פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
על שאלת הריכוזיות
עגל הזהב / דוד סיון (יום רביעי, 22/05/2013 שעה 15:00)


על שאלת הריכוזיות

ד''ר דוד סיוןיו''ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, והממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, פרופ' עודד שריג, מבקשים לשכנע חברי כנסת בוועדת הכספים לתמוך בעמדתה החדשה של ''ועדת השרים לריכוזיות'', לפיה פירמידות קיימות וחדשות יוכלו להחזיק 2 שכבות בנוסף לשכבת האג''ח.
אחת הבעיות העיקריות שנובעת מהריכוזיות הגבוהה במשק (''עשר פירמידות שולטות בכ-‏40% משווי שוק החברות הציבוריות'') היא רמת המינוף הגבוהה שהיא מאפשרת. במילים אחרות הפירמידה מאפשרת לעומד בראשה לשלוט במספר גדול של חברות בהשקעה קטנה מידי של הון עצמי – בשיעור חד-ספרתי.

הכרעת הויכוח שמתנהל בימים אלה בועדת הכספים על הצעת החוק בדבר מספר השכבות שיש לקבוע בחוק תהיה בעלת משמעות גבוהה. מסתבר שלא מעט מחברי ועדת הכספים מבינים היטב את חשיבות העניין.

קבלת הצעת התיקון של הממשלה – הוספת שכבה כחברת אג''ח לשתי השכבות מההצעה המקורית, תמנע את הטיפול בבעיית מינוף הגבוה. כדאי גם לזכור שהמינוף הגבוה היה גורם מרכזי להסדרי התספורת עליהם שמענו לאחרונה. למעשה הוספת ''קומת אג''ח'' (בלבד) תאפשר לבעלי ההון, לטייקונים, לשמר את מינוף היתר והשליטה בחברות הפירמידה – לשמר את רמת הריכוזיות. לכן אם באמת רוצים לפרק את הריכוזיות במשק ראוי למנוע את קבלת הצעת הממשלה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  מידע חלקי בלבד  (ע.צופיה) (2 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי