פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
דברים בעקבות הסתלקותו מעולמנו של ה''אחד בדורו''
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 24/11/2004 שעה 12:00)


דברים בעקבות הסתלקותו מעולמנו של ה''אחד בדורו''

ד''ר ישראל בר-נירדברים בעקבות הסתלקותו מעולמנו של ה''אחד בדורו''.

בשעה טובה זכינו ויאסר ערפאת התבקש להצטרף לישיבה של מעלה. מוקדם עדיין להתנבא איך זה ישפיע על התפתחות יחסיה של ישראל עם הערבים, מה שכמובן לא מונע מכל מיני עיתונאים ושאר מומחים ויודעי ח''ן למלא את עמודי העיתונות ואת תוכניות הרדיו והטלוויזיה בניתוחים ''אנליטיים'' מבריקים כולל פסיקות חד משמעיות באשר למה שישראל צריכה לעשות או לא לעשות כדי שלא ל''החמיץ'' את ההזדמנות שנוצרה. רק הבוקר (22 בנובמבר) הזדמן לי לשמוע את יוסי ביילין מסביר למאזינים ברשת הרדיו הציבורית (NPR) כאן בארשת סמכותית איך שהנה נפתח ''חלון ההזדמנות'' (Window of Opportunity) ויש לעשות הכל כדי שישראל לא ''תפספס'' שוב (?).
מאיפה לקחתי את ''הארשת הסמכותית'' כי אחרי ככלות הכל מדובר בשידור ברדיו ולא ראיתי את פניו? פשוט – טון הדיבור שלו נשמע כאילו הוא מנסה לחקות את דוד לוי ודי לחכימא... (האנגלית שלו לפחות יותר טובה מזו של דוד לוי).

אבל מספיק עם העתיד. נחזור להווה ואולי קצת לעבר.

למקרא כל מה שהתפרסם באמצעי התקשורת על הנושא אין מנוס מלהגיע למסקנה שהעולם השתגע. אני מוכרח להודות שטעיתי בגדול כשחשבתי שדברי ההבל של אורי אבנרי או של גדעון ספירו מהווים את התגלמות הטמטום. חבר'ה יש לכם עוד הרבה מה ללמוד. תקראו את מה שכתב קרטר, תקראו את מה שאמר קופי, תקראו את מה שהכריז שיראק. אתם קטנים ליד גדולי עולם אלה...

אפשר היה לחשוב שאחד מחסידי אומות העולם הלך לעולמו. ראול ואלנברג לא מגיע לקצה קרסוליו. שינדלר? בסך הכל איזה שייגעץ שכביכול ניסה להכניס מקלות בגלגלי מכונת ההשמדה הנאצית. אמא תרזה? מי בכלל שמע עליה. המיתוס של ''מורשת ערפאת'' כבר מתחיל לתפוס את מקום המיתוס של ''מורשת רבין'' בקרב חוגי השמאל המתקדם בישראל. לא אתפלא לקרוא בחדשות שהכניסו את זה לתוכנית הלימודים בבתי הספר...

אורי אבנרי מתאר את התפעמותו מ''רגשי האהבה וההערצה שהוא עורר בקרב בני עמו''. נו, גם היטלר עורר רגשי אהבה והערצה בקרב בני עמו (למרבה הצער עולמנו מלא בחלאות שעונות על הקריטריון הזה). זו סיבה להתפלש בעפר רגליו?
לאחד מקרייני תוכניות הברברת (talk shows) ברדיו כאן מגיע פרס נובל על דברי ההספד הטובים ביותר שהושמעו על ערפאת: ''מקובל שלא לאמר על המת אלא דברים טובים... 'ערפאת מת. זה טוב.'''

''You're not supposed to say anything about the dead unless it's good... He's dead. Good.''

כנראה שאותו קריין מודע למסורת היהודית של ''אחרי מות – קדושים''...

המיסתורין האופף את סיבות המוות של ערפאת גם הוא תורם לא מעט למהומה. העיתונות הסעודית מלאה ברמזים על כך שהצדיק הזה לקה ב''מחלה המבישה'' (The Shameful Disease). אני סקרן לראות כמה זמן תימשכנה ''האהבה וההערצה'' של בני עמו אם אכן יתברר שאיידס היתה סיבת המוות.
ובאותו הקשר – מי הם בדיוק ''בני עמו'' שכל כך ''אהבו והעריצו'' את ערפאת? הרי הוא היה בסך הכל מצרי מלידה ולא ראיתי שבמצרים התרגשו במיוחד מפטירתו. נכון שלעת הגיעו לגיל העמידה הוא לקה ב''תזפן'' (תיסמונת הזהות הפלשתינאית הנרכשת) או APIS (Acquired Palestinian Identity Syndrome), מחלה שהוא לא היחיד שהתפאר בה, אבל זה עוד לא עושה את הפלשתינאים ל''בני עמו''.
התפתחות אחרת בנושא סיבת המוות, שמראה שהפלשתינאים למדו משהו מהישראלים, היא הצהרתו של אותו קרוב משפחה שזכה לקבל את רשותה של סוהא לעיין בדוחו''ת הרפואיים שלאחר המוות. לדבריו ''לא נמצאו הוכחות'' לכך שערפאת הורעל, מה שמשמיט את הבסיס מההאשמות שישראל הרעילה אותו. אבל מה הוא אומר בהמשך? ''זאת לא הוכחה לכך שישראל באמת לא הרעילה אותו''. כנראה שהוא למד משיטות החקירה של עדנה ארבל. אצלה ''חוסר הוכחות'' לא היווה מעולם סיבה לזכות חשוד. הגישה של ארבל היתה שחוסר הוכחות הוא הראייה הטובה ביותר לאשמתו של חשוד – כי אם אין הוכחות, משמע שהחשוד השמיד אותן... ראיתי את הטעון הזה גם אצל כמה ממשתתפי הפורום כאן בקשר לנתניהו. נדמה לי שגם רמי נוידרפר היה אחד מהם (עכשיו הוא משתלח בצורה דומה בקשר לליברמן).

ימים יגידו אם בהיעדרו של ערפאת מהזירה יחול שינוי של ממש אצל הערבים בגישתם לסיכסוך. אבל נכון לשעה זו ברור שאצל השמאל המתקדם בישראל ושאר אבירי אוסלו לא חל שום שינוי והם ממשיכים לזמר את הפזמונים של המאה שעברה.

כמו שעד היום יש ביניהם כאלה המדקלמים שירי הלל לסטאלין ''שמש העמים'' ומשטרו, הם ממשיכים וימשיכו עוד שנים רבות לספר על גדולתו של ערפאת היחיד ואין שני לו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


סטיב אברמסון (יום חמישי, 25/11/2004 שעה 1:27) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנחנו מפסידים בתעמולה, בהסבה ובכל מה שמסביב לזה. אני חורש עיתונים, תוכניות רדיו ופורומים פוליטיים בנושאי ישראל והמזרח התיכון. שם אנחנו מפסידים בגדול. אנשים כמו ביילין תגדילים את ההפסד, כי הם מייצגים ציונים טובים שבכל זאת גורמים עוול לפלסטינים. אז תתאר לך איך נראים הציונים הטובים באמת?

בחינת מעמדה של ישראל, הציונות והיהדות בכלל בעיני רבים ברחבי העולם יכולה למשל להיעשות בפורום פוליטי דינמי ואגרסיבי ביותר - בפורום הראשי בפראבדה באנגלית בלינק:
הינה דוגמאות של ביטויים שליקטתי בחופזה:

ועוד הרבה מהסוג הזה.
_new_ הוספת תגובהימים יגידו אגדות......
דוד סיון (יום שישי, 26/11/2004 שעה 14:04) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''ימים יגידו אם בהיעדרו של ערפאת מהזירה יחול שינוי של ממש אצל [הימין שאתה, ישראל, אוהב-אוהד]. אבל נכון לשעה זו ברור שאצל ה[ימין] המתקדם בישראל ושאר אבירי [ההתנחלויות] לא חל שום שינוי והם ממשיכים לזמר את הפזמונים של המאה שעברה''.

''כמו שעד היום יש ביניהם כאלה המדקלמים שירי [הלל לכבוד הפזמונים הישנים] .... ''
_new_ הוספת תגובההערה לשונית
אברהם שלום (יום רביעי, 01/12/2004 שעה 17:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבת 'נתבקש לישיבה של מעלה'. ודאי רצית לומר ירד לתחתיות שאול.
_new_ הוספת תגובההערה לשונית
אברהם שלום (יום רביעי, 01/12/2004 שעה 17:59)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היה עלי להעיר גם על כותרת המאמר. 'הסתלק' צורה עברית לפועל אשר בארמית פרושו 'עלה'. שוב בטוי מעודן על מת - כמו עלה לישיבה של מעלה, נפטר (מן המצוות)ועוד.
אבל אותו מרצח חזר לביוב שהסתתר בו כל חייו.
_new_ הוספת תגובהאברהם, זו הערה פוליטית
דוד סיון (יום רביעי, 01/12/2004 שעה 17:59)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההערה פוליטית או לשונית? וגם על לפיד
אברהם שלום (יום חמישי, 02/12/2004 שעה 1:35)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובה מהירה ואבחנה חדה כרגיל אצלך, דוד.
אבל בכל זאת - הכותב ישראל בר ניר ולא היה לי ספק בכונתו הפוליטית. לשון המאמר לא התאימה לכונה הזאת.

בענין לשון שאינה מתאימה למסר הפוליטי, הרשו לי לשאל - האם יוסף לפיד שקוע בלמודי יהדות? אני מביא מדבריו 'אם תצטרף העבודה לממשלה עם החרדים תקבור אותה שנוי בבחירות הקרובות קבורת חמור' (חדשות מחלקה ראשונה, 14.7.04). קבורת חמור בטוי מקראי - ולא עוד, האם שנוי מאמינה בקבורה לפי ההלכה? ועוד יותר מענין, אביא מדבריו היום 'אנחנו לא נתן יד למכירת המדינה למחנה הדתי הכופר בכל מה שקדוש לאזרחים המאמינים בישראל דמוקרטית' (הארץ 1.12.04). כופר, קדוש, מאמינים - סגנון של דרשה דתית. ולבסוף ' אינני מוכן לרדת לרמה כזאת ( רוצה לומר לשפל כזה -א''ש)אחרי שותפות של שנתים רק כדי לספק את היצר הרע'. היצר הרע מול היצר הטוב. האם התחרד יוסף לפיד?
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי