פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_7525

הרפורמה במשק החשמל גוססת
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 10/12/2013 שעה 15:00)


הרפורמה במשק החשמל גוססת

ד''ר דוד סיוןלפני כמעט 7 שנים, בתאריך 28.2.2007, אושרה בכנסת הרפורמה במשק החשמל. במאי 2010, קבע מבקר המדינה שהרפורמה לא נכנסה לתוקף כפי שנקבע בחקיקה. בעצם התברר לנו כי גורם מרכזי לכך הוא ועד העובדים של חברת החשמל שפועל לקידום האינטרס של העובדים (והפנסיונרים) על חשבון האינטרסים של החברה ושל בעלי המניות (הציבור). בעצם המאבק הציבורי של ועד העובדים נגד הרפורמה לפני אישורה בחקיקה ולאחר מכן נגד יישומה היוו סיבה טובה מאד להכניס לתוקף את הרפורמה (הרפורמה במשק החשמל בצרות). אבל זה לא קרה.

כעת על פי רב-סרן שמועתי מתברר שמאבקו של ועד העובדים להמתת הרפורמה עומד לרשום הצלחה משמעותית. על פי השמועה ממשלת נתניהו מנהלת מגעים בחשאי להשגת הסכם על ''רפורמה מסורסת'' עם חברת החשמל (למעשה עם ועד העובדים). למעשה חברת החשמל לא תפורק ותשמור על המעמד המונופלי (עם תיקונים קלים) במשק החשמל.

הממשלה מקווה שההסכם המתגבש ישחרר אותה מהחשיפה לחוב של חברת החשמל, על ידי מניעת הוזלות התעריפים לציבור הצפויה עם החיבור למאגרי הגז בחופי הארץ. אבל נראה כי רוב עקרונות הרפורמה שאימץ וקידם שר האוצר בנימין נתניהו יושלכו לפח על ידי ממשלת נתניהו (הדיל החשאי...).

אם נכונה השמועה הרי שממשלת ישראל פועלת למניעת חיזוק התחרות במשק החשמל. כמה חבל שזה קורה בסמוך למועד אישור חוק הריכוזיות שאמור להרחיב ולחזק את התחרות במשק.
מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.