פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_2420

אימת הבנקים נפלה עליהם
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 21/09/2004 שעה 15:00)


אימת הבנקים נפלה עליהם

ד''ר דוד סיון
''בדו''ח שיוגש לוועדת החקירה של הכנסת שעוסקת בנושא, תעמוד חבותו של בנק לאומי על כמה עשרות מיליוני שקלים בלבד, לעומת כחצי מיליארד שקלים, כפי שהוערך לפני שנה ושלושה חודשים''.
''... לאחר שהוצגו בפניו עיקרי ההמלצות של ועדת בכר, אמר שרון כי עיקרון ההפרדה בין קרנות הנאמנות וקופות הגמל לבין הבנקים מקובל עליו. עם זאת, אמר שרון, אינני מעוניין לפתוח חזית שנייה מול הבנקים..... בנימין נתניהו, מביע בשיחות פרטיות הסתייגות מחלקים בדו''ח של ועדת בכר ואומר, כי הדו''ח כמו שהוא אינו מקובל עליו. נתניהו אף רמז, כי ההודעה שיצאה ערב ראש השנה מהאוצר, ולפיה לא יהיו שום שינויים בדו''ח, לא היתה על דעתו''.


הבנקים אינם מוכנים להכיר בזכויותיהם של יהודים שניספו בשואה. מה עושים נציגי העם היהודי בנדון? הם עומדים לקבל את עמדת הבנקים שלחשבונות הרדומים של אותם קורבנות השואה אין בעצם ערך כספי.

ישבה ועדה, ועדת בכר, שהקים שר האוצר וגיבשה המלצות לרפורמה שתפתח את שוק ההון לתחרות יותר משוכללת. עם התקרב מועד פירסום ההמלצות יצאו הבנקים למאבק כדי למנוע יישומן של המלצות שיצמצמו את הריכוזיות במערכת הבנקאית.הבנקים וכספי קורבנות השואה

בשקט בשקט, מתחת לפני השטח, מתחוללת שערוריה הקשורה בהתנהלות הבנקים. הבנקים מנצלים את כוחם הכלכלי כדי להימנע מהכרה ולו באגורה שחוקה בחשבונות הרדומים של קורבנות השואה. זה קורה כמה שנים לאחר שלחץ של העם היהודי על הבנקים בשוויץ נשא פרי – הם ישלמו, מאות מיליוני דולרים, ליורשיהם של קורבנות השואה בכל העולם.


קולט אביטלמהצד השני ישבה ועדת חקירה בראשות ח''כ קולט אביטל, ושיו''ר הצוות המקצועי היה עו''ד צבי ברק, ובדקה את העובדות. ''הערכות השווי המקוריות מיוני 2003, דיברו על חשבונות בהיקף כמיליארד שקלים, שמוחזקים בידי חמשת הבנקים הגדולים'' (בנק לאומי מעכב תשלום כספי נספי השואה). הלחץ שהפעילו מאז נציגי המערכת הבנקאית, על אנשי הועדה, הביא לכך שהערכת השווי הנוכחית עומדת על כמה עשרות מיליוני שקלים בלבד. אבל כפי שמשתמע מדבריהם של עו''ד רם כספי, שמייצג את בנק לאומי בפני הועדה, ויונה פוגל מראשי בנק לאומי, הבנקים לא מוכנים לשלם אפילו סכום סמלי.

לא פלא שהמלצות עיקריות של ועדת בייסקי מראשית שנות ה-‏80 לא הגיעו לידי יישום. נציגי הציבור נרתעו, אז, מלנצל את מעמדם כדי לכפות את אותן המלצות להן התנגדו הבנקים. מה שאולי מפתיע הוא שבקושי נשמע הד ציבורי וכבר בקרוב עשוי המינוי של חברי הועדה להסתיים עם החלטות שמבטאות את נצחון הבנקאים.

מדוע אין אנו שומעים את אותם אישים, שחלקם הם חברי כנסת, שפעלו במאבק הציבורי מול הבנקים השוויצריים?
איך אנחנו נותנים לבנקים להשליט את עמדתם בסוגיות שמקורן בעבר?האם ועדת בכר מתקפלת?

מספר בנקים גדולים שולטים, למעשה, על רוב הפעילות הפיננסית במשק הישראלי. הריכוזיות הזאת במערכת הבנקאית היא מעין מחסום בפני התפתחותו והתרחבותו של שוק ההון ולכן גורם המעכב את הצמיחה. היעד המקורי של הרפורמה שתכננה ועדת בכר היה פירוק הריכוזיות, העמקת התחרות וכך לשנות את פני שוק ההון באופן מובהק. ככזאת חיוני שהיא תיושם במלואה. כך, כנראה, גם חושבים ''חברי ועדת בכר משוכנעים, שהמלצותיהם מייצגות את המודל הכולל הנכון ביותר לרפורמה בשוק ההון'' (שרון מבקש להגיע להסכמות עם הבנקים על דו''ח בכר). לכן עליהם להציג את המלצותיהם בפני הציבור לפני שנפתח משא ומתן.

פתיחה בדיון ו-או משא ומתן על ההמלצות לפני פרסומן באופן רשמי מהווה, בעצם, תכנון מסלול הנסיגה מן העקרונות. זאת ועוד, הרי אחרי שהבנקים ירו בכל התותחים קיום משא ומתן כזה פירושו כניעה מול כוחם של הבנקים – כוח אותו הרפורמה אמורה היתה לפרק. על הרקע הזה ברורה הסיבה לגיבוי שקיבלו חברי הועדה (בתקשורת) משר האוצר, בנימין נתניהו ובכירי האוצר.

אבל היום התחלנו לשמוע גם קולות אחרים - בעיקר קולו של ראש הממשלה שחושש מהתחממות החזית מול הבנקים. אבל מה שיותר מפתיע זה שמי שהקים את החזית האחידה לתמיכה ביישום המלצות ועדת בכר, בנימין נתניהו, עולה על מסלול הויתורים ''מראש''. מפרקים את עגלת הרפורמה עוד לפני שהושלם תכנונה. זאת המשמעות של המשא ומתן שבעצם מצרף את הבנקאים לצוות שכותב את ההמלצות - מצרפים את החתול לצוות שאמור לשמור השמנת.

מדוע אנחנו נותנים לבנקים להשליט את עמדתם בסוגיות שיקבעו את מסלול ההתפתחות של המשק בעתיד הקרוב?


סוף דבר

כאילו בלי להרגיש הריכוזיות במערכת הפיננסית היכתה בנו היום פעמיים. פעם אחת למדנו על כוחה במניעת הכרה בחובה כלפי קורבנות השואה או יורשיהם. המכה השניה היא הרמזים על התקפלותה של ועדת בכר בפני לחצים שהפעילה המערכת הבנקאית. שני עשורים אחרי המלצות ועדת בייסקי הם עושים זאת שוב: כפי הנראה הרפורמה המתוכננת בשוק ההון תלך בדרכן של רפורמות חשובות אחרות (פירוק והפרטה של חברת החשמל ורשות הנמלים).

נבחרי הציבור שוב נכנעים לכוחם של המונופולים אותם הם אמורים לפרק לרווחת המשק והחברה הישראלית. צחוק הגורל שהשינוי המבני היחיד שהצליח היה הלאמת קרנות הפנסיה מידי העמיתים.קישור:
צבי גיל, ניצול שואה, נגד מדינת ישראלמערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.