פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
טרוריסט או לוחם-חופש?
שלמה גזית (שבת, 03/02/2018 שעה 7:00)


טרוריסט או לוחם-חופש?

אלוף (דימ.) שלמה גזיתבשנות המאבק להקמת המדינה הייתה ממשלת המנדט הבריטי בפלשתינה האויב. התמקדנו באותן שנים בעלייה ה''בלתי לגלית'' בדרכי הים והיבשה, בהתיישבות יהודית באזורים שהיו אסורים על פי ''הספר הלבן'' של הממשלה, ובמבצעים צבאיים נגד מתקני השלטון ואף כנגד אנשי מפתח בשלטון המנדט הבריטי.

בדרך הטבע, היו לנו גם קרבנות. לוחמים, אנשי המחתרות, נפלו במערכה זו, רבים נעצרו וישבו בכלא, ומספר לא מבוטל אף נדונו והוצאו להורג. אלה הועמדו לדין והוגדרו כטרוריסטים ע''י שלטונות המנדט. ובה בעת הוכרו אלה ע''י היישוב היהודי בארץ כלוחמים לחרות ישראל.

עם סיום המנדט הבריטי בארץ ועם הקמת המדינה – הכיר היישוב היהודי במאבק הגבורה של לוחמי המחתרות. מרבית הנופלים במאבק זה זכו שייקראו רחובות וכיכרות על שמם בערי הארץ, וממשלת ישראל, עד היום - שבעים שנים לאחר מעשה – מעניקה מילגה חודשית קבועה לכל אחד מאנשי המחתרות שישב בשעתו בכלא הבריטי.

אני מעלה עובדות אלה למטרה אחת בלבד– כתזכורת: הטרוריסט ולוחם החופש חד הם, ההבדל הוא רק בעיני המתבונן.

פרשת הסטירה שנתנה עאהד באסם אל-תמימי למפקד הפלוגה עוררה בעיה זו במלוא החריפות בתקשורת – בתקשורת הפלסטינית, בתקשורת הבינלאומית ובתקשורת כאן, בישראל.

אין שאלה של אובייקטיביות בעניין זה. אנחנו צד אחד במאבק, ממש כשם שעאהד תמימי היא בצד שכנגד.

אנחנו צד והציבור בארץ איננו רוצה ואף איננו מסוגל ''להיות אובייקטיבי''. יהונתן גפן ביקש להעלות בשירו את הדילמה ולהמחישה בפנינו. טעותו הגדולה הייתה בשמות הנשים - הלוחמות וקורבנות הנאצים בהן בחר והשווה את תמימי אליהן. אף שלא התכוון לכך, השוואתו זו לא הייתה רק בין הלוחמות אלא גם בין המשטרים, הוא העמיד את ישראל מול גרמניה הנאצית.

גפן יכול היה לבחור ולהשוות את תמימי עם לוחמות המחתרות שלנו בשלטון הבריטי, כמו ברכה פולד, למשל, חברת הפלמ''ח שנהרגה במבצע ההגנה בתל-אביב, או בגאולה כהן, חברת הלח''י, אשר נעצרה וישבה בכלא הבריטי (לימים – חברת כנסת מכובדת). הוא לא עשה כן, אולי כיוון שהניח כי שמות שתיהן ודומיהן לא היו מאפשרות לו להשיג ולהמחיש את מטרתו, להסביר כי גיבור וטרוריסט – זו רק שאלה בעיני המתבונן.

הידיעה שהמחבל, הטרוריסט, הלוחם הערבי-פלשתיני הוא גיבור בעיני בני עמו, לא משנה במאומה את המאבק שלנו בו, ובמה שהוא מייצג. מאבקנו הוא נטול סנטימנטים, המחבל הפלשתיני, עד שיושג ההסכם המדיני בינינו לפלשתינים, לעולם יהיה טרוריסט.

אנו מלינים היום כנגד הרשות הפלשתינית המקדשת את שמות נופליה, ומעניקה מענקים חודשיים קבועים לאסירים ולמשפחות הנופלים. המעמד הכמעט-עצמאי של הרשות הפלשתינית וממשלתה מאפשר לה לעשות כן, ואל לנו להתפלא שברמאללה ובדעת הקהל הפלשתינית – כל אלה הם ''גיבורים''.

יהונתן גפן, חוששני, לא השיג את מטרתו. התקשורת ודעת הקהל בישראל, בעיצומו של המאבק שאנו מנהלים, אינם בשלים לראות הדברים גם בעיני הצד השני. ממש כשם שהפלשתינים אינם מסוגלים לראות ולהבין אותנו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי