פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_6590

זהו עם פחדן שאינו מתבייש
שמעון מנדס (יום חמישי, 07/07/2011 שעה 10:00)


זהו עם פחדן שאינו מתבייש

هذا شعب يخاف لا يستحي

שמעון מנדסכן רבותי, אל תתפלאו, זה עוד יגיע - שהשפה העברית שלנו תדחק הצידה. וזה יקרה כי אנחנו נפחד להתנגד. הכותרת בשפה הערבית נבחרה על ידי במתכוון, בעקבות ארוע שקרה השבוע באוניברסיטת חיפה. הדווח בחדשות אמר, כי בטקס סיום שנת הלמודים בפקולטה למשפטים, דיקן הפקולטה הורה שלא לשיר את ההמנון הלאומי ''התקווה'', מחשש שזה ירגיז ו/או יפגע בסטודנטים הערבים הלומדים בפקולטה, מאחר שמספרם השנה הוא רב. אוי לה לאותה בושה!

ברצוני להדגיש, אני שולט בשפה הערבית; אני אוהב מאד את השפה הערבית, כי היא שפה עשירה מאד. אבל איפה אבדנו את הכבוד הלאומי שלנו?

מקור הכותרת - לפני למעלה משלושים שנה, זמן קצר לאחר שפואד בן-אליעזר מונה למפקד אזור יהודה שומרון, הוא קבע להפגש עם מלך הר חברון, הלא הוא השיח' מוחמד עלי אל-ג'עברי בביתו. האיש כבר לא שימש בשום תפקיד, ולא נשא באחריות כלשהי - פרט לשליטה בממלכתו. אנשי השלטון שלנו המשיכו להפגש אתו ולהתייעץ אתו. בגלל שהאיש היה מנהיג אמיתי, והיתה לו השפעה רבה על השטח. במהלך הפגישה שאל פואד את השיח': מדוע אי אפשר לטפח מנהיגות מקומית פלסטינית? ללא כל היסוס, השיח' השיב כמעט אוטומטית את המשפט שבכותרת: כי זהו עם פחדן שאינו יודע בושה! הוא התכוון כמובן לעם הפלסטיני. אבל היום במרחק של דור וחצי מאז, אינני יודע כבר למי משני העמים לייחס את המשפט הזה. אם דיקן של אוניברסיטה עברית בישראל מתבייש לשיר את הימנונו, אנא אנו באים? איך דיקן הפקולטה למשפטים לא התבייש לשאת את צלב הבושה על המגבעת האקדמית שלו?

לפני למעלה מחמישים שנה, כאשר למדתי באוניברסיטה העברית בירושלים, אמר אז סטודנט ערבי בשעת וויכוח: ''אתם חכיתם אלפיים שנה שתהיה לכם מדינה. אנחנו לא נחכה יותר מ-‏200 שנים. אז אתם כבר לא תהיו פה כמדינה, הכל יחזור אלינו. אני צחקתי עליו כמובן. אבל לאור ההתפתחות הזו, אני כבר לא בטוח.http://www.faz.co.il/thread?rep=161996
מעניין שגם לי יש סיפורים על מפגשים ודיבורים עם סטודנטים ערבים
המסביר לצרחן (יום חמישי, 07/07/2011 שעה 12:21)

איתם למדתי או שהיו מאוגדים ברשימות פוליטיות בקמפוס. תמיד עניין אותי לדעת כיצד רואים הערבים את קיומנו כאן ואת הסכסוך ופתרונו. ברור הוא שככל שנחשפתי להוויתם ככה התרחקתי מהשלום שלהם, ועברתי אט אט משמאל מתון לימין שפוי. לימים יצא לי גם לעשות חלקית בנושא במקצועי, וצריך לציין שהערבים, כולל ערביי ישראל, לא הצליחו 'לתקן' את תפיסת עולמי בנודע לסכסוך.

יחד עם זאת אני חושב שאין כל סיבה לבכי ולנהי וליללות ולהאשים את עצמנו שגם אנחנו גולשים להיות עם פחדן שאינו מתבייש. ולו רק שמיעוט המחליטים למנוע את שירת ''התקווה'' בטקס סיום לימודי המשפטים אינם מייצגים את כלל המרצים באוניברסיטה, ובכלל האוניברסיטאות ובודאי שלא את כלל הציבור. הציבור היהודי בארץ נשאר שפוי למרות התיזוזים של גורמים אנטי ציונים משמאל, מבין הערבים וחולי רוח מהעולם. לטעמי ההתנסות וההתמודדות איתם דווקא מחשלת אותנו ומונעת את הפחדנות המנוונת. שיפחדו השמאלנים האנטי ציונים, והעיקר שגם ניתן להם סיבות טובות לפחד, כדי שיפסיקו לחשוב שהם לב היקום ומקור הכוח והצדק שלו. צריך לעורר אותם מהזייתם.
אסור לתת לאירועים שוליים מסוג זה (וכמו זה של הרב ליאור ותיאומו הסיאמי ג'אד נאמן) להשפיע על הרוח. החברה הישראלית חזקה, פטריוטית (ומפריכה את טענות השמאלנים כאילו מהפטריוטיזם היא מפלטו של הנבל), בונה ומשגשגת למרות הקשיים והתקלות. צריך לתקן תוך כדי, ולא לעצור וליילל.
לכן גם החלטת הנהלת האוניברסיטת חיפה (ולא העברית) לחייב השמעת ההמנון בתקנות היא מבורכת.

http://www.faz.co.il/thread?rep=161998
מי עוד לא שר היום את התקווה?
עמיש (יום חמישי, 07/07/2011 שעה 16:22)

אין תקווה: גם באונ' העברית לא ניגנו את ההמנון בטקס הסיום
כשבועיים לאחר שההמנון הלאומי לא הושמע בטקס באוניברסיטת חיפה, התלוננו סטודנטים באוניברסיטה העברית: ''התקווה'' לא נוגנה גם באירוע הסיום שלנו. הסיבה, גם הפעם: התחשבות בתלמידים הערבים. בהנהלת האוניברסיטה מסירים אחריות: ''לא נתערב בתוכן''

לידיעה המלאה:
אני מציע להקים ''משטרת התקווה'' שתתבסס על משטרת המטס שמוצבת בנתב''ג.
כי מי שנכנס לארץ יצטווה לשיר את התקווה, מי שלא יודע ישלח למחנה עבודה בגבעתיים עד שילמד לשיר התקווה.

כמו כן ישלחו פטרולים לאוניברסיטאות ולבתי הספר וינוהל מעקב אחרי אלו שאינם שרים את התקווה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=162000
מי עוד לא שר היום את התקווה?
ע.צופיה (יום חמישי, 07/07/2011 שעה 18:53)
בתשובה לעמיש

עוכרים,פתאים וטיפשים לא חסר. יש להם תמיד מחליפים.
.
הספירואים וחבריהם תמיד יהיו במסדרון המוליך לשרותים.

http://www.faz.co.il/thread?rep=162002
מי עוד לא שר היום את התקווה?
המסביר לצרחן (יום שישי, 08/07/2011 שעה 12:44)
בתשובה לע.צופיה

והעיקר לא לשכוח כלל, יהודה ]/[ נאמן......


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.