פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
''ניאו פגאניזם '' ב''גשר''
אלי אשד (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 7:24)


לאחרונה פורסם במגזין של הקונגרס היהודי העולמי ''גשר'' מאמר של מנפרד גרסטפלד בשם ''תחיית הטבע והפגאניות - זוית יהודית'' שהוא מכל בחינה המאמר המקיף ביותר שפורסם בעברית על הניאו פגאניזם.

גרסטנפלד סוקר במאמר את הגילויים השונים של הניאו פגאניזם, כמו הערצת הטבע. הוא שם דגש על האנטישמיות הקיימת בקבוצות ניאו פגאניות שונות והנה קטע:

''בתחילת שנות התשעים זיהתה הליגה נגד השמצה בארצות הברית את הקבוצה הניאו פגנית הקטנה ''אודיניזם'' עם ניאו נאציזם . ''גם עם עשויים להיות אודיניסטים שאינם חלק מן התנועה הניאו נאצית או תנועת שנאה אחרת. האודיניזם הוא אפיק פסודו -דתי של התנועה והפעילות הניאו נאצית באמריקה . הניאו נאצים האלה רואים בעבודת אודין ואלים קמאיים אחרים חלק מחזון העליונות הארית''.

האנטישמיות נפוצה הרבה יותר בין ניאו פגאנים רוסים .ויקטור שנירלמן כתב כי ''הניאו פגאניות הרוסית מושרשת למעשה בסגנון ריטורי נאצי והיא מלאה באנטישמיות גלויה וסמויה.רק בשנות התשעים היה המיתוס של הפרה היסטוריה הסלאבית הגדולה משולב באנטישמיות מיליטנטית גלויה ...הופעת היהודים לפי המיתוס הזה היתה קשר של כוחות הרשע שחלמו על שלטון עולמי וניסו להדיח את הארים סלביים שעמדו בדרכם''.
המאמר ממשיך ודן באספקטים שונים של הניאו פגאניזם ודן בהתנגדות היהודית כלפיהם ומכיוון שהוא כותב מנקודת מבט יהודית דישתו היא של דחיה של הפגאניזם גם זה שאינו אנטישמי כמו ויקה.

פה ושם יש שגיאות בולטות כמו זיהוי כת השטן ותנועות אקולוגיות שונות כחלק מהניאו פגאניזם . אבל זה מאמר מקיף ומעניין שאין עוד כמוהו בעברית.

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


ציד מכשפות חדש, ומציאת אנטישמי תחת כל עץ רענן?
דינה ביכל-שונרא (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 8:18) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלי,

אני *חושבת* שאתה יודע שהתנועה הניאו-פאגאנית היא בעיקרה תנועה רודפת שלום (לפעמים, רודפת שלום באופן תקיף ביותר). אין שום קשר בין הניאו-פאגאניזם והנאצים.

אני משערת שיש ביקורת חמורה מאוד בין הניאו-פאגאנים על היהדות, אבל זה קשור יותר לתכני היהדות ולטקסיה (שחיטה כשרה, ברית מילה, שנאת נשים במסווה של כבוד-יתר לנשים, כיבוש קרקעות פלשתין, דברים כאלה) מאשר לאנטישמיות קלאסית, שמטרתה להוציא את היהודים מאירופה (בין אם באמצעות הריגתם ובין אם באמצעות הגלייתם).

לא נמאס לך לחפש אנטישמים?
_new_ הוספת תגובהוקצת חיפוש הניב את המקור לבלבול
דינה ביכל-שונרא (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 8:41)
בתשובה לדינה ביכל-שונרא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קיימת תנועה גזענית (שונאים לא רק יהודים, גם נוצרים, שחורים, אדומים, וכל מי שלא קרוב משפחה שלהם, על פי הגדרתם) בשם אודיניזם.

האודיניסטים הם קבוצה שניכסה לעצמה כמה מהאידיאלים הניאו-פאגניסטים אבל הוסיפו אליהם רעיונות של ''אדם על חרבו יחיה'' ושנאת זרים (כלומר, לא צפון-אירופאים.) אנטישמיות היא חלק קטן מאוד מהסיפור. גם ניאו-פאגאניות היא חלק קטן מהסיפור. למעשה, ניאו-פאגאנים התעצבנו ביותר כשמאמרים בעיתונות ניסו להצמיד לניאו-פאגאניות את האודיניסטים. תיאר של הפרשה בקישורית המצורפת.

ואני עדיין טוענת שהדבקת אנטישמיות למונח ''ניאו-פאגאניות'' היא גניבת דעת ועשיית עוול. למי? לניאו-פאגאנים, וגם לכל מי שקורא את כתביך.

קישורים:
כאן מקור הבלבול (חפשו Odinism): http://www.widdershins.org/vol7iss2/08.htm
_new_ הוספת תגובהלמה ללכת רחוק יש אנטישמים מכל הצורות תוצרת בית
סוריא (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 9:07)
בתשובה לדינה ביכל-שונרא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז מה הכעס אנטישמי פה שם מעבר לים דבר שלמדתי מסבי ''כל אנטישמי מדופלם טוען שיש לו חבר יהודי'', אדוניזים,נאו נאצים כולם זבל אנושי, אני אולי פתיה בנושא על מה הכעס? ואולי לא הבנתי את תשובתך,
_new_ הוספת תגובהלמה הכעס? בגלל שערבבו לי אנשים יקרים ורעיונות רשע
דינה ביכל-שונרא (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 9:21)
בתשובה לסוריא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הניאו-פאגאנים (ואני מכירה די הרבה מהם) הם אנשים שוחרי שלום. הצמדת התווית ''אנטישמי'' על כל הקהילה הזו בגלל האודיניסטים היא הכפשה מיותרת.
_new_ הוספת תגובההאם התנגדות לרעיונות היהדות פירושה אנטישמיות?
אלכסנדר מאן (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 11:39)
בתשובה לדינה ביכל-שונרא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעייה לכאורה עם הניאו פגאנים היא שהללו מעצם הדברים בהם הם מאמינים ויקרים לליבם חייבים לעמוד כמעט תמיד באופוזיציה ליהדות ולרעיונותיה, ואין כל טעם להסתיר זאת או לנסות ולתרץ זאת באופן אפולוגטי.
ניתן בהחלט לומר כי הניאו פגאניזם בצורתו המוכללת דוחה את רעיונות המוסר היהודו-נוצרי, ומבחינה זו צודק אלי אשד בנקודה זו שהעלה - אך אין בקביעה זו מלומר אם פעולת דחייה זו מביאה בהכרח לתוצאות אנטישמיות במובן המתועב של תופעה זו. מחקרים כלליים עם חלקים מתופעה זו מלמדים כי האנטגוניזם ליהדות מהווה כמעט תמיד 'טופיק' בחוגים אלו, אם כי באופן שונה מקבוצה לקבוצה, כך שאין זה מדוייק לבצע אוטומטית קשר ישיר בין קבוצה ניאו פגאנית מסויימת לאנטישמיות קלאסית לשמה.

האם גורם מסויים המאמין בערכים דיאמנטרליים (קוטביים) ליהדות הוא מעצם טבעו ''אנטישמי''?
מבחינת יהדות ארה''ב וטיפוחה המתמיד את לכידות קהילת-הגורל לשיטתה בדמות שואת יהודי אירופה, אין הרבה מקום לספק: כל גורם המגלה דיעה אחרת או עוינות לרעיון היהודי ו/או ציוני נחשד, וכמעט תמיד גם נחשב בעיניהם כאנטישמי מוחלט.

יוצאי דופי מהגדרה זו הם יהודים-מותחי-ביקורת, היות ולפי שיטה זו הללו למעשה...משלנו - יהודים יקרים המתיימרים להימלט מגורל הרדיפה, אך מפאת יהדותם האימננטית לא יצליחו להמלט ממנו.
_new_ הוספת תגובהבלה בלה אנטישמי
מיה (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 13:00)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה של כל הבעה אנטי-אנטי היא אנטישמיות לשמה נובעת מין העובדה שישראלי הוא גם לאום וגם השתייכות דתית בוזמנית.לכן נזעקים כולם כאשר ישראל מבצעת לדעתם משהו צורם או מקפח, ברגע שיפרידו את הדת מהמדינה כפי שקיים בכל מדינה מתוקנת לא יוכלו לטעון על גישה אנטישמית אלא אל גישה ישראלית לא מוסרית.
_new_ הוספת תגובההמדינה היא מצוה דתית ,אין לה משמעות מחוץ לדת
ארץ הבצ (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 13:03)
בתשובה למיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהבעניין זה אני מעדיף את הפרשנות של נטורי קרתא
מי שזוכר (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 13:19)
בתשובה לארץ הבצ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין למדינת ישראל שום קשר לדת, מכל מקום אסור שיהיה לה
_new_ הוספת תגובהנטורי קרתא שכחו מה זה להיות יהודים
ארץ הבצ (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 13:35)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה.... כמו הרבה שמאלנים, שמאמינים בדת
כהן אפרים (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 23:08)
בתשובה לארץ הבצ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''השלום עכשיו'' לכיתותיו.
_new_ הוספת תגובהאכן הפרדת דת ממדינה......בישראל?! חלום ליל חורף
יורם המזרחי (יום רביעי, 11/12/2002 שעה 16:28)
בתשובה למיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפני כמה ימים הזדמנתי לרב-שיח בין יהודים מפלגים שונים.הנושא : היחס היהודי לישראל
אחד הדוברים העיר שלו היו מציעים בקנדה למשל,לאחד דת ומדינה כי אז היו היהודים עומדים בראש המערכה לשמור על הפירוד.
לתדהמת רבים העירו כמה משתתפים צעירים שלא ידעו על המצב החוקי שלטוני בישראל,בה אין הפרדת דת ומדינה ואחד מהם טען בלהט שישראל יש חוקה...הבחור אפילו ציין את שם החוקה ''מגילת העצמאות''
הנושא לא יעלה על הפרק בישראל ובוודאי שלא יזכה לברכת המפלגות הדתיות המתמחות בסחטנות ללא הבדל צבע.מי שבשלטון יסחט,פעם הימין ופעם השמאל וחוזר חלילה.
אכן מותר לחלום אך סופו של כל חלום -יקיצה....
_new_ הוספת תגובהגם לי יש כמה וכמה מכרים ניאו פגאנים
אלי אשד (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 14:09)
בתשובה לדינה ביכל-שונרא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולא אני לא אומרזאת בקלישאה ש''כמה מחברי הטובים הם...'' בקטע שאני כתבתי התייחסתי ספציפית רק לאודיניסטים ולא לניאו פגאנים בכלל .
אני בהחלט מודע שלכל דת ואמונה יש את ה''כבשה השחורה שלה '' ( גם ליהדות ) אבל לדווח עליהם ולהכיר אותם צריך ואין זה אומר שאם מישהו מדווח עליהם הוא כבר אוייב האמונה בכלל, או סתם גזען .
_new_ הוספת תגובהאני לא מאמינה בשום כת,חוג,הכל לדעתי כרוך בכסף וכח
סוריא (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 20:54)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והרבה רעיונות משונים ומוזרים ,אני נזהרת מסוג זה של טיפוסי חברה או תקראו לזה איך שאתם רוצים,כמו מאש ,ומתוצאת הלוואי התקרנפות , מבחנתי הכל שטות, פרט לכח העליון שנשגב מבינתי, והמדע, שהוא ארצי עד שמחקר זה או אחר יסתור את האחר,
_new_ הוספת תגובהדינה - הבנתי תודה .
סוריא (יום שלישי, 10/12/2002 שעה 19:01)
בתשובה לדינה ביכל-שונרא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי