.
כך שטענותיכם נופלות - יתכן אי שויון אבל לא אי שויון כזה.
בכל מקרה אני אשמח אם דוד סיון יטרח לחפש את הנתונים המדויקים.
נוסף לכך זה דבר הנראה בעיניים וכל מי שחי בשטח רואה אותו - משפחה שבה האב האם והבן הגדול מובטלים לכאורה
אבל יש להם שלוש מכוניות טרקטור סוס וטרקטורון וטנדר. טלויזיה ווידיאו. וזה לא מקרה אחד אלא כפרים שלמים חיים ככה.
אליצור
_new_ הוספת תגובההחרדים והמתנחלים מואשמים בכל החוליים הכלכליים
ישראלי פזיז (יום רביעי, 16/07/2003 שעה 10:40)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ע''י כל מצורע וזב חוטם חדשות לבקרים. אולם אם מאן דהו מנסה להראות את מקור הצרות הכלכליות העיקרי (קרי הערבים) מיד יושתק ויואשם בגזענות ופאשיזם. הגיע הזמן להגיש תביעות דיבה על האשמות כאלה ולו רק בכדי לחשוף את האמת לציבור באמצעות מהלך המשפט.
_new_ הוספת תגובההחרדים הערבים והמתנחלים מואשמים בכל החוליים הכלכליים
סתום אחד (יום רביעי, 16/07/2003 שעה 11:44)
בתשובה לישראלי פזיז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכל אמת שלוש אוכלוסיות של פרזיטים
השאלה רק מי הכי גרוע?
_new_ הוספת תגובהאימהות חד הוריות
אלירז (יום שני, 14/07/2003 שעה 20:40)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה רומז משהו בסיפור שלך?

אולי, שהערבים אף פעם לא משלמים...??

________________________________

פוליטי - http://polity.up.co.il
_new_ הוספת תגובהתקרא בקישור שהביא אלכסנדר.
אליצור סגל (יום שלישי, 15/07/2003 שעה 16:55)
בתשובה לאלירז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאתה משמיט
דדד (יום שישי, 18/07/2003 שעה 21:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתון חשוב והוא הקשר בין כמות העליה לשיעור הצמיחה.
יש עוות לא קטן במשק הישראלי מאז ומתמיד,לפיו הוא מאד מתקשה לייצר צמיחה ללא מלחמה או גל עליה גדול,וגל הבקושים שנלווה לכך.
לכן,ירידת שיעור הצמיחה כתלות בשיעור העליה,היא תהליך טבעי.
צמיחה נמוכה איננה אסון כזה גדול,ולראיה יפן והדפלציה המתמשכת שלה.
זה לא נעים,אבל זה לא צריך להדרדר למשבר חברתי כלכך עמוק.
במקום לשגות בחלומות באספמיה על הפיכת ישראל לארה''ב של המזרח התיכון,אולי מוטב היה להתמקד במזעור נזקים עד יעבור המיתון העולמי.
_new_ הוספת תגובההנושא: מה מעכב שיפור הצמיחה
דוד סיון (יום שישי, 18/07/2003 שעה 23:29)
בתשובה לדדד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

.
עליה תורמת לגידול בקצב הצמיחה ולא מעכבת ולכן היא לא מוזכרת במאמר. מצד שני, הרי המאמר עוסק בפגיעה בקצב הצמיחה בגלל אופיה והתנהלותה של המערכת הציבורית. לכן העליה והשפעתה על הצמיחה לא מוזכרת. אם וכאשר אדון בגורמי הצמיחה אצטרך להזכיר גם את הגורם של שינוי באוכלוסיה ואיכותה.

צמיחה נמוכה היא לא אסון אבל מבחינתי, כמו רבים אחרים, היא פחות רצויה מצמיחה מהירה. המשבר החברתי עליו אתה מדבר הוא כבר כאן וזה בגלל שצמיחה ממוצעת נמוכה משאירה רבים הרבה מתחת לממוצע. המשבר החברתי לא נובע מכך שעצוב לנו שהצמיחה נמוכה.

המיקוד שלי הוא אכן במיזעור נזקים שתוצאותיו יהיו שיפור בקצב הצמיחה באופן משמעותי עוד לפני גמר המיתון העולמי. ואני לא חולם באספמיה. יש לא מעט מומחים שטוענים זאת כבר הרבה זמן (עוד לפני המיתון העולמי). בכלל מיתון הוא לא כורח המציאות.
_new_ הוספת תגובהדוד: פרופ' פרידמן עצמו
אריה פרלמן (שבת, 19/07/2003 שעה 11:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חוזר בספרו לא פעם על ההסתייגות, לפיה כל שינוי רדיקלי ייתקל בשורה של התנגדויות על רקע פוליטי ומגזרי, והדבר נכון קל וחומר בישראל הקטנה - שהמבנה הכלכלי בה ריכוזי הרבה יותר, והיא נשלטת במידה רבה יותר על-ידי קבוצות אינטרסים.

נתניהו הוא הראשון שיוצא חזיתית - מבחינה משפטית, מוסרית וציבורית - נגד התרבות הרעה הזאת.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי