פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_7876

שִׁבְעִים וְחָמֵשׁ
יוסף אליעז (יום ראשון, 07/12/2014 שעה 19:00)


שִׁבְעִים וְחָמֵשׁ

יוסף אליעזגיל נהדר,
בתנאי שאתה בריא בגופך ובנפשך; שאינך רעב ללחם; שאינך אסיר או נרדף בשל דיעותיך; שהתלויים בך או צאצאיך בריאים, שלמים ומסודרים פחות או יותר מבחינה משפחתית וכלכלית.

ברור לך שכבר לא תתקן את העולם, גם לא את מדינתך, את ישוב מגוריך ו... כנראה גם לא את הטעון תיקון, לדעתך, במשפחתך.
את תיקונך העצמי, לאמור: את הרעיון לתקן את עצמך זה מכבר נטשת. כה הרבה דתות וכתות ניסו לחייב את האדם לתיקון עצמי, לחזרה בתשובה (כאשר כלל לא ברור מהי השאלה) ונכשלו.

זהו. עולמך התגבש. אתה מביט לאחור. היו לך הרבה הישגים. גם הרבה כִּשְׁלוֹנוֹת. כן, וגם הרבה החמצות. פעמים רבות ניצבת בצומת החלטות ובחרת. לעולם לא תדע לבטח אם היטבת לבחור.

חשבת להיות מפקד בכיר בצבא, להגן על מולדתך הצעירה, הגנה הכוללת שמירה על כל המושחתים, המשתמטים, הפרזיטים, העבריינים וכל חורשי-הרע החיים במדינתך. חשבת שתגיע להישגים בעולם האקדמי, בפוליטיקה, בתחום אליו התגלגלת. חשבת שתמצא בגיל צעיר את נערת-חלומותיך (איזה מהחלומות?) ותקים עמה במוקדם משפחה גדולה ורחבה, בעיקר אחרי השואה בה נכחדה כל משפחתך.

בחרת במקצוע מסוים על רקע האפשרויות והיכולות המוגבלות שלך באותה עת. הגעת בו להישג מסוים, נמוך בהרבה מיכולותיך. שילוב של (העדר) רקע משפחתי, של השכלה פורמלית שנמנעה ממך בנערותך ואשר השגת במאמץ רב ובלחץ רב של בחינות אקסטרניות אחרי השחרור מצה''ל.

החיים דחקוך לפינה מסוימת שבה עתידך נקבע בידי אחרים ששיקוליהם שונים משיקוליך. אתה מביט לאחור ותוההַ אם היה עליך לבחור בדרך זו וּמִשֶּׁהָיְתָה לדרך ללא מוצא - אם לא היה עליך לסוב אחור ולתור אחר נתיב חדש.
אולי במקום לצאת, כסטודנט, לעבודה במשכורת מגוחכת היה עליך ליטול הלוואות ולהתמסר ללימודיך? לשיפוץ השפה האנגלית שבפיך ואולי לרכוש עוד שפה? כן, הכל ''אולי''.
רק שוטה יבכה על חלב שנשפך.

אתה נזכר (במעורפל מעט) באהובותיך ובנערותיך. כן, גם באכזבות שנחלת בתחום זה. חלק מנערותיך הבנת. אחרות לא. אתה תָּמֵהַּ אם לא היית מיטיב עֲשׂוֹת אילו נישאת, ואולי לאותה בת-זוג שלבסוף בחרת, בגיל מוקדם יותר וחסכת לעצמך את המרוץ האינסופי של הרווק הממוצע בישראל. הוי מה יכולת להשיג בלימודים ובהשכלה באותן שעות של חיבוטים וחיפושים. שנים שהיו מיטב שנותיך. מה עיכב בעדך? האם פעם תבין זאת?

זהו. תם עידן החלומות הגדולים אשר בדיעבד אתה נוכח שהקדשת להם, לרוב לָרִיק, חלק כה רב מחייך. בעבודה שולית, באהבהבים, בפוליטיקה מקומית עלובה.
זהו. גיל שבעים וחמש: מה שהיה היה. מה שיש יש. מי יודע לכמה זמן...

אין הרבה טעם לחשוב ''מה היה אִלּוּ''. כל דרך ומהמורותיה; כל דרך וְיוֹפְיָהּ מול סכנותיה; כל דרך וצמתיה והסתעפויותיה האפשריות.

הכרת אלפי אנשים, מהם היכרות עמוקה ויסודית, לטוב או לרע. אחרים – היכרות קצרה וחטופה. חלקם השאירו בך משהו מחותם אישיותם. אחרים עברו וגזו. חלקם הפתיעו לטובה. חלקם הפתיעו לרעה. עם חלקם באת חשבון וזכית לִגמול להם גְמוּל טוב או גמול אחר. חלקם הותירו חשבון פתוח.

אתה כבר מבין סוף-סוף שהעולם אינו מתנהל על גלגלי צדק. כמו שאומרים הליצנים: צדק הוא כוכב. כוכב רחוק!
עֲדָּיִּן לא תדע מהו המוסר? אלוהי? אישי? שוכן בכליותיך ואינו נתון לדיאליזה של חכמי-הדת והמוסר למיניהם?

ניסו לחנך אותך לאמונה בְּאֵל עליון. האמונה מותירה ופותחת המוני שאלות ותמיהות ללא מענה. דרך אחת היא לעצום עֵינַיִם מול התובנה והשכל בהם זכית. להתעלם מחוסר הצדק, מאירועי הטבח של חפים מפשע, מנצחון הרע, מֵהַשּׁוֹאָה, ובכל זאת להחליט כי יש אלוהים והוא גדול מיכולתך השכלית להכילו, להבין דרכיו ומעשיו. עליך לקבלו ולעבדו ללא שאלות ותהיות. אומרים שכך פעל איש כה חכם כפרופ' ישעיהו ליבוביץ'. האמנם זו התגלמות החכמה?

דרך אחרת היא שלא להאמין בקיומו. אלוהים של העם היהודי הוא כנטען בורא שמים וארץ, תבל ויושבי-בה, גם אלו הרעים והרשעים, וגם אלו מתוכם שדרכם צָלֵחָה. אלוהים אדיר זה מתמודד על לב העם ואמונתו כנגד אלילים חסרי-שחר. הוא מתמודד מול פסל דגון ועוסק בלילות בשבירת גפיו. נוּ באמת...

מסבירים לך כי שִׂכְלֵנוּ קטן מלהבין את האל ודרכיו, אם כך – מה טעם להאמין מעבר לאשר שִׂכְלֵנּוּ, השכל בו חנן אותנו, מסוגל לתפוס?!

אתה מתבונן בעולם בו רשעים עושים חָיִּל וטוב להם, וצדיקים מוּגָרִים לעינויים ולחרב. מְתַּרְצִּים לך כי בעולם הבא הרשעים יֵרָקְבוּ ואילו הצדיקים יתכנסו סביב כס הכבוד. המצאה זו של ''העולם הבא'' על נפלאותיו – האין היא מכשיר בידי הרשעים השליטים להשתיק בעזרתו כל מחאה או מרד בעולם הזה? איש לא חזר מאותו ''עולם הבא'' מופלא, לא הוכיח את קיומו, ובינתיים הֵרִשְׁעָה, כולל זו שנעשית בשם-האל, משתוללת עלי-אדמות ורק הרימות, הרבנים, הכמרים והקברנים מתפרנסים מהמוות ומ''העולמות'' שאחריו.

דרך שלישית היא להאמין בקיומו של האל כְּיֵשׁוּת חביבה, אישית, אולי אפילו שוכן בקרבך, ישות שיש לך קשר ישיר עמה מבלי לציית לכל הדת שצמחה סביב האל וסביב עבודתו, עבודת האל. מי שקרא את ''דון-קָמִּילוֹ וצאן מרעיתו'' יבין את כוונתי. כך חשתי בילדותי. פעם, משהציקו לי, תמהתי אם אפשר וכל מציקים אלה לא ברא האל אלא רק על מנת לנסותני? בדיעבד הוברר שהם בשר ודם ורוע.

ובכל זאת גם כך קשה לנו: האם זהו האל של כדור הארץ (או של המזרח התיכון – שהוא פחות או יותר האל המופיע בתנ''ך), האם מחולל העולם על כל גַּלָּקְסִיוֹתַּיו ו''חוריו השחורים'' מתפנה לעסוק בעניניך הקטנים, בעיותיך, מצוותיך, חטאיך? הַאָמְנָּם אכפת לו מה תאכל? האם התפללת? האם תקשור תחילה את שרוכי נעל ימין או שמאל, כפי ש''השולחן ערוך'' טורח לפרט ולהכתיב?

מָוֶת – מהו הַמָּוֶת?
אתה יודע שרבים כל כך פוחדים מן הַמָּוֶת, חייהם נעכרים מהידיעה כי יבוא.
אחרים, כמוך, אינם מוטרדים ממנו, רואים בו חלק ממחזור החיים בטבע, מכאן יש אֵלּוּ מחשבות על דור ההמשך ש''ממשיך את קיומך אחריך''. האם אמנם כה חשוב הדבר? מה משקל צאצאיך, הנהדרים כשלעצמם, בתוך ים בני האנוש שמספרם כבר הגיע לשמונה מִלְיָארְדִּים? בתוך היקום כולו? בחלל האינסופי, שאינך מסוגל להבין את אינסופיותו?
אשרי מי שהנושא אינו מטרידו במיוחד ואינו חלק מרכזי במחשבותיו.

אכן פגשת בַּמָּוֶת כבר מספר פעמים, פעמים על סף תאונה בכביש; פעמים בשירות צבאי בארץ אויב תחת ירי והפגזות, או בעיר שנכבשה זה עתה ונתונה לירי צלפים ואתה על גגו של אוטובוס ערבי מלא בשבוים; פעם בעת ניתוח לב פתוח בבית חולים.
לטוב מזלך הִתְיַחַסְתֶּם באדישות זה אֶל זה, אולי על-כן גם הַמָּוֶת לא טרח להתמודד או לִשְׁרוֹת מוּלְךָ במשחק בו כל הקלפים הטובים בידיו...

הַמָּוֶת הפריד ממך משפחה ענפה אשר כלל לא הכרת.
מאז הוא סילק מארץ החיים כה רבים ממכריך, על חלקם חבל, הם יחסרו לך. למות אחרים אתה אדיש למדי. הוא לא נועץ בך את מי לקטוף עתה ואת מי להתיר לאסיף הבא... אולי חבל. לבטח יכולת להיטיב לְיַעֵץ לו...

חברת ביגוד ידועה פרסמה סיסמא: ''העולם שייך לצעירים!'' הַאָמְנָּם?
אלכסנדר מוקדון מת בן 36 אחרי שכבש כמעט את כל העולם שהיה ידוע לו. ''מה יצא לו'' מִזֶּה? שהשם שאביו פיליפוס בחר עבורו נשמר? מה עלה בגורל ממלכתו האדירה? לא היו לו ילדים שירשו את האימפריה שכבש.
מצביאיו ''הדיאדוכים'' חלקו ביניהם את הממלכה. תַּלְמַי זכה במצרים וְאַנְטִיוֹכוֹס זכה בסוריה. האם עבורם היה ראוי לְאַלֶכְּסַנְדֶר לצאת לכיבושים הצבאיים האדירים שעלו בעשרות אלפי הרוגים?

אולי בשל כך אמר שלמה המלך: ''יצר לב האדם רע מנעוריו'' – צעיר שואף להישגים במלחמה, בגבורה, הוא חפץ להוכיח את עצמו כגבר וכגיבור. רדיפת הכבוד בידי בודדים מביאה מוות ואומללות לכל היתר.

מצד שני – רועה הצאן רבי עקיבא החל ללמוד בגיל ארבעים והגיע לגדולה וְיֶדַע שאלכסנדר לא חלם אפילו על קיומם (ולא היה אכפת לו מכך).

אשר ברור הוא שבגיל 75 מרבית בני-האדם כבר לא יוצאים לכיבושים ברוב התחומים. אולי בודדים בהם יעסקו עוד במחקר, בכתיבה, בציור. מרבית בני-האדם מתפנים לטפל בְּמַדְוֵיהֶם ולפקוד את הרופאים...

אני כבר מתפלפל כאן על שלושה עמודים וכל זה רק מחמת שהגעתי לגיל שבעים וחמש.
גם זו תוצאה של הגיל. מישהו קבע ש''גיל'' הוא שמחה. אשרי שכך לי במשפחתי. אחרים רואים בגיל מתקדם אסון. צר לי עליהם.

שורות אלו נכתבו בידי צעיר שהיום מלאו לו רק שבעים וחמש שנה.http://www.faz.co.il/thread?rep=174738
שתזכה לאריכות ימים לפחות כמו שמעון פרס
ע.צופיה (יום שני, 08/12/2014 שעה 3:13)


http://www.faz.co.il/thread?rep=174745
שבעים ושתים .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 10/12/2014 שעה 8:24)

אני מבצע כאן חשיפה עצמית ואני יכול רק לקוות כי לא אהייה ללעג על ידי קוראים וכותבים .

ביום 31/12/73 התקימו בחירות לכנסת השמינית .
הבחירות אז התקיימו ביום האחרון של אותה שנה לאחר שנדחו בגלל מלחמת יום כיפור .
באותו בחירות השתתפה מפלגת הפנתרים השחורים - דמוקרטים ישראלים . האות לזיהוי הייתה ''ז'' .
במקום הראשון היה שלום כהן ז''ל . במקום השני סעדיה מארציאנו ז''ל .במקום השלישי ויקטור טייר ז''ל .
להבדיל משלושת אלה במקום הרביעי הייתי אני - אריה עירן .

אותן בחירות נערכו חודשים אחדים לאחר הבחירות לועידת ההסתדרות . הבחירות לועידת ההסתדרות נחשבו באותם ימים לכעין מבחן מוקדם למגמות בציבור .
בבחירות הללו קיבלה מפלגתנו 2% בערך .

אנחנו קיווינו כי נצליח להכניס לכנסת 2 נציגים וביום טוב אולי אפילו 3 .
לצערנו כמו לצער רבים וטובים פרצה המלחמה וטרפה את הקלפים , כמו שאומרים .
התגברה ההשפעה הלאומית-לאומנית ובוחרים רבים הצביעו הצבעה מדינית במקום סוציאלית .
אחוז החסימה היה אז 1% .
אנחנו קיבלנו די קולות עבור מנדט אחד אך לא עברנו את המחסום של אחוז החסימה .

מאז זרמו מים רבים בנילוס ומעט מים גם בירדן .

אני בעצמי נותרתי עם טעם חזק של החמצה ועם רצון אולי יגיע יום ואבחר לכנסת .

בימים אלה התפזרה הכנסת ובחירות נועדו להיערך ביום 17/3/15 , כלומר בעוד 97 ימים .
כדי להיבחר לכנסת צריך להגיש רשימת מועמדים עד 47 ימים לפני יום הבחירות .
רשימת מועמדים יכולה להגיש כל סיעה בכנסת היוצאת וכן כל מפלגה הרשומה אצל רשם המפלגות .
יש 93 מפלגות רשומות אצל רשם המפלגות לפי בדיקה שעשיתי הבוקר . חלקן הגדול לא השתתפו בבחירות . נכנסו לכנסת 10 רשימות מתוך 16 שהתמודדו .

הייתי רוצה מאד להיבחר לכנסת .
הסיבה - רצוני לקדם את הרעיון של גידול האוכלוסיה היהודית . דבר שניתן לעשותו דרך הכנסת .

המכשולים -
צורך בכסף .
קבלת הסכמת מפלגה רשומה שתשמש כפלטפורמה להגשת רשימת מועמדים .
פריצה לתודעה הציבורית .
צוות אשר יכלול לפחות 4 אנשים אשר יהוו סיעה - אם המהלך יצליח .

הרעיון הפוליטי בקווים כללים -
לעודד כל סוג של מהלך פוליטי אשר מגדיל את הילודה של הנשים היהודיות . אני קורא לו ''3 ילדים לכל יהודיה'' .

השם הנראה לי מתאים לרשימה - ''הקטנה העניה החלשה וחסרת ההשפעה'' .

כל עזרה תתקבל בברכה .

אריה עירן .

http://www.faz.co.il/thread?rep=174746
שבעים ושתים .
ע.צופיה (יום רביעי, 10/12/2014 שעה 10:25)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה

ישנן שלושה מפלגות דמוקרטיות בארץ: הליכוד, העבודה והבית היהודי.
הרבה יותר קל להיכנס לכנסת דרכן מאשר באופן עצמאי.
הרעיון שלך כנראה לא ימשוך קולות מהשניים הראשונות, אך בבית היהודי הרעיון, אולי, יעבוד.
לשם כך עליך לחבוש כיפה, להתפלל האופן קבוע בבית כנסת אחד לפחות, להיות פעיל ולקראת הבחירות לארגן אותם להתפקד למפלגה.
עכשיו עליך להיות ''תככן'' במידת מה, להבטיח הבטחות שוא, לכרות בריתות שאינך מתכון לקיים ועוד כהנה וכהנה ואז יש לך סיכוי להגדיל את הילודה של הנשים היהודיות.
דרך שניה היא להקריב את לשונך למען איבר מסוים של ראש מפלגה. יש להניח שתפגוש שם הרבה לשונות ולכן עליה להיות ארוכה במיוחד.
דרך שלישית היא להמשיך ולהטיף בפורום. זה כנראה לא יגדיל את הילודה אך לפחות תזכה ליחס הגון.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174748
שבעים ושתים .
ע.צופיה (יום רביעי, 10/12/2014 שעה 11:27)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה

ועוד דבר חשוב.
תיזהר בשימוש במינוח ''פנתר שחור''. הצעירים כיום עשויים להבין אותך שלא כהלכה ולכלוא אותך בספארי ברמת-גן או מה שיותר מתקבל על הדעת בגן החיות התנ''כי בירושלים.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174749
תנועת הפנתרים השחורים
הזוהר הצפוני (יום רביעי, 10/12/2014 שעה 19:46)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה

א.אתה אריה עירן,היחיד שנשארת בחיים.לעומת כל השלושה ברשימה מעליך...זו סגולה מסוימת,כן?!
ב.כבוד לתנועה.
למדתי באוניברסיטה הפתוחה, בקורס מבוא לסוציולוגיה.הפנתרים השחורים מוצגים ונלמדים בקורס, כתנועה שנכשלה.אבל,
מדובר בתנועה רצינית ברמה של,שלום עכשיו,חוקה לישראל ועוד.
הרעיון של הפנתרים נקלט.הופיע בבחירות של 1981 ומשפיע עד היום.
התנועה כתנועה נכשלה.הרעיונות שלה,ותוצאות ממנה קיימים עד היום.

כל הכבוד!
עשית חתיכת היסטוריה.התנועה שלך נלמדת באוניברסיטה.

המקור:מבוא לסוציולוגיה,2002,יחידה 9,עמ'25עד29 כתיבה: יעל אנוך.
האוניברסיטה הפתוחה.מהדורה שניה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174773
שבעים ושתים .
בצלאל פאר (שבת, 13/12/2014 שעה 22:38)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה

מה דעתך שבמקום ח''כ, שלהערכתי יהיה לך קשה לדחוף את עצמך עכשיו למקום ריאלי ברשימה קיימת או מתהווה, תהיה יועץ חברתי, כלכלי, פוליטי לאישיות פוליטית מוכרת כלשהיא, שבטוח שהיא תיבחר לכנסת ושיש סיכוי גבוהה שהיא תיכנס לממשלה?

מהעמדה הזאת תוכל להשפיע גם על התנהלות פוליטית יום יומית וגם על חקיקה, וגם להכין את עצמך בעמדת פתיחה מעולה לבחירות הבאות, שלהערכתי, אם שיטת הבחירות לא תשתנה [וסיכוי לשינוי קלוש] הן תהיינה שוב בעוד שנתיים-שלוש.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174780
שבעים ושתים .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום ראשון, 14/12/2014 שעה 6:18)
בתשובה לבצלאל פאר

TIMEING הוא דבר חשוב מאד .
אני לא קובע את לוחות הזמנים .

קראת בן כמה אני ?

http://www.faz.co.il/thread?rep=174747
ערן לכנסת
יוסף אליעז (יום רביעי, 10/12/2014 שעה 10:45)

בהמשך להדרכתו של ע. צופיה -

אתה יכול לנסות להכנס לרשימתו של כחלון. אולי פנתר ברשימה יראה לו, הגם שאפשר ויחשוש מכך שרשימתו תיראה קיצונית.

אפשרות אחרת - לנסות במרצ. מפלגה זו אשכנזית מדי ואולי תרצה להתקשט בפנתר לשעבר. דומני שרשימה זו זקוקה במיוחד להגברת הילודה בשורותיה...

ובקשר לגיל - עד מאה ועשרים!

ראו נא כיצד הדברים מתגלגלים בפורום זה- מחשבון נפש או סיכום של גיל לבחירות לכנסת...

http://www.faz.co.il/thread?rep=174786
כחלון,קח אותי!
הזוהר הצפוני (יום ראשון, 14/12/2014 שעה 10:21)
בתשובה ליוסף אליעז

כחלון צריך מועמד זוהר כמוני.

אני מבטיח ל''שטוף'' את הח''כים הערבים.ול''כסח'' אותם מילולית.
אני מבטיח מלא הבטחות.עושר ואושר לכולם,צדק לכל.אני מבטיח לחלק שוקולד* להמונים!

*חפיסת שוקולד מריר,100גרם.תוצרת הארץ.כשר פרווה למהדרין.
לכל מי שיצביע בבחירות. והוא עד גיל 30.


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.