פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בעמידה או בישיבה - מעוז הגבריות האחרון?
ישראל בר-ניר (יום שני, 27/09/2004 שעה 22:10)


בעמידה או בישיבה - מעוז הגבריות האחרון?

ד''ר ישראל בר-ניר
במהלך המאה האחרונה חלו שינויים מהותיים במעמדה של האישה בחברה המערבית. התנועה הפמיניסטית, שראשיתה בתנועות הסופרג'יסטיות של סוף המאה התשע עשרה, יכולה לרשום לעצמה השגים נכבדים ביותר. אין עדיין שוויון מלא בכל התחומים, אבל ללא כל ספק מצבה של האישה היום רחוק מאוד ממה שהיה לפני כמה עשרות שנים. כמו בכל תחום, הגזמה ואובדן פרופורציה עשויים להביא לכך שגם נושא שהוא חיובי ביסודו יאבד את הטעם ויהפוך לשלילי במהותו. הישגי הפמיניסטיות בדורות האחרונים, שלא כולם הושגו בדרכי נועם וחלקם אף היו כרוכים במאבקים קשים, עלו לרבות ממנהיגות התנועה לראש, דבר שהפך את הפמיניזם למכה שלא נזכרה בתורה, מכה היורדת לחיינו השכם והערב. אין בכוונתי לקחת חלק במאבק המינים המתנהל כאן בפורום. אני משאיר את הכבוד הזה לגיל רונן ולטל רבינוביץ' ולאחרים מבין משתתפי הפורום שמצאו לנכון לתרום לנושא. ברצוני רק להמחיש את האבסורד אליו אפשר להגיע כשמאבדים כל פרופורציה.

לפמיניסטיות קשה להפנים את המציאות שישנם הבדלים בין המינים, הבדלים שמקורם בטבע, הבדלים המביאים לכך שבתחומים מסויימים גברים נהנים מעדיפות שאיננה נובעת בהכרח מאפלייה (ישנם תחומים בהם הנשים נהנות מעדיפות, אבל זה לא משחק אצל הפמיניסטיות, הן אינן מוכנות להשלים עם אי שוויון רק כאשר מדובר בגברים).

אחד התחומים בהם הגברים נהנים מעליונות מוחלטת על הנשים הוא היכולת להשתין בעמידה. לנושא הזה יש התייחסות כבר במקרא כשהשימוש החוזר במונח ''משתין בקיר'' מהווה תחליף למושג זכר:
כֹּה יַעֲשֶׂה אֱלֹהִים לְאֹיְבֵי דָוִד, וְכֹה יֹסִיף:  אִם אַשְׁאִיר מִכָּל אֲשֶׁר לוֹ עַד הַבֹּקֶר, מַשְׁתִּין בְּקִיר.
שמואל א' פרק כ''ה פסוק כ''ב
לָכֵן, הִנְנִי מֵבִיא רָעָה אֶל בֵּית יָרָבְעָם, וְהִכְרַתִּי לְיָרָבְעָם מַשְׁתִּין בְּקִיר.
מלכים א' פרק י''ד פסוק י'
וַיְהִי בְמָלְכוֹ כְּשִׁבְתּוֹ עַל כִּסְאוֹ, הִכָּה אֶת כָּל בֵּית בַּעְשָׁא--לֹא הִשְׁאִיר לוֹ, מַשְׁתִּין בְּקִיר;
מלכים א' פרק ט''ז פסוק י''א
וְהִכְרַתִּי לְאַחְאָב מַשְׁתִּין בְּקִיר
מלכים א' פרק כ''א פסוק כ''א
עובדה זאת היתה לצנינים בעיני מספר פמיניסטיות, שהחליטו לנקוט יוזמה ולהביא לחיסול התופעה. לאחרונה פתחו הפמיניסטיות בגרמניה במאבק נגד ה''אפליה'' בתחום הזה. העיתון הבריטי ''דיילי טלגרף'' מספר על מתקן אלקטרוני חדש שפותח בגרמניה להלחם בתופעת ה''משתין בקיר''. המערכת ידועה בכינוי ''שדון בית השימוש'' (WC Ghost). מדובר במערכת המופעלת ע''י סוללות שבכל פעם שהקרש מורם, היא משמיעה אזהרה בטון מאיים, המחקה את קולו של הקנצלר הגרמני, בזו הלשון: ''היי, השתנה בעמידה אסורה כאן. העובר על האיסור צפוי לקנס כבד. אם ברצונך להימנע מצרות, נא להפשיל את המכנסים ולשבת'' (זה תרגום חופשי שלי לטקסט האנגלי – לא ראיתי את המקור בגרמנית). לדברי הייצרן הוא עומד להוציא לשוק גירסה של ''שדון בית השימוש'' עבור ארצות דוברות אנגלית בה נוסח האזהרה יהיה, במבטא טקסני בולט: ''נא לא להרטיב את הרצפה קאובוי, לעולם אינך יודע מי מאחוריך. נא לשבת ולהכניס את הכלי לתוך הכיור – מקום אליו הוא שייך מלכתחילה, הא הא הא''.

מסתבר שהנושא איננו חדש בגרמניה. חוקר גרמני בשם קלאוס שווארמה (Klaus Schwerma) כתב כבר בשנת 2000 עבודת מחקר על הנושא שהתפרסמה כספר עם הכותרת: ''משתנות עמידה – מעוזה האחרון של הגבריות? התלבטותו היומית של הגבר עם הזהות והמעמד הגברי'' במקור הגרמני:

שוב זה תרגום חופשי שלי (לקח לי זמן עד שמצאתי מי שהוא שיכול היה להסביר לי את הפרוש המדוייק של המונח Alltagshandlung. המילה הזאת איננה מופיעה במילון). Stehpinkeln זה המונח הגרמני למשתנה ציבורית (בעמידה, לגברים בלבד), מוסד הידוע בצרפת בשם Pissoire. לוותיקים שבין משתתפי הפורום וודאי זכורה הקומדיה הצרפתית משנות החמישים ''שערוריה בקלושמרל''.

העיתון דיילי טלגרף יודע גם לספר שכשאומרים בגרמנית על גבר שהוא Sitzpinkler (משתין בישיבה) המשמעות היא ''יורם'' או ''לפלף'' (אפשר גם ביילין...). יש לפיכך לראות ביוזמה הפמיניסטית האחרונה נסיון רציני לעקור מהשורש את אחרון הסממנים של הגבריות המודרנית...

כקוריוז אחרון, אני מוצא לנכון לספר על יוזמה בה נקטה לפני מספר שנים החברה הצרפתית המתקינה משתנות ציבוריות (Pissoires) בצרפת, להתקין מוסדות כאלה (בעמידה, לגברים בלבד) ברחובות ניו יורק. כל מי שהסתובב אי פעם ברחובות מנהטן מבלי שדאג להריק את השלפוחית מראש, מודע לבעייתיות הכרוכה במציאת מקום לשחרר את הלחץ. אין צורך להרחיב את הדיבור על הקשיים העומדים בפניהם של גברים בגיל מבוגר הסובלים מבעיות של בלוטת הערמונית (פרוסטטה בלע''ז). ובכן, היוזמה הצרפתית הזאת נכשלה לא רק בגלל התנגדות של הפמיניסטיות. הפעם הגורם המכשיל המרכזי היה החוק האמריקאי המחייב לאפשר בכל מוסד ציבורי גישה חופשית לנכים על כסאות גלגלים. בית המשפט פסק שגם משתנה עונה להגדרה של ''מוסד ציבורי'', והפמיניסטיות זכו ומלאכתן נעשתה בידי אחרים. הצרפתים ראו עם מי יש להם עסק וירדו מהנושא.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מעניין, אבל הבטחת בלי פוליטיקה. לא?
דוד סיון (יום שני, 27/09/2004 שעה 22:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהגם נשים יכולות.
יובל רבינוביץ (יום שני, 27/09/2004 שעה 23:24) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפחות שני מקורות מציעים לנשים משפכים לצורך השתנה בעמידה.
חד פעמי: http://www.magic-cone.com/
רב פעמי: http://www.travelmateinfo.com/page002.html
_new_ הוספת תגובהעל זה נאמר כבר
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 28/09/2004 שעה 5:08)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הראש היהודי ימציא לנו פטנטים'' . . .

מי הגאון שהגה את הפיתוחים הטכנולוגיים האלה?
_new_ הוספת תגובהסערה באסלת מים
אלכסנדר מאן (יום שלישי, 28/09/2004 שעה 1:08) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המונח Alltagshandlung מסמל ''התנהגות יום יומית'', שפירושו גם התנהלות יום-יומית, אם תרצה.

אינני מכיר את מחקרו של שווארמה, אך אני משער כי הבעייה שהסופר מעלה הינה פולמית מיסודה, שלשיטתו מן הסתם עוברת לפעמים בתוך המשפחות עצמן; אם מעלעלים בשבועונים גרמנים שונים נראה לעיתים כי בגרמניה ישנן גם נשים שלא תמיד אוהבות שבעליהן משתינים בעמידה בבית השימוש הביתי, ולעיתים מכינות פתקים מדריכים, אזהרות ומה לא – כדי למנוע התנהגות 'נלוזה' זו. מובן שבמקרים מסויימים מאחורי דרישה זו עומדת אידיאולוגיה מוצקת, אולם כל אחד צריך לשאול את עצמו בנקודה זו שאלה אחת:

''האם גרת תקופה מסויימת עם חברתך, לפני שהפכה לאישתך – והאם למדתם להכיר אחד את השני בנסיבות שמשמעותן [גם] חדר האמבטיה, משחת השיניים, הרגלי בית שימוש ועוד''?

אם לא גרת עם אישתך העתידית לפני כן (כפי שמן הסתם הדבר קורה לעיתים), הרי שיכולה להתגלות בעייה של ממש בעתיד, ולא רק על נושאים אלו.
זו השאלה היחידה שיש להציג לשיטתי במקה מסוג זה, שבמסגרתו מוצא הגבר עצמו לכאורה 'מופתע' שאישתו דורשת זאת ממנו. אם היה גר עימה תקופה הגונה לפני כן, אולי היה מבחין שקיימים חילוקי דיעות בנקודה זו.

מעבר לכך אינני יודע עד כמה ניתן להוכיח גבריות על ידי השתנה בעמידה, לכאורה. במקרים בהם הגבר נוטה להשתין לכיוונים שונים (ואני משער שזהו לאו דווקא המצב 'הטבעי') זה בהחלט יכול להיות סיבה טובה מאוד לבקש ממנו לבצע השתנה בישיבה, אולם מפה ועד כתיבת עבודה שלמה על הנושא... שיהיה.

המדובר אולי בבעיות של חברת שפע בסופו של דבר, לפחות להבנתי.
_new_ הוספת תגובהמשתנה לדוגמה
עידן סובול (יום שלישי, 28/09/2004 שעה 9:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בפוליטיקה הישראלית מקובל כבר מזמן להשתין בעמידה
מהמקפצה לתוך הבריכה הציבורית
ללא הבדל מין, מוצא ודעה.
_new_ הוספת תגובהאין לשכוח כי מטבעם של הזכרים הוא
סתם אחד (יום שלישי, 28/09/2004 שעה 11:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לסמן את סביבתם בשתן.
ההשתנה סביב האסלה היא דבר גנטי!
_new_ הוספת תגובהאין לשכוח כי מטבעם של הזכרים הוא
עידן סובול (יום שלישי, 28/09/2004 שעה 13:11)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וכניראה שגם הנביחות שהם נובחים זה על זה הם שארית גנטית עתיקה.
מסתבר שהדארוויניזם מציץ אלינו מכול חור...
_new_ הוספת תגובהאח אין כמונו הגברים
סתם אחד (שבת, 02/10/2004 שעה 22:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק שהשתנה בעמידה היא פסגת ההויה הגברית, ולו מכח העובדה שאי אפשר לחקות את זה!
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי