פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8003

על ריכוזיות ועל אי שוויון
עגל הזהב / דוד סיון (יום שישי, 29/05/2015 שעה 15:00)


על ריכוזיות ועל אי שוויון

התחזקות הריכוזיות מחריפה את אי השוויון

ד''ר דוד סיוןמחקר שנערך בארגון לשיתוף פעולה כלכלי ולפיתוח (OECD), מראה שבעשורים האחרונים נרשמה מגמת החרפה באי השוויון במדינות רבות.

כלכלנים בכירים כמו פרופ' רוברט רייך (Robert b. Reich) ופחות בכירים כמו פרופ' מרק תומא (Mark Thoma) טוענים שמגמת ההחרפה באי השוויון במדינות רבות, מקורה בהתחזקות הריכוזיות והמונופוליזציה. המגמה הזאת מלווה בחלוקה מחדש של העושר וההכנסות מהרבים לטובת המעטים בראש הסולם – בעלי המונופולים ובעלי צורות אחרות של כוח שוק ומנהלי העסקים שלהם. קשה שלא לשים לב שהמגמה הזאת קשורה בהתחזקות השפעתו של המיעוט הזה על המערכת הפוליטית שתפקידה למנוע מונופוליזציה ולפרק מונופולים באמצעות חקיקה ופיקוח (רגולציה). לא פלא שבמקביל הלכה ונחלשה מאד יכולתם של הרגולטורים לבצע את תפקידם ולכן הלכה ונחלשה הפעילות האפקטיבית של רשויות הפיקוח.

•  ''קפיטליזם בלתי מרוסן מייצר תמיד פערים אדירים''
אצלנו, בישראל, קיבלנו תזכורת על התפתחות מגמת ההיחלשות של מנגנוני הפיקוח עם פיטורי מנכ''ל משרד התקשורת ובתחילת השבוע (25.5.2015) התבשרנו על התפטרות הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שהיחלשות יכולתו לבצע את תפקידו כראוי היה למעשה ההסבר שלו (על בעיית הריכוזיות).

זה עצוב אבל אפשר להתנחם שאנחנו לא לבד!
מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.