פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
''עיוותים''?
עגל הזהב / דוד סיון (שבת, 05/02/2005 שעה 22:54)


''עיוותים''?

ד''ר דוד סיוןהמדינה מפסידה בכל שנה הכנסות של כ-‏20 מיליון שקל, בגין הפטור החלקי ממס הכנסה שניתן לספורטאים זרים.
המתנחלים נוהגים כאילו אין דין ואין דיין ומפרים באופן בוטה את החוק האוסר על רשויות מקומיות שאינן חלק מתוכנית ההתנתקות לממן את הפעילות הפוליטית נגדה..... בשטח ההפגנה שלשום נראו שלטים של מועצות אזוריות בשטחים .... , בהן גוש עציון ומטה בנימין.
נהפוך את ישראל לאחת מעשר המדינות העשירות בעולם מבחינת הכנסה לנפש. אין סיבה שישראל לא תהיה אחת המדינות המשגשגות בעולם.
במאי 1998 אישר שר האוצר הטבה מוזרה וייחודית. הייחוד הוא בכך שמסבסדים דוקא את החזקים בין הספורטאים בעוד שספורטאים אחרים נמצאים במצוקה.

בשנים האחרונות נדונה סוגיית המימון של פעילות פוליטית על ידי הרשויות המקומיות. בניגוד לקודמיו שר הפנים החדש מזדרז לפעול לסיכול – יעני, ''מטאטא חדש, מטמא טוב''.

ההצהרה של בנימין נתניהו הושמעה בכנס שאירגנה הבורסה. האם היא מציאותית או שהיא עוד אחת מהצהרותיו הרבות כדי להרשים?


עיוות מס' 1

כלכלנים יטענו שאין לסבסד פעילות כלכלית בכלל כי זה פוגע ביעילות ההחלטות של מנהלים עסקיים. הם נוטים להקצות יותר גורמי ייצור לפעילות לא רווחית – הסבסוד זורם לסעיף הרווחים של בעל העסק. למרות זאת, יסכימו הכלכלנים לסיבסוד עסקים חלשים או חדשים באופן זמני בטענה שזה מקל שלב הכניסה לפעילות עסקית בענף מסויים. הסיבסוד הוא מעיין שכר לימוד איך לנהל עסק ביעילות. אבל לאחר זמן לא רב מתייתר הסיבסוד והעסק יוצא לעצמאות.

במקרה הנדון מדובר בהטבת מס שהיא מעיין סיבסוד. אבל במקרה של הספורטאים הזרים יש לנו בעיה כפולה עם הסיבסוד: א. הטבה מסייעת לקלוט בספורט דוקא ספורטאים מצליחים יחסית. ב. ההטבה היא כזאת שספורטאים ישראלים באותו ענף לא מקבלים את ההטבה. ג. בעצם ההטבה הזאת ניתנת לבעלי ההון (הקבוצות) שיש להם את הנסיון העסקי המוצלח יותר.

ההטבה הזאת מהווה חיסכון גדול יותר לקבוצות בהן משחקים יותר זרים שעלות שכרם גבוהה יותר מקבוצות אחרות. ההטבה הזאת חוסכת לבעלי מכבי ת''א בכדורסל יותר מאשר לבעלי הפועל ת''א וקבוצות אחרות שנאבקות על ההישרדות בליגה. ההיגיון הכלכלי יקבל הטבה כזאת אם היא תיצור עדיפות זמנית דוקא לקבוצות החלשות דוגמת הפועל ת''א ובכך לשפר את תפקוד הכדורסל כולו. מכבי ת''א המצליחה לא צריכה סיוע כלל.


עיוות מס' 2

ההיגיון של מימון פעילות פוליטית על ידי המדינה הוא חלש. אבל ודאי שאינו ''הגיוני'' כאשר, בעצם המדינה מממנת פעילות נגד מדיניות הממשלה. לכאורה, על פי דבריו של שר הפנים, מימון הפגנות נגד מדיניות הממשלה הוא לא חוקי.

לכן, לפי הנחיית בג''ץ, תיערך בדיקה חשבונאית של תקציבי הרשויות המקומיות בשטחים. מה שאולי לא מובן הוא שהפרשה הזו נמשכת כבר לא מעט זמן. מדוע אף אחד מראשי אותן רשויות לא מתלונן על פעילות לא תקינה, עיוות הכללים?

לעומת זאת פנחס ולרשטיין, מצא לנחוץ להתלונן על הדו''ח שמכינה עבור ראש הממשלה עו''ד טליה ששון בנושא סיוע תקציבי, מתחת לשולחן, למאחזים לא חוקיים (דו''ח). הוא אינו מתלונן על פעילות לא תקינה ביש''ע, בתחומי ממלכתו. הוא מתלונן שישנם אחרים שצריכים להיבדק: ''החלק המנוול בדו''ח הזה הוא .... האם הגברת טליה ששון היתה מעזה ...''

האם ראשי רשויות ביש''ע הם מעל החוק והכללים התקינים?


עיוות מס' 3

בעבר, בתחילת הקדנציה שלו, השמיע בנימין נתניהו שתי הצהרות שנקלטו היטב בתקשורת: ההצהרה על הצורך להחליף דיסקט וההצהרה על השמן והרזה. הן אפילו השפיעו על התנהגות המשק משום שהן הצביעו על כוונותיו של שר האוצר בקשר למדיניות הכלכלית והן בגלל שהציבור האמין לו.

אבל ההצהרה, שציטטנו בראש המאמר, מהשבוע שעבר נשמעת כאילו ההישג הזה מאחורי הפינה – כאילו שנתניהו התכוון שזה יוגשם בשנים הקרובות. לכאורה, אין קל מזה. על פי נתוני 2002 של Human Development Index, ההכנסה לנפש, התמ''ג לנפש (19,530$ מתואם לכוח הקניה), בישראל מדורגת במקום ה-‏36. צמיחה ממוצעת של 4% בשנה במהלך 10 השנים הקרובות מקרבת את ישראל למקום העשירי במונחי שנת 2002. אלא שהאמירה הזאת מבוססת על שתי הנחות מאד משמעותיות:
  1. 35 המשקים שמקדימים את ישראל היום לא יצמחו כלל – ידרכו במקום.
  2. כוח הקניה של השקל לא ישתנה לרעה באופן משמעותי.

הסיכוי הוא מאד דמיוני במיוחד כאשר נזכרים שהרפורמות המבניות מתקדמות בצורה חלקית, לאט. גם זה מצליח כי שר האוצר הוביל חקיקה ספציפית (הלאמת קרנות הפנסיה ההסתדרותיות, חוק פיצול רשות הנמלים). הסיכוי הוא דמיוני כאשר נזכרים שהגורמים העיקריים לצמיחה של החודשים האחרונים (סוף 2003 ו- 2004) הם הערבויות והצמיחה במשק העולמי ובמיוחד המשק האמריקאי.

לעניות דעתי ההצהרה לעיל היא עוד סימן שר האוצר נשחק על ידי נתניהו הפוליטי. פוליטיקאי בדרך כלל טוב לפזר אמירות אופטימיות גם אם אין להן שחר...
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


המצב החוקי
אליצור סגל (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 14:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
החקירה של פינס לא יכולה להוביל לכלום.
המצב החוקי הוא שעירית קצרין ומועצה אזורית גולן תקצבו את ועד ישובי הגולן שלום עכשיו הגישה עתירה לבג''ץ שיאסור עליהם זאת.
אבל הבג''ץ קיבל את דבריו של ראש עירית קצרין - לא הקמתי את העיר שלי כדי למסור את המפתחות לאסד.
בעקבות כך חולט סכום של שש מאות אלף ש''ח ששלום עכשיו הפקידה בבג''ץ לטובת ועד ישובי הגולן עבור הנזק שהם גרמו לו.
לפיכך ברור לחלוטין שלומעצה אזורית קטיף ולמועצה אזורית שומרון יש זכות מלאה לממן הגנה על ישוביהן.

כיום נמצא דיון בג''ץ על השאלה האם למועצת יש''ע שבה מועצות אזוריות ועיריות שאינן מאוימות ישירות מותר לממן הגנה זו.
הנושא בדיון משפטי.
השופט ברק העיר בדיון מקדמי בהערת אגב שמי שנוהג ללא פסק תקדימי עלול לקחת על עצמו סיכון.
להערה זו אין מעמד משפטי - יתכן וההחלטה הסופית תהיה שמותר למועצת יש''ע לממן ואפילו אם לא לא ברור כלל שינקטו איזה סנקציות.
לכן לכל היוזמה של פינס אין שחר - המקסימום שהוא יוכל לעשות הוא לחכות שינתן פסק דין ואז לפתוח במשפט חדש על השאלה האם מישהו לקח סיכון משפטי בלתי סביר.

כדאי גם להזכיר שמרבית המועצות ביש''ע קיבלו פרס מינהל תקין של משרד הפנים פרס הכולל גם תקציבים נוספים.

בכל מקרה מועצת יש''ע מפעילה טלפנים מתנדבים המטלפנים לבתי התושבים כאן ומבקשים תרומות כמו כן נעשה מבצע טלפונים גדול בין הקרובים והקרובים בדעות בארץ ובחו''ל לגיוס כספים. באופן כללי ההענות גדולה מאוד.
אליצור
_new_ הוספת תגובהמרוב עצים לא רואים את היער
דוד סיון (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 16:00)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. זו היתממות פשוטה - כאילו אינך רואה את הבעיה. הנושא הוא לא מה פינס רוצה אלא, האם השימוש בכספי ציבור כפי שתואר על ידי פינס הוא תקין.
אני אומר שזה לא תקין.
אני אומר שזה עיוות.

זה עיוות שמצד אחד יש לנו (גם לך) המון ביקורת על משטרים שבהם הציבור מממן פעולות של חלקיו אבל מצד שני זה בסדר אם האירגון הוא ''שלי'' (שקודם יתקנו האחרים...).

לא מעט פעמים כתבת כאן על כך ששיטות החלוקה צריכות לעבור מן העולם (אתה זוכר את ''הסאטירה''?). אבל בהקשר הזה, כאשר אתה צד בעניין, אתה מוצא הכשר מבג''צ שאותו אתה כנראה, אוהב לשנוא וגם מבקר חדשות לבקרים.

ב. נדמה לי שהיית בין המבקרים של גיוס כספים בחו''ל אלא שאז המגייס לא הייה מועצת יש''ע. כעת זה נשמע טבעי בעיניך.
_new_ הוספת תגובהמרוב עצים לא רואים את היער
אליצור סגל (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 16:21)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
בעצם אני מסכים עם דבריך. ובמאמר שלי על מועצת יש''ע כתבתי כבר שזה לא תקין. המועצה צריכה לעסוק בשרות לאזרחים לא בפעילות פוליטית.
אבל הדברים של פינס הם סתם דמגוגיה - המצב החוקי ברור והמועצה פועלת על פי החוק.
באשר לתרומות - אילו זה היה תלוי בי הרי כליהודי העולם היו מצביעים לכנסת במקומות מושבם. כי מדינת ישראל היא מדינת כל היהודים.
אינני וראה שום בעיה בכך שיהודים מדגלים מעורבות במדינתם להפך זו תופעה ברוכה.
אבל אני מגנה בכל תוקף מי שפועל בעזרת מימון אירופי הבא ממדינות שהן מדינות אויב.
אליצור
_new_ הוספת תגובהמרוב עצים לא רואים את היער
דוד סיון (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 16:50)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היה ברור שתגדיר תרומות ליריבים פוליטיים כתרומות ממדינות אויב. תאר לך שהייתי מגדיר את התרומות שבעיניך לגיטימיות באותה דרך.

אני חושש שאתה טועה לגבי החוק היבש וכוונת המחוקק בקשר למימון פעילות פוליטית על ידי רשויות מקומיות. אני אקח את זה צעד נוסף: ראש מועצה הוא עובד מדינה ולכן הוא לא אמור לעסוק בפוליטיקה.
_new_ הוספת תגובהדויד אתה מגזים קצת,
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 17:36)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מהות ואופיו של התורם נקבעת לא לפי זהות המקבל אלא לפי זהותו של התורם. אם ביילין היה מממן את כל פעולותיו בתרומות של גופים יהודיים לא היה בכך משום תרומות מ''מדינות אויב'', גם אם אלה היו גופים אנטי ציוניים (לא חסרים כאלה בין יהודי הגולה).
אבל הוא מממן את פעילותו בכספים מהאיחוד האירופי שהוא לא גוף פרטי, ובפרוש אין טובת ישראל בראש מעייניו (זה בלשון המעטה שבהמעטה).
_new_ הוספת תגובהאני חוזר על הניסוח של דברי
דוד סיון (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 18:56)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''היה ברור שתגדיר תרומות ליריבים פוליטיים כתרומות ממדינות אויב. תאר לך שהייתי מגדיר את התרומות שבעיניך לגיטימיות באותה דרך''. זאת גם הייתה כוונתי.

אתם, לפחות אתה ואליצור, מגדירים את עמדתכם לפי מקבל התרומה. לכן האירופים הם אויבים כי הם תורמים לביילין. וכעת, כמו בעבר הוספת את עניין המדינות... כל התרומות שמגיעות מארה''ב, או רובן, באות גם בזכות תמיכת חוקי המס ולכן הן יכולות להיחשב כתרומה של מדינה.

אפשר להגיד עליהן שאין טובת ישראל בראש מעייניה, ''וזה בלשון המעטה שבהמעטה...''

בעבר כאשר עלה הנושא הזה על הפרק טענתי כמו שאני טוען כעת עדיף אילו לא היינו משתמשים בתרומות מחו''ל לפעילות פוליטית מקומית. זאת עדין הדעה שלי ואינני משחק במי התורם ומדוע.
_new_ הוספת תגובהאני חוזר על הניסוח של דברי
אליצור סגל (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 20:26)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
תרומות מיהודים אינן נחשבות בעיני לתרומות מגוף זר. להפך - הלואי ויתערבו יותר ויותר.
אבל בילין אינו מגייס יהודים ואינו מקרב אותם למדינה ולארץ דרך מעורבות פוליטית - הוא נעזר במדינות אוייב.
אליצור
_new_ הוספת תגובההגישה שלך לא מקובלת עלי
דוד סיון (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 21:22)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפי הגישה שלך מה שמותר לך אסור למי שהשקפת עולמו הפוליטית אחרת משלך. לפי זה לך מותר מה שליוסי ביילין או לאחרים אסור. ''התירוץ'' שלך שהכסף שנתרם לפעילויות שלו, בא ממדינות אויב.

כאילו שהזכות שלך עדיפה על זכויות של אחרים (לפי השקפה פוליטית). אין כאן שוויון הזדמנויות וזה מזכיר דעות
ששימשו לניהול במשטרים אפלים שאתה לא ממש אוהב.

-----

אני בכוונה לא מתייחס למקורות התרומות שעליהם דיברת כי בעיני כולם לא כשרים. (או שלכולם מותר לגייס תרומות בחו''ל או שלכולם אסור.)

דבר אחד נוסף: זה שהמנגנון של מועצת יש''ע, עובדי ממשלה, מעורבים בתהליך גם הוא לא תקין בעיני.
_new_ הוספת תגובהמי, ביילין? זה שבבריטניה היו תולים אותו כגיס חמישי?
מיכאל שרון (יום שני, 07/02/2005 שעה 5:12)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם בישראל יש חוק על פיו צפוי ביילין לעונש מוות.

יש גם לחקור מאין הכסף לדירה היקרה בה הוא מתגורר - 700 אלף דולר.

יש קרנות אירופאיות שמקבלות כסף בעסקה סיבובית ממדינות המפרץ, ואנשים ממדינות אלה יושבות בדירקטוריון שלהם.

לאוליגרכיה בישראל משמש ביילין כעלה תאנה לצעדי דיכוי כנגד חירויות דמוקרטיות. הדבר נועד להראות שיש חופש דיבור לאנשים המדברים כנגד המדינה, וזאת על מנת להפעיל בחסות אותו חלון ראווה מיוחצן הנקרא ביילין צנזורה חמורה על העיתונות בארץ, תוך הסחת הקשב של הקהילייה הבינלאומית מכך.

רק היום קראתי ידיעה בהארץ שוועדה מטעם הקונגרס האמריקני לזכויות האדם חוקרת בישראל בשאלת החרפת הצנזורה על חופש הביטוי (משמאל ומימין). יפה שעה אחת קודם.
_new_ הוספת תגובהמרוב עצים לא רואים את היער
אליצור סגל (יום ראשון, 06/02/2005 שעה 20:30)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
הסברתי כבר - לגבי החוק הדבר נדון בבג''ץ. התקדים היחיד הוא תקדים הגולן ולכן ברור לכולם שמועצה אזורית קטיף ומועצה אזורית שומרון פועלות כחוק.
לגבי מועצת יש''ע כגוש הדבר בדיון.
אבל בכל מקרה המימון בא מתרומות - גם אני אשית תרמתי וגם גיסתי תורמים קרובי משפחה וקרובי דעות יהודים מכל רחבי הגלובוס. ואני חוזר שוב שלדעתי העקרונית יש לתת זכות הצבעה לכל יהודי העולם במדינת ישראל. כמובן בתנאים מסומים כמו למשל ידע בעברית קרובים ורכוש בארץ ועוד. מעורבות פוליטית מעודדת תהליך זה.
אליצור
_new_ הוספת תגובהמדוע יש מחקרים
אאא (יום חמישי, 10/02/2005 שעה 1:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבודקים כמה מקבלים מתנחלים,כמה מקבלים חרדים,כמה מקבלים מזרחיים בפריפריה,כמה מקבלים עולים - אבל אין שום מחקר שמראה כמה מקבל אשכנזי סמולני ?

האם מישהו חושש שתתגלה האמת על כך שיש בישראל משטר אפרטהייד אשכנזי-סמולני מבוסס תורת הגזע?

עושה רושם שכן.
_new_ הוספת תגובהמדוע יש מחקרים
יובל רבינוביץ (יום חמישי, 10/02/2005 שעה 1:35)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

באיזו צורה מקבל ''אשכנזי-סמולני'' כסף?
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי