פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הרהורים – מדור שבועי
ישראל בר-ניר (שבת, 05/08/2006 שעה 1:16)


הרהורים – מדור שבועי

ד''ר ישראל בר-נירהקו המקובל עד היום היה שבעיתות מלחמה יש להמנע ממתיחת ביקורת או מהצגת שאלות כי ''זה פוגע באחדות האומה''. זו גישה של בת יענה, גישה שבחסותה ניתן לחזור על שגיאות העבר פעם אחר פעם ואח''כ עוד להתפלא למה זה לא מצליח. אין בכוונתי לעשות כאן חשבון נפש ולנסות לנתח איך הגענו עד הלום ומה הפתרון. את זה אני משאיר למומחים גדולים ממני. לא חסרים כאלה בין משתתפי הפורום והם וודאי ידעו לעשות זאת יותר טוב ממני. בכוונתי להגיב במדור השבועי החדש אותו אני מתחיל היום על חדשות וידיעות שלדעתי אסור להשאירן ללא מענה. זה יהיה כיסוי חלקי וסלקטיבי, לא בהכרח ביקורת, ובמרבית המקרים יותר שאלות מאשר תשובות.
לפני שנעבור לעיקר הדיון, כהערת אגב, אינני יכול שלא לשאול מדוע הצורך לשמור על ''אחדות האומה'' לא מנע את שרת החוץ, שר המשפטים, וראש הממשלה בעצמו, מלהפריח בעיצומה של המלחמה, הצהרות שנויות במחלוקת בנושא תוכנית ההתכנסות.

נכון לעכשיו, אף אחד אינו יודע מה יהיה הסוף. לא מתי ולא איך. על דבר אחד אין מחלוקת. המצב הוא בכי רע. לא סתם בכי רע, אלא הגרוע ביותר בכל מלחמות ישראל (אם לא כוללים את מלחמת הקוממיות). ידיד שלי כאן טלפן אלי לפני כמה ימים והזכיר לי בדיחה שהיתה נפוצה אחרי מלחמת ששת הימים. שאלו את דיין מה ישראל היתה עושה אילו לבנון היתה מצטרפת למצרים, ירדן וסוריה, ותשובתו היתה שלגזרת לבנון היו שולחים את תזמורת צה''ל. אף אחד מצבאות ערב עם מאות ואלפי הטנקים שלהם ועם מאות המטוסים שלהם, לא הצליח לפגוע בישראל כמו שהלבנונים האלה פגעו, ועדיין לא רואים את הסוף. תאמרו ''זאת לא לבנון, זה החיזבאללה'', שטות והבל. ממי מורכב ארגון החיזבאללה? מחייזרים? מנסים למכור לנו לוקש על השתתפות משמרות המהפכה האיראניים, אבל זה פשוט לא נכון. ישנה תמיכה של איראן בחיזבאללה, תמיכה המתבטאת באספקת מאסיבית של אמל''ח ובהדרכה. קרוב לוודאי שיש גם שיתוף פעולה ותאום אסטרטגי. אולי אפילו ישנם גם מספר ''מתנדבים'' מאיראן בשטח, אבל לוחמי החיזבאללה ברובם המכריע הם תושבי לבנון, לבנונים שאינם מתאימים לתדמית של הלוחם הערבי המצוי שאנחנו טפחנו מאז קום המדינה, תדמית שבאה לידי ביטוי בבדיחה של משה דיין. מה שמעלה מיד את השאלה למה זה בא כהפתעה? במשך 18 שנים צה''ל היה תקוע בלבנון עם החבר'ה האלה וזה לא הספיק ללמד את הפיקוד של צה''ל שמולו עומד אוייב מסוג שונה, אוייב שיודע להלחם, אוייב בעל מוטיבציה גבוהה המוכן להקריב את נפשו ללא כל היסוס בשעת הצורך. האם בבתי הספר להכשרת מפקדים של צה''ל, החל מקורס מ''כים וכלה בפו''ם, לא שמעו על ''הפקת לקחים''? שאלה נוספת, מעניינת לא פחות נובעת מהעובדה שארגון החיזבאללה הוא מפלגה המהווה חלק אינטגרלי של המירקם השלטוני של לבנון, נציגיו נבחרו ב''אופן דמוקרטי'' לפרלמנט, והוא מייוצג ע''י שני שרים בממשלת לבנון (ראיתי היום כאן בטלוויזיה ראיון עם סגנו של קופי ענן, מזכ''ל האו''ם, בו הוא קבע במפגיע ש''ארגון שנבחר בבחירות דמוקרטיות איננו ארגון טרור גם אם הוא נוקט בשיטות טרור לקידום מטרותיו''). איך אפשר אם כך לטעון ש''לבנון לא בעסק''?

אחרי שכל צפון המדינה הפך לשדה קרב (רק לפני מספר דקות הודיעו כאן בחדשות שטיל ראשון הגיע לחדרה), מתעוררת ברצינות האפשרות שזה יגיע לתל אביב ואף דרומה. לעניות דעתי הסיבה היחידה שזה עדיין לא קרה היא משיקולים טקטיים של נסראללה ואולי גם מהצורך בתאום עם איראן וסוריה. כל ה''מומחים'' מדברים על פגיעה בתל אביב ו/או בכור בדימונה – ביחוד על ההשפעה המורלית שתהיה לאחרונה. המציאות היא שתיתכן פגיעה הרבה יותר חמורה. תארו לכם פגיעה של טיל בנמל התעופה בן גוריון, פגיעה שלא בהכרח תהפוך את שדה התעופה לבלתי שמיש. כמה חברות תעופה זרות ימשיכו לטוס לישראל לדעתכם? הרי כבר היום רבים מבין צוותי התעופה של החברות הזרות הטסות לארץ מסרבים ללון בישראל וטסים לשם כך לקפריסין. נכון, אל על תמשיך לטוס, אבל בפועל ישראל תהיה מנותקת מכל קשר בין לאומי.

שאלה שמטרידה אותי יותר היא מה יקרה בתגובה. על מניעה אף אחד לא מדבר. ארגון החיזבאללה הוכיח עד עכשיו שהוא מסוגל להמשיך לתפקד ולכסות את ישראל במטר של 100 ויותר טילים ליום גם אחרי ש''ישראל השמידה לחלוטין את התשתית'' שלו לפי דברי אולמרט, ואין כל סיבה נראית לעין שזה ייעצר בחדרה. תגובת ישראל תהיה ''להשמיד את כל התשתיות של לבנון''. אני מסתמך כאן על תחנות השידור הזרות, שדיווחו על כך וייחסו את זה ל''מקורות רמי דרג'' בצה''ל ובממשלה. אנסה להתייחס לדברים כפשוטם.

ראשית, וזה החלק הפשוט בשאלה, למה תל אביב? במה נגרע חלקה של חיפה? מדוע פגיעה בתל אביב מחייבת תגובה שונה מזו של פגיעה בחיפה, חדרה, עפולה, נהריה (או שדרות לצורך הדיון)? שנית, למה לבנון? הרי הקו הרשמי הוא שהמלחמה שלנו היא עם החיזבאללה, שלבנון כלל ''לא בעסק''. אז למה נטפלים ללבנון? מה שיקרה ללבנונים מעניין את ארגון החיזבאללה כקליפת השום. להיפך, לחיזבאללה יש אינטרס ברור שללבנון יגרם נזק מירבי. מה מצפים להשיג אלא שמבטיחים ''להשמיד את כל התשתיות של לבנון''? איום כזה יכול רק יעודד את ארגון החיזבאללה להגביר את מאמציו במקום להרתיע אותו. שלישית, וזה הגרוע מכל, נניח לרגע שזה רציני ושלא מדובר בעוד איום בנוסח הרשל'ה (ראה מאמרי ''הרשל'ה מאוסטרופולי לא מת''). שזו באמת התגובה שמכינים, ושהיא באמת תתבצע. במקרה כזה ל''פיסגת המוסריות'' אליה הגענו בזכותו של ברק (עיין במאמרי ''ההישג הגדול ביותר של דורנו'') יקרה מה שמכונה בפי חז''לינו ''מאיגרא רמא לבירא עמיקתא'' וישראל תמצא את עצמה בשאול תחתיות של דעת הקהל העולמית. במקרה כזה יש לי ספק רב אם אפילו ידידתנו ארה''ב תשב בשקט.

על הפרק, הפסקת אש וגיוס כוח בינלאומי. במועצת הביטחון של האו''ם מתנהלים דיונים מרתוניים בנושא. לפי דיווחי רשתות החדשות כאן המתדיינים העיקריים הם ארה''ב וצרפת, שכפי שנאמר בחדשות ''השיגו התקדמות רבה''. לא לגמרי ברור על מה המחלוקת ובאלו נושאים הושגה התקדמות. מה שכבר ברור זה ש''הפסקת האש'' בה מדובר תהיה מהסוג עליו פרס נהג לחתום עם ערפאת חדשות לבקרים. זה יהיה הסכם ''הפסקת אש'' עם חלוקת עבודה --- ישראל תעשה את ההפסקה וארגון החיזבאללה ימשיך לעשות את האש. בעצם ארגון החיזבאללה בכלל לא יהיה צד להסכם. נכון שהנוסח המוצע של החלטת מועצת הביטחון מדבר על מה ארגון החיזבאללה יעשה, מה הוא יצטרך לעשות ואיפה הוא יצטרך להיות, אבל במציאות אף אחד לא שאל אותם מה דעתם. בקיצור, מכינים את החופה אבל אף אחד לא טרח לברר אם הכלה בכלל מוכנה להתחתן. גם בנושא הכוח הבינלאומי יש הרבה שאלות פתוחות. מאיפה יבואו הלוחמים שיאיישו את שורותיו (ארה''ב ובריטניה כבר הודיעו ''אנחנו לא בעסק''), מי ינהל אותו (צרפת הטילה ווטו על האפשרות שזה יהיה נאטו), מה תהיינה סמכויותיו ומה הוא בכלל יעשה (אף אחד לא מנסה לטעון אפילו לרגע שיש כוונה כל שהיא להתעמת עם לוחמי החיזבאללה). בקיצור, מלים, מלים, ותוכן אין.

לסיום, משהו בתחום ההסברה, חיובי לשם שינוי. טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה, נשא בסן פרנציסקו נאום יוצא מן הכלל על המלחמה בטרור והארועים במזרח התיכון. זה נדיר לשמוע נאום כזה מפיו של מנהיג אירופי, גם מפיו של טוני בלייר שהוא כמעט התומך היחיד בנשיא בוש בין מנהיגי אירופה. טוני בלייר בצרות בארצו בשל תמיכתו בבוש. הנוסח המלא של הנאום התפרסם במלואו בג'רוסלם פוסט (''Blair delivers dramatic address'').
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


לבנון אינה חיזבאללה
חזי (שבת, 05/08/2006 שעה 7:55) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבתה:
'' תאמרו ''זאת לא לבנון, זה החיזבולה'', שטות והבל. ממי מורכב ארגון החיזבולה? מחייזרים? מנסים למכור לנו לוקש על השתתפות משמרות המהפכה האיראניים, אבל זה פשוט לא נכון. ישנה תמיכה של איראן בחיזבולה, תמיכה המתבטאת באספקת מאסיבית של אמל''ח ובהדרכה''

תאר לכה כי כנופיה דוגמת המאפיה היתה משתלטת על מדינה.
הכנופיה יכולה למנות רק אלף איש חמושים, אשר אין מי שיכול להתנגד להם (מסיבות שונות).

זה שחיזבאללה מורכב מלבנונים, אינו אומר כי הוא מייצג את כולם,
ואפילו לא את מעוטם.

ארגון זה מפעיל מלחמה פסיכולוגית מתוחכמת אשר אינה אמיתית.

קח לדוגמא:
הם טוענים כי כל מטרתם הינה לשחרר את ''חוות סבעא''.
נניח כי ישראל תסכים (ואני מניח שאכן זה המצב),
כי השטחים אשר הם טוענים ששיכים ללבנון יועברו ללבנון תמורת הסכם שלום.

האם ארגון זה יסכים לכך ?
בודאי וודאי שלא...
_new_ הוספת תגובהאגב, לעניין ''הכוח הצורפתי'' שישוגר
חזי (שבת, 05/08/2006 שעה 8:41) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תהיינה השלכות חשובות בעתיד.

ידוע כי לצורפתים יש ''המחלה'' להפיץ את תרבותם.
מאז ומתמיד הם ראו בלבנון ''מאחז'' לתרבותם.
אחוז גבוהה יחסית (מסיבות היסטוריות),
מדבר צרפתית ואף רואה עצמו כחלק ממורשת זו.

אני משער,
כי צרפת תנסה לנצל את ההזדמנות הזו,
ולהחזיר לעצמה מאחז (בעיקר תרבותי) בלבנון.

מובן כי ישראל תראה בכך אקט חיובי...
_new_ הוספת תגובהבן-דוד (יום ראשון, 06/08/2006 שעה 8:23) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדוקטור נשמע כמעט שפוי הפעם.

אכן ניהול כושל של שתי מלחמות, האחת נגד העם הפלסטיני
והשניה נגד רוח הרפאים של החיזבאללה.

ייקח ל'מלומדים' כבר-ניר עוד עשרים שנה להבין מה הקשר בין
שתי המלחמות, אך אין לי עניין לחכות לו ולאולמרט עד אז.

כפי שהערכתי עם תחילת שתי המלחמות - הכשלון חרוץ
והתבוסה המדינית תרדוף אותנו שנים.

אולי להבא יקדיש הדוקטור המלומד דקה או שתיים
למחשבה (ל'הרהורים') לפני שיתמוך בשתי מלחמות נואלות
כפי שעשה הפעם. הוא ואחרים מהקבועים של הפורום
עסוקים עכשיו בתיקון עמדות מהיר לפני סיום הלחימה, כדי
לשמר את מעט הכבוד העצמי.

לא יעזרו הפזצטות, גורלם של מכחישי הכיבוש ומצביאי של''ג
דאשתקד עם אולמרט, פרץ ופרס, מהספינה הטובעת הזו
גם קצת 'ביקורת' חפוזה ולא ממוקדת לא תצילם.
_new_ הוספת תגובהאם הטיפשות היתה מחלה כואבת . . . .
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 06/08/2006 שעה 8:28)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לך אל הגששים אוויל, אולי מהם תלמד מה שהוא ותשכיל.
_new_ הוספת תגובהאם הטיפשות היתה מחלה כואבת . . . .
א. פרקש (יום ראשון, 06/08/2006 שעה 22:43)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה באמת חושב שד''ר סיפורי ב''דים ישמע בקולך? הוא יעדיף להתייבש ולהתבייש ורק לא.....
_new_ הוספת תגובהלתת עצות לא עולה כסף . . .
ישראל בר-ניר (יום שני, 07/08/2006 שעה 0:24)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהבן-דוד (יום ראשון, 06/08/2006 שעה 9:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם המאמרים של הדוקטור עד עתה סבלו מבעיות מבנה ושפה
הרי שהבחירה ב'גאנר' החדש - 'הרהורים' - ועוד בכל שבוע, מבטיחה
לנו יציקות רציניות חדשות לבקרים. כולנו עוקבים אחרי החדשות,
מי פחות ומי יותר. מה הטעם ב'הרהורים' שתובנה כלשהי אינה
מתלווה אליהם? מה הערך המוסף שמבטיח לנו המחבר לבד
מגירה שהועלתה בארץ הבקר?
_new_ הוספת תגובהמדינת חלם או לא?
מהנדס אזרחי (יום שני, 07/08/2006 שעה 7:23) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''ההתבטאות המפתיעה אמש הגיעה מכיוונו של שר החבר בקבינט המדיני-ביטחוני, שאמר בשיחה עם ynet: ''אף אחד לא יודע מה הולך לקרות. אנחנו יורים בלי סוף, פועלים, והם ממשיכים לירות רקטות. זה מדהים. לא ברור מה כבר אפשר לעשות''. בלשכתו של אולמרט דחו הערב את הטענות כי ראש הממשלה מיהר להכריז על ניצחון ישראל במלחמה בראיונות לכלי תקשורת זרים. ''לא אמרנו שהיה ניצחון'', אמר בכיר בלשכה. ''אמרנו שהחיזבאללה קיבל מכה''.''

הנה הם מודים בתבוסה. צה''ל לא מצליח להושיע את העם עובדה.

_new_ הוספת תגובהלכל בוחרי קדימה
מהנדס אזרחי (יום שני, 07/08/2006 שעה 7:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתם בחרתם:

קיבלתם ''קדימה למלחמה!''

המלחמה שתשנה את המזרח התיכון...ישראל חלשה איננה מסוגלת לספק בטחון לתושבי קו העימות אנשי חדרה, חיפה, עפולה, הקריות נו טוב זה ממש ליד הגבול תמיד אפשר לרדת לתל-אביב ומישם לברוח לארופה.
_new_ הוספת תגובהלכל בוחרי קדימה
א. פרקש (יום שני, 07/08/2006 שעה 8:28)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בחרתי קדימה ואפילו בקדימה מר''צ לא בחרתי, אבל צריכים לתת להם לעשות את העבודה כדי לשמור על ליכוד העם שהרי ישראל היא ביתנו. עלינו לשמור על מצפן ליבנו ולדבוק בעמדותינו הצודקות והחכמות כדי להביא לשינוי בתפיסת הביטחון של ישראל באופן שיינָתן בו מענה הולם לאיומי מטורפי הסביבה (מבחוץ ומב''דים). תפקידנו ליצור ברית לאומית שתישמר כברית עולם ועלינו לצעוד קדימה כשדגל התורה ביד אחת והפועל הצעיר ביד השניה. כך תהיה ישראל אחת ביחד וישראל בעלייה תגיע להישגים אדירים בתחומי האנוש, המדע, הטכנולוגיה והחשיבה הדמוקרטית.
_new_ הוספת תגובהלכל בוחרי קדימה
מהנדס אזרחי (יום שני, 07/08/2006 שעה 8:32)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לחשוב שאלו אולמרט פרץ וחלוץ מנהלים את המלחמה ,מבהיל לחשוב שהפסדנו והרסנו עוד יותר את כושר ההרתעה ,סוריה התעודדה איראן התעודדה נסראללה טרף את הקלפים מחדש ,בכל מלחמות ישראל האוייבים שלנו התחננו להפסקת אש ,בא לנו ראש ממשלה טירון שמאלן ומתחנן להפסקת אש מול 1500 לוחמי חיזבאללה ,התנתקות התכנסות לתוך תל אביב ,כעת אפשר לתת להם את הצפון ,את הדרום כבר נתנו להם עכשיו צריך להמתין עד שנמסור את ירושליים ,ואולי ירשו לנו אוייבנו לגור על שפת הים באוהלים.
_new_ הוספת תגובהלכל בוחרי קדימה
א. פרקש (יום שני, 07/08/2006 שעה 8:47)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני דווקא מעריך את חלוץ.

אולמרט לא התחנן להפסקת אש. דווקא החמאס בשבועיים הראשונים התחנן להפסקת אש ואולמרט דחה אותה. הבעיה של אולמרט שהוא יודע להיכנס ורץ לספר לחבר'ה לפני שהוא גומר. תופעה נדירה ומוזרה.

אני תומך בכל הצעדים הצבאיים. כמו שטענתי בהתחלה, הפתיחה היתה בידי חה''א בו הוא כתש תשתיות, מוצרי אחסנה, מפקדות ומשגרים בעיקר בדרום. גם כניסת צה''ל ללבנון למיטב הבנתי היתה טובה, אלא שצה''ל זנח שלב אחד הכרחי של ביקוע דרום לבנון מלבנון גופא (בקו הליטני, או מדרומו או מצפונו) והשמדת כל התשתיות שבין הקו הזה לגבול ישראל. באופן כזה ייקשה על חזבאללה לחזור ולשים יתד בדרום, במידה ותנאי הפסקת האש לא יקויימו לאחר המלחמה (כמו שעלינו לחשוש).

גם העולם הערבי יחזור להיות מפולג לאחר המלחמה והריבים הפנימיים שוב יצופו. תפקידה של ישראל לפעול ולעודד את המתונות כדי להדגיש את המפריד לעיני כל. בסופו של הדבר הפחד של הסונים מפני איראן וחזבאללה הוא גדול ואמיתי.

באופן כזה ייקשה על החזבאללה להוכיח נצחון ממשי בשטח.
_new_ הוספת תגובהלכל בוחרי קדימה
מהנדס אזרחי (יום שני, 07/08/2006 שעה 8:50)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם צה''ל יכול למנוע נפילות של טילים בתוך ישראל ולא עושה זאת?
_new_ הוספת תגובהכן,אבל בשביל זה היה צריך ללכת חזק יותר
א. פרקש (יום שלישי, 08/08/2006 שעה 19:11)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומהר יותר בפשיטה כלפי צפון. בעיקר לאחר שכוחות החי''ר נכנסו לפעולה. כפי שאמרתי היתה מחשבה, תוכנית, לחתוך את לבנון בחצי, באזור הליטני ולפעול כצבת ובכוח אש גדול יותר (שמשמעותו החרבה סיטונאית של כפרים). התוכנית הזאת נראתה אז כמרחיקת לכת, והשבוע כבר חושבים להכניסה לפעולה (פחות שיטוח ישובים). נראה מה קפלינסקי יעשה.

התשובה היא כן, המשמעות היא כמה ישראל רוצה להרחיב את המלחמה והכל משיקוליה שלה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי