פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
עבדנו יד ביד
שלמה גזית (שבת, 26/10/2019 שעה 7:00)


עבדנו יד ביד

אלוף (דימ.) שלמה גזיתביוני 67', בשישה ימים, השתלטו כוחות צהל על רמת הגולן, יהודה ושומרון, רצועת עזה וחצי האי סיני. סמוך לאחר מכן – נולד בצה''ל, בעצם לצדו של שר הביטחון, תפקיד חדש, ''מתאם הפעולות בשטחים'' – גוף המטה במשרד הביטחון אשר תאם את פעילותן של המפקדות החדשות שקמו לאחר המלחמה בשטחים שנכבשו.

יד המקרה הטילה עליי להקים גוף מטה זה שריכז ותיאם את השליטה ב''אימפריה החדשה'', מתחתיי פעלו מפקדות האזורים השונים ואילו לצדי עמדו יחידות המטה אשר סייעו בהתארגנות ובשליטה.

שם, באותה תקופה, למדתי להכיר את הייעוץ המשפטי. עד מהרה הבנתי כי אינני יכול לעשות כמעט דבר ב''ממלכה החדשה'' ללא ייעוץ וגיבוי משפטי. צמוד.

יד ימיני באותן שנים היה הפרקליט הצבאי הראשי, מי שעמד לצדי ונתן גיבוי משפטי לכל אשר עשינו.

שם פגשתי לראשונה, ביחסי עבודה, את מאיר שמגר, מי שנכנס באותם ימים לנעלי הפרקליט הצבאי הראשי של צה''ל. הכרתי, כמובן, את מאיר קודם לכן, אף היינו שכנים ברמת השרון, עם ילדים בגילים דומים, אך לא היו בינינו יחסי עבודה. והנה, בין יום, יחד עם קבלת המינוי כמתאם הפעולות בשטחים, התחוור לי כי אינני יכול לעשות דבר ללא גיבוי משפטי, וכך הפך מאיר שמגר ליד ימיני.

למדתי מאז להכיר הרבה משפטנים ולקיים עימם יחסי עבודה – מרביתם מסבירים לך, השכם והערב, את הצורך להתגבר על מסלול המכשולים, את הזמן והנושאים שיידרשו לטפל בכל בעיה. לא כך מאיר שמגר – לכל בעיה מצא פיתרון, וכמעט תמיד- בו במקום.

מאיר בא לדיון תמיד מוכן. מעולם לא גרס שעדיין איננו מוכן וכי הוא מבקש שהות נוספת ללימוד הנושא.

יחד, בו-זמנית, נכנסנו שנינו לתפקיד. כמעט שבע שנים עשיתי בתפקיד מתאם פעולות צהל בשטחים, לשנינו לא היה ניסיון קודם ושנינו למדנו להתגלח במשימה הבלתי מוכרת.

יצאנו בשלום. שנים אלה היו מרתקות עבורי. שם, לפני 50 שנה נדרשנו להמציא הכול מבראשית. לא היה לנו ניסיון מוקדם ולא היה לנו ממי ללמוד, ואולי משום כך היו אלה שבע שנים מרתקות ומלאות אתגר בקריירה הצבאית שלי. שוב ושוב עמדנו בפני בעיה חדשה, ללא ניסיון מוקדם, ונדרשנו למצוא לה פתרונות.

עשינו זאת. ראשו היצירתי של מאיר היה לנו לעזר, ועד מהרה אף הפכנו לאותוריטה בינלאומית בנושא. בניגוד לניסיון הקשה במלחמת העולם, הוכחנו כי ניתן לקיים ממשל צבאי שהוא גם יעיל וגם אנושי.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי