פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_3614

הפיאסקו והחכמים
עגל הזהב / דוד סיון (יום שישי, 16/06/2006 שעה 7:00)


הפיאסקו והחכמים

ד''ר דוד סיוןדוד אסוס (הרגולטור): ישנה סבירות גבוהה, שהפסקות החשמל ביומיים האחרונים הן חלק מתהליך של הורדת שאלטר הדרגתית, איתות ברור למערכת כחלק מהמאבק של העובדים נגד הרפורמה המבנית המתוכננת. ...... לחברת החשמל יש עודף ייצור של 3,000 מגוואט מעבר לצריכה שנרשמה אתמול, ולכן לא סביר שהפסקות החשמל מתרחשות.
כך אמר יו''ר הרשות לשירותים ציבוריים חשמל על התקלות והשיבושים באספקת החשמל שהורגשו בעיקר במרכז הארץ, אבל לא רק. שר התשתיות מינה ועדת בדיקה כדי לברר אם מדובר בשימוש בכוח המונופוליסטי, רשלנות מקצועית או תקלות בלתי צפויות. אבל המהלך הזה לא מספק את התנועה לאיכות השלטון שדורשת שמבקר המדינה יבחן את אירועי הפסקות החשמל (התנועה לאיכות השלטון). כמי שעוקב אחרי התנהלות חברת החשמל לא מעט זמן הרי שיש לי תשובה עוד לפני שיחליטו הגורמים המוסמכים (הועדה ממשרד התשתיות, מבקר המדינה).

הנושא השני שיעסיק אותי הפעם הוא הפנית הזרקור לסנוניות שמבשרות את האביב. בכוונתי להאיר את מעשיהם של חכמים מבין מפוני גוש-קטיף.


פיאסקו?

הבעיה שלנו עם חברת החשמל נובעת מהיותה מונופול ענק ביחס לגודלו של המשק הישראלי. כבר הרבה שנים הכלכלנים טוענים ומוכיחים שמונופול פועל בצורה לא יעילה ומנצל את ''כוחו'' כתחליף ל''חוסר יעילותו''. בדרך כלל במקרים של מונופול, האזרח-הלקוח משלם, המחיר גבוה מדי וגם השרות שהוא מקבל לא משהו. במקרה הנדון, למרות שיש מחויבות, חברת החשמל לא טרחה להודיע ללקוחות בעוד מועד ורק ביום השני שיגרו הודעה כללית-גלובלית שנצפה לבעיות. זו דוגמה קטנה, מאד חלקית, לניצול הכוח על ידי המונופול מייצר החשמל שלנו ומונופולים בכלל.

במהומה התקשורתית שנוצרה סביב אירועי הפסקות החשמל שוב מצאנו את ועד עובדי חברת החשמל (יו''ר ועד העובדים) בצד אחד עם ההנהלה (בן-נון... אין פתרון). בעצם גם הועד וגם ההנהלה מטילים את האחריות על אחרים. מהנסיון שרכשנו בשנים האחרונות, אבל לא רק, ברור לגמרי ששני הגופים מתנגדים לפירוק המונופול שלא לדבר על ההפרטה. אבל הבעיה שצצה בימים האחרונים היא ביטוי מובהק של העובדה שהרפורמה במשק החשמל, בעצם הוקפאה.

בגלל גודלה היחסי של חברת החשמל ומגבלות שוק ההון המקומי (מגבלת הלווה הבודד), נוצר לחברת החשמל קושי מהותי לגייס הון ואשראי בשוק המקומי. בעצם חברת החשמל תלויה בשוק ההון הבינלאומי ואין לה הגמישות שיש לחברות אחרות שיכולות לפעול בשוק ההון המקומי. מעבר לכך שממילא המונופול נוטה להשקיע פחות מדי במקרה שלנו, יש לחברת החשמל ''תמריץ'' נוסף. להלן כמה מספרים על כושר הייצור של חברת החשמל, הביקושים ורמת הייצור של השיבושים באספקה (הפסקות חשמל מכוונות):
  1. סך הביקושים הגיעו לכדי 8,200 מגה-ואט.
  2. כושר הייצור המלא עומד על כ- 10,700 מגה ואט.
  3. כושר הייצור של התחנות שלא פעלו הוא 1,300 מגה ואט: (רידינג 450, אלון תבור וגזר 850 מגה-ואט).
  4. תקלות וטיפולים תקופתיים השביתו עוד כ-‏1,200 מכושר הייצור.
  5. מקובל לחשוב שכדי להבטיח אספקה סדירה וללא שיבושים דרושה רזרבה של כ-‏20% מכושר הייצור.
רידינג נסגרה בהוראה של השר לאיכות הסביבה, גדעון עזרא, מאחר שחברת החשמל לא עמדה בהתחייבות להפעיל את התחנה על גז טבעי, שתי התחנות האחרות לא פועלות בגלל התנגדות העובדים להפעלתן. העובדות הללו לבד השביתו כ-‏12% מכושר הייצור בגלל חברת החשמל ועובדיה לפירוק המונופול והפרטתו – התנגדותם לרפורמה במשק החשמל.

באמצעות הוצאת הרפורמה מהקיפאון (בהסכמה או בחקיקה) נתפוס כמה צפורים במכה אחת:
  1. מזרימים הון חדש למערכת הייצור והאספקה.
  2. מפתחים תחרות במשק האנרגיה לרווחת הצרכנים (מחיר ריאלי נמוך יותר ורמת שרות טובה יותר).

  3. מסלקים או מרחיקים את המגבלה להשתתפות בשוק ההון המקומי.
  4. מייעלים את ייצור החשמל והולכתו.
קישורים:
אחת הסיבות שביקרתי את שר האוצר הקודם היתה שהוא הבין את הצורך ברפורמה אבל בעצם ויתר על המלחמה על הפעלתה. אבל הוא לא שכח את העובדה שהרפורמה הוכנסה למקפיא. בנימין נתניהו הודיע שהוא הולך לגייס את כל האופוזיציה שעומדת לרשותו כדי למנוע כל דחייה נוספת ביישום הרפורמה. הוא גם הבטיח תמיכה לראש הממשלה אם ילך בכיוון הזה (אתמוך באולמרט).

אכן הגיע הזמן שקואליציה ואופוזיציה יתנו יד לתיקון המצב בשוק החשמל. מצד אחד יש מונופול לא יעיל על חשבון ציבור הצרכנים. מצד שני, יש כאן מציאות מוזרה (הפוכה) בה העסק קובע את התנאי השרות לבעל הבית (הציבור). לכן הגיע זמן להניע תהליך שיקצץ בכוחה של חברת החשמל.


המפונים החכמים

מאד, מאד לא קל להתחיל הכל מחדש במקום אחר, אחרי כל כך הרבה שנים. זה במיוחד נכון כאשר בחלק ניכר מאותן שנות עבר היתה (או חשת שיש) לך תמיכה ערכית של הציבור וגם תמיכה כלכלית. מה עושה החכם?

במקום רק להתלונן על הגורל האכזר שהטילה עליו המדינה, החכם מנצל את הידע והיכולות שפיתח באותן שנים כדי להעמיד עצמו על הרגלים מחדש. כך עשו לא מעטים ממפוני גוש קטיף עד היום וכך עושים נוספים בימים אלה. תמיד היו חקלאים מוכשרים שניצלו את הידע והכישורים שלהם ועסקו בהדרכה והקמת עסקים בארצות מתפתחות. כעת אנחנו שומעים על דור נוסף שמזהה את היתרונות ומצטרף לעיסוק הזה (מפוני גוש קטיף).

אפשר להמשיך ולטעון, עם די הרבה צדק, שהמדינה לקחה ולכן עליה לתת בחזרה וגם לחכות עד שתיתן. מצד שני, אפשר לעשות מה שאמור לעשות כל אדם מבוגר שהמציאות התאכזרה אליו – להפעיל את חוש האחריות ולמצוא פתרון יצירתי בכוחות עצמו. מהבחינה הזאת המפונים עליהם מתמקדת הכתבה הם אולי סנוניות שמבשרות את האביב.

אני מכיר חלק מאותם אנשים שיודעים להפריד את החשבון (הפוליטי-חברתי) ולנצל את חוש האחריות כדי לצמוח מחדש. אני גם חושב שהמדינה היא לא אמא של אף אחד. תפקידה של המדינה הוא בסך הכל להבטיח את יכולת הפעולה של מבוגרים בעלי אחריות. אפשר להציג עיקרון זה בדרך יותר ציורית.

תפקידה של מערכת השמן הוא לשמן ולהחליק את החיכוך בין החלקים הנעים במנוע. אמנם השמן לא מניע את המכונית אבל היא לא תיסע רחוק בלי שמן או עם תקלה במערכת השמן. התפקיד של המדינה מסתכם בהבטחה שמערכת השמן תשמור על שלמות פעולתו של מנוע המכונית. התפקיד שלנו, האזרחים, הוא להוות את הדלק שמניע את המכונית ליעדה. האחריות, הדלק, היא עלינו – על כל אחד מאיתנו.


סוף דבר

העקרונות שעליהם מבוססת עמדתי לא השתנו בשנים האחרונות. קיומו של מונופול בגלל יעילותו פוגע באינטרס של הצרכנים ופירוקו תורם לרווחת הצרכנים. השיעור שלימדו אותנו הנהלת חברת החשמל בסיוע ועד העובדים הוא פשוט: הם בורחים מאחריות כלפי הלקוח במקום לעסוק ביעודם ייצור חשמל ואספקתו בהתאם לביקושים וליכולות האמיתיות שלהם. זה טבעו של מונופול ולכן צריך לפרקו – להוציא את הרפורמה מן המקפיא.

''…. כאשר החיים שלך מתרסקים אתה יכול לדרוך במקום ולשקוע בנוסטלגיה, או ללכת קדימה'' (רציתי לשנות את העולם). המפונים החכמים אכן הולכים קדימה. הם סימן שמבשר התפתחות חיובית מאד. הם נוהגים באחריות, כפי שצריך לעשות כל אזרח, כאשר הם מוכנים לנצל את כישוריהם בדרכם החדשה. כך נוהגים אנשים שמבינים שהמפתח להצלחה כלכלית טמון ביוזמתם ושאין צורך לחכות עד שהרשות 'תדאג להם'.http://www.faz.co.il/thread?rep=78838
חברת חשמל
א.פרקש (יום שישי, 16/06/2006 שעה 8:26)

* דוד, אינני יודע מה טוב לצרכנים - חברת חשמל ציבורית אחת, או הפרטה שמשמעותה פיצול החברה ומכירתה לגורמים פרטיים. הבעיה העיקרית זו לא אמינות האספקה, אלא מחיר החשמל. אינני בטוח שהפרטה תוזיל את המחיר למחירו הריאלי. כל יצרן חשמל ישחק על המרווח שבין המחיר הריאלי למחיר הנוכחי, ויעדיף להיצמד למחיר הקיים. גם על חשבון הוזלה זמנית, למראית עין, בפרק הזמן הראשון לאחר הזכיה במכרז.

ממה שהבנתי מתכנית ההפרטה שבינתיים נגנזה, היתה כוונה להפריט את מערכות ייצור החשמל של חברת חשמל ל-‏3 חברות פרטיות, צפון, מרכז, דרום. כל המערכת הארצית להזרמת החשמל במתח גבוה היתה אמורה להישאר בידי חברת החשמל הממלכתית (בעצם למה אי אפשר היה להפריט את זה גם כן?).

את מערכות ההזרמה העירוניות-מקומיות להעביר לאחריות הרשויות המקומיות, במסגרת חברות בת עירוניות שפורחות אצלנו בעשור האחרון. משהו כמו המים.

מכאן שכל צרכן יהיה חייב לשלם את מחיר החשמל ל-‏3 חברות שונות לפחות. אני משער שזה יהיה כדוגמת התשלום בעבוד המים. הגביה תבוצה ע''י העיריה או חברת הבת העירונית, אבל חישוב העלות וחלוקת ריווחי הגביה תבוצע בתיאום בין 3 החברות שמספקות את החשמל. האין זו ערובה לייקור החשמל?

** לעניין רזרבות הפקת החשמל, נראה לי ש-‏20% היא דרישה 'סלחנית'. מדינות אירופה שומרות על כושר ייצור ממוצעת של מעל 20% מהדרישה הממוצעת בפועל. ישנן מדינות שכושר הייצור המקסימלי שלהן הוא כ-‏40% כיעד שנשמר. וצריךלזכור שמדינות אירופה מחוברות חשמל בינן לבין עצמן, כך שבכל מקרה כל מדינה יכולה לקבל תמיד סיוע ממדינה שכנה. לכן נראה שישראל חייבת לשדרג ולהרחיב את פוטנציאל הייצור, מה עוד שקצב צמיחת האוכלוסיה בישראל גבוה מכל מדינה אירופאית.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78840
מפונים לאפריקה
א.פרקש (יום שישי, 16/06/2006 שעה 8:37)

צריך לראות את החקלאים ממפוני גוש קטיף שיוצאים לקדם את עסקיהם באפריקה כשליחים של רצון טוב שמייצגים את ישראל נאמנה ביבשת האבודה (האבודה לעצמה ואבודה לישראל).

ברמה האישית, קרוב לודאי שמהלך הזה נעשה בשל השבר הגדול שהם עברו בעקבות הפינוי, והם רוצים למצוא את עצמם בכל המהומה בה הם נמצאים.

ישראל צריכה לקחת עליהם ''טרמפ'' ואולי אפילו לסייע להם, לא מבחינה כספית, אלא לסייע בתיווך בינם לבין ממשלות אפריקניות שיש לישראל כדאיות להדק את הקשרים עימן.

ישראל צריכה לעודד אנשי מקצוע שונים - חקלאים, תעשיינים, גיאולוגים, רופאים וכל בעל מלאכה שיכול לתרום - לצאת ולהשתתף בפרוייקטים ממשלתיים אפריקאיים, מתוך כוונה לסייע לאפריקנים. להקים להם תשתיות, ללמד אותם מרזי המקצוע, להקים ולהרחיב קאדר של בעלי מקצועות במדינות אלה שיוכל להמשיך משם הלאה בעצמו - וגם להרוויח קצת כסף וב''מידתיות'', זה לא נורא.

זה יועיל לאפריקה וזה יועיל לישראל, וזה יועיל גם לאלה מהמתנחלים שנפגעו.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78857
ישראל כבר עושה את זה הרבה שנים
דוד סיון (יום שישי, 16/06/2006 שעה 10:44)
בתשובה לא.פרקש

הנה דוגמה:
''המרכז לשיתוף והדרכה חקלאית בינלאומית (סינדקו-CINADCO ) משמש כמערכת מרכזית של משרדי החקלאות והחוץ בכל הקשור בפעולות השיתוף הטכני-חקלאי (Technical Cooperation) עם מדינות מתפתחות באפריקה, אסיה, אמריקה הלטינית, מזרח-תיכון, מדינות חבר העמים ומזרח אירופה. הפעילות מתבצעת בחסות מדיניות השיתוף והסיוע של מדינות ישראל במסגרת האגף לשיתוף בינלאומי (מש''ב), משרד החוץ'' (http://www.cinadco.moag.gov.il/cinadco/hebrew.htm).

אני מכיר אנשי מקצוע שגוייסו (בעשורים באחרונים)ומגוייסים מדי פעם לפרוייקטים כאלו וגם דרך יזמים פרטיים. זו אחת הסיבות שלישראל יש אהדה ותמיכה בעולם השלישי.

דוגמה של יוזמה פרטית (משנות השבעים):
סיפור יפה מסופר על אביו של גד זאבי שעזב את הקיבוץ עם D2. בהמשך הבן והגיס הרחיבו את הפעילות בתקופה שעבדו על הסוללה על גדת התעלה. פתאום הם עזבו את השטח ועברו לעבוד באוגנדה (לא יודע אם באמצעות מעורבות הממשלה שלנו או לא). הם הספיקו לעשות לא מעט פיתוח וגם כסף לביתם, לפני שאידי אמין זרק אותם.

חבל שלא רצו לקחת גם אותי. אולי זה בגלל הטנדר ששרפתי להם....

http://www.faz.co.il/thread?rep=78859
(-: אני לא שרפתי
א.פרקש (יום שישי, 16/06/2006 שעה 11:01)
בתשובה לדוד סיון

שום טנדר, אבל אני מכיר מקרוב חלק מהעשיה הזו. לא נטלתי בה חלק באופן פורמלי, אך היה לי תפקיד במערכת רישמית אחרת (לפרק זמן מסויים בחו''ל) ויכולתי לסייע לשליחים ישראלים, מבחינה ארגונית, הרחבת קשרים, קבלת תרומות והשקעות - לחבר'ה מטעם משרד החוץ, החקלאות, התשתיות וגם לחבר'ה מטעם חברות ממשלתיות.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78863
האמת היא קצת יותר מורכבת
דוד סיון (יום שישי, 16/06/2006 שעה 11:29)
בתשובה לא.פרקש

1. לעבודה באוגנדה הם לקחו רק מפעילי ציוד מכני - מקצוע שהתנסיתי בו רק כמה שנים אחר כך.

2. את הטנדר שרפתי באשמתם. אבל ממילא זה לא הזיז למר גד זאבי

http://www.faz.co.il/thread?rep=78852
היחיד שעשה משהו בנושא
ע.צופיה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 10:14)

הוא חבר הכנסת פורז שמלחמתו במתן חשמל חינם לעובדי החברה והצלחתו היחסית נתנה את האומץ גם לבאים אחריו להתמודד נגד המונופול הזה( כולל הגיבור הידוע נתניהו).

איני חושב שלעובדים יש יד בהפסקות החשמל האחרונות ע''י מבחן ''תועלת ורווח''.
הצטברות כשלים ניהוליים וגל חום מוקדם יחסית יצרו זאת.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78854
פורז רק לחם טקטית נגד משכורות עובדי החשמל
א.פרקש (יום שישי, 16/06/2006 שעה 10:27)
בתשובה לע.צופיה

לא היתה לו מדיניות הפרטה כוללת, לפחות הוא לא העמיד אותה למבחן מעשי בכנסת.

לביבי היתה ויש תוכנית מקיפה, אלא בשל העובדה שהקואליציה היתה מחורצת ולא החלטית בעניין הזה, לצד חזית חשמלית מאוחדת (הנהלה ועובדים וכמה חברי כנסת), לא היתה ברירה לביבי אלא לזנוח את המהלך.

בכל מקרה, עכשיו הממשלה בלי ביבי ואיננו רואים שהיא מעלה הצעות לפתרון. ולא מדובר רק במדיניות של שינוי מבנה הפקת החשמל והפצתו, אלא אפילו על קביעת מדיניות אד-הוק לחברת החשמל שעליה לעמוד בה לטובת כלל הציבור. אין היום יכולת פיקוח אמיתית מבחוץ על תפוקות חברת חשמל, מחירן, אמינות האספקה בימי לחץ או בזמני חירום, עמידה בשמירת יכולת ייצור רזרוות חשמל לימי צריכה גבוהה וכו'. אפילו בזה הממשלה בינתיים מדשדשת. נקווה שבן אליעזר (?) יתחיל ליסוע לחדרה ואשקלון במקום ליסוע לגרמניה ולציילון (סתם בשביל החרוז. ושתסלח לי סרי-לנקה יקירתי, זמנים קשים עוברים גם עליה וידידנו מי''ש לא עוצר לרגע ונותן הגיגיו למשבר שלא נפסק שם).

http://www.faz.co.il/thread?rep=78860
פורז רק לחם טקטית נגד משכורות עובדי החשמל
ע.צופיה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 11:19)
בתשובה לא.פרקש

מלחמתו היתה טקטית,כי המשימה היתה שולית אך מוחצנת.
ניתן לראות בפשרה שהוא השיג עם העובדים כהתחלה של שינוי בגישה כלפיהם. פחות פחד ויותר אגרסיביות.
נתניהו, ביצע והניח יסודות לרפורמות חשובות ביותר במשק הישראלי. יתכן שהיה מכניס את ''ראשו'' לקלחת החשמלית ויתכן שלא.הבעיה הבסיסית עם חברת החשמל דומה לבעיה עם בזק. המדינה קטנה מדי על יותר מחברת תשתית אחת. ומי שמחזיק גם בתשתית וגם בצרכן שולט בשוק.
בן אליעזר יכול לעזור '' קראכצען'',הרבה טפיחות עצמיות על השכם, מינוי מקורבים ותו לא.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78862
אני חושב שטעות בידך
דוד סיון (יום שישי, 16/06/2006 שעה 11:25)
בתשובה לא.פרקש

נדמה לי שהירשזון כבר שלף את תוכניתו של נתניהו שבעצם הוקפאה. נדמה לי שיותר נכון יהיה להגיד שהתוכנית הזאת קיימת עוד לפני תקופתו של נתניהו במשרד האוצר. מה שחשוב לזכור שגם בן אליעזר (בתקופה הקודמת שלו במשרד התשתיות) וגם נתניהו לא ממש רצו להתעמת עם עובדי חברת החשמל. לדעתי זה היה משיקולים אלקטורליים כי עובדי ח. החשמל מרושתים במרכזי המפלגות.

לגופו של עניין הרפורמה המוצעת נחוצה למערכת ייצור החשמל כמו אוויר לנשימה. בעיקר בגלל הסיבות אותן הזכרתי. פירוק המונופול שבמקרה שלנו יש לו גם כוח אלקטורלי נחוץ לנו האזרחים (בעלי הבית הנשלטים על ידי עובדי החברה והנהלתה).

הסיבה הכי חשובה בהקשר הזה היא שהפירוק יסיר את המיגבלות (בזכות המונופול והכוח האלקטורלי) מתהליכי ההתייעלות וההתפתחות בהתאם לצרכי השוק. בתוך הסיבה הזאת גם טמון הפתרון לבעיית הרזרבה...

------

כל עוד לא תפורק חברת החשמל התנהלותה תהיה לפי האינטרסים של עובדיה אפילו בניגוד לאינטרס של בעל הבית.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78896
הפרטה אינה ערובה לשום דבר
רמי נוי (יום שישי, 16/06/2006 שעה 18:31)

קחו לדוגמה את הפרטת חברת ''בזק''.

אין לי כרגע זמן לרדת לפרטים, אולם ההפרטה תוביל חיש מהר לצעדים הבאים:

הרעת השירות לאזרח,
פיטורי אלפי עובדים והרעת תנאיהם של האחרים
שכר גבוה מאד למנהלים הבכירים
משיכת דיווידנד גבוה על ידי הבעלים החדשים כדי להחזיר את השקעותיהם ולהרוויח
הפסקת פיתוח תשית התקשורת והרשת
הרעת השירות לאזרח והפסקת ההתקדמות הטכנולוגית.
יתכן , וכמו בתקשורת הסלולרית, ועסקים גדולים יקבלו תקשורת זולה יותר בעוד האזרחים בבתים ישלמו הרבה יותר

בכל מקום בו בוצעה ''הפרטה'' של רשת החשמל עלו המחירים והורע השירות לציבור.

המצב בו ישתכרו עובדי חברת החשמל שכר נמוך בעוד מנהליה ובעליה ימשכו רווחי עתק לכיסם אינו טוב יותר המהצב הקיים אלא גרוע יותר.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78900
מי שאין לו זמן לנמק
דוד סיון (יום שישי, 16/06/2006 שעה 18:59)
בתשובה לרמי נוי

1. נשמע לא רציני,
2. מעלה הנחות סמויות לא סבירות,
3. לא מכיר מספיק את המצב הקיים:
3.1 התרחבות הייצור בהתאם להתפתחות המשק והצרכים כבר בפיגור רציני (משה פרל, ''פרדוקס הצמיחה'', עסקים, מעריב, עמ' 5),
3.2 השירות לאזרח הוא רע,
3.3 שכר גבוהה מידי למנהלים ועובדים,
3.4 החברה לא פועלת לפי האינטרס של בעל הבית (האזרח) ועוד גובה ממנו מחיר גבוה מידי,
3.5 חוסר היעילות אומרת יותר מידי עובדים ויותר מידי שכר לעובדים לא יעילים.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78903
מי שאין לו זמן לנמק
ע.צופיה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 19:21)
בתשובה לדוד סיון

מדוע השרות לאזרח רע?
לפני זמן מה פניתי לבזק לצורך קבלת שרות ותוך שעתיים הגיע טכנאי.!
א. באיזו חברה נוספת זה קיים.
ב. מה היה בעבר, האם צריך להזכיר לכם!

http://www.faz.co.il/thread?rep=78908
הנושא היה חברת החשמל
דוד סיון (יום שישי, 16/06/2006 שעה 20:26)
בתשובה לע.צופיה

ההתייחסות שלי היתה לדבריו הלא מנומקים של רמי
על ההפרטה של חברת החשמל. מה שלא כתבתי קודם
וראוי להזכיר היא העובדה שאצל רמי נושא ההפרטה
מתערבב עם נושא פירוק המונופול.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78911
הנושא היה חברת החשמל
ע.צופיה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 21:07)
בתשובה לדוד סיון

צודק.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78925
השירות של בזק הוא מן המהירים
מי שעונה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 23:00)
בתשובה לדוד סיון

והיעילים ביותר בעולם. זה נבחן ונבדק במדדים אובייקטיביים. אני יודע זאת גם בהשוואה לשרות בחברות פרטיות בעולם ובמיוחד בארה''ב.

כנ''ל בחברת חשמל.

הסיבה לאי התרחבות היצור ( בחשמל) בהתאם להתרחבות המשק נעוצה בעיקר במכשלות ששם האוצר ואיכות הסביבה ( ואינני טוען שלמכשלות אלה אין נימוקים רציניים)

מחיר החשמל בארץ הוא בפיקוח והוא נמוך מהמקובל באירופה

חברת החשמל פעלה בהחלט לפי האינטרס הציבורי. אם תופרט, זה יהפוך לשיקול משני.

שכר המנהלים בחברת חשמל נמוך בהרבה מאשר שכר בכל חברת היי טק פרטית, נמוך לאין ערוך משכר מנהלי החברה אם תופרט.

באשר להפרטת הבזק והשלכותיה:

הטכנולוגיה בה משתמשת בזק מתיישנת במהירות. מתגי הטלפון של החברה נמצאים בסוף חייהם.

לבזק היתה תוכנית של שדרוג הטכנולוגיה שלה, שבלעדיה לא תוכל לשרוד. החברה, לפני הפרטתה תכננה להשקיע את רוב רווחיה בשדרוג התשתיות, ועדיין נשאר לא מעט לדיווידנד ששילמה לממשלה

הבעלים החדשים ביטלו את תוכנית השדרוג, כדי למשוך לעצמם את הרווחים המונופוליסטיים כדיווידנדים גדולים בהרבה. זה ישרת את האינטרסים של בעלי המניות ויגרום להם להחזיר לעצמם בזמן קצר את השקעתם. זה יגרום גם למתן שירות גרוע בהרבה לאזרח תוך זמן לא ארוך.

הבעיה שלך דוד שאתה רואה את העולם במשקפיים של שוק חופשי ותחרות.

בארץ יש מונופולים וקרטלים. מונופול מופרט הוא הצורה הכי פחות יעילה של חברה, והוא מנוגד לאינטרס הציבורי, ולולקח לעצמו רווחים יתרים.

ה

http://www.faz.co.il/thread?rep=78948
''מי שעונה'' יש לך בעיה
דוד סיון (שבת, 17/06/2006 שעה 8:17)
בתשובה למי שעונה

נתחיל מזה שאני מתחיל את הניתוח שלי מהעובדות של המצב הקיים:
1. יש מונופול, שהוא לא יעיל:
1.1 יש נתונים על קבלת הצעות מחיר מוגזמות במכרזים,
1.2 יש שכבת בעלי שכר מוגזם,
1.3 יש עובדות שתומכות בעובדה שהרצון לשמור על המונופול הוא אחת הסיבות להפסקות חשמל שהיו,
1.4 יש עובדות על כך שחברת החשמל לא טרחה להודיע על ההפסקות הממשמשות ובאות למרות שהתחייבה,
1.5 יש עובדות שמראות שהאינטרס של הנהלת חברת החשמל וועדי העובדים מנוגד לאינטרס הציבורי.

2. מבנה ההון של החברה הוא כזה שמגביל את יכולת ההתפתחות שלה. ההון העצמי שלה מצטמק... זאת בעיה קרדינלית שמקורה בסיבות שציינתי למעלה.

3. הבעיה שלך ''מי שעונה'' (כינוי מעניין) היא שאתה לא קורא את דברי נכון. אני מתחיל את הניתוח מהבעיות שהצגתי למעלה שמלמדות שאת המונופולים צריך לפרק. השלב הבא של הניתוח גם משכנע שללא הפרטה לא נשתחרר מסוג הבעיות שאותם מניתי.

4. הטענה שלך שמונופול מופרט זו הצורה הכי פחות יעילה ומנוגדת לאינטרס הציבורי היא חסרת בסיס. הכי גרוע בהקשר הזה שאתה יוצא מתוך הנחה שנוכחות המונופולים היא עובדה שצריך לקבל ולהשלים איתה. נקודת המוצא שלך היא פוליטית.

5. הרפורמה שהוקפאה מדברת על תהליך שבו יפורק המונופול ואחר כך תבוא ההפרטה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78902
הפרטה אינה ערובה לשום דבר
ע.צופיה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 19:18)
בתשובה לרמי נוי

האם זה מה שקרה בבזק?
נשמע לי מופרך.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78926
קרה וקורה בבזק
מי שעונה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 23:01)
בתשובה לע.צופיה

החברה סגרה את כל תוכניות הפיתוח שלה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=78927
קרא כאן כולל התגובות
מי שעונה (יום שישי, 16/06/2006 שעה 23:04)
בתשובה לע.צופיהמערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.