פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
''אם תרצו'' - מאפייני קמפיין השתולים האפל
דוד סיון (יום שלישי, 09/02/2016 שעה 15:00)


''אם תרצו'' - מאפייני קמפיין השתולים האפל

ד''ר דוד סיוןלפני מספר ימים (28.1.2016) התבשרנו שתנועת ''אם תרצו'' הפיקה מסע תעמולה אנטי-ציוני חדש: ''שתולים בתרבות''. במסע התעמולה הזה נכללו כרזה ורשימה שמית של אמנים שלדעתם תומכים בארגונים בעלי אג'נדה שמאלית. הביקורת מכל קצוות הקשת הפוליטית לא איחרה להופיע בתקשורת. במיוחד בלטה הביקורת מצידה הימני של המפה הפוליטית שציירה הקבלה עם שיטות תעמולה אפלות מהעבר:
הפעילות החדשה של עמותת 'אם תרצו', תחת הכותרת של 'שתולים' באמנות, מציינת שיא חדש של כיעור בפעולותיה אחרי סרט 'השתולים' בעמותות השמאל שהפיצה.
יש כאן ניסיון לשתול במוחו של הציבור את המושג שתולים כמילה נרדפת לבוגדים. חיפוש איתור וסימון של בוגדים כביכול הוא סממן פאשיסטי וותיק, מכוער ומסוכן. יש לחשוף את מקורות המימון של העמותה זו ולהתנער מפגיעתה הרעה.
יוזמות הזויות וקמפיינים שונים שמהותם לפלג, לפצל, להסית ולגדר הם סכנה לכל יסוד ממלכתי מאחד של מדינת ישראל. לקמפיינים האלה שלקוחים מימים של משטרים אפלים אין מקום בחברה הישראלית. שלטון המחשבות הוא לא חלק ממפלגת כולנו ולא ניתן שיתקיים במדינת ישראל. מי שעיסוקו בהסתה ובהגברת פירוד בעם מזיק ביודעין לביטחון המדינה ומסכן את קיומה.
יהלי סובול הבהיר לאן אפשר שנגיע אם לא יפסק מסע התעמולה הזה (המשך החיים כאן לפי ''אם תרצו''). אפילו השר נפתלי בנט צייץ שהקמפיין הזה מביך ומבזה וגם מיותר. בניגוד לביקורת של הימין על עמותות מהשמאל שלוותה במסע חקיקה אנטי דמוקרטי, לא שמענו שהם (או מישהו אחר מבין נבחרינו) מתכננים צעדי חקיקה דומים שמכוונים לפגוע בעמותות דוגמת ''אם תרצו'' שמסיתות ומזיקות ביודעין לביטחון המדינה ומסכנות את קיומה.

לכאורה, מנהיגי התנועה נבהלו והתנצלו, אבל במקביל כתב מנכ''ל התנועה כי קמפיין 'השתולים' הוא הצלחה גדולה ואנחנו נמשיך בו. אני מאמין בו ובחשיבות שלו מאוד... הפוסט על אנשי התרבות בפייסבוק, היה מהלך שגוי שגרם נזק (עקב...). מהדברים האלה אפשר בהחלט להבין שלא מדובר בהתנצלות כנה ואמיתית.

לא עבר הרבה זמן ומספר אנשים ''ידוענים'' הודיעו שהם מנתקים קשרים עם ''אם תרצו''. יוכי ברנדס, כמו בני בגין, הבינה שבעצם שתול זה בוגד וכאשר הם הביאו פרצופים ושמות וכינו אותם בוגדים החליטה לנתק קשר (''לא רוצה'', 7 ימים, ידיעות אחרונות, 5.2.2016). אברי גלעד כתב שמדובר במהלך מטורלל דווקא כאשר זה זמן להתחבר ולא להתנתק, זמן לרפא ולא לפצוע. זה זמן למצוא מכנים משותפים בין הרוב השפוי, תוך הוקעת מתי המעט הקיצונים בשני הצדדים, ימין ושמאל. מה שאתם עושים ב''אם תרצו'' זאת זריעה של שנאה מיותרת, וחלקי לא יהיה איתכם (בעקבות...).

הבעיה עם ההתנצלות של מנכ''ל ''את תרצו'' היא שזכורים לנו קמפיינים קודמים ששידרו את אותו מסר בוטה ואנטי ציוני.
לפני כחודשיים פורסם סרטון וידיאו שמציג פעילים באירגוני שמאל כמסייעים לטרור: כשאנחנו נלחמים בטרור - הם נלחמים בנו (סרטון שנאה...). הביקורת הזכירה את הדמיון לסרטונים מבית מדרשו של גבלס – מימי משטרים אפלים. הפעם הביקורת מימין היתה ''עדינה'' יותר והביעה הסתייגות מהפרסונליזציה האגרסיבית בקמפיין של תנועת הסטודנטים 'אם תרצו' (''כשאנחנו...''). לצערי ההבדל העיקרי בין שני המקרים הוא במספר השמות שנזכרו. בסרטון מלפני חודשיים הרשימה כללה ''רק'' 4 בני אדם – היא ''קצרה יותר''. למיטב הבנתי גם הביקורת מהימין היתה חסרה בדצמבר.

אבל הסיפור שלנו מתחיל בעצם לפני כ-‏6 שנים. אז כבר החלה לבלוט המתקפה בשיטות תעמולתיות נבזיות של ''אם תרצו'' על האירגונים והעמותות הקשורות עם ''הקרן החדשה לישראל''. מה שבלט אז בחוצות ישראל היו כרזות בהן מככבת הקרן הירוקה במצחה של חה''כ לשעבר נעמי חזן שהיתה אז יו''ר הקרן. המסר של כרזות האלה היה בעצם אבן היסוד לכרזות ואמצעי התעמולה של החודשים האחרונים שנזכרו לעיל.

זה התחיל עם מסמך מופרך בהפקת ''אם תרצו'' שהטיל על ארגונים אלה ועל הקרן שמספקת להם מימון, את האחריות למסקנות של דו''ח גולדסטון שנולד בחטא. המסמך מופרך משום שהוא התבסס על חלקן היחסי של מספר ההפניות שמקורן באירגונים נתמכים (תקציבית) על ידי ''הקרן החדשה לישראל'' מסך ההפניות של אירגונים ישראליים. זו כמובן טענה מופרכת. ראשית, משום שלא לקחה בחשבון שחלק ניכר מההפניות האלה מיוחסות לגורמים ישראלים רשמיים. שנית, המסמך לא התייחס כלל לנתון יותר חשוב שהוא המשקל במסקנות דו''ח גולדסטון, שניתן לדברים שמקורם בהפניה כלשהי. שלישית, המסמך לא התייחס כלל להפניות ממקורות לא ישראלים ולמשקלן במסקנות (הכפשה באמצעות דו''ח גולדסטון).

כפי שכתבתי אז, כאשר לוקחים בחשבון את הנתונים שהצגתי כאן מתברר שמדובר בקמפיין שהתבסס על טענות מופרכות, פסולות ולכן המסר של הכרזות של אז גם הוא מזכיר ימים של משטרים אפלים. ראוי לסיים את המסע בתולדות התעמולה האפלה של ''אם תרצו'' בדברים שלהלן:
פטריוטים מטעם עצמם יצאו למסע שטנה נגד הקרן החדשה והעומדת בראשה, פרופ' נעמי חזן. למרבה האירוניה, הקמפיין הבריוני שלהם שואב את השראתו הגרפית מהגרועים שבתועמלנים האנטישמיים...
...
חברה אינה מאבדת את שפיותה בן רגע. היא אינה הופכת מדמוקרטית לפאשיסטית בן ליל. תהליכים כאלה קורים, כפי שמוכיחה ההיסטוריה, מרצף של אירועים קטנים. חלקם מתרחשים בציבוריות שנהנית מממסד שלא עומד על משמר הדמוקרטיה, חלקם הם יוזמה של הממסד עצמו. כל אחד מהם הוא צעד קטן, כמעט בלתי מורגש, וכשהוא עובר מבלי משים נמתחים הגבולות עוד קצת. ועוד קצת. ועוד קצת.


אפשר כמובן גם להוסיף עוד עובדה רלוונטית. לפני יותר משנתיים קבע שופט מחוזי כי יש חיזוק לקיום מכנה משותף מסיים בין עמדותיה של התובעת לבין עקרונות מסומים שביסוד הפאשיזם (עמ' 9, פסק הדין במחוזי, 8.9.2013). הקביעה הזאת נכתבה בפסק הדין כהסבר לדחיית תביעת הדיבה שהגישה ''אם תרצו'' נגד קבוצת פייסבוק בשם ''אם תרצו – תנועה פשיסטית''.הארועים הנזכרים כאן מהווים עדות ברורה שמובילי ''אם תרצו'' לא ''בונים חברה ציונית'', כפי שהם אוהבים לטעון, אלא להיפך. מי שלא בונה חברה ציונית מכלילה, כפי שהתכוון חוזה המדינה מבזה את החזון של בנימין זאב הרצל ואת שמו, אלא פועל לפצלה ולכן לא ראוי שישתמש בשם שלקוח מהכותרת של אותו החזון. צריך לזכור שמסע התעמולה הזה הוא בין הגורמים העיקריים לתהליך החקיקה האנטי דמוקרטי שמתרחש אצלנו בשנים האחרונות. בהקשר הזה יכולה תנועת ''אם תרצו'' לרשום לעצמה חלק מזכויות היוצרים.

לאור הנאמר לעיל יש ספק גדול ש''אם תרצו'' יפרשו מהמסע שבו הם הולכים כבר כ-‏6 שנים. אני גם לא רואה שיש בממשלה או בכנסת כוח שיעצור שיעצור את המסע האנטי ציוני והאנטי דמוקרטי הזה. אבל במקביל נמשיך לשמוע את הפזמון שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, כאילו שזה לא קורה.

נורא חבל ועצוב!
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  רשימת ה''שתולים הימנים''  (הזוהר הצפוני) (4 תגובות בפתיל)
  ד. אין דבר כזה ''השמאל'' או ''המתנחלים'' ולכן השימוש שלך במושגים  (המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה) (2 תגובות בפתיל)
  שאלה לדוד סיון  (הזוהר הצפוני) (6 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי