פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
חוק, שלטון ויוזמה פרטית
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 30/12/2003 שעה 15:00)


חוק, שלטון ויוזמה פרטית


ד''ר דוד סיון
הפילוסוף אדם סמית (עושר העמים, 1776) נחשב אבי הרעיונות של התחרות החופשית ואי ההתערבות של השלטון בכלכלה. במהלך המאה ה-‏19התפשטו רעיונות אלו ברחבי העולם המערבי והניעו שינויים לא מעטים בכיוון של תחרות חופשית וחופש פוליטי. אבל התגברות החופש הפוליטי הולידה דווקא את יישומם של רעיונות מדינת הרווחה - במיוחד בעקבות המשבר הגדול שהחל בשנת 1929.

בזכות הפעילות האקדמית והאינטלקטואלית של המחלקה לכלכלה באוניברסיטת שיקגו, אסכולת שיקגו, חזרו והתקרבו הרעיונות של אדם סמית לקדמת הבמה. לרובנו מוכר הפרופסור מילטון פרידמן כדוברה הנחרץ והעקשן של האסכולה במחצית המאה הקודמת, אבל קדם לו פרידריך האייק, שהיה ממייסדי האסכולה. האייק הדגיש שתחרות חופשית תלויה בקיומה של מערכת משפטית מתאימה. אחרת מנגנון השוק החופשי לא יעבוד ביעילות מרבית.

על פי עמדתו של האייק תפקידה העיקרי של המערכת השלטונית הוא כתפקידה של מערכת השמן במכונית - לשמן ולהחליק את החיכוך בין החלקים הנעים במנוע. אמנם השמן לא מניע את המכונית אבל היא לא תיסע רחוק בלי שמן או עם תקלה במערכת השמן. מערכת משפטית מתאימה היא, בעצם, מערכת השמן במנוע הכלכלי. המשמעות של הנאמר כאן היא שכללי המשחק הכלכלי, כולל תפקידו של הממשל, צריכים להיות ברורים ושקופים כדי לאפשר תכנון עסקי רציונלי (אבי נוב, שלטון החוק בכלכלה). העיקרון של שלטון החוק הוא מהותי בהקשר הזה

כמובן ששינויים תכופים ב''מערכת השמן'' הזאת, במיוחד אם הם לא בהירים מספיק לציבור, עשויה לשבש את תפקודה ותרומתה ל''מנוע הכלכלי.'' המנוע הזה אמור להיות חופשי ממונופולים, עסקים ממשלתיים-ציבוריים וניגודי אינטרסים.העקרונות שהצגנו כאן הם הבסיס לתכנית הרפורמות ששר האוצר, בנימין נתניהו, מנסה להוביל. גולת הכותרת של המדיניות היא אכן פרוק מונופולים והפרטה של עסקים וחברות ממשלתיות. מה שכנראה נשמט, או שלא מקבל ביטוי ראוי, הוא החלק החוקי - משפטי. להלן כמה דוגמאות של מהלכי מדיניות שרומזים כי המערכת המשפטית-חוקית לא הותאמה לשרת יעדים של תחרות חופשית וכלכלת שוק:
  • לפני מספר שבועות נבלמו מהלכי הממשלה לפצל ולהפריט את רשות הנמלים בגלל התנגדות העובדים.
  • החברה לישראל המחזיקה 49% מהבעלות על צים ניהלה מו''מ ממושך לרכישת חלקה של הממשלה (50%). כעת מסתבר שהתכנית למכירת חלקה של הממשלה ביחד עם פיצול החברה נבלם. כנראה שזכות הסירוב שניתנה לחברה לישראל ומשום שנכשלו המגעים עם ועדי העובדים. כל זה לאחר שמספר מכרזים להפרטת החברה נכשלו בשנים האחרונות (דוד חיון, נסתם הגולל על ההפרטה: החברה לישראל לא תרכוש את צים).
  • לאחר מו''מ החליטה הממשלה, והכנסת אישרה חוק שבעצם הלאים את קרנות הפנסיה ההסתדרותיות. אבל לאחרונה חודש המשא ומתן והפעם לשינוי החוק והועלה לדיון חוק חדש - חוק פנסיה חובה (הפרטה ופנסיה ממלכתית?). מעבר למצב המוזר שאת קרנות הפנסיה מלאימים וחברות עסקיות אחרות מנסים להפריט, הרי משתמע שהצד המשפטי לא הוסדר או שאינטרסים זרים מעורבים בנושא.
  • השבוע התברר סופית ששר התמ''ת, אהוד אולמרט, ''ניצח'' את המערכת, היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר, כאשר הוחלט לאשר מענק לקוקה קולה בניגוד לכללים המקובלים (הודעות ממשלתיות, מרכז ההשקעות בתמ''ת אישר את בקשת קוקה קולה להעתקת מפעלה לאשקלון: תקבל מענקים של 65 מיליון שקל). ניצחה הגישה של גמישות הרשות המבצעת מול בהירות ושקיפות. בהקשר הזה קיים חשש לניגוד עניינים. כוונות דומות יש לשר התמ''ת בקשר לשיווק קרקעות המדינה (צבי זרחיה, השר אולמרט: יש לתת קרקעות מדינה בחינם ולעודד הבנייה; כל אמירה שכרישי נדל''ן ינצלו את הקרקעות היא שטויות). וזו לא ההחלטה היחידה של שר התמ''ת שנוגדת את עמדת היועץ המשפטי לממשלה.


ניתן להגיד שהרפורמה להנהגת כלכלת שוק נמצאת בשלבי התחלה מתקדמים כבר לא מעט שנים והיו לא מעט הצלחות. אבל נציגי הציבור לא מזדרזים להתאים את מערכת המשפט והחוק לטובת העניין. חלק מזה נובע מכך שאין הסכמה מלאה על הכיוון והקצב של הרפורמה שמוביל שר האוצר. יחד עם זאת קיימים גם השאיפה לכוח ושררה וניגודי עניינים (השאיפה להיבחר מחדש) של בכירי המערכת הפוליטית.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  ''וועדי העובדים'' הם המפתח להבנת  (חזי)
  אולי נתניהו משמן את המערכת הכלכלית  (בננה ספליט)
  הקשר בין חוקה מגוננת וכלכלה  (גילאון שהם)
  אתה ממעיט בכוונותיו האידאולוגיות של נתניהו  (גבי בחן) (2 תגובות בפתיל)
  אתם שוזרים זרים מיותרים  (גילאון שהם) (2 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי