פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הטעות הטקטית של אובמה ונתניהו
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (שבת, 05/04/2014 שעה 8:00)


הטעות הטקטית של אובמה ונתניהו

ע. צופיהאנו עדים בשבוע האחרון לשורה ארוכה של אמירות מתלהמות, בעוצמה שלא הכרנו בעבר, מפי דוברים פלשתינאיים ובראשם המנהיג: אבו-מאזן. בצד האמירות ישנם גם מעשים. הגשת בקשות הצטרפות ל-‏15 ארגונים שונים של האו''ם והיד עוד נטויה.
זה נראה ונשמע כאילו משהו ''הוציא'' את הפלשתינאים מדעתם.

במשך שמונת החודשים האחרונים התנהל משא ומתן, שקט יחסית, בין מדינת ישראל לרשות הפלשתינאית על הסדרת היחסים ביניהם. למעשה המו''מ התנהל רק בחודש-חודשיים הראשונים ולאחר מכן הייתה חזרה פורמאלית על עמדות מבלי להתקדם להסכמה כלשהי. האמריקאים שתיווכו בעניין בהנהגת הנשיא אובמה ונציגו, שר החוץ ג'ון קרי, ניסו בכל מיני דרכים להניע משהו במו''מ אך ללא כל הצלחה.

''כנהוג'' בכל מו''מ עם הפלשתינאים יש לעשות למענם כל הזמן מחוות. בעבר המחווה הייתה הקפאת בנייה ועתה המחוה הייתה שחרור כ-‏100 אסירים ב-‏4 פעימות. השיחות, מעשית, דשדשו אך ''הפעימות'' פעלו כסדרן. עתה לקראת סיום השיחות נדרשה ישראל לבצע את ''הפעימה'' הרביעית שכללה גם אסירים ''כבדים'' וגם אסירים תושבי מדינת ישראל.
על רקע הדשדוש בשיחות ואי הענות מעשית של הפלשתינאים להמשך השיחות לשנה נוספת עיכבה ישראל את ביצוע ''הפעימה'' ובצדק.

אין פרסים ומחיאות כפיים לצדיקים בפוליטיקה. הם נחשבים ל''פראיירים'' וחדלי-אישים ורק מגבירים במתנגדיהם את הרצון לנצל אותם.
אילו מדינת ישראל הייתה מבצעת את ''הפעימה'' הרביעית עם או בלי אסירים ישראליים והפלשתינאים שבוע לאחר מכן היו פונים בבקשה להצטרפות לאו''ם הרי המדינה והעומד בראשה היו מצטיירים כמוקיונים וכחסרי יכולת מדינית. בנוסף לכך החגיגות בצד הפלשתינאי היו מרקיעות שחקים. גם אסירים גם פנייה לאו''ם. אין ספק: הם ''הגדולים'' מכולם!

אך ישראל לא מיהרה לבצע את הפעימה האחרונה, התנהלו שיחות חשאיות והסתמן סוג של הסדר. ביצוע הפעימה האחרונה במלואה (כולל ישראלים), עוד שחרור 400 אסירים שכנראה רובם יקבעו בלעדית על ידי ישראל וחלקם הקטן על ידי הרשות הפלשתינאית. ''הקפאה'' שקטה וחלקית של הבנייה בהתנחלויות.
יתכן שהסדר כזה בשינויים קלים היה מתקבל על הצדדים אך ראש הממשלה הבהיר לאמריקאים כי הקואליציה בממשלתו תתפרק עקב שחרור האסירים הישראליים. פה, כנראה, נכנסה לתמונה ההברקה של הנשיא אובמה. ג'ונתן פולארד, המרגל האמריקאי שפעל למען ישראל והכלוא כמעט 30 שנה, ישוחרר!
זה יהיה הפיצוי בגין שחרור האסירים הישראליים.
וזה הוציא את אבו-מאזן מדעתו.

הישראלים והאמריקאים בעלי קו המחשבה המערבי רואים בכל דבר קודם לכל את הצד המעשי. כך זה נראה להם בעסקה המוצעת. הפלשתינאים מקבלים את מה שחפצו - אסירים, כולל ישראליים וכולל הקפאה מסוימת. הישראלים מקבלים הארכת שיחות ואת ג'ונתן פולארד והאמריקאים את המשך ההשפעה במזרח התיכון.
אך, אבו-מאזן והפלשתינאים, כאנשי המזרח, בוחנים, ראשית לכול, את מידת הכבוד שקיבלו. ובעסקה הזו מבחינתם לא רק שאין כבוד אלא ש''עושים מהם צחוק''.

מדוע?
מוסכם על רבים כי ג'ונתן פולארד הוא דמות נערצת יותר בישראל מאשר גלעד שליט. גם המאמצים שמדינת ישראל עשתה לשחרור פולארד היו גדולים יותר מאשר לשחרור גלעד שליט. אך בסיכומו של דבר ישראל שיחררה 1000 אסירים, ביניהם רבים ''כבדי משקל'' של החמאס לשחרור גלעד שליט. עתה בעסקה הנוכחית ישראל ''מקבלת'' את פולארד, שכאמור הוא חשוב יותר, תמורת שחרור כ-‏426 אסירים בלבד.
ומה מקבלת הרשות הפלשתינאית עבור הסכמתה להארכת השיחות בשנה נוספת?
כלום!!!!!!!

במילים אחרות: מישהו ''לא סופר כלל'' את אבו-מאזן, את הרשות הפלשתינאית ואת הפלשתינאים בכלל. וזוהי פגיעה חמורה מאין-כמותה בכבודם. וזה הוציא אותו ואת חבריו מדעתם לחלוטין.

עתה, על פי המנטאליות שלהם על הצדדים האחרים במו''מ (הישראלים והאמריקאים) לא רק ''לשלם'' עבור הארכת השיחות אלא גם ''לפצותם'' על העלבון החמור שגרמו להם ולכן באה רשימה מדהימה של דרישות שמיותר לציין אותן כי ברור שאינן תוצאה של שיקול דעת אלא של כעס.

זו הייתה טעות טקטית של הנשיא אובמה ושל ראש ממשלת ישראל שלא הבינו נכון את מהות העסקה ולכן לא צפו את תוצאותיה.
אך ברקע, מעבר לכעס, לעלבון ולקריסת השיחות בשלב הנוכחי עומדת דמותו של הנשיא אובמה.

הפלשתינאים מאמינים, כנראה במידה מסוימת של צדק, כי ברגע שהנשיא אובמה יצטרך להטיל וטו במועצת הביטחון על קבלת המדינה הפלשתינאית לאו''ם בניגוד לעמדת רוב רובן של מדינות העולם הוא יהסס ויתכן שלא יטיל וטו. ברור לפלשתינאים ששום נשיא אמריקאי אחר, בעבר או בעתיד לא יהסס להטיל מיד וטו על החלטה כזו של מועצת הביטחון. לכן עליהם להגיע למצב הזה כאשר הנשיא אובמה עדיין מכהן אך מבלי ''להרגיז'' אותו.

גם מדינת ישראל מבינה היטב מצב זה, לכן מדיניותה היא להאריך את השיחות ככול הניתן כנגד התחייבות פלשתינאית שלא לפנות לאו''ם עד לסיום כהונת הנשיא הנוכחי.
אני מאמין ש''לאחר החגים'' ימצא פתרון שיפתח את השיחות חסרות התועלת עד עתה, מחדש.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  ככה זה כשמוסכימים להקמת מדינה פלסטינית .  (המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה)
  לרבע את המעגל  (הזוהר הצפוני)
  פולרד לא מעניין את הפלסטינים  (בצלאל פאר)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי