פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
האסטרטגיה הלאומית
שלמה גזית (שבת, 13/01/2018 שעה 7:00)


האסטרטגיה הלאומית

אלוף (דימ.) שלמה גזיתאקדם מתווה להחלת החוק הישראלי בהתנחלויות.
שרת המשפטים, 3 ינואר 2018
המדיניות הלאומית אותה מובילות ממשלות ישראל, אף כי משיקולים טקטיים נמנעות מלהצהיר עליה, היא מימוש חזון ארץ-ישראל השלמה, כולה, או לפחות כולה, ללא רצועת עזה.

לא כל הסיעות המרכיבות את הממשלה שותפות או מזדהות עם יעד זה, אך כולן משלימות דה-פקטו עם ההחלטות והצעדים המעשיים.

התהליך לא התחיל בממשלה הנוכחית. מאז מלחמת ששת הימים אומצה מדיניות של יצירת עובדות בשטח - בירושלים, בגולן, בסיני, ביהודה ושומרון ואף ברצועת עזה.

הסכם השלום עם מצריים ותוכנית ההתנתקות מסיני ומן הרצועה שמו קץ להתנחלות בשני אזורים אלה. מאמץ ההתנחלות ממוקד כולו בגדה המערבית, עם התיישבות מסיבית ביהודה ושומרון.

איננו יודעים כיצד יתגלגלו הדברים בעתיד.

לו האמנתי בסיכוי מימושה של מדיניות ישראלית זו, הייתי תומך בה בכל לב. לדאבון לב - שיקוליי שלי מונחים מניתוח ומהערכה מדינית. ויש בהערכה זו שלושה מרכיבים מרכזיים:
  • ישראל לא תשכון לבטח באזור כל עוד לא נפתרה הבעיה הפלשתינית, וכאשר אני אומר ''נפתרה'' אני מתכוון לפתרון שיהא מקובל ומוסכם על הפלשתינים, על העולם הערבי ועל המערכת הבינלאומית;
  • הפלשתינים היושבים היום ביהודה ושומרון – לא ייעלמו בכוח עצמם. בודדים יבקשו אולי מפלט אישי, אך המסה של המיליונים תישאר במקומה;
  • בניגוד לאמירה המיוחסת לבן-גוריון –''לא חשוב מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים'' - אני חרד מן המערכת הבינלאומית אשר לא תשלים עם צעדים חד-צדדיים של ישראל. רק לפני ימים ספורים עמדנו בפני היזמה הישראלית-אמריקאית להכיר בירושלים כבירת ישראל, ונוכחנו לדעת כי אפילו הוטו האמריקאי במועצת הביטחון מתבטל ברוב מוחץ של מליאת האומות המאוחדות.
הסכם השלום עם מצריים נחתם רק משהסכמנו לחזור לגבול הבינלאומי, עד למטר האחרון. הסכם השלום עם ירדן הושג רק לאחר שהממלכה החליטה להצטמצם לגדה המזרחית ולוותר על יהודה ושומרון.

נותרנו עם שלוש בעיות פתוחות:
  • יהודה ושומרון כולה, לרבות ירושלים המזרחית;
  • רמת הגולן;
  • ביטול הסגר הישראלי על רצועת עזה.
המדיניות הישראלית אותה מובילה הממשלה מתעלמת מניתוח זה. ירושלים מאמינה כי העובדות שאנו יוצרים בשטח הן בלתי הפיכות, ומכאן ששוב ושוב איננו נרתעים מיזום צעדים נוספים המעמידים זאת במבחן. יזמת שרת המשפטים היא הדוגמה האחרונה.

אני חרד מן המצב הקיים. אני חרד מן האפשרות שמדיניות זו לא תצלח ותעמיד את ישראל בפני שאלה קיומית – המשך קיום המדינה היהודית תוך ויתור וביטול הצעדים החד-צדדיים אותם הובלנו בחמישים השנים האחרונות.

חבריי ואנוכי לחמנו לפני שבעים שנה להקמת המדינה. אנו חרדים היום לגורלה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי