פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8113

האם העשירים מייצרים מקומות עבודה?
עגל הזהב / דוד סיון (יום חמישי, 12/11/2015 שעה 15:00)


האם העשירים מייצרים מקומות עבודה?

ד''ר דוד סיוןלעיתים קרובות אנחנו שומעים שכדאי לתמוך בהשקעות של החברות הגדולות כי הן מייצרות מקומות עבודה. שמענו על כך בדיונים על מתווה הגז, בדיונים בקשר להמלצות ועדות ששינסקי ועוד הזדמנויות. אבל התברר לי שלפי נתוני המשק הישראלי סה''כ מספר העובדים שהחברות הגדולות, שמעסיקות מעל 100 עובדים, (13 הקבוצות העסקיות הגדולות במשק) מעסיקות, נמוך בהרבה מסה''כ מספר העובדים של החברות הבינוניות והקטנות (על ניתוח הריכוזיות). המשמעות של הדברים היא שכאשר המטרה של קובעי המדיניות הכלכלית היא יצירת מקומות עבודה, יתכן ועדיף היה שיקבעו מדיניות סיוע דווקא לחברות הבינוניות והקטנות.

דברים דומים אמר באותם ימים היזם העשיר מאד, ניק הנאואר (Nick Hanauer). הוא טען בהרצאה שיזמים ובעלי עסקים סופר-עשירים לא כל כך תורמים ליצירת מקומות עבודה (TED). להלן ציטוט מעיקר דבריו בנדון (בתרגום חופשי): אנשים עשירים לא מייצרים מקומות עבודה, וגם לא עסקים גדולים וקטנים... צרכן מהמעמד הבינוני תורם הרבה יותר ליצירת מקומות עבודה מקפיטליסט כמוני.

בהמשך הוא חזר והשתמש בטיעונים דומים כדי להבהיר את עמדתו שלא ההקלות במס שהוא וחבריו, המאיון העליון, מקבלים מניעים את הכלכלה. 'השגשוג של עסקינו הוא תוצאה של מספר הלקוחות שיש לנו – השגשוג הוא תוצאה של ביקושים ולא של שיעורי המס'.

להלן מספר מסקנות אפשריות:
  1. התרומה ליצירת מקומות עבודה של הקלות במס לחברות הגדולות, איננה דבר מובן מאליו.
  2. צמצום אי השוויון יתרום לשגשוג העסקים משום שבעלי ההכנסות הנמוכות יותר (כולל המעמד הבינוני) צורכים יותר מהעשירים מכל דולר או שקל שמתווסף להכנסתם.
  3. גם העלאת שכר המינימום יכולה גם היא לתרום לשגשוג.מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.