פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_3037

מחסור מאיים במדענים
אלי אשד (יום ראשון, 14/08/2005 שעה 14:00)


מחסור מאיים במדענים


אלי אשד
כתבה ב''הארץ'' מספרת על מחסור חמור מאיים על ארה''ב, מחסור באנשי מדע (''פרויקט הוליווד''). מסתבר שצעירים היום כבר אינם הולכים יותר ללמוד מקצועות מדעיים ומעדיפים לעסוק בדברים אחרים כמו משפטים. בין האפשרויות שנבדקות: כתיבת תסריטים לסרטים שיעוררו עניין בקרב הצעירים בלימודי מדע.

כמה הערות על כך: היום יש רק מעט מאוד סרטים שמציגים את אנשי המדע באור חיובי כלשהו, לרוב הם מוצגים כמין פרנקשטיינים מסוכנים ואני מתאר לעצמי שלא רבים מהצופים בהם מקבלים כתוצאה את החשק ללמוד מקצוע מדעי כלשהו. גם סדרות טלוויזיה שהציגו את המדע באור חיובי כמו ''מסע בין כוכבים'' על נגזרותיה שוב אינן מופקות יותר. סדרות אחרות כמו הגירסה החדשה של ''גלקטיקה'' שמוקרנת בארה''ב מעמידות את הדת (הפגאנית) באור חיובי הרבה יותר מהמדע. ככל הנראה אנחנו צריכים להודות על כך שעדיין מפיקים את ''סטאר גאט'' שבה המדע עדיין מוצג באור חיובי.

כמו כן צעירים היום מתעניינים פחות ופחות בקריאת ספרות מדע בדיוני שבעבר עוררה את הרצון לעסוק במדעים. הם מתעניינים יותר ויותר בספרות פנטזיה שאם כבר מעוררת איזה שהוא רצון אז זה בכמה מקרים לעסוק בכישוף וכדומה. גם בישראל שגם בה כמו בשאר העולם ספרות הפנטזיה היא פופולארית הרבה יותר מספרות המדע הבדיוני.

זה קורה בעולם שבו אנחנו זקוקים יותר מכל למדענים שיהיו מסוגלים להתמודד עם שפע הבעיות שמאיימות עלינו .

נחמה אחת קטנה: בסין והודו ככל הנראה אין ירידה במספר הסטודנטים למדע בניגוד לארה''ב וזה כנראה אומר למי תהיה הדומיננטיות העולמית בעתיד.

מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.