פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_7491

96 שנים להצהרת באלפור
דוד סיון (שבת, 02/11/2013 שעה 13:00)


96 שנים להצהרת באלפור

ד''ר דוד סיוןהיום לפני 96 שנים, במכתב ללורד רוטשילד, נתנה ממשלת בריטניה את ההבטחה הבאה:
His majesty's Government view with favour the establishment in Palestine of a national home for the Jewish people' and will use their best endeavours to facilitate the achievement of this object' it being clearly understood that nothing shall be done which may prejudice the civil and religious rights of existing non-Jewish communities in Palestine' or the rights and political status enjoyed by Jews in any other country.
ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה את יסודו של בית לאומי לעם היהודי בארץ-ישראל, ותעשה במיטב מאמציה כדי להקל על הגשמתה של מטרה זו, תוך הבנה ברורה, שלא ייעשה דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של עדות לא יהודיות הקיימות בארץ-ישראל, או בזכויות ובמעמד הפוליטי מהם נהנים יהודים בכל ארץ אחרת.
זו היתה כנראה הפעם הראשונה שמטרת העל של התנועה הציונית קיבלה הכרה בדרגים הגבוהים ביותר של אחת ממעצמות העל. אבל יותר חשוב להזכיר כאן שההצהרה היתה פרי של פעילות אינטנסיבית-ערה מוצלחת של מנהיגי התנועה הציונית. כדי לקבל את מלוא המשמעות של ההצהרה כדאי לזכור כי:
  • אותה ממשלה היתה אז מועמדת בטוחה לקבל שליטה על ארץ ישראל ושטחים נרחבים במזרח התיכון בתום המלחמה, מלחמת העולם הראשונה.
  • אותה ממשלה הבטיחה באמצעות מכתב לשריף חוסיין עצמאות לערבים במזרח התיכון (Letter to Ali ibn Husain, 1915).
למרבה הצער לא צורפו מפות שמגדירות במפורש את גבולות ההבטחות. במהלך השנים הבאות נוהל משא ומתן אבל לא הושגו הסכמות על הגבולות בין הצדדים.
מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.