פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8879

ערכים שחסרים בחוק הלאום
דוד סיון (יום שלישי, 07/08/2018 שעה 15:00)


ערכים שחסרים בחוק הלאום

ד''ר דוד סיוןלוּ היה לנו רוב יהודי בארץ, היינו קודם־כל יוצרים פה מצב של שוויון־זכויות גמור, מוחלט ומושלם, בלי שום יוצא מן הכלל: יהודי או ערבי או ארמני או גרמני, אין הבדל בפני החוק - כל הדרכים פתוחות לפניו, יוכל להיות אפילו ראש הממשלה אם הפרוגראמה המדינית שלו תמצא-חן בעיני רוב הצירים במורשון העתיד... לא רק לאזרחים בתור יחידים היינו נותנים שוויון־זכויות גמור, אלא גם לשפות ולאוּמוֹת.
...
אינני סבור שחוקתה של איזו מדינה תכיל סעיפים מיוחדים המבטיחים במפורש את אופיה ה''לאומי''. סבורני, כי סימן טוב הוא לחוקה, אם נמעט למצוא בה סעיפים כאלה. הדרך הטבעית והטובה ביותר היא, שאופיה ה''לאומי'' של מדינה יהא מובטח על ידי עצם העובדה שיש בה רוב מסוים.
ז'בוטינסקי, ע' 5 – 8
מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות...
יש אומרים כי אי אפשר לנו לתת שיווי זכויות מלא לאזרחים הערביים של המדינה, משום שאין חל עליהם שיווי חובות מלא. אף זאת טענה מוזרה.

נכון, אנו החלטנו לא לחייב את התושבים הערביים, בניגוד לדרוזים, בשירות בצבא. אבל כך החלטנו מרצוננו החופשי. ואני סובר שהנימוק המוסרי הוא בר-תוקף. והיה כי תקראנה מלחמה, איננו רוצים שאזרח ערבי אחד יעמוד לפני הנסיון האנושי החמור הזה, בו עמדו בני עמנו במשך דורות, ובייחוד במלחמת העולם הראשונה באירופה, של התנגשות מזויינת נגד בן עמו... אנחנו מאמינים שבמדינת היהודים צריך להיות ויהיה שוויון זכויות לכל אזרחיה ללא הבדל דת, לאום ומוצא.
מנחם בגין, עמ' 1321, 1962
... קיום משטר ממלכתי-דמוקרטי במדינה: הבטחת עליונות החוק, זכויות האדם והאזרח, חופש המצפון, חרות הפרט, שוויון זכויות והזדמנות כל אזרחי המדינה ומניעת כל אפליה על רקע מין, נטייה מינית, גזע, עדה, דת, מעמד או השקפה...
... אני מצר על כך שאין סעיף מפורש המודיע על מחויבות המדינה לשוויון זכויות

...לאומיות שאיננה מקפידה על איחודה עם זכויות האדם על זכויות האדם, מתדרדרת ללאומנות. היזהרו חברים מהניתוק הזה.
בני בגין 19.7.2018
... זה הדבר הכי מובן בעולם שכל אזרח במדינה רוצה להופיע במקום הזה שמגדיר את המדינה - ולא להיות מסולק. זה חוק משפיל, מזעזע, מטומטם, שכל אדם עם מצפון צריך לצאת נגדו.
...
... מה קרה למגילת העצמאות? מישהו מחק אותה או שכח אותה? צריך עכשיו שממשלת נתניהו תעשה מגילה משופצת הנוגדת את הרוח של הרצל וז'בוטינסקי, רוח שדיברה על מדינה של העם היהודי אבל מחויבת לשוויון אזרחי מלא.
...
אנחנו המדינה היחידה בעולם הנאור שלא רוצה לכתוב בחוקת היסוד שלה שאנחנו מחויבים לשוויון. אני מתבייש בזה בדיוק כמו האורח הקודם בתוכנית. אני מתבייש שכך מגדירים את זהותה של המדינה שלי.
זהו חוק מיותר, מזיק ובעיקר - מבייש. החוקה שלנו היא תעודת הזהות של כל אזרחי המדינה. כולם צריכים להתגאות בה. לא רק אזרח ערבי או דרוזי, גם אני איני יכול להתגאות בחוק יסוד זה. אני מתבייש בו.
...
... מדינת ישראל היא, אכן, מדינת הלאום של העם היהודי, אבל היא חייבת לקיים שוויון מלא לכל אזרחיה. אני מתבייש, כיהודי, שעמו חי כמיעוט במשך אלפיים שנה, שבחוקי היסוד של מדינתנו, הממשלה הזאת אינה מוכנה לכתוב את העקרון היסודי: כל בני האדם שווים בפני החוק. אין להפלות אדם מטעמי דת, לאום, גזע, מין או נטייה מינית. כל אזרחי המדינה, דרוזי המשרת בצה''ל ואף ערבי שאינו משרת, הם אזרחים מלאים ומדינת ישראל היא מדינתם היחידה. אני קורא לממשלה להביא מיד לביטול חוק היסוד המבייש הזה.במציאות הישראלית העכורה לא מיותר להזכיר, ששוויון איננו מין ''פרס'' שאזרח מקבל מהמדינה שלו על כך שעשה למענה דברים אלו ואחרים. ואפילו לא על כך שהקריב את חייו למענה. גם החרדים שמסרבים להתגייס הם אזרחים שווי זכויות. השוויון הוא נקודת ההתחלה של האזרחות, ולא תוצר שלה. הוא האדמה שממנה צומחת האזרחות.
אם למישהו עוד היה ספק באשר למטרתו של חוק הלאום, נחלצה ממשלת ישראל לעזרה: ''המתווה'', שהציע ראש הממשלה למיעוט הדרוזי כפיצוי, מוכיח שהחוק פוגע במעמדם של האזרחים הלא יהודים. מסך העשן שניסו לפזר תומכי החוק, כאילו אין בו כדי לפגוע בשוויון המוענק לכל האזרחים והמיעוטים, התפזר באחת...מה שחסר בחוק החדש זה הביטוי לרוח מגילת העצמאות שמלווה אותנו כבר 70 שנה וגם מודגשת בציטוט מחוקת הליכוד. יתכבד נתניהו ובמקום לעסוק בהשמצת מבקרי החוק, כאילו הם לא מקבלים את עיקרון מדינת הלאום היהודית, יספק הסבר טוב מדוע החוק הזה מוותר על רוח מגילת העצמאות ועל רוח חוקת הליכוד; הוא לא מקבל את הצעת החוק של בני בגין שכוללת ערכים אלה:
ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה.

התלבטתי איך לסכם את המחסור בהסבר טוב ולא מצאתי פתרון. אבל אתמול (6.8.2018) מצאתי מן המוכן:
הסירוב העיקש לכלול בחוק את מחויבותה של מדינת היהודים לשוויון זכויות לכל אזרחיה הוא טפשי, והתירוצים המושמעים להגנתו הם מגוחכים...
...
... דווקא בבואנו לקבוע בחוק יסוד שזוהי מדינת העם היהודי, חובה לומר במפורש: אתנו יחיו כל אזרחי ישראל בשוויון זכויות.
מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.