פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הסוכן החשאי מהקרמלין
אלי אשד (יום ראשון, 08/05/2005 שעה 0:22)


הסוכן החשאי מהקרמלין

אלי אשד


ולאדימיר פוטין
ולאדימיר פוטין
כל מי שאינו מצטער על נפילת ברית המועצות אין לו לב. כל מי שרוצה בהקמתה מחדש אין לו שכל.

ולאדימיר פוטין
יורי אנדרופוב
יורי אנדרופוב
לאחרונה ביקר בישראל נשיא רוסיה ולאדימיר פוטין, מנהיג שאת כותב שורות אלה הוא מעניין במיוחד וזאת מאחר שפוטין הוא ככל הנראה אחד מאנשי השירותים החשאיים הראשונים (איש ק.ג.ב. לשעבר) שהגיעו לדרגה הבכירה ביותר במדינה. אמנם הוא אינו הראשון: בברית המועצות כבר קדם לו יורי אנדרופוב, שהיה מפקד הק.ג.ב. – השירות החשאי הסובייטי – לפני שהתמנה ליורשו של ליאוניד ברז'נייב כמנהיג ברית המועצות. וגם ג'ורג' בוש האב היה בעברו ראש הסי.אי.איי. לפני שהגיע לתפקיד נשיא ארה''ב. אולם פוטין, בניגוד לבוש האב ולאנדרופוב ש''הוצנחו'' לשירותים החשאיים לאחר קריירה פוליטית, צמח בתוכם כסוכן חשאי מן המניין ומעולם גם לא הגיע לדרגה בכירה באמת. במונחים ישראליים ניתן להשוות זאת להפיכתו של גדעון עזרא, שר בממשלת ישראל היום ואיש השירות החשאי לשעבר, לראש ממשלה.

לאמיתו של דבר פוטין הוקסם כל חייו מהשירותים החשאיים.

בספר הראיונות עימו שפורסם גם בעברית ''בגוף ראשון – שיחות עם ולאדימיר פוטין'' הוא מספר שעוד בצעירותו רצה להיות סוכן חשאי, זאת בעקבות רומן ריגול סובייטי מפורסם בשם ''החרב והמגן'' שתיאר את עלילותיו של סוכן חשאי סובייטי הפועל מאחורי הקווים הנאציים בזמן מלחמת העולם השנייה. פוטין מספר שהוא הוקסם מהסיפור שבו מתואר כיצד עורמתו ויכולתו של סוכן סובייטי אחד הישיגה השגים גדולים יותר מאלו של צבאות שלמים.

פוטין בימי ה-ק.ג.ב.
פוטין בימי ה-ק.ג.ב.
כתוצאה מקריאת הספר הלך הנער פוטין למשרד הק.ג.ב. בשכנותו בלנינגרד והיציע את עצמו כסוכן... הוא מספר שאנשי הק.ג.ב. קיבלו אותו באדיבות, אך הסבירו לו שהוא צעיר מידי למשימות הקשות, שעליו להתבגר וללמוד באוניברסיטה לפני שיוכלו לשקול את מועמדותו וכי בכל מקרה הם יפנו אליו... ואכן, בזמן לימודיו האקדמאיים קיבל פוטין פנייה, הפך לסוכן ק.ג.ב. מן המניין וניהל קריירה של סוכן ק.ג. ב במזרח גרמניה ובמקומות אחרים, אם כי מעולם לא הגיע לדרגות בכירות באמת.

פוטין היום הוא פוליטיקאי שלטענתו הוא מחוייב לעקרונות הדמוקרטיה, אולם הקריירה שלו כסוכן חשאי לשעבר מלווה אותו כצל ולאמיתו של דבר הוא מנצל אותה לצרכיו הפוליטיים.

במידה רבה, כתוצאה מנשיאותו הדומיננטית מאוד של פוטין, הסוכנים החשאיים של הק.ג.ב נחשבים היום ברוסיה לגיבורי תרבות ממש, הרבה יותר מאנשי הצבא, שעד כה רק נכשלו באפגניסטאן וצ'צניה. הסוכן החשאי המציל את רוסיה מסכנות ומאיומים שונים הפך לאיקון של תרבות הפופ הרוסית העכשווית אפילו יותר מאשר בשנות השישים והשבעים, כאשר רומן ריגול לכד את דמיונו של פוטין הצעיר.

כיום מופיעים ברוסיה על נושא הסוכנים סרטים, סדרות טלוויזיה עם שמות כמו ''חבלן '', ''ק.ג.ב'' ו''סוכן הביטחון הלאומי'', המתארים את עלילותיהם ההרואיות של השירותים החשאיים בזמן המלחמה נגד הנאצים, בזמן המלחמה הקרה וגם בזמננו; מעין תשובות רוסיות ל-''24'' האמריקני.

מטה ה„שטאזי” בדרזדן
מטה ה„שטאזי” בדרזדן, מזרח גרמניה
מקום עבודתו הישן של הסוכן פוטין
יש גם רומנים רבי מכר המזכירים יותר מכל דבר אחר סיפורי ג'ימס בונד מערביים בהבדל שהגיבור הוא רוסי פטריוט הנלחם בכוחות הרשע והטרור. על מדפי הספרים ברוסייה ניתן למצוא מחדש סדרת סיפורי ריגול מהתקופה הסובייטית על עלילותיו של מייג'ור פרונין, סדרה שבמקור נכתבה כתשובה הסובייטית ל''ג'ימס בונד'', והם זוכים להצלחה גדולה. אפילו אותו ספר שבמקור עורר את עניינו של פוטין בריגול ''המגן והחרב'' שימש כמקור השראה למסעדה מוסקבאית בשם זה, שבה נושא הריגול הסובייטי הוא דומיננטי, מעין ''כוכב לכת ק.ג.ב.''. ניתן למצוא שם תמונות ומזכרות של מנהיגי הק.ג.ב. לאורך השנים ואף פסלים של מייסד השירות החשאי הסובייטי, פליקס דרז'דינסקי, ושל אנדרופוב. על פי הדיווחים, רוב הסועדים שם הם אנשי השירותי הביטחון הרוסיים הנהנים מאוד מהאווירה...

כלפי המערב יש יחס אמביולנטי מאד. בחלק מהיצירות החדשות רוסיה וארה''ב מוצגות כבעלות ברית כנגד הטרור העולמי, אבל יש גם יצירות שבהן הסוכן הרוסי הנועז נאבק במזימות אמריקניות שטניות... יש מקום לחשוב שמגמה זאת תימשך אם היחסים בין רוסיה של פוטין והמערב יתקררו.

המגמה החדשה של האדרת שירותי הביון הגיעה לשיאה בסרט חדש בעל תקציב ענק במושגים רוסיים בשם ''מספר אישי'', שתקציבו הוא 7 מיליון דולאר והופק בעזרתם הפעילה של הממשלה ושירותי הביטחון. הסרט, המבוסס על אירועי טרור עכשוויים כמו לכידת בני הערובה בתיאטרון במוסקבה בידי מורדים צ'צ'ניים, מתאר כיצד מיליונר רוסי גולה (רמז ברור ל''אוליגרכים היהודיים'' הנרדפים בידי פוטין) משתף פעולה עם טרוריסטים ערבים וצ'צ'ניים, כולל דמות המזכירה מאוד את בין לאדן, בלכידת קרקס במוסקבה למען ביצוע פיגוע טרור ראוותני ולאחר מכן הטלת פצצה רדיואקטיבית על רומא.

המזימה נכשלת הודות לפעילות ההרואית של סוכנים רוסיים שמזכירים יותר מכל דבר אחר את גיבור ''24'' האמריקנית, שנלחם ביריבים ובמזימות דומות באמצעים דומים. מטרת הסרט היא ברורה ביותר: להציג את שירותי הביטחון לפני הציבור באור החיובי ביותר האפשרי.

נראה שאין בכך מקריות, יש מקום לחשוב שמגמה זאת משתלבת היטב במגמה של הקרמלין ושל פוטין להציג לפני הקהל גיבורים רוסיים ללא רבב שיעוררו רגשות פטריוטיים; ואילו דמויות יכולות להצליח בכך יותר מאנשי הק.ג.ב., המוסד הסובייטי המצליח ביותר, שעורר את פחדו של המערב במשך עשרות שנים?

מבקרים סובייטיים שונים טוענים כי אנשיו של פוטין, איש הק.ג.ב. לשעבר, שמים דגש על כך שהמוסדות היחידים שנשארו ''נקיים ויעילים'' מעברה הסובייטי של רוסיה הם השירותים החשאיים, הק.ג.ב., שמייצגים היטב מיתוס מעברה של רוסיה כמעצמת על עולמית וכי בלעדיהם רוסיה תתמוטט לחלוטין. וכך, לאחר שנים שבהם התרבות הפופולארית הרוסית נשלטה על ידי יבוא מאסיבי ביותר מהמערב מצד אחד וסיפורי בלשים ופשע מקומיים מצד שני, הגיבור הרוסי החדש הוא איש השירותים החשאיים הבלתי ניתן להשחתה, מישהו שמזכיר בהרבה יותר משמץ את התדמית התקשורתית המטופחת היטב של הנשיא פוטין.

פוטין דמוקראט?

יוזף סטאלין
יוזף סטאלין
ולאדימיר פוטין הוא המנהיג הצעיר ביותר של רוסיה מאז סטאלין ב-‏1922.

פוטין מחליף את ילצין
פוטין מחליף את ילצין
הוא הגיע לשלטון במידה רבה כתוצאה מהמלחמה הרוסית נגד המורדים בצ'צ'ניה. נשיא רוסיה דאז, בוריס ילצין, חיפש ראש ממשלה חזק שיוכל לטפל במורדים אלה. איש זה נמצא בולדימיר פוטין. הוא אמנם היה איש ק.ג.ב, לשעבר, בלתי ידוע לחלוטין ודמות משנית גם בק.ג.ב., אולם למרבית ההפתעה הוא התגלה כאדם יעיל ביותר בפוליטיקה. לדברי המלעיזים, אחת הסיבות שילצין בחר בפוטין לתפקיד ראש ממשלתו וכנשיא בפוטנציה היה הביטחון שפוטין שהיה ידוע בנאמנותו לידידיו לא יחקור את ההאשמות השונות והרציניות שהוטלו בילצין ומקורביו בדבר שחיתות כספית. ואכן, פוטין לא איכזב בעניין זה. מצד שני אפשר לטעון שבאותה המידה ילצין היה יכול למצוא אנשים רבים אחרים שהיו עונים על תנאי חשוב זה ועדיין היו פחות מוכשרים לתפקידם. פוטין היה ככל הנראה האדם בנכון בזמן הנכון במקום הנכון.

פוטין עצמו סיפר בראיונות שקיים לאחר עלייתו לשילטון שהוא הגיע למישרה הרמה זמן קצר בלבד לאחר שמצא את עצמו ואת משפחתו כמעט בחוסר כל, לאחר שביתם, שבו היו כל רכושם וחסכונותיהם, נשרף והוא נאלץ להתחיל את הכל ''מההתחלה''. למזלו הוא היכיר אנשים רבים בצמרת הסובייטית ואלה ידעו כפי, שמודה פוטין עצמו, שהוא אדם ''שניתן לסמוך עליו'' שתמיד הקפיד לתת קדימות לפעילים בכירים בממשל ולפתרון בעיותיהם כאשר אלו היו זקוקים לשירותיו. סביר להניח שבכך לא היה פוטין שונה מרבים אחרים בבירוקרטיה הרוסית החדשה, שרק ירשה בכך את דרך הפעולה של הבירוקרטיה הסובייטית הישנה. אולם כנראה שהיה בו, בנוסף לכל זה, גם משהו שעורר את תשומת ליבם של אנשי ההנהגה והדבר הביא לקידומו המהיר.

פוטין זכה לפופולאריות רבה הודות למדיניותו התקיפה בצ'צ'ניה. הוא עשה את מה שלא העז ילצין, המנהיג הקודם, לעשות; הוא תקף באכזריות את הצ'צנים והרחיב מקומות שונים בצ'צניה. בעבר הקרוב הרוסים הפסידו, למעשה, במלחמה כנגד הצ'צנים ונאלצו להסכים להקמת מדינה צ'צ'נית עצמאית. זאת התגלתה כעת כמרכז של פשע וטרור, לפחות לפי הגדרת הרוסים. פוטין השמיד כעת מדינה זאת. הוא התעלם מהמחאות המערביות, שהיו בכל מקרה רפויות למדי, שכן איש במערב לא חיבב את המורדים הצ'צנים, שהתגלו כבעלי נטיות מוסלמיות פונדמנטליסטיות. בנוסף, במוסקבה עצמה התבצעו מעשי טרור שונים שיוחסו למורדים הצ'צניים וחיזקו את התמיכה במדיניותו התקיפה של פוטין. יש לציין שהועלו מאז חשדות שלצ'צ'נים לא היה כל קשר למעשים אלה (הם הכחישו אז בתוקף כל קשר למעשי הטרור) וכי למעשה הייתה זאת יוזמה של מישהו במשטר הרוסי בעצמו (פוטין?) על מנת לחזק את התמיכה בו. כך או כך, אין ספק שמעשי הטרור התבצעו בדיוק בזמן על מנת לחזק את התמיכה בפוטין ובמדיניותו התקיפה.

בבחירות לנשיאות הוא כבר זכה ברוב, עם כל היותו לא ידוע רק זמן קצר קודם לכן. ילצין תמך בו ובמועמדותו ללא סייג, לאחר שלא הסתיר את זילזולו בראשי הממשלה שקדמו לפוטין, שנראו בעיני כל, כולל ילצין, כאנשים חלשים ואימפוטנטיים. פוטין נראה כעת כשליט מהסוג שהיה חסר לרוסים במשך עשרות שנים. אדם צעיר, נמרץ ויעיל, שאינו מהסס כלל להפעיל יד ברזל היכן שנדרש, גם אם הוא נדרש להפר כמה חוקים על מנת לעשות זאת. גם העובדה שהיה איש ק.ג.ב. לשעבר והיה ברור לכל שהוא שמר עם קשרים הדוקים עם אנשי ארגון זה, רק שיחקה לטובתו, שכן אנשי ארגון זה נהנים מהילה מיוחדת של אנשים יעילים ברוסיה.

בתקופת שלטונו הראה פוטין את עצמו כשליט חזק וריכוזי בהרבה מילצין, שתחת שלטונו הגיעה רוסיה כמעט לאנרכיה, שבה המושלים השונים זילזלו בגלוי במרכז במוסקבה. זה כבר לא היה אפשרי תחת פוטין ונראה שזה מה שרצו הרוסים: דמות חזקה וסמכותית ליד ההגה, שלא תזכיר את כל אותם אנשים זקנים וחולניים מימיו האחרונים של המשטר הקומוניסטי.

המחיר של כל זה היה התחזקות האוטוריטריות של המשטר. פוטין הלך וצמצם בגלוי את חופש הפעולה של כלי התקשורת, ואלה כיום למעשה כפופים לו. הוא רדף את אנשי האוליגרכיה של ברית המועצות, כל מיני מתעשרים שניצלו את הקפיטליזם החדש ברוסיה שכן חשד בהם שהם מהווים מקור כוח המתחרה לו.

כיום אין לדבר על מוקד כוח שמתחרה באמת בפוטין. עניין זה התברר במיוחד בבחירות 2004 לנשיאות ברוסיה, שבהן היה פוטין למעשה המתמודד היחיד, אם כי קמו לו מתחרים שונים, אך איש לא ציפה באמת שאלה יזכו. ברור שרובם היו, למעשה, רק בובות של פוטין, שהשתמש בהם כדי להציג מראית עין של הליך דמוקרטי. פוטין אף לא הטריח את עצמו לנהל מסע בחירות ונאם רק נאום בחירות אחד. הוא זכה ברוב מוחץ.

כיום פוטין הוא השליט הבלתי מעורער של רוסיה, שהיא כיום פחות דמוקרטית ממה שהייתה בימי ילצין, ונראה שלאורך הזמן פוטין רק ירכז עוד ועוד כוח בידיו שלו.

האם ניתן לאמר שרוסיה של פוטין כיום היא אכן מדינה דמוקרטית יציבה לכל דבר?
יש ספקות גדולים לגבי שאלה זאת:
במשך מאות השנים של קיומה של רוסיה כמדינה, היא תמיד היתה הדבר הרחוק ביותר שאפשר להעלות על הדעת ממדינה דמוקרטית או אפילו ''מערבית''. הגודל הענק של המדינה והעמים המרובים ששכנו בה חייבו תמיד שלטון ריכוזי חזק ביותר, ולעיתים קרובות רודני ביותר, כדרך יחידה בעיני האליטות שלא ליפול לאנרכיה והרס. לזמן קצר ביותר, כמה חודשים, ב-‏1917 נראה היה שרוסיה תיהפך לבסוף למדינה דמוקרטית, לאחר הפלת שלטון הצאר. אולם תיקוות אלה התפוגגו כתוצאה מהמהפכה הקומוניסטית שכוונה כנגד המשטר הדמוקרטי (ולא כנגד הצאר שכבר הופל) והפילה אותו דווקא בעת שנראה היה שרוסיה תיהפך לבסוף למדינה ליברלית בסגנון ''מערבי''.
במשך 70 שנה נגזר על רוסיה לסבול שוב ממשטר ריכוזי רודני שבשיא נוקשותו, בימי סטאלין, היה רודני ואכזרי יותר מכל מה שידעה רוסיה גם בימי הצארים הגרועים ביותר. מאוחר יותר, בימי חרושצ'וב וברז'נייב, המשטר התרכך מעט, אולם נשאר משטר ריכוזי בירוקרטי, שהזכיר יותר מכל את תקופת הצארים המתונים יותר ברוסיה.


אלכסנדר יקובלבדיון מפורט בנושא ניהל אלכסנדר יקובלב, אחד מראשי הרפורמיסטים ברוסיה ומי שהיה ממנהיגי הרפורמות בימי גורבצ'וב. יקובלב, שהיה שגריר ברית המועצות בקנדה, יכול היה לבחון ממקור ראשון את ההבדלים בין רוסיה וארצות המערב ולנתח את הסיבות לכך. כאשר חזר לרוסיה החל לפעול למען רפורמות דמוקרטיות מודרגות בימי גורבצ'וב ובמידה רבה נחשב לאחד מראשי סיעתו של גורבצ'וב.
רוסיה קרעה מעליה את השלשלאות הטוטליטריות, הגלויות. אך הבולשביזם עודנו חי. סטאלין טרם נפטר. השאלה היא אם רוסיה תוכל להתגבר על כוחות המשיכה של העבר איננה רטורית, שהרי האנטי דמוקרטיות רבת פרצופים היא. היא יודעת לחיות בתנאי כלכלת שוק. היא יודעת גם ללבוש בגדי אנטי-קומוניזם. כאלה היו רוב הדיקטטורות במאה ה-‏20.

אלכסנדר יקובלב ''הרפורמה ברוסיה'', ע' 257
לדעתו, הדמוקרטיה לא ניצחה למרות מראית העין שהיא כיום שולטת. אמנם נכון שאין היום ברוסיה משטר רודני מובהק, אין כבר צנזורה חונקת, אין כבר אחידות מחשבה בפקודה. רוסיה של היום פתוחה לכל הכיוונים. האבסולוטיזם של המפלגה הקומוניסטית והמרכז המשותף, שחילק פקודות ממוסקבה לרחבי האימפריה כולה, אינם קיימים עוד.

לאמיתו של דבר יש כיום ברוסיה ריבוי אמיתי של מפלגות ותנועות מרובות כל כך עד שקשה לספרן. יש שיטת בחירות הפועלת בכל המפלסים מהמקומי עד הלאומי, שיטה דמוקרטית עם ליבוי יצרים אמיתי, עם עימות בין עמדות פוליטיות שונות. יש חלוקה מודגשת של השלטון הן לרוחב והן לגובה חלה וממשיכה להתפתח דה צנטרליזציה פוליטית ומתהווה מערכת של הפרדת רשויות.

משמעות השינויים האלה היא שהאנשים השתחררו מהפחד המשתק שלהם מפני אימת השלטון. מבחינות מסוימות הדמוקרטיה ברוסיה אכן ניצחה.

אבל מבחינות אחרות היא עדיין בחיתוליה ומאוימת בצורה חמורה להיות מוחלפת בידי משטר אוטוריטארי. ברמה המקומית נשארו בשלטון מבנים אוטוריטאריים שרק לבשו בגדי דמוקרטיה ולמעשה הם מייסדים ומחזקים את הסדרים והמנהגים האנטי דמוקרטיים.
החברה הרוסית מצאה את עצמה אז בשלב של כמעט אנרכיה, כאשר החוקים הנורמות והיחסים השונים חדלו לפעול ואילו החדשים מלאים סתירות, וכאשר מדי פעם פרצו גלים מהפכניים שערערו את אושיות החוק. אמנם, להלכה חופש הדיבור אינו מוגבל כלל ואנשים יכולים לדבר כרצונם (כולל לתקוף בני מיעוטים שונים כמו היהודים דבר שהיה אסור רשמית בברית המועצות), אך אנשים היו חשופים לשרירות לב של הפקידות ושל הפשע המאורגן המשתולל ולשחיתות של גורמים ממלכתיים ופרטיים. בימי גורבצ'וב וילצין היתה ברוסיה כתוצאה מכך תחושה של אנרכיה גוברת שבה כל אדם עושה כרצונו.

עסקנים שונים, עם כל מחויבותם המילולית לדמוקרטיה, מגלים היום את אותו זלזול ישן בחוק ולגבי כל עמדה שאינה שלהם. התדרדרות תנאי הקיום, שהיא חמורה מאוד ברוסיה (ועוד יותר ברפובליקות לשעבר שלה), מערערת עוד יותר את יציבות הדמוקרטיה.

בנוסף לכך סובלת רוסיה משלל בעיות פנימיות נוספות, העלולות להתגלות כהרסניות לדמוקרטיה השבירה שם. למשל, הסכסוכים האתניים הפנימיים כמו המלחמה בצ'צ'ניה.

כל זה הביא להתחזקותם של כוחות קיצוניים, הן בשמאל הקיצוני של יורשי הקומוניסטים והן בימין הקיצוני של כוחות פשיסטיים אנטישמיים למיניהם, שמהווים סכנה חמורה לטווח הארוך על הדמוקרטיה השבירה ברוסיה.

יש ברוסיה כוחות שונים ששואפים לנצל את הסכסוכים והבעיות השונים כדי להחזיר את רוסיה לחיק העבר.
רוסיה סבלה מתוהו ובוהו שלטוני שהביא לכמיהה עממית חזקה ל''יד חזקה'' בשלטון.

בעיות אלו עלולות להביא להשתלטות רודן על רוסיה. ויתכן שזה בדיוק מה שכבר קרה עם השתלטותו של מנהיג אוטוריטארי כפוטין, שעלה על גלי ההצלחה שלו במלחמה עם הצ'צ'נים.

קישורים:
פוטין הראה את עצמו כמנהיג אפקטיבי יותר מילצין. הוא הצליח לשפר את המצבה הכלכלי ומעמדה בעולם של רוסיה וגם את עוצמתו של השלטון המרכזי ברוסיה עצמה שהתרופף מאוד בימי ילצין. המחזות שגילו סימני התמרדות שונים מוחזקים כעת ביד חזקה יותר. בו בזמן, ככל ששילטנו של פוטין נמשך (והוא בעת כתיבת כתבה זאת בקדנציה השניה שלו), הוא מראה סימנים גוברים והולכים של אוטוריטאריות כמעט דיקטטורית, שאינה משתלבת היטב במשטר דמוקרטי בסגנון המערבי. אך נראה שזהו בדיוק סוג המשטר שבו רוצים רוב הרוסים (שמסתבר יותר ויותר שרובם אינם מעוניינים במשטר דמוקרטי בסגנון המערבי) ושאותו הם מכבדים. בו בזמן שילטון כזה הוא גם חלופה עדיפה על פני השתלטות על רוסיה של המפלגות הקיצוניות מימין ומשמאל, שכוחן הוא רב מאוד וככל הנראה לא פחות ואולי אף יותר מאלה של מפלגות המרכז.

אמנם, השלטון ברוסיה כבר אינו רודף יותר אנשים בגלוי, אך פוטין אינו מהסס לכלוא את ראשי מתנגדיו בתואנות שונות. פוטין רדף ורודף את אנשי אוליגרכיית המיליונרים, אותם מתעשרים חדשים (כמה מהם יהודים), שהתעשרו לאחר נפילת ברית המועצות כתוצאה ממכירת נכסיה, מאחר שהוא רואה בהם גורם עויין שעלול לפנות כנגדו ומקור כוח המתחרה בו. רוב העשירים האלה נמלטו בשלב זה מרוסיה או שהם בבית הסוהר. זה בהחלט אינו מראה על רצון כן לדמוקרטיה מצד פוטין. השלטון מתגלה בשרירותו בעירבוביה של חוקים ובפעולות נורמות משפטיות שעבד עליהן הכלח ובהתנגשות בין חוקים ישנים וחדשים בשרירות לב של הפקידים המקומיים והשלטוניים. מצד שני, העם ברוסיה כיום אדיש לפוליטיקה ואם תהיה מהפכה ברוסיה מאוד לא סביר שתהיה המונית.

אך נכון לעת כתיבת כתבה זאת, לא סביר שתהיה מהפכה ברוסיה אך לעומת זאת יש סבירות גבוהה שהמשטר ייהפך לאוטוריטארי לחלוטין ויש רמזים על כך שזהו הכיוון שבו הולך פוטין. בבחירות האחרונות היה פוטין, למעשה, בגדר מועמד יחיד ואם כי התמודדו כנגדו מועמדים אחרים, הרי היה ברור לחלוטין שלפחות אצל כמה מהם התמודדותם היא רק בגדר הצגה על מנת לתת כסות דמוקרטית להליך. המועמדים האלו אף לא הסתירו זאת שהם למעשה רק ''בובות'', מייצגים את האינטרסים של פוטין ומתכוונים לפעול למענו לאחר שייבחרו.

כיום פוטין הוא השליט הבלתי מעורער של רוסיה. משקיפים מערביים התלוננו בעת הבחירות שהן לא היו הוגנות לחלוטין, אולם איש לא טרח להתייחס לטענותיהם.

כיום אין לדבר על מוקד כוח שמתחרה באמת בפוטין.
אין זה ברור כלל וכלל אם פוטין יעזוב את השלטון בתום הקדנציה השנייה שלו, כפי שתובעת החוקה החדשה שלו, ויתכן שיביא לשינוי בחוקה בעניין זה ובכך יחוזק השלטון האוטוריטארי הנוכחי ברוסיה.

נכון לעכשיו רוסיה היא מדינה שיש בה סוג של דמוקרטיה ובחירות חופשיות וחופש דיבור אך עם הזמן סממנים אלה של דמוקרטיה נעשים מוגבלים יותר אם כי בשלב זה הם בהחלט קיימים.

יש חשש שבעתיד כוחו של פוטין ומשטרו רק יגדלו ומראית העין של המשטר הדמוקרטי עוד תלך ותיחלש, עד שתיהפך ללא יותר מפיקציה, ורוסיה תחזור למה שהיתה מאז ומתמיד – מדינה גדולה הנשלטת בידי שלטון חזק ואוטוריטארי שאינו מיחס חשיבות רבה לדמוקרטיה ולרצון העם.

אך האמת היא שיתכן שדרך זאת היא כרגע היחידה הפתוחה לפני מדינה עם שלל בעיות כה עצום כמו רוסיה. משקיפים רבים, גם בארה''ב, אומרים בגלוי שרק שליט אוטוריטארי חזק עם ''יד ברזל'' כמו פוטין יכול לשמור על הסדר והיציבות ברוסיה, וכי זהו מחיר שיש לשלמו, היות שהברירה האחרת היא אנרכיה או השתלטות של כוחות חשוכים מהימין או מהשמאל, שיש להם כוח עצום ברוסיה.

ברוסיה כיום יש מפלגות קיצוניות שונות מהימין ומהשמאל שיש להן מיליוני תומכים ושמתנגדות בגלוי לכל הרעיון הדמוקרטי. אלה כוללות את תומכי הקומוניזם הישן ומפלגות ימין קיצוני כמו פשיסטי, ולפעמים כזה שתומך בגלוי ברעיונות נאציים ואנטישמיים. מפלגות אלה, אם יגיעו לשלטון, יגרמו ללא כל ספק לאסון בקנה מידה שקשה לתאר. בינתיים, מפלגות המרכז הדמוקרטי הליברלי בראשות מנהיגים כמו הכלכלן גרגורי יוולינסקי, שטופחו בידי ארה''ב הן חלשות והוכיחו את עצמן כאימפוטנטיות מבחינה פוליטית.

אם נשווה את המצב ברוסיה הדמוקרטית כיום למצב בדמוקרטיות יציבות במערב כי אז נראה שהיא אינה עונה כלל על התואר ''דמוקרטיה יציבה'' נהפוך הוא. יש בה סכסוכים קשים בין קבוצת הרוב הרוסים ובין קבוצות מיעוטים שונות כמו הצ'צ'נים ועמים מוסלמיים אחרים. גרוע מכך: קבוצת הרוב הרוסית הסלאבית מאבדת את עליונותה והאוכלוסייה שלה הולכת ומזדקנת דמוגרפית, בעוד שהמיעוטים השונים הולכים ומתרבים מבחינה דמוגרפית. זהו מתכון בטוח לסכסוכים מתעצמים בעתיד שרק יפגעו בדמוקרטיה.

כמו כן אין לרוסיה המסורת של דמוקרטיה של ערכים ליברליים שהכל מסכימים להם. נהפוך הוא: יש בה סיכסוכים עמוקים וקשים ביותר על אופי המדינה ולאמיתו של דבר רק חלק לא גדול של האוכלוסייה מסכים לרעיונות הליברליים הדמוקרטיים שהם למעשה ''יבוא מערבי''. כן חסר חינוך דמוקרטי ארוך טווח.

לא פחות גרוע מכך: רוסיה סובלת ממצב כלכלי קשה. אמנם יש לה פוטנציאל כלכלי עצום, עם כל המחצבים המרובים שבה, אולם הרבה מהם כבר נוצלו ובצורה גרועה, שהרסה את האקולוגיה של רוסיה בידי המשטר הקומוניסטי ולמחצבים אלה כבר אין תחליף. הכלכלה הרוסית מתאוששת כיום מעשרות שנים של ניצול מוטעה של השיטה הקומוניסטית, אולם אין זה ברור שהתחליף של קפיטליזם פראי של ניצול חריף של עובדים ומחצבים הוא אכן הפיתרון שיוליך את רוסיה אל דרך המלך.

דוֹבִּי, אֵלף מתוך „הארי פוטר”
דוֹבִּי, אֵלף מתוך „הארי פוטר”
ולאדימיר פוטין
ולאדימיר פוטין
פוטין שיפר את המצב הכלכלי של הרוסים, אולם ספק אם רוסיה תהפוך אי פעם למדינת רווחה בסיגנון מערבי. במערב יש חשדנות גוברת והולכת כלפי פוטין. תומכי האפוקליפסה הנוצרית למינהם רואים בו מועמד אפשרי בהחלט לתפקיד האנטיכריסט. הוא גם הופך למושא לסאטירה במערב לאחר תקופה שבה התייחסו אליו בסימפטיה רבה. אפילו יוצר סרטי הרי פוטר הפכו את הגמד בסרטים אלה לכפיל של פוטין, דבר שעורר מחאות נזעמות מצד הרוסים. ברוסיה עצמה כמובן מאליו כבר נוצר פולחן פוטין ואפשר למצוא תמונות שלו בכל מקום.

רוסיה כיום אינה עונה על הקריטריונים של דמוקרטיה יציבה ויש חשש גדול מאוד שהיא תיפול מחדש לסוג של משטר אוטוריטארי כברירה הטובה ביותר מבין של מגוון ברירות רעות.

זהו המצב נכון לעכשיו, או לפחות עד שתקום אלטרנטיבה דמוקרטית רצינית, שאינה נראית באופק.

פוטין נראה בברירה הפחות גרועה בעבור רוסיה. הוא אינו דמוקרטי בסגנון המוכר במערב, אבל נכון לעכשיו גם לא הראה את עצמו כאנטי דמוקרטי. יש לקוות שמה שצפון לרוסיה בעתידה לא יהיה גרוע יותר מפוטין.

סביר שחלק מהמעבר לשלטון אוטוריטארי יותר יתבצע על ידי האדרה ותעמולה בלתי פוסקת גם באמצעות התרבות הפופולארית של מוסד השלטון הסמכותי והמפחיד ביותר, השירותים החשאיים.

כדאי לקרוא בעברית את ספר השיחות עם פוטין:
גבורקיאן נטליה ואחרים: מגוף ראשון: שיחות עם ולאדימיר פוטין, ירושלים 2002.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי