פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
סיפורו של גולם ישראלי
טורקיז קטן / יובל רבינוביץ (יום ראשון, 23/11/2003 שעה 21:29)


סיפורו של גולם ישראלי

ד''ר יובל רבינוביץ
יש כמה דרכים לבנות גולם. השיטה המקורית היתה לעצב אותו מטיט וחימר ולטמון בראשו פתק שעליו כתוב השם המפורש. שיטה אחרת היא לעבוד מהעתיד אל העבר, כיאה לבעל כוחות על. בתחילה יש להכניס תמונות שלו למאמרים מלומדים על אודות תפקידו בספרות. אחר כך ערב לזיכרו ולבסוף ספר המסכם את תולדותיו, והנה - הוא כבר עובדה קיימת, כולל סדרת טלויזיה מיתולוגית והקליפ הנלווה אליה. אין צורך בכותרות איוב כדי ליהנות מסיפורי הגולם או מהביקורת על סיפורים כאלה, אך שימת לב לפרטים עשויה להגביר את ההנאה.

הספר ''הגולם - סיפורו של קומיקס ישראלי'' מאת אלי אשד ואורי פינק מפרט את סיפורה של אחת הדמויות הייחודיות בעולם הקומיקס הישראלי, ''הגולם'', גיבור העל היהודי, למן הופעתו הראשונה בשנת 1940 ועד ימינו אלה. ולמען מי שחש כי זכרונו מתעתע בו ואינו מצליח לזכור בפירוט את הופעותיו התכופות של הגולם הפופולרי, נחפזים המחברים ומוסיפים את תמונותיהם עם חוברות, תחפושות וחולצות ''הגולם'' מלפני 25-30 שנה. ''הגולם'' נוצר על ידי אוריאל רשף, אמן קומיקס רבגוני, אם כי כתיבתו לוקה פה ושם בשגיאות כתיב. גם בכך נראה שהוא הקדים את זמנו.


הגולם


אבל הגולם אינו רק מסת שרירים עלומה. בסיפורי הגולם ניתן למצוא גם חלקים מיניים, לעתים מפורשים יותר, לעתים פחות, וגם הומור שבתאי אופייני (עמ' 32). היוצרים הוסיפו להיסטוריה של הגולם את הרבגוניות שהיתה חסרה, ברמזים על תת-תרבות שיצר הגולם, שבה יש תוספות צבעוניות של קצת סמים וקצת פוליטיקה, כשהם נעים קדימה ואחורה במכונת הזמן המשומנת היטב.

לא אלמן ישראל


יצחק רבין מככב ביקום האלטרנטיבי של תופעת הגולם ב-‏1948, בה מציל אותו הגולם מכדורי מתנקש. הגולם ממשיך ומתכתב עם אירועים היסטוריים בתולדות העם והמדינה, ובכלל זה טקס הכרזת העצמאות וגם מערכת הבחירות של 1977, שתוצאתה היתה התחושה שהשמאל הישראלי נפח את נשמתו. זו היתה גם שעתו של אוריאל רשף לעבור מן העולם. הגולם, לעומת זאת לא נעלם. הוא נודד בין מחנות פוליטיים שונים, לעתים נלעג יותר, לעתים פחות, אך כָּמֵה לזכות קיום.

היה זמן אחר

הסוף היה יכול להיראות אחרת. המציאות הלא-אלטרנטיבית מכה בפנינו:
היום אין ספק שאילולא רשף, עם כל חולשותיו ומגרעותיו, היה הקומיקס העברי מסתכם בלא יותר מכמה חוברות מחתרתיות של משוגעים לדבר, ואולי פה ושם גם בכמה נסיונות קצרי ימים במגזינים כמו ''מעריב לנוער'' ודומיו. מותר לשער שבלעדיו לא היתה תרבות הקומיקס העברית מגיעה למה שהיא היום.
עמ' 78
לשון אחר, אם אוריאל רשף לא היה קיים, מישהו היה צריך להמציא אותו. את החלל שאותו מבכה אלי אשד לא הצליח אפילו הגולם למלא.

ולא נוותר


איננו יכולים אלא להתקנא ביקום הנפרש בפנינו, בו יכולנו לחשוב על פרסים יוקרתיים כפרס לאה גולדברג, פרס אריה נבון וכדומה, לו רק היתה המציאות משכילה ליצור את אשר נוצר מעל דפי ההצדעה לגולם. השאלה היא אם לא איחרנו את המועד. בספר של רוברט היינלין קראתי פעם (ואינני זוכר אם המחבר ציטט מישהו אחר או לא), שבזמנים רומנטיים וסוערים יש צורך באנשים מעשיים. אנשים סוערים ורומנטיים יכולים להתקיים רק בזמנים שקטים. במדינת ישראל המעשית, המיטלטלת בתקופות קשות, ספק אם יימצאו המשאבים והקהל לכך. יש נטיה להזנחת הצרכים התרבותיים האמיתיים, כשכל אמן, החל מזמרים וכלה בסופרים מרגיש שהוא צריך לומר משהו על ''המצב''. כל אחד מרגיש כל כך מקורי, עד שנוצרת מקהלה בנאלית אחידה. האמנות נותרת, לפיכך, על הקרשים.

נברא בצלם


ההסתדרות בשורה של דמויות פוליטיקאים מפורסמים היא מחרויות היוצר מימים ימימה. בצד הפטריוטי נלחם הגולם בשירותם של דוד בן-גוריון, יצחק רבין, אריאל שרון, שמעון פרס ומשה דיין. מנגד ניתן למצוא את יאסר ערפאת, גמאל עבד אל נאצר, אדולף היטלר והמופתי של ירושלים. אורי פינק מוכיח שוב שהוא קריקטוריסט רבגוני.

אלא מה? יש קשיים בדרך


הילד יוסי מבצע את התנועה הסודית שתהפוך אותו לגולם הכל-יכול
לשים לב: טיבו האמיתי של הגולם עובר כחוט השני לאורך הספר במרומז. אליאור קשת יצר דמויות נוספות, המעשירות את דמות הגולם, ובתוך כך הצדיע לכותבי סיפורי נוער לאורך הדורות. כך ניתן לזהות דמויות מוכרות למחצה בפרופסור שיצר את השיקוי המעניק לגולם את כוחותיו ובלילית, המשלימה הנשית של הגולם (אם כי שם ממש לא הגיוני לבת-לוויתו של גיבור יהודי).

משל ושנינה


במסגרת הסתננותו של הגולם מהעולם הוירטואלי-וירטואלי לעולם האמיתי-וירטואלי, הוא כיכב לאחרונה מעל דפי האתר שלנו במאמר על ההיסטוריה של הגולם, מה שמוכיח שגם צבי יכול לפעמים להיות גולם. לאחר מכן שוחזר הקליפ המפורסם של הגולם משנות ה-‏70, בד בבד עם ההכרזה על יצירת נשמה באפו של הגולם. את הצבעוניות של הסרט בקליפ המוכר, לכאורה 5 שנים לפני הגעת שידורי הצבע לטלוויזיה הישראלית, ניתן לייחס לכוחות העל של הגולם.

היה היה


חותמת את הספר תמונה משותפת של הגולם וקפטיין קלוץ, המוכר מאד לשכבות מצומצמות של קוראי מגזין ניו יורקי. ההקבלה ביניהם היא הצדעה נוספת של צמד יוצרים מוכשרים לדמויות שהן קצת פחות מהקלאסיקה הידועה בקומיקס העולמי. בצד השלילה ראוי לציין את היעדרו של עורך לשוני, שהיה יכול להגביר את האמינות וההנאה, ולמנוע כמה שגיאות דקדוקיות והיסטוריות מביכות.
בשורה התחתונה, שני הכותבים הם המועמדים שלי לפרס יצחק הסוף לספרות יפה לשנה זו.

הגולם - סיפורו של קומיקס ישראלי. מחברים אורי פינק ואלי אשד. הוצאת מודן, 2003, 80 עמ'.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מאמר מהנה ומעורר מחשבה !!! ...
רפי אשכנזי (יום שני, 24/11/2003 שעה 17:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאיזו מחשבה הוא כבר יכול לעורר? :)
אלעד (יום שני, 24/11/2003 שעה 20:43)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהיצחק הסוף - הומורסקה מופתית
רון בן-יעקב (יום שלישי, 25/11/2003 שעה 4:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איך זה הלך?

ההסתדרות לשים במסגרת
אבל יצחק הסוף איננו
_new_ הוספת תגובהיצחק הסוף - הומורסקה מופתית
יובל רבינוביץ (יום שלישי, 25/11/2003 שעה 4:36)
בתשובה לרון בן-יעקב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון, אבל סדר המשפטים הפוך.
_new_ הוספת תגובהעוד ביקורות על הספר
יובל רבינוביץ (יום חמישי, 27/11/2003 שעה 0:05) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההגולם חוזר לרשת אלף
אלי666 (יום שישי, 28/11/2003 שעה 6:15)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ביום שבת ה-‏29.11 בשעה 15.05 ברשת אלף של קול ישראל תדון תוכנית הרדיו של השדרן הידוע יובל מסקין ''אמנות נקודה '' בספר ''הגולם'' של אלי אשד ואורי פינק .זאת תהיה גם הפעם הראשונה מזה עשרות שנים שבה יושמע שוב קטע תסכית ישן מארכיוני רשת אלף על הדמות.
התוכנית תושמע שוב בשידור חוזר ביום רביעי 3.12 בשעה 18.05 בערב.
פרק הפתיחה מהספר ''הגולם'' יש כאן :
_new_ הוספת תגובההגולם חוזר לרשת אלף
סתם אחד (יום שישי, 28/11/2003 שעה 9:50)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההגולם חוזר לרשת אלף
אור (יום שישי, 28/11/2003 שעה 9:56)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התסכית שיושמע הוא אחד מאלה שבהם השתתף בזמנו חבר הכנסת אריה אלדד?
_new_ הוספת תגובההגולם חוזר לרשת אלף
סתם אחד (יום שישי, 28/11/2003 שעה 12:15)
בתשובה לאור
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובה 37483
_new_ הוספת תגובההגולם חוזר לרשת אלף
אלי666 (יום שישי, 05/12/2003 שעה 13:44)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התוכנית הנ''ל של יובל מסקין אמורה בסופו של דבבר להיות משודרת מחר ה-‏6.12 בשעה שלוש וחמישה ברשת אלף, ובשידור חוזר ביום רביעי 10.12 בשש וחמישה בערב. . אל תחמיצו.
ביקורת של המבקר רמי שלהבת על הגולם במגזין המצויין''בלי פאניקה '' יש כאן :
_new_ הוספת תגובההגולם חוזר לרשת אלף
סתם אחד (שבת, 06/12/2003 שעה 11:35)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובה 37483
_new_ הוספת תגובהאני שמח לבשר
אלי666 (יום רביעי, 10/12/2003 שעה 8:03) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שהיוצרת והזמרת המוכשרת יסמין אבן , שתרמה תרומה חשובה גם לספר ''הגולם '' של כותב שורות אלה ושל אורי פינק ,זכתה השבוע בפרם אקו''ם על שירים שכתבה.
יסמין כבר זכתה בפרס אקו''ם לפני מספר שנים ואז זה היה על מוזיקה שחיברה.
יסמין שהיא אמנית רב תחומית העוסקת הן בכתיבה הן במוזיקה הן בציור והן בזימרה , הייתה ידועה עד כה בעיקר כיוצרת ''שמאחורי הקלעים ''. בין השאר חיברה מוזיקה להצגות פרינג' שונות כמו ''הבלונדיניות '' ו''גן ריקי '' על פי דוד גרוסמן . והיא משתפת פעולה באופן קבוע עם הזמר נתן סלור בהלחנת שיריו ועובדת עימו כעת על תקליט חדש .וכעת היא עובדת עם הזמרת קרני פוסטל על מופע משותף
יסמין עמלה בימים אלה על השלמת אלבום בכורה של שיריה שלה בביצועה שיצא לשוק בקרוב.בימים אלה יצא שיר ראשון מתוכו ''מלאכים בשמי חולון''. שי רנוסף שיכלל באלבום הוא שירה ''אהבתי הראשונה '' של לאה גולדברג שבוצע לראשונה במסגרת ''פרוייקט שירי לאה גולדברג '' לפני חצי שנה.

קישור לקליפ הגולם שאליו קשורה יסמין ניתן למצוא למעלה .
_new_ הוספת תגובההמבקר המוכשר
אלי666 (יום שישי, 19/12/2003 שעה 16:54)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מנחם בן אחד ממבקרי הספרות והשירה המוכשרים של ימינו פירסם ביקורת על הספר ''הגולם'' מאת כותב שורות אלה ואורי פינק.

ראו :

הגולם מתל אביב

_new_ הוספת תגובההמבקר המוכשר
ערן בילינסקי (שבת, 20/12/2003 שעה 11:25)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמו שכתבתי גם באייל, מקריאת הביקורת ממש לא ברור אם מנחם בן הבחין שמדובר בגיבור בדיוני ובמוקומנטריה... מה שמעלה את השאלה עד כמה ''מוכשר'' הוא המבקר מנחם בן.
_new_ הוספת תגובההמבקר המוכשר
יובל רבינוביץ (שבת, 20/12/2003 שעה 17:06)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לי די ברור שהוא לא הבין את העסק.
_new_ הוספת תגובההמבקר המוכשר
ערן בילינסקי (שבת, 20/12/2003 שעה 17:12)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בהכרח. ייתכן והוא משתף פעולה במשחק המוקומנטרי יחד עם אלי. בכל מקרה, שלחתי לו דואר אלקטרוני דרך האתר של ''מעריב'', נראה אם תהיה התייחסות בשבוע הבא בטורו הקבוע.

אבל אם כבר אתה כאן, יש לי שאלה. בספר, בעמוד 44 או 46 (לא זוכר בדיוק) נראה הגולם כשהוא מטפס על בית ''הבימה'' בתל-אביב בשנת 1966. נשאלת השאלה, האם באותה שנה כבר נבנה בית ''הבימה'' החדש עם פסל שלושת העיגולים שלידו, כמו שמופיע בספר, או שעדיין עמד שם בית ''הבימה'' הישן?
_new_ הוספת תגובההמבקר המוכשר
יובל רבינוביץ (שבת, 20/12/2003 שעה 17:45)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה צודק.

מתוך האתר הרשמי של ''הבימה'' (http://www.habima.org.il/history1.asp?categoryId=1):
''ב-‏1970 לאחר שיפוצים שארכו שלוש שנים נפתח הבניין המחודש.''

האיור מופיע בעמוד 44 של הספר, ויצא, לכאורה, ב-‏1966.

אבל זה לא האי דיוק היחיד. הפריעו לי מאד שגיאות דקדוק וניקוד, המעידות גם על רשלנות מבחינת הדיוק ההיסטורי, ולא רק על רשלנות לשונית, היות ששגיאות כאלה היו בלתי סבירות במתאר המיוחס להן (למשל: עיתון רוויזיוניסטי משנות ה-‏40 נושא, לכאורה, את השם המנוקד: ''הָלָפִיד''. במלה אחת, בת 5 אותיות, הצליחו להכניס 4 שגיאות ניקוד, שתיים מהן באותה אות).
_new_ הוספת תגובההמבקר המוכשר
יובל רבינוביץ (יום ראשון, 04/01/2004 שעה 21:44)
בתשובה לערן בילינסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואכן, הוא נפל בפח, וגם הודה בכך: http://images.maariv.co.il/cache/ART615527.html
_new_ הוספת תגובהציונה נגד הגולם
אלי666 (יום חמישי, 25/12/2003 שעה 5:02) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בגיליון של השבוע של המגזין המצויין ''פירמה -גלובס'' בעריכת רואי ארד, פורסם מאמר גדול מאת עינת ברקוביץ' לרגל פירסום הספר ''הגולם'' , מאמר שסוקר את מצב הקומיקס בישראל כיום .

בין המרואיינים ניתן למצוא את כותב שורות אלה , את איש ''אקטוס ''ירמי פינקוס ( ''הציירים כאן לא מספיק טובים, אני מעדיף להתחבר לסצנה התרבותית ולא לסצנה של הקומיקס '') כמו גם רבים אחרים וטובים .

ביו המרואיינים ניתן למצוא גם את האמן והסופר רואי רוזן שיצר את דמותה הדמיונית של האמנית הצרפתיה ז'וסטין פראנק ומסתבר שהתכוון להמשיך בכך בכיוון של גיבורת על ששמה בישראל הוא''ציונה'' ''.

''רוזן :''ציונה הוא ספר פרוזה שנקודת המוצא שלו היא עיבוד לפרוזה של סדרת קומיקס שכביכול הייתה כאן . ציונה עברה כמה גלגולים : היא החלה את דרכה בפנזין אשדודי אחרי מלחמת יום כיפור , נלחמה בפנקיסטים של שנות השבעים והפכה לפטיש מיני של צעירים. בתחילת שנות התשעים היא נהיית ביג אין ג'פן ומאומצת על ידי היפנים .

הטקסט הזה קיים אבל אחרי הספר של אשד ( הגולם ) אני מרגיש שזה מיותר לפרסם אותו. וגם בגלל שבז'וסטין פרנק כבר הנכחתי דמות בדויה לתוך העלילה ההיסטורית של התרבות הישראלית .( אבל ) לספר יהיו סייד פרודאקטס כמו הלוגו של ציונה ואולי גם מותגים למקרר וטי שירטס של מועדון מעריצים.

....לציונה יש את כל המאפיינים של גיבורת על . כמו סופרמן ובטמן שפועלים בעיר שהיא מעין מיתולוגיזציה של ניו יורק , כך גם ציונה פועלת בתל חורף שהיא מעין תל אביב מיתולוגית . כמו לכל סופר הירו ,גם לציונה יש נקודת תורפה. היא נולדה פגומה ואביה הפרופסור נאלץ להשתיל בה חלקי מכונות . עד היום היא מזמזמת בזמן המעוף. לגיבורי -על יש אלמנט סכיזואידי מאוד חזק -הזהות היום יומית שלהם לעומת הזהות הגיבורית שלהם ,וזה נכון גם לגבי ציונה שזהותה יהום יומית היא יונה צימר הספרנית . תמיד יש להם עזר כנגדם ,משרת ישיש או מאמן ,במקרה של ציונה זה זוג לסביות קשישות שמטפלות בה''.

עד כאן רוזן אני מקווה שהספר הזה של רוזן יצא לבסוף לאור , ולו רק בגלל הדמות של גיבורת על כספרנית ,יהיה מעניין גם לשלב את הדמות הזאת ביקום של הגולם .

כתבה על הגולם במעריב יש כאן

_new_ הוספת תגובהערב ספרותי על ה''גולם ''
אלי666 (יום שישי, 02/01/2004 שעה 6:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בשמונה בינואר בשעה 8 וחצי בערב יתנהל בחנות הספרים טאואר רקורדס בקומת הקרקע של בנין האופרה הישן ברחוב אלנבי 1 בתל אביב ערב ספרותי לכבוד הספר ''הגולם: תולדות סדרת קומיקס'' מאת אלי אשד ואורי פינק.
בערב ישתתפו:
הקומיקסאי אורי פינק שירצה על ''איך יוצרים גולם '' .
אלי אשד שירצה על הז'אנר הספרותי והקולנועי החדש של ה''מוקומנטארי '' יצירה תיעודית על אירוע בדיוני .
וד''ר אילנה גומל, מרצה בכירה במחלקה לספרות אנגלית באונ' תל אביב, שתרצה על ''למה אנחנו זקוקים להיסטוריות חלופיות''
כולכם מוזמנים
עוד על הגולם :
פרק הפתיחה של ''הגולם''
ביקורת של המבקר הספרותי מנחם בן
המבקר מנחם בן חוזר אל הגולם
_new_ הוספת תגובהערב ספרותי על ה''גולם ''
אלי666 (יום ראשון, 04/01/2004 שעה 12:50)
בתשובה לאלי666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האירוע יתקיים ב-‏8 בינואר השבוע ובחנות טאואר רקורדס בקומה א' של בניין מגדל האופרה בכתובת שצויינה.
באירוע יופיע גם הזמר האמן והעיתונאי רועי ''צ'יקי'' ארד. את האירוע תכבד בנוכחותה כלת פרס אקו''ם לשנת 2003 היוצרת והזמרת יסמין אבן.
_new_ הוספת תגובהלרפי גטניו יש הרבה מה לאמר
אלי666 (יום ראשון, 21/03/2004 שעה 6:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על הגולם במאמר שפורסם באתרו המצווין ''קולמוס נט ''
''הגולם היה או לא היה'' :
_new_ הוספת תגובהיום עיון על הגולם
אלי666 (יום ראשון, 21/03/2004 שעה 6:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יום עיון בנושא 'זיופים מחוות וציטוטים בתרבות '' בהנחיית ''ד''ר דורון לוריא ( שפירסם לאחרונה ספר על נושא זיופים באמנות ) יתנהל בבית אריאלה בתל אביב ב-‏1 באפריל ( ולא זאת לא מתיחה אם כי גם התאריך של הכנס אינו מקרי ), בין
בין ההרצאות יהיו הרצאה של ד''ר דורון לוריא על נושא ''מה בין מחווה ,ציטוט ,זיוף ופלגיאט , זיופים במדע הנזק והתועלת של ד''ר אבשלום אליצור , ''הקולנוע -רשיון לזייף '' של ניסים דיין , ''זיופים בתעשיית המוסיקה '' של חיים צינוביץ '' ו''גולם סיפורו של קומיקס '' של אורי פינק ב-‏8 וחצי בערב .להרצאות יתלוו הקרנות קטעים מסרטים .
כולכם מוזמנים .
_new_ הוספת תגובה''הגולם'' ספר השנה של מעריב
אלי 666 (יום רביעי, 15/09/2004 שעה 14:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני שמח לבשר שהמבקר הידוע מנחם בן בחר ברשימה במוסף התרבות של מעריב היום ראש השנה ה-‏15 לספטמבר 2004 , בספרי המשותף עם אורי פינק ''הגולם '' כאחד מ-‏12 ספרי השנה שלו .
כותב מנחם בן : ''איך , איך איך עבדו עלי שני הליצנים הנפלאים האלה ,שהמציאו סיפור מיתולוגי ישראלי שלא היה ולא נברא על ''הגולם'' ,גיבור קומיקס נוסח סופרמן שהקסים כביכול את ילדי ישראל במשך כמה עשורים ועל מחברו המיסתורי , אוריאל רשף ,שנולד במוחם הקודח ,ואני האמנתי . אלא שמתוך הבדיה עולה תמונה מוחשית להפליא של ישראל בשנות החמישים והשישים עם כל חוברות טרזן , ''העולם הזה'' ,הסטאלאגים והסלע האדום .''
_new_ הוספת תגובהשובו של הגולם
יובל רבינוביץ (יום שלישי, 22/02/2005 שעה 2:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למי שהחמיץ את הודעתו של אלי אשד על לידתו מחדש של גיבור העל: תגובה 56734
_new_ הוספת תגובההתיקשורת העולמית מדווחת על הגולם
מספר 66 6 (יום שני, 28/03/2005 שעה 23:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כלי התיקשורת העולמיים מתחילים לדווח על סדרת הקומיקס ''הגולם''. כתבה על כך הופיעה באתר קומיקס גדול כאן
וביקורת ראשונה מפורטת וגם די מעמיקה אפשר למצוא באתר שעוסק בנאנו טכנולוגיה , כאן:
והביקורת היא בהחלט מעניינת בגלל הרעיונות שהמחבר עיתונאי שעוסק בנאנו טכנולוגיה מעלה לגבי הרעיונות שהגולם לדעתו משקף.

אבל צר לי לציין שיש לו שגיאה בסיסית שהיא מרגיזה במיוחד אצל מישהו שהוא צאצא כפי שהוא טוען של ''יוצר הגולם '' מפראג המהר''ל .

הוא כותב :

The moral of the Jewish myth is that it is dangerous for mankind to ''play God,'' or to ''alter nature'' by giving life to clay

טעות: זה כלל אינו מוסר ההשכל של הסיפור היהודי. זהו מוסר ההשכל של הגירסאות הנוצריות שלו.לכל היותר ניתן לטעון שזוהי הפרשנות המודרנית של הסיפור היהודי המקורי .

מוסר ההשכל של הסיפורים היהודיים השונים הוא שגם אם גלמים יוצאים מידי פעם משליטה הרי בסופו של דבר אפשר לשלוט בהם.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי