פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
עוז יעוז נגד העיתונאים
אלי אשד (יום ראשון, 26/10/2003 שעה 21:41)


עוז יעוז נגד העיתונאים


אלי אשד
(הופיע בגירסה שונה בשבועון ''מקור ראשון'')
תקשיבו היטב, פיסטוקים, ובלי רעש, ואל תתחילו לרעוד מפחד, כמו עלים נידפים ברוח, אם בעוד דקה או שתים תעמדו פנים אל פנים מול אחת המזימות השטניות ביותר של מרגלי האויב.
אכן, מזימה פושעת, והסכנה תלך ותגבר מרגע לרגע, אך כבר עכשיו טוב אם תדעו דבר אחד חשוב: ידם של הנועזים היא לבסוף תמיד על העליונה.
ותאמינו או לא: כל הדברים שאני עומד לספר לכם נמסרו לי בסודי סודות ולכן בקשה אחת לי אליכם - יד לפה. כי פעולותיו של עוז יעוז הן סודיות ביותר ומה שהאויב יידע פחות זה לטובת כולנו.
ההקדמה לספר, עוז יעוז נגד תניני פרעה, מאת ''עידו סתר'' (חזי לופבן), 1963


ישראל גאה, בצדק, בחופש העיתונות הנרחב השורר בה, אולם מטבע הדברים, ולאור מצבה הביטחוני השברירי תמיד, יש לחופש זה מגבלות חמורות, בפרט באשר לטיפול בנושא השירותים החשאיים. ההתנגשויות בין התקשורת והממסד השלטוני בתחום הביטחון היו קשות יותר מבכל תחום אחר. לעתים הן העמידו בסימן שאלה חמור את עצם חופש העיתונות בישראל, אבל לעתים גם את אמינותם של עיתונאים. במאמר זה נסקור את ההיסטוריה של מערכת היחסים בין העיתונות והשירותים החשאיים.

העולם הזה נגד ''מנגנון החושך''


עד שנות השבעים ואף השמונים נמנעו כלי התקשורת מהזרם המרכזי כמעט לחלוטין מלעסוק בנושא השירותים החשאיים, המוסד והש''ב (השב''כ כיום). עצם קיומם היה כמעט סוד כמוס, עד כמה שאפשר לשמור על סוד כזה במדינה כמו ישראל.
אבל היה שבועון אחד שעסק באופן קבוע ואובססיבי בשירותים החשאיים: 'העולם הזה', בעריכת אורי אבנרי ושלום כהן. כעיתון אנטי-ממסדי מובהק, שהרבה לתקוף את השלטון על טיפולו בשמאל ובימין כאחד, ראה 'העולם הזה' טעם לפגם ב'מוסד' ובעיקר בש''ב, שבראשו עמד עד ראשית שנות השישים איסר הראל.

כדי לעקוף את הצנזורה נתן העיתון לש''ב את הכינוי ''מנגנון החושך''. השירות החשאי של מדינת ישראל, כתב אורי אבנרי ב-‏1953, הוא ''מוסד ממשלתי בלתי רשמי, חסר מעמד חוקי, הניזון מכספים ציבוריים הנזקפים על חשבון סעיפי תקציב כוזבים... מוסד זה קשור עם הבולשת הפוליטית... הוא כפוף באופן פורמלי לדוד בן-גוריון, ולמעשה אינו אחראי בפני איש, כי איש אינו יכול לבדוק את אמיתות מסקנותיו''. במהלך שנות החמישים הקפיד 'העולם הזה' לבצע דמוניזציה עקבית של השירות ושל העומד בראשו, איסר הראל, שעמד בראש השב''כ והמוסד, בלי לנקוב בשמו. הראל מצדו רחש שנאה תהומית למגזין וראה באורי אבנרי סוכן סובייטי. אבנרי סיפר מאוחר יותר שנודע לו ממנחם בגין שהראל אף פנה לבגין בבקשה שיתמוך כראש האופוזיציה בהעמדתו לדין של אבנרי כסוכן סובייטי, אך בגין סירב לתמוך בכך.

המגזין, ואבנרי אישית, היו, ככל הנראה, תחת מעקב תמידי. אבנרי כתב פעם לקוראיו במאמר מערכת אירוני שצר לו שחלק כה גדול מכספי המסים שלהם מוצא על מנגנון הבילוש המסועף המופעל נגד העולם הזה, העולה לפי האומדנה חצי מיליון לירות לשנה.
''שואל אני את עצמי: האם יש לי הזכות המוסרית לדרוש ממך להמשיך ולממן מכספך... שהרווחת בזיעת אפך את כלכלת האנשים הבולשים יומם ולילה אחרי חברי המערכת, המתקינים בדירותינו ובמשרדינו מכשירי האזנה, המקליטים כל מילה מדברינו בטלפון, המצלמים אותנו במצלמות סתר?''


נראה שבמגזין שררה במשך השנים אווירה פרנואידית משהו, ולא בלי סיבה. עיתונאים של המגזין סיפרו לי שהם חשדו תמיד בעיתונאים אחרים (שבשמותיהם נקבו) כי הם סוכני שב''כ ''שתולים'' במגזין. אם אכן כך היה, מי יודע? רק הנוגעים בדבר יודעים.

החוקרת ניצה אראל, שפירסמה לאחרונה עבודת דוקטוראט על תולדות 'העולם הזה', חיוותה את דעתה, על סמך ראיונות שונים, שיתכן שהמעקב אחרי אורי אבנרי נמשך עד עצם היום הזה (או, בכל אופן, כך אבנרי חושב), מה שאומר שהמדינה הוציאה כספים רבים מאוד לאורך השנים על אבנרי, ונשאלת השאלה: האם אכן היה טעם בהוצאת כספים אלה.
לשיאה האבסורדי הגיעה הוצאת כספים זאת, כאשר השב''כ מימן הוצאת מגזין, שכל מטרתו הייתה להילחם ב''עולם הזה''.


איסר הראלהשבועון 'רימון' החל לצאת לאור באוגוסט 1956. הכסף למימונו הגיע בחשאי מאיסר הראל, שגייס אותו במשרד האוצר ומפא''י, אם כי המגזין הכחיש בתוקף שיש לו מקור ''מפלגתי'' כלשהו והציג עצמו כ''עצמאי'', בדיוק כמו העולם הזה. עורכו הראשי היה הסופר שלמה טנאי, והעורך האחראי היה עיתונאי צעיר בעל דעות ימניות, חזי לופבן. בין העיתונאים היו המשורר דוד אבידן, אוהד זמורה ויעקב אגמון. בראשית דרכו זכה המגזין המצולם להצלחה, אך בהמשך התגלתה מטרתו האמיתית: להיות שופר של השלטון כנגד 'העולם הזה', או ''מגזין הארס'' כפי שכונה שם, שזכה בו מידי גיליון להתקפות קשות ביותר ואבנרי הואשם בו במאמרים שונים של לופבן כסוכן של שמואל מיקוניס מהמפלגה הקומוניסטית הישראלית.
''אפילו בימים האפלים ביותר של גרמניה הנאצית, אפילו בשעות השחורות ביותר של ברית המועצות הקומוניסטית לא היה תקדים לדבר הזה ששירות חשאי יקים לעצמו מגזין'', אומר עיתונאי 'העולם הזה' אלי תבור.

חזי לופבן, מצדו, מספר:
''כשעבדתי שם לא ידעתי מי עומד מאחורי המגזין, אם כי המטרה שלו היתה ברורה וידועה והיא תאמה בהחלט את דעותי שלי. אף אחד לא נתן לנו הוראות מגבוה, אבל כאשר היינו זקוקים למידע בנושאים שונים שקבענו לעצמנו, איסר הראל שהיה 'ידיד העיתון' היה מספק לנו אותו. השגיאה שלנו היתה שהתמקדנו יותר מדי במאבק נגד 'העולם הזה', כי זה שעמם את הקוראים''.


השימוש בשיטותיו של 'העולם הזה' כנגד המקור התברר כטעות. 'רימון' נפל ברמת הכתיבה שלו מ'העולם הזה', וסגנונו אף היה פרוע וקיצוני יותר, ולכן לא הצליח לפגוע במעמדו וביוקרתו של המקור ורק חיזק את ההילה שסביבו כאויב הממסד. 'רימון' התמוטט במהרה.

חזי לופבן הפך מאז לסופר תחת השם הבדוי עידו סתר. בין השאר פרסם סדרת ספרים ידועה על סוכן מוסד נועז ששמו עוז יעוז הנאבק בסוכני ריגול שטניים מחוץ ובבוגדים ופרובוקטורים מבית.

ובינתיים החל המאבק בין 'העולם הזה' והש''ב לקבל פנים מוזרות ביותר. ב-‏1957 נעלם העיתונאי הבכיר של העולם הזה, אלי תבור, למשך יום שלם. הוא הופיע לבסוף בבגדים קרועים, מזועזע כולו, וסיפור לאנשי עיתונו שנחטף בידי חבורה שלמה של אנשי ''מנגנון החושך'' שחקרו אותו במשך שעות רבות במתקן מיוחד על אודות עניינים פנימיים של העיתון. אנשי 'העולם הזה' קיבלו ללא היסוס את טענותיו של תבור ופרסמו כתבות נרחבות שבהן האשימו את ''מנגנון החושך'' באחריות ל''חטיפתו ולחקירתו תוך כדי איומים בייסורים גופניים מרחיקי לכת''.


אורי אבנרי
אבנרי כתב במאמר מערכת על פרשת תבור:
''מולנו אנשי האפלה. כמעט ואי אפשר לראות את המפלצת כולה, על כל אבריה. התקפותיה נעשות מאחורי הגב, בחסות מסך סמיך של שקרים ופרובוקציות... אבל זהו רק סיבוב אחד בקרב עתיק יומין – הקרב של המעטים נגד הרבים, של האדם החופשי נגד המכונה הדורסת''.

איסר הראל הכחיש בתוקף את דבר החטיפה – גם דרך 'רימון', שפרסם כתבות לעגניות שהאשימו את אנשי 'העולם הזה' בפיברוק הפרשה. הראל טען לימים שהוא חקר את כל פקודיו והכל הכחישו כל קשר למעשה. הראל זעם במיוחד על שייחסו לארגונו פעולה שהעמידה אותו באור גס ומטופש.
עורך 'העולם הזה' לשעבר, שלום כהן, כתב שנים לאחר מכן בספר זיכרונותיו כי הוא חושב שכל הסיפור בטעות יסודו. הוא סיפר שתבור הפקיד בעניין הצהרה שלמה וסודית אצל עו''ד אמנון זכרוני. כהן לא ידע מה היה תוכן ההצהרה, אך ציטט מדבריה של אשתו לשעבר של תבור, שולה (שעבדה גם היא ב'העולם הזה' בתור ''רחל המרכלת''): ''מה, אתם לא יודעים? הוא התעסק עם איזו בחורה מאיזה קיבוץ שלא ידעה שהוא נשוי. אחיה והחבר'ה שלו תפסו אותו והיכו אותו מכות רצח''.
לאחרונה ניהל כותב שורות אלה ראיון קצר עם מר אלי תבור על הפרשה:

שאלה:מר אלי תבור, האם אתה זוכר את פרשת חטיפתך?
אלי תבור:זה היה לפני שנים רבות מאוד וכבר אינני זוכר את הפרטים.
שאלה:האם אכן אנשי ''מנגנון החושך'' עמדו מאחורי החטיפה, כמו שטענת בזמנו בתוקף בפני העורכים של העולם הזה?
אלי תבור:זאת אחת האפשרויות.

מר תבור לא פירט מה היו האפשרויות האחרות.

מדינת ישראל נגד המגזין ''בול''


דומה שאף לא אחת מהפרשיות הללו התקרבה ברמת החומרה שלה לפרשייה שהיתה קשורה למתחרה אחר של 'העולם הזה', המגזין הצהוב 'בול'. המגזין, שהוצא בידי שמואל מור ונערך בידי ז'ק אורנשטיין והמשורר איש השמאל מקסים גילן, דמה ל'העולם הזה' אך הגדיל את מינונן של הכתבות הארוטיות ותמונות העירום. כך למשל הציג תמונה חושפנית של מנדי רייס דיוויס, שהיתה מעורבת בפרשיית ריגול שערורייתית בבריטניה והתחתנה מאוחר יותר עם הבליין רפי שאולי, והתכבד בעקבות זאת בתביעה מהצנזורה בגלל הפגיעה במוסר, אולם הסתבכותו הקשה ביותר היתה בפרשת בן-ברקה.


בן-ברקהמהדי בן-ברקה, מדינאי מרוקני גולה, נרצח ב-‏1965 בידי גורמים מרוקניים ובסיוע סוכנים ישראלים וככל הנראה גם חלקים שונים של שירותי הביטחון הצרפתיים. חשיפת הפרשה עוררה בצרפת שערורייה גדולה, וזעם עצום של מנהיג צרפת דה-גול כנגד מבצעי הפעולה.

הפרשיה עוררה סערה גם בחוגים הגבוהים ביותר של ממשלת ישראל. היא הביאה למאבק מר בין איסר הראל, ששירת כעת כיועץ ראש הממשלה לוי אשכול לענייני מודיעין, אשר טען שאסור היה לישראל להיות מעורבת בפעולה כזאת ותבע לנהל חקירה בעניין, ובין יורשו בראשות המוסד מאיר עמית שלא ראה בה כל רע. העניין גרם לוויכוחים עזים ביותר בצמרת הפוליטית, במיוחד בשל זעמו של דה-גול כנגד ישראל. אשכול טען שלא ידע על הפעולה לפני שבוצעה, ואילו עמית טען שדיווח לראש הממשלה בזמן אמיתי. כדי לחקור את העניין הוקמה ועדה שבין חבריה היו ישראל גלילי וגולדה מאיר. ברור היה שאסור שהעניין ידלוף לתקשורת.

אך הוא הודלף בכל זאת, בידי לא אחר מאשר איסר הראל. במסגרת מאבקו המר בראש המוסד עמית הקפיד הראל להדליף את פרטי הפרשה הסודית לכל מערכות העיתונים. הללו, ו'העולם הזה' בתוכם, הבינו שמדובר בחומר נפץ פוליטי ממדרגה ראשונה שהצנזורה לעולם לא תיתן לו להתפרסם. איש לא העז לעשות יותר מאשר לרמוז רמזים כלליים מאוד על ''הנושא הכמוס'' שמעורר סערה בממשלה. היה זה דווקא 'בול' שהעז לדווח על הפרשה מבלי ליידע תחילה את הצנזורה. בדצמבר 1966 שהציג בעמוד השער שלו את השאלה ''ישראלים בפרשת בן-ברקה?'', ופרסם כתבה בדיונית למחצה.

על פי הוראת ראש המוסד מאיר עמית פשטו אנשי שב''כ ומשטרה על משרדי המגזין והחרימו את כל שלושים אלף הגיליונות שהיו מוכנים להפצה, אם כי לפי השמועות חמישה גיליונות בודדים מאלה כבר הגיעו לדוכנים. העורכים דאגו מראש להכין גיליון ''חלופי'' שכלל לא התייחס לפרשת בן-ברקה, והוא שהופץ לקוראים. השב''כ עצר את שמואל מור ואת גילן על סמך סעיף 23 בתקנות לשעת חירום, שעד כה השתמשו בו רק במקרי ריגול חמורים. עד אז, וגם מאז, מעולם לא השתמשו בסעיף זה כנגד עיתונאים. תחת סעיף זה היו העיתונאים עלולים להיאסר עד ל-‏15 שנה בגלל גילוי סודות מדינה.

המעצר היה סודי, אך דבר קיומו עבר מפה לאוזן בין אנשי בוהמה, עסקני מפלגות, פקידים ועיתונאים. מור וגילן נשפטו בחשאי, כדי שלא לגרום בעקיפין לדליפת דבר מעורבותה של ישראל בחיסול מנהיג מרוקני, ונגזרה עליהם שנת מאסר. בבית הסוהר המשיכו השניים לערוך את 'בול': גם לש''ב היה עניין להראות שהמגזין יוצא כסדרו ודבר לא קרה לעורכיו.

האם גם לתחרות בין 'בול' ו'העולם הזה' היה חלק בפרשה? באותם ימים נשמעו טענות ש'העולם הזה' מיהר לדווח על עבירת הצנזורה של המתחרים, ועודד את הצנזורה ואת המשטרה לפעול. העיתון הכחיש בתוקף, וגם מיהר להגיש תביעה כנגד השבועון הצרפתי הימני 'אוז אקוט' שטען שאבנרי עצמו הזעיק את משטרת תל-אביב ובכך סיכל את הפצת 'בול'. אבנרי טען שנודע לו על פרסום הכתבה רק שלושים שעות לאחר פרסומה.

אך נראה שהיה גרעין של אמת בטענותיו של המגזין הצרפתי. שלום כהן הודה שאכן היה זה הוא שדיווח על הופעת הידיעה ב'בול' לצנזורה, שלא ידעה על כך דבר. במאמר מערכת בעיתונו כתב כי ראה את המגזין רק במוצאי שבת, לאחר שזה הופיע ביום שישי בצהריים, ואז מיהר להודיע על כך לצנזורה. אולם לדברי שמואל מור, בראיון עמי, כהן ראה את המגזין כבר ביום שישי בצהריים, כאשר גיליונותיו הראשונים הגיעו לקפה 'כסית' ולפני שהופצו בשאר הדוכנים, וזעמו התעורר שהרי הוא עצמו ניהל משא ומתן עם הצנזורה על פרסום המידע. הוא מיהר להזעיק את הצנזורה. גורמים שהיו קשורים לפרשה טענו בפני ש'הלשנתו' של כהן לצנזורה נעשתה בעצה אחת עם אורי אבנרי, שהיה מיודע בזמן אמיתי על הופעת הכתבה ב'בול'.

עם כל זאת, ספק רב אם אנשי 'העולם הזה' צפו את מאסר אנשי 'בול' או אפילו רצו בו. אורי אבנרי, שהיה אז חבר כנסת, העלה את עניין המעצר הסודי בהצעה לסדר היום, ואילו גילן וגפן, אנשי 'בול', עבדו לאחר מכן ב'העולם הזה'.

ברור שעצם ההתקפה על מגזין זול בגלל ידיעה שפרסם רק אישרה את עצם נכונותה. ייתכן מאוד שדווקא מעמדו הנחות של 'בול' – מגזין ארוטי ירוד שעורכיו אינם חברי ''ועדת העורכים'' כמו עורכי העיתונים הגדולים, ושלא נהנה מהגנה פוליטית כמו 'העולם הזה' שעורכו היה חבר כנסת – אפשר לשלטונות לבצע פעולה זו, שהיה בה משום אזהרה לעיתונים המכובדים יותר להימנע מעבירות צנזורה כאלה בעתיד. סביר מאוד להניח שאמצעים דרסטיים כל כך כנגד עיתונאים לא היו מופעלים לו פורסמה הידיעה ב'הארץ' או ב'מעריב'.

שמואל מור ומקסים גילן שוחררו ממאסרם בתום ארבעה חודשים וחצי בלבד. 'בול' המשיך לצאת בשנות השבעים, אך אז כבר הפך למגזין פורנוגרפי לכל דבר, עם ידיעות ו''חשיפות'' בענייני מין שרובן ככולן היו פרי דמיונם של הכותבים. הילת המאבק שלו בצנזורה בשנות השישים נשכחה לחלוטין.

מדינת ישראל נגד העיתון ''חדשות''


אמצעי התקשורת גילו לאורך השנים דרכים מתוחכמות לעקיפת הצנזורה לגבי נושאים סודיים. אחת מהן היתה פרסום ''אגדות לילידים'') שכביכול מתרחשות באיים רחוקים עם דמויות קבועות כמו ''צחור השיער'' (שם כיסוי לאריאל שרון) ואחרים. מאחר שאלה פורסמו במדור שבועי של הכתב הצבאי של 'מעריב', לכל היה ברור במה מדובר. אולם נראה שהמעצרים בפרשת 'בול' היו מרתיעים למדי. עד שנת 1984 ופרשת קו 300 לא זכור חיכוך בעל עוצמה רבה בין הצנזורה והעיתונות.

ראשית הפרשה היתה כאשר מחבלים חטפו אוטובוס בדרך לאשקלון. כוחות הביטחון השתלטו עליהם ולכדום. צלמים של 'העולם הזה' ושל היומון 'חדשות' צילמו שני אנשי ביטחון מובילים לאחר ההשתלטות מחבל חי, שכוחות הביטחון דיווחו שנהרג בעת המתקפה הצבאית. 'חדשות' פרסם את התמונה בניגוד להוראת הצנזורה להעביר דרכה כל חומר הקשור באירוע. שר הביטחון הורה לסגור את העיתון למשך ארבעה ימים, ונגד עורכיו הוגשה תלונה על עבירה פלילית. נראה שהעיתונים המתחרים הם שלחצו לנקוט את הצעד החריף כנגד 'חדשות', שהשיג סקופ בכך שהפר את הוראות הצנזורה. כפי שכאמור קרה כנראה גם בפרשת 'בול'.

מה שנקרא מאז ''פרשת השב''כ'' הלך וצבר תאוצה. בכירים בשב''כ שחשדו כי ראש הארגון אברהם שלום משקר בעניין מות המחבלים החלו לפעול לניהול חקירה בעניין. השב''כ הטיל את האשמה במות המחבלים על איש הצבא הבכיר שפיקד על הפעולה בקו 300, יצחק מרדכי. מרדכי נמצא אשם, ורק בדיעבד הוכחה חפותו. שתי ועדות ממשלתיות חקרו בעניין, והשניה בהן הגיעה למסקנה שבכירים בשב''כ שיקרו. ראש השב''כ שלום פוטר, והארגון כולו עבר זעזועים פנימיים שפגעו קשות במעמדו. נראה שכל זה לא היה קורה לולא אותו צילום ראשוני אסור ב'חדשות'.

ב-‏1988 נמסר לידי עורך 'חדשות' צו ובו רשימת הנושאים החייבים הגשה לצנזורה מוקדמת. אחד הנושאים היה ''פרטים בדבר התהליך המשפטי לשלביו השונים בבתי הדין הצבאיים, ופרטי חקירות של ועדות החקירה''. צו דומה נמסר מטבע הדברים גם לעורכי העיתונים האחרים. אך גם לאחר קבלת הצו פרסם 'חדשות' ידיעה בדבר הקמתה בצה''ל של ועדת חקירה לבדיקת נסיבות מותם של מחבלים, מבלי להגיש את הידיעה לבדיקה מוקדמת של הצנזורה. העורך ידע שהיא תיפסל ורצה לפרסם אותה בכל מחיר. בעקבות זאת הוציא הצנזור מכוח תקנה 100 של תקנות ההגנה צו לאיסור הדפסת העיתון למשך ימים אחדים.

טענת העיתון כי לא היה בחומר משום פגיעה אפשרית בביטחון המדינה או בסדר הציבורי לא עברה את מבחן בג''ץ. בג''ץ הבהיר כי ''לא תמיד יכולים השיקולים הביטחוניים העומדים לפני איסור פרסומה של ידיעה, אפילו היא תמימה לכאורה, לעמוד נגד עיני עורכו של עיתון''. את חובת ההגשה לצנזורה ואת יכולתו של הצנזור לפסול פרסום כראות עיניו הסביר השופט ב''מציאות הביטחונית בארצנו''. עם זאת, ב-‏1989 קבע בית המשפט תשלום קנס נמוך בלבד משום שהפרסום תרם לגילוי האמת. בית המשפט המחוזי הותיר אותו בעינו משום שקבע כי העיתון כלל לא ביצע עבירה. הערכאה הבאה, בית המשפט העליון, הסתייגה ב-‏1994 מהזיכוי במחוזי, אך הותירה אותו על כנו מפני ש'חדשות' נסגר בינתיים.

גם לאחר פרשת קו 300 ופרשת נאפסו (מאסר שווא של חייל צה''ל צ'רקסי בעקבות עדות, שקרית כנראה, של אנשי השב''כ), השב''כ ובעיקר מפקדיו עדיין נהנים מחסינות יחסית בטיפול התקשורתי, לא רק בתחומים המבצעיים אלא גם בנושאים של טוהר המידות. כך למשל כאשר מסר ב-‏1993 הכתב המדיני של הערוץ הראשון גדי סוקניק על הארכה נוספת וחריגה של כהונת ראש השב''כ חרף חשדות נגדו, נמנעה התקשורת הכתובה לעסוק בסוגיות שעורר. התקשורת טיפלה בריסון עצמי רב בחשדות במעורבות ידידים של ראש השב''כ בעסקות ביטחוניות פרטיות באפריקה ובניצול לרעה של מעמדו של בכיר בשב''כ על מנת להיטיב עם גיסו ובכל זאת, משהו בסיסי השתנה. דרמת הטלוויזיה 'קו 300' משנות התשעים, שהציגה את השב''כ באור שלילי, היא דוגמה אחת לכך. כלי התקשורת החלו לחטט בצורה פתוחה יותר בנעשה בשב''כ ובארגונים חשאיים אחרים. שיאו של השינוי היה כאשר ניסה עיתון 'העיר' לפרסם כתבת דיוקן על ראש המוסד, נחום אדמוני, ששמו לא הוזכר בה. הכתבה נפסלה בידי הצנזורה, העיתון תבע את הצנזור הראשי, ובג''ץ פסק ב-‏1989 לטובת העיתון, בפסיקה שקבעה כי על הצנזורה למצוא את האיזון בין חופש הביטוי וביטחון המדינה, וכי אין בסמכותה צנזורה לפסול כל כתבה בנימוק של פגיעה בביטחון המדינה. הכתבה פורסמה לבסוף בינואר 1989. מאז הַפסיקה הִגבירה העיתונות את עיסוקה בענייניהם של ראשי המוסד והשב''כ, גם כדי להתאים את עצמה למדיניות התקשורת הגלובלית שחשפה את שמותיהם של ראשי שירותי ביטחון שונים, צורך שיצר לבסוף דפוס של שיתוף פעולה בין המערכת הפוליטית והתקשורת, שהביא לבסוף לביטול מגבלות הצנזורה על פירסום שמות ראשי שירותי הביטחון. ביום האחרון לכהונתו של יעקב פרי כראש השב''כ ב-‏1 במרס 1995, התירה הצנזורה לפרסם את שמו ותמונתו רק לאחר סיום כהונתו. אולם ערוץ 2 החליט לחשוף פרטים אלה כמה שעות קודם לסיום הכהונה בטענה שאין כל הגיון להשאיר את החסיון בתוקף עד לחצות אותו הלילה במקום לאפשר לערוצי הטלוויזיה את המידע בשעה שמונה בערב. הידיעה פורסמה למרות סירוב הצנזורה. ב-‏1996, לאחר התפטרותו של מחליפו של פרי, כרמי גילון, פורסם בתקשורת לראשונה שמו של המועמד להחליפו, עמי איילון. בסופו של דבר החליטה הממשלה שאין עוד טעם באיפול על שמותיהם של ראשי השירותים החשאיים, שפורסמו ממילא בכלי תקשורת בחו''ל, והתירה את פרסומם.

המצב כיום


עם העמקת חודרנותה של התקשורת, השתנה גם יחסם של הארגונים החשאיים כלפיה. בשב''כ יש כיום קצינת תקשורת שתפקידה לתדרך את העיתונות. ''זהו חלק ממדיניות שהחלה כבר לפני כשנתיים, שמתייחסת בצורה שונה לכלי התקשורת, גם בגלל הזמנים המשתנים'', אמרה בשיחה איתי. ''לא עוד יחס של סודיות והסתגרות, אלא ניסיון לשתף פעולה עד כמה שאפשר עם עולם העיתונות''. אין מדובר בדוברת רשמית של השב''כ; תגובות של הארגון לעיתונות נמסרות עדיין ממשרד ראש הממשלה.

אתר אינטרנט של השב''כ, שיתמקד בעיקר בגיוס כוח אדם, מתוכנן לעלות לרשת בתוך כמה חודשים, לאחר שיוכח שהוא מאובטח לחלוטין מפני דליפת מידע. ל''מוסד'' כבר יש אתר כזה שזכה לביקורת קשה לאחר שהתברר שאינו מאובטח כהלכה וכל האקר מתחיל יכול לפרוץ אליו. באינטרנט יש כבר כמה וכמה אתרים של שירותי ביון של ארצות שונות.

האינטרנט, כמו גם הגברת הנגישות של הישראלים לאמצעי תקשורת זרים, מפחית את יכולתה של הצנזורה לפקח על הפצת מידע. יתכן גם שחשיבותם של ארגוני הביון כמאתרי מידע תיפגם בעקבות זמינות המידע שמציע האינטרנט. כוחה של הצנזורה נחלש גם בגלל התפתחויות טכנולוגיות, ממזעור ציוד הצילום לווידיאו ועד תקשורת הלוויינים המקלה על זרימה חופשית ודו-סטרית של מידע תוך עקיפת מגבלות הפיקוח. מנגד, התערערות המצב הביטחוני בעולם עשויה לחזק את הצנזורה. כלי התקשורת שוב אינם נוטלים את החופש שנהגו ליטול בשנות השמונים והתשעים לתקוף את אנשי השירותים החשאיים, ביודעם מה נתון בכף.

השינוי מתבטא גם בסרטי קולנוע ובסדרות טלוויזיה. דוגמה טובה במיוחד היא סרט הקולנוע 'משימה בלתי אפשרית' שהתבסס על סדרת טלוויזיה ישנה משנות השישים. הסדרה הציגה את אנשי השירות החשאי האמריקני כגיבורים כל-יכולים, ואילו בסרט, שנעשה בשנות התשעים, הוצג גיבור הסדרה הישנה כקונספירטור רצחני וכבוגד בארצו. הסרטים והסדרות שמופקים בארה''ב מאז אירוע 11 בספטמבר, כמו 'המגן' או '24 שעות', מתארים אנשי ביטחון וביון שאינם כליל השלמות ועם זאת מבצעים את משימותיהם המסוכנות בהצלחה הודות לאמצעיהם האלימים.

וכך, האיום הקיומי ששב לרחף על המערב מחזיר אותו לימים שבהם היתה פחות דאגה לדמוקרטיה ויותר דאגה לביטחון האזרחים; פחות הקפדה על טוהר מידותיהם של השירותים החשאיים, ויותר הקפדה על כך שיבצעו את משימתם בהצלחה. מה שאומר אולי שבעתיד הנראה לעין עלולה הפתיחות החדשה של שירותי הביון לעיתונאים להתגלות כמוגבלת למדי.

קישורים:
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


גד שמרון והמוסד
אלי666 (יום רביעי, 29/10/2003 שעה 6:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש ספרים מרובים על השירותים החשאיים של ישראל ובעיקר ''המוסד'' ( אם כי בעברית יש הרבה פחות ממה שניתן לחשוב) . יש רק מעט ספרים שהם טובים. אחד הספרים
הטובים ביותר הוא הספר ''המוסד והמיתוס '' מאת הסופר והעיתונאי גד שמרון שהוא ככל הנראה איש המוסד לשעבר או בכל אופן היה מקורב לארגון. ספר זה שיצא לאחרונה במהדורה מורחבת הוא מומלץ מאוד .
ראו על ''המוסד והמיתוס'' ב:
גד שמרון גם יצא לאחרונה בפרוייקט ללכוד את הטירוריסט המבוקש ביותר בעולם באמצעות האינטרנט , פרוייקט שאפילו אתם הקוראים יכולים לטול בו חלק אם במקרה ניתקלתם לאחרונה באוסמה בן לאדן. ראו :
ולמי שרוצה לדעת עוד פרטים על אוסמה בן לאדן ראו :
מרובור הכובש ועד אוסמה בן לאדן :
_new_ הוספת תגובהסדאם, אוסאמה וכל השאר
יובל רבינוביץ (יום רביעי, 29/10/2003 שעה 7:06)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אגב, המבצע לאיתור סדאם חוסיין מתחיל כאן: דיון 1370 וזה אפילו לא עולה כסף.

מי שמסכים לשלם עבור חיפושי בין-לאדן, יכול להתחיל כאן: http://www.mediard.com/participant.asp?opt=2&ID=...
_new_ הוספת תגובהבן ברקה/קנדי/ה-ש.ב.
יובל רבינוביץ (יום רביעי, 29/10/2003 שעה 6:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אפרים קישון כתב פיליטון עם רמיזות עבות מאד לעניין פרשת הש.ב.-''בול''-בן ברקה.

זהו דיאלוג בין שני אנשים המתכננים כיצד לגרום לעולם להאמין שה-ש.ב. אחראי לרצח קנדי.
בשלב הראשון יש להעביר לעיתונים הוראת צנזורה חמורה: אסור להזכיר בשום אופן את מעורבות ה-ש.ב. ברצח קנדי. לאחר שאחד העיתונים יצא עם הרמיזות האלה, לפשוט על הדוכנים ולהחרים את כל העיתונים. היות שגם זה עלול לא להספיק, יש להעמיד את עורכי העיתון לדין, אבל בדלתיים סגורות, כדי להגביר את האמינות. זה אמור להספיק.

בסוף הדיאלוג שואל אחד: בעצם, למה אנחנו מעוניינים שהעולם יחשוב שה-ש.ב. מעורב ברצח קנדי?
התשובה: זו שאלה בטחונית. אין לדון בה בפרהסיה.
_new_ הוספת תגובהבן ברקה/קנדי/ה-ש.ב.
אלי 666 (יום רביעי, 29/10/2003 שעה 9:39)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היום זה כבר לא מצחיק מאחר שיש טענות קונספירציה שונות שהמוסד אחראי לכל דבר שקורה על פני כדור הארץ כולל כמובן ההתקפה על מגדל התאומים.
זכורני שקראתי משהו כזה אפילו כאן.
אני משער שאנשי המוסד טופחים לעצמם על השכם כל פעם שהם קוראים משהו כזה ( במציאות הם לא עד כדי כך יעילים כפי שכולנו יודעים) , אבל זוהי כמובן רק גלגול של תיאורית הקונספירציה הישנה שהיהודים אחראיים לכל דבר רע שקורה.
יש כמה פרשיות שיתכן שהמוסד היה אחראי להם אבל את זה אפשר יהיה לדעת רק אם וכאשר הארגון יסכים סוף סוף לבקשות החוזרות ונשנות שלי לתת לי לחטט בארכיונים שלהם.
_new_ הוספת תגובהלמה אתה חושב שהמוסד הוא לא יעיל?
סוחר נדל''ן (שבת, 01/11/2003 שעה 16:06)
בתשובה לאלי 666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועוד שאיך מכיר אותו ולא קראת בארכיוניו. אצוי שכשאתה קובע קביעה גם תציג עובדות (שאתה כנראה לא מכיר כלל).
_new_ הוספת תגובההמוסד אינו כה יעיל כפי שמציגות אותו
אלי666 (יום ראשון, 02/11/2003 שעה 0:00)
בתשובה לסוחר נדל''ן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תיאוריות הקונספירציה המטורפות השונות. אני מספיק מכיר את הארגון כדי לקבוע את זה.
_new_ הוספת תגובהאתמול ב-‏24
אלי666 (יום חמישי, 30/10/2003 שעה 5:41) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתמול בתוכנית הדרמה האמריקנית המצויינת ''24 שעות '' ( תוכנית הדרמה האמריקנית הטובה ביותר כיום לדעתי ביחד ולפני ''הבית הלבן'' ובוודאי החביבה עלי ביותר מהתוכניות הנוכחיות ביחד עם ''סטאר גיט'' ו''אנטרפרייז'')הוצגה לפני איש השב''כ האמריקני ג'ק דילמה קשה ביותר שהיא אקטואלית מאוד מכל בחינה. כיצד לשכנע טירוריסט מוסלמי מתאבד לחשוף את מיקומה של פצצת אטום שמאיימת להשמיד את מליוני תושבי לוס אנג'לס. הטירוריסט מוכן ויכול לעבור עינויים קשים ואיומי מוות ואפילו נסיונות שכנוע של אימאם מוסלמי מתון . מה יכול לשכנע אותו לדבר ?
כנראה רק דבר אחד : ג'ק מאיים להוציא להורג את בני משפחתו של הטרוריסט את אישתו וילדיו אחד אחרי השניאם זה לא יפתח את פיו. נשיא ארה''ב המוסרי אוסר על ג'ק לפעול בדרך זאת , אבל ג'ק משכנע את הטרוריסט שהוא אכן הוציא להכורג את אחד הילדים ומתכוון להוציא להורג גם את השני.
הטירוריסט מדבר לבסוף ...בדיאבד אנו מגלים שזה היה טריק וג'ק לא הוציא להורג אף אחד.
אבל הצופה נשאר עם החשד שהוא בהחלט היה עושה זאת במיוחד לאחר שראינו בפרק קודם כיצד חיסל אדם ללא היסוס כדי לשכנע את הטירוריסטים שהוא אחד מהם.
כידוע זוהי בעיה שאנשי השב''כ שלנו מתמודדים איתה מידי יום :איך לשכנע מתאבדים לדבר ולחשוף את תוכניות הרצח והטרור ההמוני שלהם. וכנראה שאיום על בני המפחה היא אחת השיטות האפקטיביות המעטות שיש בעניין זה מה שמעלה דילמות מוסריות קשות ביותר כמו זאת ב''24''.
דיונים בדילמות האלה של ג'ק ואנשי השב''כ הישראלי לאור מקורות המשפט העברי יש כאן:
http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/shana/hakirot-4.... ולאור החלטות המשפט הכללי :
_new_ הוספת תגובהאתמול ב-‏24
אלי666 (יום חמישי, 30/10/2003 שעה 5:50)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועוד על כך יש כאן באתר של האגודה לזכויות האזרח :
בשנים האחרונות הייתה פעילות רבה מצד אירגונים שונים בחו''ל ובארץ לאסור התעללות בנחקרים גם אלה שנחשבים למסוכנים מבחינה בטחונית .
אלא שכמו שציינתי במאמר הרושם שלי הוא שהאווירה הציבורית ,שהייתה תומכת מאוד כלפי מאמצים כאלה בשנים האחרונות הולכת ומשתנה כתוצאה מהשינויים שאנו חווים בפעולות הטרור. כאשר הטרוריסטים הם מתאבדים שמסוגלים ורוצים לבצע פיגועים המוניים ,קשה להאמין שימצאו רבים שיתמכו בהתנהגות אנושית ומוסרית כלפיהם וכלפי בני משפחתם .
התגובה המוסרית של נשיא ארה''ב ב-‏24 הייתה כנראה רק תוספת הוליוודית. לעניות דעתי במציאות ג'ורג' בוש ( שלא לדבר על אריק שרון ) רק היה נותן לסוכן השב''כ שלו אישור להמשיך לפעול כראות עיניו.
_new_ הוספת תגובהספרות הריגול
אלי666 (יום שישי, 31/10/2003 שעה 5:36) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הייתה פופולארית למדי בקרב הישוב העברי עוד בשנות ה-‏30 ששאז הופיעו בעברית סדרות שונות של סיפורי ריגול בצורת חוברות קטנות ומרופטות על עלילות מרגלים נועזים . חלק מסיפורים אלה היו מתורגמים וחלקם מקוריים פרי עיתם של כמה בחורים צעירים כמו אליעזר כרמי ודוד קרסיק שהתחזו בשמות בדויים זרים .
בשנות השישים ספרות זאת החלה לפרוח מחדש בצורת סדרות כמו ''פטריק קים איש הקראטה'' שנכתבו בידי סופרים ישראליים כמו עמוס אריכא ( אז דובר משטרת ישראל ) תחת שם בדוי. בשנים האחרונות ספרות זאת זוכה לפריחה מחודשת ומופיעים רומאנים מרובים על עלילות סוכני המוסד והשב''כ בישראל ובארצות אחרות פרי עיטם של סופרים כמו מיכאל בר זוהר , אורי אדלמן ''א. ( שם בדוי של מישהו שטוען שהוא איש מוסד ) ועוד כמה אחרים והם מצליחם מאוד בשוק.
בספר ''מטרזן ועד זבנג '' יש פרקים שלמים על על סוג ספרות זה בעברית .
ראו :
ספרות קלה
_new_ הוספת תגובהממשימה בלתי אפשרית ועד ''24 ''
אלי666 (יום ראשון, 02/11/2003 שעה 5:03) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפי שצויין במאמר אפשר לראות שלאורך השנים יש שינויים בהתייחסות לדמות הסוכן החשאי בתרבות הפופולארית , שינוי שמשקף את ההתיחסות אליו בקרב הציבור.
בשנות השישים בסדרות כמו ''ג'ימס בונד'' ו''משימה בלתי אפשרית'' הסוכנים החשאיים מוצגים כטיפוסים כל יכולים שדבר אינו נבצר מהם במאבקם כנגד כוחות הרשע.
על ''משימה בלתי אפשרית '' ראו :
אבל כבר בשנות השישים החלו להופיע גם הספרים של ג'ון לה קארה בסגנון ''המרגל שחזר מן הכפור'' שניסו לשנות את התפיסה הזאת ולהציג דמות ריאליסטית ו''אפורה'' יותר של הסוכן.
התפיסה הזאת של ג'ון לה קארה הפכה להיות דומיננטית ממש בשנות ה-‏80 בתרבות הפופולארית ויותר מכל בסדרת הריגול הטלוויזיונית הטובה ביותר של כל הזמנים ''המובחרים''שבה הסוכנים החשאיים הופיעו כטיפוסים ''רגילים'' ו''אפורים'' אבל הסכנות שבהם הם נאבקים הן אמיתיות מאוד מאוד.
על ''המובחרים'' ראו :
במקביל הופיעה גם תפיסה שונה לחלוטין שהתייחסה לשירותי הריגול ולאנשיהם בעויינות ממש כקונספירטורים שטניים ההותרים תחת אשיות הדמוקרטיה למטרותיהם האפלות. וכך הם הוצגו בסרט הקולנועי הראשון על פי ''משימה בלתי אפשרית'' שם הגיבור ההירואי של הסדרה משנות השישים התגלה בשנות התשעים כבוגד בארצו וכרוצח וחוסל ...
אבל בהווה בשנות ה-‏2000 כבר יש חזרה לסוכן החשאי כדמות הירואית במאבק נגד כוחות הרשע כפי שמראה לנו הסדרה ''24'' וזה משקף לדעתי את השינויים שחלים בהווה בעולם האמיתי.

על ''24'' שהיא ללא ספק סדרת המתח האמריקנית הטובה ביותר של השנים האחרונות ראו :
_new_ הוספת תגובהאתר המוסד
אלי666 (יום שני, 03/11/2003 שעה 19:08) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפי שצויין במאמר אתר האינטרנט של המוסד זכה לביקורת קשה בגלל היותו פרוץ להאקרים.
עכשיו מתברר שכל יום מנסים לפרוץ אותו אלפי אנשים ברחבי העולם , רובם מן הסתם אינם אוהדי ישראל .
ראו :
_new_ הוספת תגובהעוז יעוז נגד רוצחי קנדי
אלי666 (שבת, 22/11/2003 שעה 19:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

40 שנה לרצח הנשיא האמריקני קנדי,והתיאוריות על מי באמת רצח אותו ובמיסגרת איזה קונספירציה הן רבות מספור.

וכאן כדאי להזכיר שגם ''עידו סתר'' היציע פתרון משלו לסוגיה בספר :

. עוז יעוז נגד רוצחי קנדי (1964)

''המכונית המשיכה בנסיעה . ככל שהלכה והתקרבה אל הצומת הלכו שורות המריעים ופחתו . אשתו של מושל טקסס פנתה אל הנשיא מן המושב הקדמי ואמרה :'' אינך יכול לאמר כי דאלאס אינה ידידותית כלפיך היום ''.

ואז, לפני שהנשיא הספיק להשיב , נשמעה יריה . דאלאס הייתה מאוד בלתי ידידותית . הנשיא נפגע בצווארו,מאחור . הוא צנח ללא אומר על ברכי ז'קלין''.

( ציטוט מתוך הספר )

בספר זה מפקד השירותים החשאיים הסיני גנרל סונג הוא זה ששולח רוצחים שיחסלו בו זמנית את הנשיא האמריקני קנדי והמנהיג הסובייטי חרושצ'וב. גיבורו של ''סתר'' הסוכן הישראלי הכל יכול עוז יעוז מגלה את המזימה ואם כי אינו מצליח למנוע את רצח קנדי הוא מונע את רצח חרושצ'וב ואת מלחמת העולם השלישית שממנה ירויחו רק הסינים שיוכלו לכבוש את העולם מעין וריאציה של רעיון ''הסכנה הצהובה '' שכה העסיקה אז כמו היום את סופרי הריגול .

ללמדך שבכל פינה תמצא את הישראלי ואת המוסד , וכמובן שיש וריאציות זרות על הנושא הנ''ל רק בהפוך : על כך שהמוסד הוא אחראי לרצח קנדי כמו שהיה אחראי לפיצוץ בניין התאומים וכל דבר רע אחר שקורה עלי אדמות .
_new_ הוספת תגובהמאמר מעניין ב''הארץ''
מספר 666 (שבת, 19/02/2005 שעה 10:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על מצב ארגון ''המוסד'' היום שרחוק מלהיות מזהיר .
לפני כמה שנים בלבד אי אפשר היה להעלות על הדעת מאמר כזה כמובן.
_new_ הוספת תגובההמרגל היהודי של היטלר
מספר 666 (שבת, 21/01/2006 שעה 6:05) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי היה ריכארד קאודר ? יהודי אוסטרי שריגל עבור הנאצים ? סוכן כפול סובייטי שתעתע בגרמנים? בעל עסק שמכר מידע לכל המרבה במחיר ? בורגני שמכר את נשמתו לשטן הגרמני ? גיבור שהשפיע בצורה מכרעת על תוצאות מלחמת העולם השנייה ? סוכן ציוני שתרם תרומה חשובה ביותר להקמתה של מדינת ישראל ?
דבר אחד בטוח מעבר לכל ספק: הוא היה מרגל במהלך מלחמת העולם השנייה .
והשאלה הגדולה נשארה : עבור מי הוא ריגל : בעד היטלר או כנגדו?
ספר חדש מנסה לפענח את אחת הדמויות המסתוריות ביותר בתולדות עולם הריגול .
ראו L
המרגל היהודי של הפיהרר
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי