פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
צמיחה מעולם אחר
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 18/11/2003 שעה 15:00)


צמיחה מעולם אחר

ד''ר דוד סיון

''ניתן לקבוע בוודאות גבוהה יחסית כי יש ממש בדיבורים על התאוששות תעשיית ההיי-טק. אין מדובר בשלב זה בחזרה לשיעורי צמיחה מהירים אך בהחלט מדובר על שינוי תוואי - בחזרה ממסלול צניחה למסלול צמיחה... היקף ההשקעות בחברות סטארט-אפ בארה''ב וגם בישראל נמצא בעלייה'' (זאב הולצמן, מצניחה לצמיחה?, 14.11.2003).התאוששות המשק האמריקאי אכן מתחזקת וגם התחזיות הצמיחה לשנה הקרובה משתנות לטובה בחודשים האחרונים. מאחר וזהו משק שמוביל את תהליך הצמיחה העולמי צריך לצפות לטוב גם במשקים אחרים. עוד נקודה חשובה שמעלה הולצמן, יו''ר גיזה הון סיכון, היא העובדה שזה קורה למרות ההרעה במציאות הגיאופולטית בעולם. במדור זה העלינו לא פעם טענה דומה בקשר למשק המקומי: שהמלחמה בטרור לא אחראית לכל עומק ההתכווצות של התוצר המקומי. בכל מקרה, גם בישראל נתוני הצמיחה מראים שיפור משמעותי לעומת השנים הקודמות, במיוחד במגזר העסקי (תקציב 2004 וצמיחה). סביר להניח שהגידול בשיעורי הצמיחה במשק האמריקאי ישפיעו על המשק שלנו לטובה.

אבל הפעם אנסה לתאר תהליכי צמיחה כלכלית במשקים אחרים שלא ממש מגיעים לכותרות חדשות לבקרים. במאמר זה נסתכל על תהליכי הצמיחה במשקים הללו. במדגם שלנו יש משקים המסווגים כמפותחים (יפן, גרמניה וצרפת), משק במעבר (רוסיה) ומשקים מתפתחים (סין והודו).הצגת הנתונים נעשית בכדי להציג את המגמות בכל אחד מן המשקים שבחרנו ובכדי לערוך השוואה. לצורך כך בחרנו מקור שיתן לנו נתוני צמיחה שבמהות ובאיכות יהיו דומים. בכל זאת ניתן יהיה למצוא נתונים שונים במקורות אחרים משתי סיבות עיקריות. ראשית, קיימת האפשרות שתאריך החישוב (תחזיות) שונה בין המקורות. שנית, יתכנו הבדלי בגלל שונות בהגדרות שניתנו לנתוני המקור. לכן בחרנו עבודה של קרן המטבע הבינלאומית (World Economic Outlook, September 2003) שנותנת לנו אחידות מרבית בנתוני המשקים השונים. בלוח 1 מוצגים נתוני הצמיחה של התוצר המקומי הגולמי (תמ''ג) לגבי המשקים.

לוח 1: שינוי כמותי של התמ''ג, באחוזים, בשיעור שנתי
סיווגארץ199920002001200220032004
משקים מפותחיםיפן
2.60.2
1.81.3
גרמניה2.02.90.80.2
1.5
צרפת3.24.22.11.20.52.0
משק במעבררוסיה6.310.05.04.36.05.0
משקים מתפתחיםהודו6.75.44.24.75.65.9
סין7.18.07.58.07.57.5
הערה: משמעות הסימן '''' ששיעור השינוי קטן וקרוב לאפס.


שיעורי הצמיחה של התמ''ג במשקים המפותחים נמוכים באופן משמעותי מאלו של המשקים האחרים. גם הירידה בשיעורי הצמיחה היתה הרבה יותר משמעותית בארצות המפותחות. מכאן שהמיתון העולמי כמעט לא השפיע על המשקים הפחות מפותחים, במיוחד לא על המשק הסיני. הגורם המשותף לשלושת המשקים הללו, סין, הודו ורוסיה, הוא התהליך של פתיחתם לתחרות חופשית שהחל, מתישהו, בתחילת העשור הקודם.

התהליך הזה העיר את היוזמה, המוטיבציה והרצון לשפר את רמת החיים. הנעת התהליך עוררה את מקורות ההון העולמיים להשתתף בפיתוח אותם משקים. הצמיחה המהירה במשקים הגדולים הללו האיצה את פליטת המזהמים לאוויר בעיקר מצמיחה מהירה ביצור האנרגיה מפחם וגידול ניכר במספר המכוניות על הכבישים (Keith Bradsher, China’s Boom Adds to Global Warming Problem, 22/10/2003).


סין

המשק הסיני החל להשתחרר מחבלי התכנון המרכזי כבר בשנות ה-‏80. אבל בעשור האחרון הואץ התהליך שכלל את האיחוד עם הונג-קונג תחת ההבטחה שלא תוגבל שם היוזמה והתחרות. בסין התפתחו וצמחו במהירות תחנות כוח על בסיס פחם כדי לספק את צרכי האנרגיה של התעשייה המתפתחת וצרכנים ביתיים. היום סין היא צרכן הפחם הגדול בעולם והצריכה צפויה להמשיך ולצמוח. שוק המכוניות (יצור וצריכה) בסין צומח במהירות, 73% בשנה האחרונה, הגבוהה ביותר בעולם. כך גם שיעורי הצמיחה ביבוא הנפט שעלו בשנה האחרונה בכ- 30%. אחד התחומים שצומח במהירות (כ- 67% בשנה האחרונה) הוא יצור ציוד לתחנות הכוח ולכן סביר להניח שהצמיחה של יצור האנרגיה תמשך בשנים הבאות.

התפוקה של התעשייה צומחת בקצב של 16 עד 18 אחוזים בעיקר בציוד תקשורת, מיכון, תעשיית המתכת והמכוניות. עם הצמיחה צמח-צומח המעמד הבינוני ועימו צומחים הביקושים למכשירי חשמל וציוד לבית. לא מעט משפחות שבתחילת שנות ה-‏80 מכשיר החשמל היחיד בביתם היתה מנורה עושות שימוש במזגן, טלויזיה, רדיו, מקרר ועוד. אבל הפוטנציאל בכיוון הזה עדין לא נוצל במלואו משום שגם המעמד הבינוני ימשיך לצמוח בהתמדה עם המעבר מן הכפר אל העיר וצמיחת המשק. נכון שגם היצוא צומח - העודף המסחרי מול ארה''ב ושאר העולם גדל מחודש לחודש - אבל לא בממדים דומים לנעשה בשוק המקומי.


הודו

קצב הצמיחה של המשק ההודי הוא מרשים מאד וכמו בסין מייצג צמיחה רחבה. כמו בסין תהליך פתיחתו של המשק לתחרות חופשית ויזמות מהווה מנוע עיקרי שגורם, כבר יותר מעשור, לשיעורי צמיחה שהוצגו. יש, אפילו תחזיות יותר אופטימיות, מבחינת שיעורי צמיחה של התמ''ג, ממה שהצגנו כאן.
''... עשור בלבד לאחר שהמדינה החלה לנער מעליה את האזיקים שכבלו את הכלכלה ופתחו את שעריה לעולם - היא נהנית מפריחה כלכלית. הצמיחה הזו מבוססת על פעילות שוקקת בתחומי התעשייה והחקלאות, צמיחה בהשקעות מקומיות וזרות, וצריכה פרטית בסגנון אמריקאי המונעת בידי מעמד בינוני הולך ומתרחב'' (איימי ולדמן, האמריקניזציה הכלכלית של הודו).
צמצום המנגנון הבירוקרטי וצמצום מעורבותו במשק, הורדת ההגנות על מוצרים מקומיים ופתיחת שוק ההון להשקעות זרות הניעו את גל הצמיחה שעדין נמשך. הגידול בהכנסות והתרחבות המעמד הבינוני מניעים את צד הביקושים של המשוואה. הצפי הוא שהרפורמות ימשיכו להסיר חסמים בירוקרטיים ואחרים ולכן התמ''ג צפוי לצמוח בשנים הבאות בקצב דומה לזה שהוצג. למרות הנאמר, עדין לא הושגו יעדים חשובים כמו צימצום המחסור בתשתיות, הגירעונות בתקציב (בגלל עודף בסובסידיות), וצימצום אי השוויון בחלוקת ההכנסות.

אבל האיכות האנושית - ההון האנושי של המשק ההודי ידועה כך שאפשר לצפות להמשך הרפורמות לשיפור והרחבת התשתיות (דרכים, חשמל מים). גם המהלכים לצמצום גודלו של המנגנון השלטוני ימשכו ולכן פוטנציאל הצמיחה הוא גדול עדין.רוסיה

חמש שנים אחרי שמיטת החובות בשנת 1998, המשק הרוסי צומח בקצב ממוצע דומה מאד לזה של המשק ההודי. הנתונים הבסיסיים מעודדים כאשר חושבים על העתיד. אבל פרשת הלאמת יוקוס, חברת הנפט הגדולה ברוסיה, מעוררת ספקות באשר לעתיד התפתחות המגזר הפרטי והצמיחה. אבל הבורסה, לאחר ירידה בעקבות, המשיכה את העליות לשיאים של שנת 1997. כמו בסין ההשקעות ברוסיה התמקדו בפיתוח וניצול משאבי טבע (נפט ופחם). בהנחה שהלאמת יוקוס תישאר יוצא מן הכלל סביר לצפות להמשך הצמיחה בשנים הבאות.שלוש המדינות שמאגדות קרוב למחצית מאוכלוסיית העולם הן שמציגות את קצב הצמיחה הגבוה ביותר. הן גם ימשיכו לעשות זאת בשנים הקרובות כשהן חסינות למדי לזעזועים במשקים המפותחים. המשמעות:
  1. הצמיחה מבוססת על גידול המשק המקומי – משברים גלובליים לא ממש משפיעים.
  2. צורת הצמיחה וגודל המשקים מעלים בעיה של איכות הסביבה והתחממות כדור הארץ.
בשנים הקרובות צפוי מאבק לא פשוט מול יתר העולם, בעיקר הארצות המפותחות, בנושא איכות הסביבה. כל שיפור בהקשר הזה עשוי לפגוע בגובה הצמיחה בארצות אלו שרמת הפיתוח הכלכלי שלהם נמוך מזה של המשקים המפותחים.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  היצוא הזול של סין והודו הוא המפתח  (חזי)
  עוד אינפורמציה ונתונים  (דוד סיון) (12 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי