פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הגם זו למצווה תיחשב?
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 09/05/2006 שעה 6:42)


הגם זו למִצווה תחשב?

ד''ר ישראל בר-נירעליית החמאס לשלטון גררה בעקבותיה הרעה משמעותית במצבם הכלכלי של תושבי הרשות הפלשתינאית, מאחר שנפסקה הזרמת הכספים אליה הם התרגלו. ארה''ב, האיחוד האירופי, האו''ם וגם ממשלת ישראל (אינני בטוח לגבי האחרונה) אינם מזדרזים לחדש את העברת הכספים ה''מגיעים'' לרשות, מתוך השיקול הנכון שממשלת טרור, גם אם נבחרה באופן ''דמוקרטי'', איננה ראויה לתמיכה. אי אפשר לדעת כמה זמן המצב הזה יימשך, אבל נכון לעכשיו זה עובד. בינתיים גם כל הבטחות התמיכה של מנהיגי ארצות ערב השונות עונות על הקריטריון של לוי אשכול המנוח (''הבטחתי, אבל לא הבטחתי לקיים''). בקרב תושבי הרשות נוצר לפיכך מצב של מצוקה ''אמיתית'' (זו שאלה טובה מה עלה בגורלם של המיליארדים שהוזרמו לשם בעבר, הרי לא מתקבל על הדעת שהכל הלך למימון פיגועים. אחרי ככלות הכל העלות הכוללת של מחבל מתאבד איננה כל כך גבוהה, ולא ייתכן שהם נותרו ללא כל רזרוות, אבל זה נושא לדיון אחר).

בצר להם, הערבים החליטו לפנות אל המצפון של הציבור כאן, ולגייס תרומות ל''מטרה ההומניטרית'' של פתרון מצוקתם הכלכלית של תושבי הרשות, כשדגש מיוחד מושם על מר גורלם של הילדים. זה תמיד עובד. ובקרב הציבור האמריקאי, מי הם אלה בראש הפותחים את הכיס למטרות כאלה? ניחשתם נכון – אחינו בני ישראל. לא לחינם נאמר ''צדקה תציל ממות''.

חנאן עשראווי
חנאן עשראווי
ניתן היה לצפות שהערבים יגלו מידה מסויימת של היסוס לפני שיפנו לציבור היהודי למטרה כזאת, אבל מסתבר שלחוצפה שלהם אין גבול. במקביל, גם התגובה בקרב הציבור היהודי מעוררת לא פחות סימני שאלה. ידיעה המתפרסמת בג'רוסלם פוסט, מיום 30 באפריל 2006, מספרת על מבצע גיוס כספים כזה עבור ה''קרן לרווחת ילדי פלשתיין'' (Palestine Children's Relief Fund) המתנהל בימים אלה בארה''ב, (הקרן הזאת היתה קשורה בעבר עם קרן ''צדקה'' אחרת, ''הקרן למען ארץ הקודש'' – Holy Land Foundation – שנסגרה ע''י ממשלת ארה''ב וכספיה הוקפאו בשל חשדות לגבי טיבם של הנהנים מכספי הקרן הזאת, אבל זה לא נושא הדיון כאן). את המבצע מנהלת לא פחות ולא יותר מאשר הגברת חנאן עשראווי (Hanan Ashrawi), אחת מהתועמלניות הארסיות והמוצלחות ביותר של הפלשתינאים נגד מדינת ישראל. עכשיו אנחנו מגיעים לחלק הכי מעניין. במהלך ביקורה של עשראווי בפילדלפיה היא הוזמנה לארוע גיוס כספים (fundraiser) כש''על הכוונת'' הכסף היהודי. המארחים היו יהודים מקומיים, ביניהם כאלה הידועים כבעלי רקורד ארוך של ''פעילות'' למטרות צדקה. אותם יהודים המעורבים בפרשה טוענים להצדקת צעדם זה ש''אין בהצהרות העבר משום פגיעה בחובה/זכות לתת צדקה או בצורך שבבניית גשרים לשלום'' (past statements of their new Palestinian friends are irrelevant to the obligation to give tzedeka, as well as to build bridges for peace).

כדאי לציין כאן שני דברים. ראשית, ניסיון להשתמש ב''קרן לרווחת ילדי פלשתיין'' כמסווה להפשרת כספי ''הקרן למען ארץ הקודש'' נעשה כבר ב-‏2004 ונכשל. שנית, גם אם נצא מההנחה שהכספים שיגויסו ע''י ''הקרן לרווחת ילדי פלשתיין'' באמת ינוצלו אך ורק עבור ילדי פלשתיין, הם ישמשו בין השאר למימון מערכת החינוך שלהם, חינוך שכל כולו הסתה לשנאה ורצח של יהודים, חינוך שכל כולו מוקדש לטיפוח המיתוס של המחבלים המתאבדים.

אכן ''צדקה'' המבטיחה לבעליה את חלקם בעולם הבא.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


יש כאן בהחלט דילמה
רמי נוי (יום שלישי, 09/05/2006 שעה 8:06) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מצבם הכלכלי הקשה של הפלשתינים הוא זה שדחף אותם בין השאר לזרועות החמאס.

איך לסייע סיוע הומנטירי לפלשתינים תוך כדי הבהרה שזה נעשה למרות, ולא בגלל, עליית החמאס, זוהי בהחלט בעיה קשה.
_new_ הוספת תגובהיש כאן בהחלט דילמה
יובל רבינוביץ (יום שלישי, 09/05/2006 שעה 8:19)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בלי ספק החלטה נבונה מאד של הפלשתינאים. מצבם הכלכלי השתפר פלאים תחת הנהגת החמאס.

שמא תסביר כיצד מצב כלכלי קשה דוחף את הפלשתינאים לזרועות החמאס באותה קלות בה מצבם הכלכלי הטוב של הסטודנטים הסעודים באירופה דוחף אותם לזרועות אל-קאעידה? מדוע הזונות העניות של דרום תל-אביב אינן מבצעות פיגועי התאבדות ומה הכלים שבהם אתה משתמש כדי להגיע להיסקים הלוגיים הנאים שלך?
_new_ הוספת תגובהזו כלל לא דילמה
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 09/05/2006 שעה 19:33)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין חולק על כך שמצבם הכלכלי של הפלשתינאים הורע כתוצאה מהמילחמה שהם פתחו בה ומתעקשים שלא להפסיקה. זאת שאלה טובה אם המצב הכלכלי הוא באמת הסיבה לעליית החמס (לדעתי אין כל קשר).

באשר לצורך בסיוע הומניטרי לאלה שנופלים בין הכיסאות, זו בעיה אמיתית, אבל נראה לי שזה קצת מוגזם לפנות לצדקה של יהודים למטרה הזאת. לערבים לא חסרים משאבים כדי לענות על הצרכים האלה מעל ומעבר, ואין שום סיבה שבעולם להפנות תביעות/בקשות בנושא הזה לתורמים יהודים.
_new_ הוספת תגובהזו כלל לא דילמה
חזי (יום רביעי, 10/05/2006 שעה 0:02)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העובדות הן,
שמדינות ערב אחראיות במידה רבה למצבם של הפלסטינים.

אחריותם נובעת מעידוד הפלסטינים להמשיך ''במאבק'' נגד ישראל.

מעודדות אותם שלא לנסות לפתור את בעיות הפליטים,
מעודדות אותם להשאיר את הפליטים ''כנשק'' נגד ישראל.

עקשנותם של הפלסטינים להמשיך במדיניות האלימות נגד ישראל,
הינה פועל יוצא של התמיכה ללא סייג, של מדינות ערב במלחמתם בישראל.
_new_ הוספת תגובהמה כבר יש לומר על היהודים האלה העוזרים לאוייב
א. פרקש (יום שלישי, 09/05/2006 שעה 17:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רק בגלל שהוא מסכן, ולא נלחמים בו בגלל שהוא טרוריסט צמא דם וחורבן? הרי שמעון פרס שלנו כבר אמר שצריך לדבר עם אבו-עבאס כי איתו אפשר לדבר ואיתו אפשר לעשות שלום. כאילו שאין חמאס בסביבה?! כאילו שלא החמאס הוא השולט?!

הבעיה היא שע''י דיבור עם אבו עבאס אנחנו מפספסים את המטרות שלנו. עלינו להראות לפלסטינים שהם לא ראויים עדיין למדינה משלהם כי הם לא מאורגנים לבנות אותה. עלינו להראות לפלסטינים שעם טרור אין שיחות. עלינו להביא לתודעתם שאם הם רוצים מדינה עליהם להיות ראויים לה ולדעת לנהוג בדרך בה מנהלים מדינה ולא בדרך בה מגלגלים פיגועים. העוני וההזנחה בשטחים הם תוצאה של משטר מושחת (בעיקר פתח וגם חמאס) שמעדיף להשקיע כסף על רצח יהודי במקום כסף לתמיכה כלכלית בערבי.

לכן, לאחר שהפלסטינים בחרו ניתוק מדיני וטרור, עלינו לתת להם להיהרס ולהתנוון כדי שיבינו שזו תוצאה של החלטתם. בתוך כך עלינו לדרוש מארה''ב לעצור את כל החוגים המגייסים כספים עבור החמאס או עבור הפלסטינים בעזה, ולראות בכך נסיון להעביר כסף לתמיכה בטרור. במקביל, צריך לנסות ולבצע יירוט הכספים שמועברים דרך פקודות בנק רגילות ולא לתת להנהגת הפלסטינים להינות מהתרומות.

בימים אלה המאבקים החמים בין החמאס לבין הפתח הולכים וגוברים וצריך לתת להם להתפרע בתוכם ולראות לאן הסכסוך הזה יוביל אותם. כל התערבות שלנו תפתח אופציה להאשים אותנו (אקטיבית) בנקבה שהם שוב מביאים על עצמם, הגם שאם לא נפעל זה יקרה, אבל אז זה יהיה יותר בבחינת קונספירציה פלסטינית ברורה. הפלסטינים נראים כמו הילד שרצח את הוריו ובא לילל שיתחשבו בו כי הוא יתום http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=114596125... .

לגבי The Palestinian Children's Suicide Funds אני זוכר שהם בעצם The Palestine Children's Relief Funds והכספים מוזרמים בעצם לחמאס כדי לתמוך בהכשרת מתאבדים וכדי לתמוך במשפחותיהם לאחר ביצוע המשימה.
_new_ הוספת תגובההילדים הפלשתינים הסובלים
רמי נוי (יום שלישי, 09/05/2006 שעה 22:37)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מרעב, החולים שאינם מטופלים מחוסר תרופות, אינם ''טרוריסט צמא דם'' - הם קרבנות ולא פושעים.

שיטת ''צריבת התודעה'' היא חסרת טעם ולא יעילה ומשיגה את המטרה ההפוכה. הנפגעים המסכנים לא ילחמו בטרוריסטים אלא ימותו ברעב או מהזנחה רפואית.

יש לפגוע בטרוריסטים ובמנהיגיהם ולא בחפים משפע.
_new_ הוספת תגובהגם הילדים של הנאצים היו ''קרבנות''
צדק (יום רביעי, 10/05/2006 שעה 1:23)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מזל שבנות הברית לא חשבו כמוך,
כי אז הנאצים היו שולטים בעולם.
_new_ הוספת תגובהמשהו הקשור לענין
אליצור סגל (יום רביעי, 10/05/2006 שעה 12:33)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
קישרו הקשור לענין
אליצור
_new_ הוספת תגובהמשהו הקשור לענין
לוי (יום חמישי, 11/05/2006 שעה 8:34)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברז רודף השלום המסוגל להבין את התנך רק בצרפתית איים בהשמדת אירן . איזו גזענות . מה אשמים עשרות מליוני אזרחי אירן אם איזה משוגע מפתח איזו פצצה ? אין זאת כי הגיל עשה את שלו .
_new_ הוספת תגובהמשהו הקשור לענין
א. פרקש (יום חמישי, 11/05/2006 שעה 13:29)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה עניין פרס שקורא את התנ''ך בצרפתית? על איזו גזענות אתה מדבר? פרס דווקא שיבח את העם האיראני והאשים רק את אחמנדיג'אד (ואפילו לא את כל ההנהגה האסלאמית).

פרס אמר דברים ראויים, אבל טוב היה אם לא היה אומר אותם ישירות לתקשורת במו פיו.
_new_ הוספת תגובהמשהו הקשור לענין
לוי (יום שישי, 12/05/2006 שעה 6:58)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברז סובל משלשול בפה . זו מחלה קשה לא מהיום . כנראה מחלה סופנית . נדמה לי שאמר שאירן תשמד . השמדת אירן היא יותר מאשר איש אחד . את דבריו אלה ראיתי בתקשורת . אני מסכים שיתכן שהדברים שובשו . אם כן יופי .
_new_ הוספת תגובהמשהו הקשור לענין
א. פרקש (יום שישי, 12/05/2006 שעה 8:23)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרי אתה יודע שאינני תומך גדול במדיניותו של פרס. אבל מסתבר שכשביבי אמר אתמול שבעניין איראן כל העם מלוכד, הוא ידע על מה הוא מדבר.

פרס האשים רק את נשיא איראן ואת צמרת ההנהגה האיראנית האיראנית שמסביבו (כולל את המנהיג שהוא הדמות החזקה והמרכזית באיראן ומעל לנשיא). פרס הביע חשש שהתנהגות זו של אחמדיניג'אד מסכנת את כל העם האיראני. מכאן שפרס כמובן לא איים על השמדת העם האיראני אלא הביע חשש שאחמדיניג'אד עלול לגרום לתוצאה הזו. פרס דווקא ציין את החיבור ההסטורי לאורך דורות בין הפרסים לבין העם היהודי. ואני רוצה לומר לך שרבים בעם האיראני חשים בכך גם בימים טרופים אלה. ישנו רוב גדול בעם האיראני המתנגד בכלל למשטר האייתולות ובודאי לאיומיו של אחמדיניג'אד על ה''יישות הציונית''. אבל איראן איננה דמוקרטיה ולכן הרוב הזה עלול לסבול אם הנהגתו תתנהג באופן לא רציונאלי.
_new_ הוספת תגובהראוי היה להזכיר להנהגה האיראנית את המשמעות
חזי (יום שישי, 12/05/2006 שעה 8:55)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של כניסה למצב של איום גרעיני.

שליטי איראן הם חמומי מוח, ולא חושבים בצורה רציונאלית.

מה שמדינות אירופה, ויפן (אחרי הנסיון המר שלה) הבינו,
עדיין לא תופסים האיראנים.

''המשחק'' באיום גרעיני,
אינו מתאים לבני אדם נאורים...
_new_ הוספת תגובהפרס אמר דברים איומים
רמי נוי (יום שישי, 12/05/2006 שעה 10:14)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אפילו אחמדינג'ד המג'נון לא אמר שאירן תמחה את ישראל, אלא שלדעתו יש לבטל קיומה.

פרס אמר ש''ניתן להשמיד את אירן''. זוהי אמירה שאין בה שום תועלת, צבאית מדינית, או הסברתית, אינה משרתת שום מטרה, ולו היה אומר אותה, נגיד, ליברמן או נתניהו, היתה כל הארץ גועשת.

ואכן, פקיד בכיר במשרד הביטחון תקף את פרס באופן חריף, כמגיע לו.
_new_ הוספת תגובהפרס הוא פרס
ישראל בר-ניר (יום שישי, 12/05/2006 שעה 19:58)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה יש לדבר
פרס תמיד אומר
_new_ הוספת תגובהפרס הוא פרס
ישראל בר-ניר (יום שישי, 12/05/2006 שעה 20:01)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה יש לדבר
פרס תמיד אומר
מה שאת שמו נועד לפאר
_new_ הוספת תגובהחרוז יפה מארץ החרוזים
דוד סיון (יום שישי, 12/05/2006 שעה 21:13)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאתה צודק, אחמדינג'אד לא אמר שאיראן תמחה את ישראל
א. פרקש (שבת, 13/05/2006 שעה 12:58)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כי הוא מתעלם מקיומה של ישראל.
הוא רק אמר ש''הישות הציונית תימחה מעל פני המפה''. הוא לא קורא לישראל ישראל, אלא ''הישות הציונית''. אינני חושב שכשנשיא מדינה מכריז על מדינה אחרת שהיא צריכה להימחות מעל פני האדמה, המדינה המותקפת צריכה להרחיק ולחפש מדינות שעומדות בתור בעולם לבצע את משימת ההשמדה. אני לפחות בעניין זה מוצא את עצמי מסכים לדבריהם של פרס, ביבי וזאב שיף http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
_new_ הוספת תגובהבפרפרזה על כותרת ספרו של דן בן אמוץ
ישראל בר-ניר (שבת, 13/05/2006 שעה 23:56)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''דיבורים זה לא הכל''.

יתרה מזאת, דיבורים הם בדרך כלל מיותרים, במיוחד כשהם באים לחפות על חוסר מעשים.
_new_ הוספת תגובהבפרפרזה על כותרת ספרו של דן בן אמוץ
א. פרקש (יום ראשון, 14/05/2006 שעה 9:50)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לאילו דיבורים אתה מתכוון? לדיבוריו של מר נוי או של אחמדינאג'אד?

כי לפחות לדברי אחמדינאג'אד אני מתייחס ברצינות הראויה ורואה שמאחרי דיבורים אלה גלומים מעשים מסוכנים.
_new_ הוספת תגובהבפרפרזה על כותרת ספרו של דן בן אמוץ
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 14/05/2006 שעה 17:57)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם לא הבנת זאת לבד - כוונתי היתה לדבריו של פרס, ולאלה של פושקי שפתיים אחרים בישראל.

וזה בדיוק מפני שאני מסכים אתך באשר לרצינות בה יש להתייחס לדבריו של הפרסי.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי