פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
האם זה לא ייגמר לעולם?
הרהורים בלי כחל ושרק / ישראל בר-ניר (שבת, 19/08/2006 שעה 8:00)


האם זה לא ייגמר לעולם?

ד''ר ישראל בר-נירהפסקת אש בעיניים ערביות
הפסקת אש בעיניים ערביות
בשעה טובה נדם קול התותחים והטילים והשקט חזר למרחבי מדינת ישראל. עדיין לא שלום, רק הפסקת אש, אבל גם זה משהו. רגע, הפסקת אש? האם מי שהוא נסה פעם למנות כמה הסכמי הפסקת אש נחתמו בין ישראל לערבים במהלך מחצית המאה האחרונה? הרי מספר ההסכמים שנחתמו מאז פרוץ השלום של אוסלו לבדו תופס מקום של כבוד בספר השיאים של גינס. כמו המונח ''שלום'', המושג ''הפסקת אש'' הפך להיות מליצה ריקה מתוכן בהקשר לסכסוך הערבי ישראלי, במיוחד כאשר מדובר בהפסקת אש בחסות האו''ם.

להפסקת אש בזמן מלחמה יכולות שתי מטרות. האחת, הפסקת האש יכולה להיות הצעד הראשון לפתיחת מו''מ לקראת השגת הסדר כולל של הסכסוך וחתימת הסכם שלום. בשניה, הפסקת האש היא צעד זמני בלבד, פסק זמן המנוצל להתארגנות מחדש לקראת חידוש הלחימה בתנאים נוחים יותר. בשני המקרים הפסקת האש איננה יכולה להיות המטרה של מלחמה. אדם צריך להיות דפוק לחלוטין בשכלו כדי לצאת למלחמה רק על מנת להגיע להסכם הפסקת אש, ''טוב'' ככל שיהיה. למרבה הצער, לפי דיווחים של סוכנות אסושייטד פרס, אולמרט רואה בהסכם הפסקת האש השגת מטרת המלחמה בכך שהוא ימנע חזרה למצב הקודם בו ארגון החיזבאללה היווה מדינה בתוך מדינה בדרום לבנון (it will prevent a return to the status quo in which Hezbollah ran a state-within-a-state in south Lebanon), ופרס סגנו מוסיף שישראל יצאה כשידה על העליונה גם במובן הצבאי וגם במובן הפוליטי (we came out of this with the upper hand, both politically and militarily). אחרי שבמהלך המלחמה אולמרט, בהבל פיו, חיסל באופן מוחלט את התשתית של החיזבאללה, זה לא מפליא שהוא מאמין שהפסקת האש באמת תמנע מהם את היכולת לחזור למצב הקודם...

העורף הישראלי ספג כ-‏4000 טילים וקטיושות, ערי ישראל ויישוביה נחשפו להתקפות בהיקף העולה על כל מה שהמדינה ידעה במשך כל שנות קיומה, כמיליון אזרחים נאלצו לבלות חודש במקלטים, למעלה ממאה וחמישים אזרחים וחיילים ישראלים נהרגו, בנוסף לכמה מאות אזרחים לבנונים, וכל זה כדי להשיג הפסקת אש שתאפשר את שובם של ''שומרי השלום'' מהאו''ם לדרום לבנון. נו, באמת.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה היה שיר בו היתה השורה ''אנחנו לא נחזור משם עד שזה ייגמר שם'' (we won't come back till it's over, over there). זו היתה רוח הדברים בהודעותיה של ממשלת ישראל בימים הראשונים אחרי פרוץ המלחמה. בתום חודש של לחימה, חלה תפנית של מאה ושמונים מעלות, וצה''ל חוזר משם למרות שזה לא נגמר שם.

יוגי ברה (Yogi Berra), דמות ציורית מעולם הבייסבול בארה''ב, ידוע באימרות הכנף השנונות שלו שנאמרו בדרך כלל באנגלית קלוקלת. אחת מהמפורסמות שבהן היא זה לא נגמר עד שזה נגמר (It ain’t over ‘til it’s over). האימרה הזאת, שהפכה לנכס צאן ברזל של הפוליטיקה האמריקאית, קולעת ''בול'' למצב הנוכחי בלבנון. זה לא נגמר. זה גם אף פעם לא ייגמר, אם גם בפעמים הבאות צה''ל יחזור בלי שזה ייגמר.

אימרה אחרת של יוגי ברה, המתארת טוב את כל מהלך המלחמה, היא אם אתה לא יודע לאן אתה רוצה להגיע, יש לך סיכוי טוב להגיע למקום אחר (If you don't know where you're going, chances are you will end up somewhere else).

ומה הלאה?

לכאורה המלחמה הסתיימה בלא הכרעה, אבל זה רק לכאורה. המציאות הלא נעימה היא שלמעט מספר דל למדי של הישגים ברמה הטקטית, ישראל נחלה תבוסה מוחצת. צריך להיות חסיד שוטה כדי לא להכיר בכך. לא כאן המקום להטיח האשמות או לחלק ציונים. וגם לא כאן המקום לדון אם זה קרה באשמת הדרג הצבאי או המדיני. אלה נושאים לדיון בפני עצמם, ואני גם לא בטוח שאני הכתובת הנכונה לניהול דיון כזה. אסתפק לכן בקביעת העובדה, ואנסה לראות מה יכולות להיות המשמעויות לעתיד. בנתונים בהם פרצה המלחמה, לנסראללה ולוחמיו היה יתרון אחד שאף אחד לא חשב עליו. הוא כלל לא היה צריך לנצח, הוא היה צריך רק לא להפסיד. זה תמיד המצב בהתמודדות בין כוחות לא שווים. העובדה שביום הלחימה האחרון, אחרי שכל התשתית שלו ''חוסלה באופן מוחלט'', אירגון החיזבאללה עדיין היה מסוגל להמטיר על ישראל למעלה ממאתיים טילים וקטיושות אומרת הכל.

קל מאוד להגיע למסקנות לא נכונות מהעובדה שלא הושגה הכרעה. אבל גם הקביעה שלא ניתן לנצח במלחמת גרילה, וגם הקביעה שלא ניתן לנצח בעזרת חיל האוויר בלבד אינן נכונות. קוסובו היא ההוכחה הטובה ביותר. לעניות דעתי, המודל של קוסובו, בו הושגה הכרעה בלי שיתוף של חייל אחד מכוחות היבשה, הוא שעמד לנגד עיניו של הרמטכ''ל כשהטיל את המשימה על חיל האוויר בימים הראשונים. לא קשה להבין מה הזין את קו החשיבה הזה. הצבא הסרבי עולה בגודלו ובציודו כמה מונים על אירגון החיזבאללה, וגם לא חסרה לו רוח לחימה ומוטיבציה. הנתון שלא נלקח בחשבון הוא שלרשותו של הנשיא קלינטון עמדו זמן ואמצעים בלתי מוגבלים, ושהוא נהנה מגיבוי מלא של נאט''ו. כל זה בנוסף לעובדה שבניגוד לישראל, ארה''ב היא כן מויש'ה גרויס. חוסר מודעות למגבלות שלך ביחד עם זלזול ביכולתו של הצד השני הם מתכון מובהק לכישלון.

התוצאה החמורה ביותר של המלחמה, מנקודת מבטה של ישראל, היא אובדן מוחלט של כושר ההרתעה. לאור מה שאירגון החיזבאללה הרשה לעצמו במשך התקופה שקדמה לפרוץ המלחמה, זו שאלה טובה אם בכלל היה לה כזה, אבל בעקבות תוצאות המלחמה, גם מה שהיה, היה כלא היה. כושר הרתעה איננו דבר מוחשי והוא גם לא קבוע בזמן. כושר הרתעה הוא שילוב של מה שאתה יכול לעשות ויותר מזה מה שהצד השני מאמין שאתה תעשה ומה מידת הנזק שהוא מאמין שאתה עשוי לגרום לו. החלק השני, החשוב, הוא במידה רבה פסיכולוגי ויעילותו מותנית בחוסר וודאות אצל הצד השני לגבי מה שעשוי לקרות לו. הפחד מפני הבלתי ידוע הוא מוטיב מרכזי בהתנהגותם של בני אדם. כאשר התגובה הצפויה והנזק הצפוי ידועים, קבלת ההחלטות הופכת להיות ניתוח של נזק מול תועלת (risk benefit analysis), תהליך שאינו שונה במהותו מהאופן בו כלכלנים מנתחים את הכדאיות של השקעה בעסק חדש. כושר הרתעה של ממש הוא, כמו שאומרים באידיש, אויף נישט צו בדארפן (שלא יהיה צורך להשתמש בה). להרתעה יש ערך רק כל עוד אתה לא משתמש בה. ברגע בו אתה נאלץ לממש את האיום שמאחורי ההרתעה, אבד לך כושר ההרתעה.

מעבר לשיפור האגו בעולם הערבי, להישגים של לוחמי החיזבאללה במלחמה יכולות להיות תוצאות מעשיות מרחיקות לכת. בראש ובראשונה זה יכול להביא שינויים מרחיקי לכת בחזית הסורית. עד היום, החזית הסורית היתה השקטה ביותר. לא היו כל נסיונות חדירה, לא של מחבלים וגם לא של מבריחים סתם. הצבא הסורי הקפיד לשמור על פרופיל נמוך. לפתע התברר לסורים שעמוד השדרה של צה''ל, כוחות השריון, פגיע ביותר לטילים שהם סיפקו לחיזבאללה, ושהמחיר שייגבה מהם אם הם יחליטו לתקוף בטילים את מרכזי האוכלוסיה האזרחית של ישראל הוא לא מי יודע מה. מראות ההרס בלבנון ומספרי הקורבנות שם עושים רושם לא רע בשידורי הטלוויזיה. כחומר תעמולה נגד ישראל בתקשורת הבינלאומית זה כלי יעיל מאוד. אבל עבור מי שמסוגל למחוק ביום אחד עיר שלמה עם למעלה מחמישים אלף קורבנות, הפצצות מאסיביות של דמשק וכמה מאות (אולי אלפי) הרוגים אינם מהווים גורם מרתיע.

טיל אנטי טנקי AT-7 שגרם אבידות כבדות לשריון הישראלי.
טיל אנטי טנקי AT-7 שגרם אבידות כבדות לשריון הישראלי.
העתיד, לפיכך, לא מבשר טובות, כי הטילים שהוכיחו את עצמם מול השריון הישראלי מצויים בשפע בידי הסורים, וזה יכול לתת להם רעיונות לגבי רמת הגולן. היום יש לסורים מושג לא רע מה הם עשויים לחטוף כתגובה על התקפה בגולן או על שיגור טילים ארוכי טווח אל מרכזי האוכלוסיה של ישראל. מנקודת מבטם זה בכלל לא מחיר גבוה, אם התמורה היא החזרת הגולן בלי לחתום על הסכם שלום.

לגבי איראן המצב הוא הרבה יותר חמור. מלכתחילה היו הרבה סימני שאלה לגבי מה ישראל יכולה לעשות לאיראנים. המרחק והגודל אינם מאפשרים לישראל לפעול כפי שהיא פעלה בלבנון.

טיל בליסטי ארוך טווח
טיל בליסטי ארוך טווח


אם מדובר בפעולה חד פעמית, כפי שהיה בעיראק בזמנו, זה רחוק מלהיות גורם מרתיע, מה גם שמדובר במספר גדול של מטרות שאף אחד לא יודע
איזו מהן אמיתית ואיזו מהן היא דמה בלבד. את האיום של פרס, שבתגובה לקריאתו של אחמדינג'אד ''למחוק את
ישראל מהמפה'', אמר ש''גם את איראן אפשר למחוק מהמפה'', אף אחד לא לוקח ברצינות.

ובינתיים

יו''ר וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, צחי הנגבי, עם שובו לארץ מהחופשה בחו''ל אותה נטל כדי להתרחק משאון המלחמה, התבשר שהוחלט להעמידו לדין על שורה של חטאים שלדבריו הוא לא עשה. לשר המשפטים, חיים רמון, הנתון מזה זמן לחקירת המשטרה, צפוי כנראה עתיד דומה. בקצב הזה עוד נגיע לכך שעומרי שרון יוכל להרכיב במעשיהו ממשלה חליפית.

בקונסטלציה הפוליטית הנוכחית, יותר משמדאיגים אותי אלה שנכנסים לקלבוש, מדאיגים אותי אלה שנשארו בחוץ.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


תפסיק להלך אימים
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 9:35) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבתה בין השאר:

''העתיד, לפיכך, לא מבשר טובות, כי הטילים שהוכיחו את עצמם מול השריון הישראלי מצויים בשפע בידי הסורים, וזה יכול לתת להם רעיונות לגבי רמת הגולן. היום יש לסורים מושג לא רע מה הם עשויים לחטוף כתגובה על התקפה בגולן או על שיגור טילים ארוכי טווח אל מרכזי האוכלוסיה של ישראל. מנקודת מבטם זה בכלל לא מחיר גבוה, אם התמורה היא החזרת הגולן בלי לחתום על הסכם שלום.''

לדעתי,
המלחמה הזו היתה הכרחית, והיא הביאה אותנו למצב טוב בהרבה מזה שהיינו בו ערב המלחמה.

השאלה ההיפותית, אם היינו צריכים להסכים להפסקת האש או לא.
מבחינה צבאית, ודאי שהמשך הלחימה היה מביא לישראל מצב משופר יותר.
השאלה היא: באיזה מחיר של קורבנות אדם נוספים.
לעשות מאזן בין השגת ''נצחון'' מוחץ לבין מחיר בכוח אדם, היא שאלה קשה.

לעניין סוריה:
אם צה''ל לא ידע כי לסוריה יש טילים אשר יכולים לחדור את השריון הישראלי,
זה באמת מחדל חמור של המודיעין הישראלי.
אם לא ידענו, טוב שאנחנו יודעים עכשו.
אם גם הסורים לא ידעו, זו בעיה עוד יותר חמורה עבורינו.

אם הסורים ידעו,
הרי כל מה שגילו במלחמה הזו, שיכולת העמידה של חיזבאללה היתה יותר מהמצופה. אז מה ?
הם ירכיבו צבא חדש במתכונת של חיזבאללה ?

בודאי שלא. התנאים אצלם שונים בתכלית.

רק מנהיג סורי שאינו שפוי (אין לשלול אפשרות כזו) יאמין כי טילי סקאד על תל-אביב יגרמו ליהודים להרים דגלים לבנים,
ולהחזיר לו את רמת הגולן ללא שלום (כפי שכתבתה).

אחת התופעות החיוביות במלחמה זו, הינה התנהגותו של העורף.

לדעתי, הפתענו את חיזבאללה,
ואת שאר אויבי ישראל, בנושא זה.

זו בהחלט הפתעה לטובה.

מה שחשוב, ללמוד את הלקחים המתבקשים, ללא פניקה, ולהיות ערוכים טוב יותר לסיבוב הבא (בתקווה שלא יהיה).

בדבר אחד אין ספק,
אנו חיים בעידן שבו לנשק מתוחכם יש את המרכיב המכריע בתוצאות המלחמה.
לא באימון גופני של החילים (במתכונת של חיזבאללה) תוגרע המלחמה.
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 9:57)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של הרוסים, אשר חיזבאללה השתמש בהם,

אני מצפה כי צה''ל יחד עם הצבא האמריקאי ימצאו תשובה הולמת.

אני הייתי מנסה בכוון של מריחת ציפוי (כגון מריחת צבע או דבק מיוחד, שיתיבשו על הפלדה) בנוסף על שריון הפלדה הקיים.

בוודאי יהיו גם נסיונות של בניית מערכות שיבוש אלקטרוניות...
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
א. פרקש (שבת, 19/08/2006 שעה 10:05)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומה הדבר יעשה? ידביק את הטיל ולא יתן לו להיכנס?
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 10:14)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פרקש,
לא ציפיתי לשאלה כזו ממכה.

דיברתי על אפשרות להוספת שיכבת מגן,
(אשר בודאי תהיה יבשה וקשיחה)
ואשר תקשה או תעכב את חדירת הטיל.

איני מכיר את היתרונות של הטיל,
אשר מקנים לו את החדירות המפתיעה,
לכן לא אוכל להציע אם החומר הנוסף צריך להיות
חומר שמחליק את הטיל או/ו מקנה לו עמידות נוספת כנגד חום.
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
א. פרקש (שבת, 19/08/2006 שעה 10:38)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מאמין שמיטב המוחות ברפאל כבר חושבים על רעיון טוב. זה שווה את הכסף בהנחה שבעשר השנים הבאות ייכנס טיל נ''ט חדש ומתקדם יותר, ושווה גם לקחת אותו בחשבות.

דרך אגב, יש משהו כמו מעטפת אלקטרו מגנטית לטנק שתפעיל את הטיל במרחק מגוף הטיל. ככל שהמעטפת גדולה יותר כך הטיל מתפוצץ רחוק יותר מגוף הטנק והא לא נפגע כלל. שתי חברות ישראליות כבר פיתחו את הפרוטוטייפ של המערכת הזאת. אני מאמין שתוך מספר חודשים קטן, אם צה''ל יחליט שהמערכת חיונית ואם הממשלה תתקצב את זה, המערכות יוכלו להיות מוכנסות ליחידות.

ורק לשם פרופורציה.... אנחנו מדברים בסך הכל על 6 או 8 טנקים שנפגעו המלחמה מתוך עשרות רבות טנקים ומאות טילים.... קצת פרופורציה ..... מה שלא אומר שהמיגון אינו חיוני ושווה להשקיע בו....
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 10:56)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם אם היעילות של הטיל אינה גבוהה,
יש לעניין המיגון חשיבות פסיכולוגית,
גם לאנשים בתוך הטנק, וגם למשגרי הטילים.

עולה בדעתי להוסיף, למשאל, שכבת מגן נוספת,
מחומר שדומה לזכוכית מגן מחוסמת, אשר אינה חדירה לקליעי כדורים...
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
א. פרקש (שבת, 19/08/2006 שעה 12:22)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא מדובר היום על הוספת מסה או נפח לטנק אלא על 'מעטפת אלקטרו מגנטית' שתפעיל את מנגנון ההפעלה/פגיעה של הטיל כשהוא חודש את הגדר האלקטרומגנטית של הטנק. זה משהו הרבה יותר מתקדם מאשר להוסיף כל פעל עוד עובי ומשקל לטנק....

תקרא כאן כמה רעיונות שחלקם כבר בפיתוח, כפי שאמרתי לך....
והינה הרעיון כפי שהוא מפותח בבריטניה...
בסך הכל פיתוח מעטפת הגנה כזאת תוכל לעשות את הטנק קל הרבה יותר, גדול עם הרבה פגזים וטילים ונייד מאוד.
_new_ הוספת תגובהאגב, בנושא הטילים האנטי טנקיים
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 15:05)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חלק מהרעיונות נשמע כמדע בדיוני.

מערכות שיבוש נגד טילים, חייבות להיות מותאמות לטילים מסויימים.

אחרת לא יהיו יעילות.

אי אפשר לשבש את כל סוגי הטילים באמצעי בודד.

מערכת הנחיה של טיל יכולה לפעול על עקרון של מעקב אופטי אחר הטנק, או מעקב אלקטרו-מגנטי (בהנחה כי הטנק בנוי מפלדה).

כל סוג הנחיה צריך להיות מנוטרל בצורה שונה.

רעיון נחמד שהיה בקישור הראשון, מתייחס דווקא לאמצעי ''לנטרל'' את יורי הטילים ע''י מערכת אשר ''מרדימה'' את האוייב.
גם אם אכן יהיה אפשר לפתיח מערכת כזו,
יהיה תמיד אוייב אשר יהיה חבוי, אשר לא יהיה אפשר לנטרל אותו,
והוא אשר יפגע בטנק.

אני מתפלא שעדיין לא קיים טנק-רובוט !!!
_new_ הוספת תגובהבאן לא מדובר על שיבוש מעוף הטיל
א. פרקש (שבת, 19/08/2006 שעה 15:47)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלא על פיצוצו המבוקר במעטפת המרחב שמסביב לטנק. מדובר על קרינה יונית גבוהה בכיפה שמסביב לטנק, במרחק של מטרים או עשרות בודדות של מטרים מהטנק (כשהטנק הוא נקודת המרכז של חצי הכיפה הזאת) שמפעילה את מנגנון הפיצוץ של הטיל עם חציית גבול המעטפת.
_new_ הוספת תגובההגנה על טנקים
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 17:53)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בלי להכנס לעומקה של הטכנולוגיה המוצעת,
זה לא נשמע מעשי.

אני מדגיש שוב שאיני בקיא בסוג הטילים המדובר,
ואיני יודע מה מפעיל את מנגנון החדירה והפיצוץ שלו.

נראה לי כי שיבוש המסלול הינו האמצעי המעשי ביותר.

עוד רעיון, שיכול להיות יותר מעשי:

לפתיח מערכת לאיתור מוקדם של שילוח הטיל (זה קל יחסית),
ולשלוח מהטנק (מיידית, אוטומטית) טיל נגדי, שיפוצץ אותו באויר.
_new_ הוספת תגובההגנה על טנקים
א. פרקש (יום ראשון, 20/08/2006 שעה 8:35)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדובר על מערכת הגנה היקפית לטנקים, רכבים, מוצבים וכו'. זה עובד יפה. יש פרוטוטייפ ועכשיו עובדים על בניית המערכות הראשונות להתקנה ולניסוי.

מבחינת התמודדות עם איומים דווקא הרעיון הזה הכי אפקטיבי כי ההגנה היא אבסולוטית לנשק קונבנציונלי והיא נעה עם המטרה עליה היא מגינה. היא גם לא צריכה להגיב לאירוע כי היא קיימת תמיד, ולא צריכה להפנות את תשומת לב הצוות ממטרותיו המבצעיות. במערכת הזאת כל אחד מגן על עצמו. בשיטה שאתה מדבר עליה - יירוט טילים במעופם - ההגנה מבוצעת רק ע''י מעט מהאמצעים במרחב מסויים והם מגינים על עצמם ועל האחרים. כך שתמיד יווצרו מצבים שבהם אי אפשר יהיה להגן על מישהם בחלק מהזמן.
_new_ הוספת תגובההגנה על טנקים
חזי (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 22:09)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לדעתי,
סוג כזה של הגנה הינו יקר ולא מצדיק את עצמו.

לאחרונה יצא לי להתעניין בנושא אפשרויות הליזר (גם הוא אמור להיות דומה למה שאתה מתכוון).

מסתבר כי למרות התיאוריות הבומבסטיות על אפשרויות יירוט טילים ע''י ליזר,
כמות האנרגיה הדרושה לכך הינה הרבה מעל המשוער.
שזה הופך מתקן כזה למסורבל ויקר מאוד.
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
צדק (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 22:19)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הטנקים יתחילו להיראות כמו מבצרים של ימי הביניים.

יש להשקיע בהתקפה הפיזית ובהתקפה הרוחנית.
בתחום הפיזי, פיתוח כלי נשק קטלניים במיוחד המתפזרים על שטח נרחב.
בתחום הרוחני, מעבר מתבוסתנות שמאלנית רצחנית,
לנחישות יהודית מצילת חיים.
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
חזי (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 23:11)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צדק,
אני מבטיח לכה כי ''ההתקפה הרוחנית'' של חיזבאללה אינה נופלת מזו של היהודי.

יש להם מוטיבציה רוחנית יותר מאשר ליהודי
(אללה שלהם מבטיח להם מקום טוב יותר בגן עדן...)

אולי יש לכה רעיונות רוחניים מקוריים יותר ???
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
צדק (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 23:51)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם לטומאה יש כוח.
אך כוחה איננה רוחני.
בתעמולה והסתה לרצח אין רוחניות.
בסימום בני אדם אין רוחניות.
''רוחניות'' החיזבאללה ודומיה היא כמו ''רוחניות'' הנאציזם.

רוחניות יהודית היא יושר וצדק.
רוחניות יהודית היא הגנה עצמית ולא צמא לדם.

רק רדודים כמוך משוים בין צמאי דם אנטישמים לקרבנותיהם היהודים.
רק רדודים כמוך משוים בין הבטחות איסלמיות לרוצח,
לבין יהודי המתגונן מפניו.
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
חזי (יום שישי, 25/08/2006 שעה 12:59)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צדק,

אתה מזכיר לי את כיסוי העיניים לסוסים שמובילים עגלות.

אתה רואה רק את ''הצדק'' שלכה.

אני משתדל לראות גם את ''הצדק'' של האוייב.
אם האוייב לא היה משוכנע כי הוא צודק,
לא היתה לו המוטיבציה שיש לו...

אם תחשוב בצורה לא ''רדודה'' תווכח כי מי שרדוד הוא דווקא אתה...
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
צדק (יום שישי, 25/08/2006 שעה 13:31)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מזכיר לך את כיסוי העיניים ואתה מזכיר לי את הסוס.

אני רואה את הצדק.
ובצדק אין שני צודקים, יש רק אחד.

האויב לא משוכנע שהוא צודק,
האויב יודע שהוא שקרן וגזלן.
האויב יודע שארץ ישראל שייכת ליהודים.

תשתדל לראות גם את ''הצדק'' של הנאצים,
מי יודע, אולי גם אצלם תמצא את הצדק.

''לא רדודים'' כמוך הם המביאים עלינו את כל הצרות.
הם המעודדים את האויב ונותנים לו תקווה
שיצליח להשמיד את ישראל.
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
א. פרקש (יום שישי, 25/08/2006 שעה 8:08)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל תספק הגנה רוחנית (וריאקטיבית).... אח''כ התקפה...

הפרוייקטים של רפאל והתעשייה האוירית קיבלו תאוצה השבוע. ההשקעה בהם שווה את הכסף שיחסך מפגיעה בטנקים ונגמ''שים בשדה הקרב, שלא לדבר על החיילים.
_new_ הוספת תגובהלא צריך קודם כל
צדק (יום שישי, 25/08/2006 שעה 8:54)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צריך את שניהם ביחד.

החלק הרוחני כולל את חיסול התבוסתנות השמאלנית השלטת בדיון הציבורי.
תבוסתנות המונעת מצה''ל להילחם כראוי וגורמת לאבידות,
שאינה רואה בניצחון מוחץ יעד צבאי ראוי,
שמחפשת לדבר עם כל חלאת מין אנושי בסביבה.

כאשר תילחם כראוי וללא מגבלות תבוסתניות רצחניות,
האויב יצטרך להתמגן ולא אנחנו.
.
_new_ הוספת תגובהלא צריך קודם כל
א. פרקש (יום שישי, 25/08/2006 שעה 11:07)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למה אתה מדבר כך? גם שמאלנים נלחמים! רובם דווקא התגייס למלחמה כמו כל ימנמן טוב.

הבעיה בהשתמטות גדולה דווקא במגזר החרדי, שהוא לא ימני ממש ולא שמאלני ממש, אלא משהו ייחוד. מה שמסתבר הוא שלחימה רק דרך שינון משניות גם היא לא ממש עוזרת. אנחנו צריכים יותר לוחמים חרדים.
_new_ הוספת תגובהלא צריך קודם כל
צדק (יום שישי, 25/08/2006 שעה 11:33)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה הקשר לדברי?

ואם הזכרת השתמטות אז המשתמטים הרבים ביותר
נמצאים בקרב החילוניים והשמאלנים.
ואל תשכח שהחרדים לא משתמטים. הכל חוקי !!

האוירה התבוסתנית מביאה גם להשתמטות הרבה מגיוס.

שמאלנים בודדים נלחמים. מספרם קטן מאד.
הנזק שהם גורמים עולה בהרבה על תרומתם.

אם אתה רוצה לוחמים חרדים תצטרך לכבד את היהדות.
דבר שכנראה נבצר מיכולתך ומיכולתם של הכופרים האחרים.
עד אז תשכח מלוחמים חרדים ותתמקד במשתמטים השמאלנים.
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
Israeli101 (יום שישי, 25/08/2006 שעה 18:36)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הפרוייקטים של רפאל והתעשייה האוירית קיבלו תאוצה השבוע''.

הייה ברור שזה עומד לקרות. אבל מהייכן העובדות שאתה
מסתמך?
_new_ הוספת תגובההגנה תעקף בסופו של דבר
א. פרקש (יום שישי, 25/08/2006 שעה 22:21)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מידע אישי. מעניין שהתעשיות תמיד מקדימות את הממשלות. הפרוייקטים האלה החלו לפני שנים והוזנחו במהלכן, כאשר כספים רבים הופנו למלחמה באינתיפאדה ולפינוי עזה וצפון השומרון. כשצה''ל מתעסק בשטויות הפרוייקטים המשמעותיים דועכים.

למי שפיספס, הערב היתה כתבת תחקיר על זה ביומן החדשות בערוץ הראשון.
_new_ הוספת תגובהקישור
דוד סיון (שבת, 26/08/2006 שעה 9:02)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. את היומן של ערוץ 1, מתאריך 25.8.2006 (אתמול), המוקלט אפשר לראות כך:
1. גש לכתובת http://mabat.iba.org.il/
2. בפינה הימנית למעלה לחץ על ''play''.
3. בדף הנוסף שיעלה לחץ על ''יומן''.

בדרך כלל ההקלטה לצפיה חופשית עד סוף היום (26.8.2006).

ב. לגבי הקטע על פיתוחי התעשיה הביטחונית (וקטעים ששודרו במבט בעבר על נאוטילוס): הם נמנעים מהצגת העלויות של יישום הרעיונות שעולים מהפרוייקטים הללו. הם גם נמנעים מהצגת המגבלות הכספיות של המדינה.
_new_ הוספת תגובהקישור
א. פרקש (שבת, 26/08/2006 שעה 13:25)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד, יש הרבה פיתוחים נוספים ואפילו חופפים (כלומר, המדינה יכולה לבחור או למזג) שעולים הרבה, אבל אינם מכבידים על תקציב הבטחון.

לצד TROPHY http://www.defense-update.com/products/t/trophy.htm של רפאל יש את ''אגרוף הברזל'' http://www.defense-update.com/products/i/iron-fist.h... של התעשיה הצבאית וגם את הפומאל http://www.defense-update.com/products/p/pomals.htm. אלו מערכות שנמצאות כבר על המדף, כלומר שעיקר הכסף כבר הוע עליהן, ואפשר להריץ את השלמת פיתוחן במחירים של פחות ממטוס F-16 אחד!

הצבא פשוט לא ראה צורך להגן על הטנקים והרק''מ מתוך הנחות מוטעות של אופי שדה הקרב העתידי, ולא חשוב אם ראו כאוייב העיקרי את סוריה (מה שנכון) ולא את החזבאללה. היום הובהר לכולם שזה חיוני לעתיד, על אף כמו שציינתי מספר פעמים בעבר שהטילים האנטי טנקיים לא היו הצלחה גדולה כל כך למרות התנאים הנוחים כל כך להפעילם נגד צה''ל.

צריך ויש כסף לסיים את הפרוייקט ולהצטייד במערכות האלה. באופן כזה תנועת וניידות הטנקים תשתפר (כי אפשר יהיה לצמצם את המיגון הפאסיבי שלהם)
_new_ הוספת תגובההנחות מוטעות?
דוד סיון (שבת, 26/08/2006 שעה 22:05)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראיתי את השידור ושמעתי את הביקורת על הנושא. בכל זאת
שתי הערות על דבריך:
1. מי לידנו יתקע שאכן השלמת הפיתוח קרוב באמת?
2. בדיעבד תמיד יותר קל להגיד הנחות מוטעות....
_new_ הוספת תגובההנחות מוטעות?
א. פרקש (יום ראשון, 27/08/2006 שעה 8:27)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. לפי רפאל והתעשיה הצבאית המערכות האלה כבר נוסו בתנאי קרב. המערכת של רפאל נוסתה 1000 פעמים!!!! ומה שהיה צריך זו רק החלטה לייצר ולהצטייד. אם יחליטו היום, אז בסביבות מרץ-אפריל 2007 יתחילו למגן את הטנקים.

2. נכון שקל יותר לומר ''הנחות מוטעות'' בדיעבד, כי הביקורת שלנו לוקחת בחשבון את האירועים האלה הם שגרמו לנו לחזור ולקבוע שהיינו צריכים את המערכות המדוברות. כמו שאמרתי, משרד הביטחון כבר מינה צוות שיבדוק איך הולכים ועל איזו מערכת ובאיזה קצב, ולא אם הולכים.
_new_ הוספת תגובהתנאים להפסקת אש
א. פרקש (שבת, 19/08/2006 שעה 9:49) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנחת שתי מטרות לגבי הפסקת אש - אחת לצורך פתיחת תהליך הידברות מדיני והשניה כצעד זמני בלבד להתארגנות עד למלחמה הבאה. מה אם כך לא בסדר עם ההגדרה של אולמרט?

הרי הזמן בין המהלך הצבאי הראשון לשני אינו מוגדר והוא יכול לאֶרוֹך יום, שבוע, חודש, שנה ואפילו עשר שנים. במסגרת זמן זו נכון ליצור תהליכי ההערכות טובה יותר למלחמה הבאה. ממשלת ישראל מנסה ליצור מצב אחר בו החזבאללה לא יהווה איום מיידי על ישראל. במסגרת ההפוגה הממשלה מנסה לנטרל את העצמאות של החזבאללה, לחסום דרכי אספקת נשק אליו, לפעול לפירוקו מנישקו וכו'. אלה מטרות לגיטימיות במסגרת ההבנה שאין כל אפשרות לדבר שלום עם הארגון הזה. במסגרת הפסקת האש ישראל מנסה להפוך את לבנון לאחראית על כל מה שקורה בתוכה, כדי שלא תוכל להבא לחמוק מענישה אם המלחמה תתחדש. כל אלה הם אינטרסים ראשוניים של ישראל.

המלחמה הסתיימה בהכרעת החלטה 1701 (שמתווספת ל-‏1559) לצד ספירת הנזקים/הצלחות של לבנון, חזבאללה וישראל. מכאן שהמשקולת נוטה מעט לצידנו, ועלינו לנצל אותה. ולא חשוב מה מצהיר נאסראללה, שהרי ברור שהוא חייב לעשות את המוטל עליו כדי לא לצאת פראייר מושלם בעיני אנשיו, לפחות אלא שיש להם עיניים טובות ושכל שיודע גם לחשוב לבד. נאסראללה צריך להבין שהרבה תעמולה לפעמים יכולה להיות לו לרועץ, בעיקר כשהאדם הפשוט בשטח רואה את הפער הגדול בין הדימיון ברטוריקה לבין המציאות בשטח.

אחד מתרופות המרפא של נאסראללה היא לתת כסף לנפגעי הדרום ולשקם את ביתם. זה נחמד, אבל זה לא יכול להיות תחליף למציאות קשה שהולכת לעבור עליהם בלבנון (למרות סיוע כלכלי צפוי של מדינות המערב). קשה לרפא את הכאוס שנוצר בלבנון בכמה כדורי אקמול. לבנון תהיה חייבת להיכנס לחשבון נפש ולראות אם זה היה כדאי לה. ומזה החזבאללה חושש הכי הרבה.

נצחון ע''י ח''א בלבד
==================
תיאורטית אתה צודק. אפשר לנצח מלחמות ע''י ח''א בלבד. אבל כדי להשיג את המשימה הזאת חה''א צריך לפעול באופן אלים ביותר ולא נגד מטרות נקודה בלבד. ישנם עוד כמה תנאים נוספים 1. הפעולה צריכה להיות מול ממשלה/מדינה. כי רק היא יכולה לקבל החלטה לכניעה. מול ארגון טרור, שאינו כפוף למדינה בה הוא חוסה, המפוזר בכל האוכלוסיה המשימה היא קשה הרבה יותר. 2. צריך למצוא את המנופים שיפעילו לחצים פנימיים בתוך לבנון שיעצרו את החזבאללה. וזה קשה רק באמצעות ח''א. 3. בכל מקרה פעולה כזאת היא ארוכה מאוד ויכולה להכניס 'רעשים' והתערבות זרה כדי לעצור את התהליך באמצע.

נדמה לי שמלבד קוסובו, לא היה מקרה דומה אחר. שם הכניעה של הסרבים לא היתה פגיעה בבטחונם או בכלכלתם, אלא להיפך. רק קצת פגיעה בגאוותם הלאומית. עם זה הם הסתדרו יפה. כלומר, ישנה חשיבות גדולה מה מצפה לצד המפסיד לאחר הפסקת האש. הסרבים המשיכו להתקיים, החזבאללה כנראה שלא... (אם אנחנו מפרידים אותם מלבנון). אם חזבאללה היתה לבנון ולהיפך, כי אז המלחמה היתה קלה הרבה יותר.

כושר ההרתעה
=============
אנחנו צריכים לראות איך החזבאללה יתנהג בחודשים הקרובים. זה יהיה נייר הלקמוס לבדיקה. אם הוא (בעיקר נאסראללה) יהיה זחוח ומתלהם סימן שהחזבאללה התחזק בתוך לבנון. ואם הוא יהיה שפל רוח וחרישי סימן שהוא נפגע.

נוכל לראות גם את הצד האחר של לבנון - סניורה, חרירי, ג'ונבלאט וכל אותם אנשים שפויים שיצטרכו להוביל את לבנון בדרך חדשה שכופה על החזבאללה את ההתחייבויות שלקחה לבנון בהחלטות 1559 ו-‏1701. נצטרך לראות כיצד הלבנוני הממוצע מתנהג וחושב באמת, ולא מול מקרופון ה-CNN באמצע רחוב הרוס ומול עינו הפקוחה של ה''איש הגדול'' של החזבאללה.

מבחינת הרתעה, נדמה לי שעצם העובדה שישראל הגיבה במלחמה על מעשה טרור קטן וזניח, בעיני החזבאללה וערבים רבים, מכניסה אותם לפרופורציות חדשות שבהם כל אחד יצטרך לשקול מעתה האם כדאי לו לבצע מהלך אלים נגד ישראל אם הוא לא יודע בודאות באיזו עוצמה תגיב ישראל. לא כל אחד מוכן לקחת על עצמו את הסיכון הזה, כולל לא חזבאללה (כפי שראינו כיצד נאסראללה הופתע, הובך ונלחץ).

סוריה
=======
סוריה היא מדינה במצור. היא מטילה את המצור בעצמה על עצמה מתוך התגוננות. התגוננות בעיקר של המשטר. דוגמה פשוטה: כל אתרי האינטרנט הסוריים שבסוריה מאושרים ע''י השלטונות ומפוקחים עליהם. חריגה ופגיעה באינטרסים הסוריים יכולים להכניס את בעל האתר לשנים רבות לכלא. האתרים הם רק של ''אנשי שלומינו''.

הצבא הסורי כמעט ולא שידרג עצמו מזה כ-‏30 שנה. ליבת הצבא הסורי - שיריון, טנקים, תותחים - נותר כפי שהיה בשנות ה-‏70 המאוחרות, בשל בעיות תקציב. הצבא הסורי קיצץ כבר אז בימי אימונים והפעלת נשק באימונים (וראינו כיצד קיצוץ בימי אימון פוגעים גם בצבא איכותי יותר). רק בשני דברים השתפרו הסורים:
1. טילי קרקע אויר (שאיתם חה''א יכול להתמודד בקלות יחסית).
2. טילי קרקע קרקע ארוכי טווח (כפי שאתה התייחסת אליהם). הטילים האלה מגיעם עד הנגב ויכולים לשאת רש''קים כימיים/ביולוגיים. כפי שצה''ל הראה הוא יכול להתמודד מול רקטות או טילים כבדים/ות. מה עוד שבסוריה אנחנו מכירים את הערכותם של אותם טילים. במידה והסורים יפעילו טיל כימי/ביולוגי, אני משער שישראל תיאלץ לפעול כנגדם באמל''ח מתאים משלה, כדי לנטרל באחת את הסיכון.

טילי נ''ט
=========
הרושם שנוצר מיעילות הטילים כנגד טנקי מרכבה בעיקר סימן 4 הוא מוגזם ביותר, כמו שכבר אמרתי באשכולות קודמים. צה''ל ניהל קרב סטטי בו הטנקים היו מטרה נוחה לצלפי הטילים. בכל זאת רוב הטילים שנורו בכלל לא פגעו. רק 15% מהטילים שפגעו גרמו בכלל נזק לטנק, שכולל בתוכו או עצירת פעולת הטנק, או פצועים או הרוגים.

קרב נגד צבא הוא אחר באופיו. הוא מנוהל בשטח קרב, והשריון שואף לנצל את יתרונותיו בקרב תנועה ואש. אז הטנק פגיע פחות ויכול לפגוע באוייב יותר. גם הפעלת חה''א בקרב היבשה היא פשוטה ויעילה יותר.

איראן כבעיה צבאית
===================
שדה הקרב נגד הטרור הוא בעייתי. ככל השטרור משתמש בנשק נייד פחות כך קל יותר לפגוע בו (בנשק ובטרור). לראיה, הפגיעה הטובה של חה''א הרקטות ארוכות הטווח שמופעלות מעל משאית גדולה ומסורבלת יחסית.

כך גם הסיפור האיראני. אם היא תיתקף, אני מניח שהתקיפה תהיה קודם כל על מטרות סטטיות וגדולות של מערך ייצור הגרעין האיראני. הריסת המתקנים האלה (נדמה לי שמדובר ב-‏12 אתרים) תהיה הישג והשגת מטרת התקיפות (שום תקיפה אחת או יום אחד, אלא תקיפות מתמשכות של מטוסים וטילים ארוכי טווח).

השאלה תהיה קיימת האם האיראנים יוכלו אז להוציא את טיליהם ארוכי הטווח - שיהאב למינהם - לאזורי שיגור ומשם לשגר על ישראל כמו שהעיראקים שיגרו. והאם האיראנים יפעילו רש''קים כימיים/ביולוגיים.

אז קודם כל, כאשר מי שיתקוף את יעדי הגרעין האיראני, יצטרך במקביל לתקוף גם את אתרי האחסנה של הטילים והרש''קים האלה, כדי לפגוע כמה שיותר ביכולת התגובה האיראנית. מעבר לכך, האירינים יצטרכו להחליט אם הם יפעילו רש''ק כימי/ביולוגי נגד ישראל. לפי מתאר מסלול הטילים האלה (יוצאי וחודרי אטמוספירה) האיראנים צריכים מנגנון רש''ק מתקדם שיודע לשמור ולהפעיל את הרש''ק בזמן ונקודת הגובה המתאימה ובאופן שהרש''ק לא ישמיד את עצמו. למיטב הידוע לי, אין לאיראנים את המערכת הזאת. אבל גם אם אני טועה, הרי שפגיעת טיל תהיה זיהום סביבתי בלבד שמולו ישראל בנויה להתגונן (אם הפשלות לא הגיעו גם לשם). לעומת זאת, הפעלת נשק אחד בלתי קונבנציונלי נגד ישראל תשחרר את ישראל מאילוץ והיא קרוב לודאי תפעל בנשק נגדי ומידתי נגדם, כדי להרוס את יכולתם להמשיך ולפעול.
_new_ הוספת תגובהקול שפוי בבליל המלהמים
ע.צופיה (שבת, 19/08/2006 שעה 13:38)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סוף סוף קצת שפיות בבליל ההתלהמות האנסופית של ''נציגי'' הימין בפורום בהנהגת הדוקטור ''הבלתי מנוצח''-ברניר.
איני מסכים לחלוטין לכל הנאמר פה,אך לאט לאט מחלחלת ההכרה כי משהו משתנה בגבולנו הצפוני ,ולא לרעתנו.
נכון שנתניהו וסילבן היו פותרים את בעייתנו בצפון תוך יומיים,אך מאחר ו-‏90% מהעם ''באיוולתו'' הצביע לאחרים,אז זה ''לקח''חודש.
מאז מלחמת ששת הימים לא זכינו בנצחון ''קל מהיר ואלגנטי'' וגם קודם לכן לא. לכן מלחמת זו היא יוצאת דופן בתולדותינו.
כל מלחמה ו-או מערכת אלימה שהיא(שהשתתפנו בה) ,היתה תמיד שילוב של מבצעים צבאיים ומהלכים מדיניים.והתוצאות בהתאם.
המלחמה האחרונה אינה יוצאת דופן מבחינה זו.ובסיכומו של דבר המהלך המדיני הוא שיקבע את התוצאות האמיתיות.
_new_ הוספת תגובהקול שפוי בבליל המלהמים
א. פרקש (שבת, 19/08/2006 שעה 15:51)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מטרות המלחמה היו מוצדקות. ולא תמצא שום ימנמן שחולק על כך. אבל הביצוע.......

אני מאמין שממשלת ימין ''לא מתוחכמת'' כל כך היתה עושה מלחמה קצרה יותר עם הישגים חד משמעים יותר. כן, גם נתניהו. אבל כל זה אילו.....

בכל מקרה עיקר ההישגים מהמלחמה צפויים מהמלכים המדיניים ולא הצבאיים. ככה זה היה מאז ומעולם. למשל שחרור החטופים, פירוק חזבאללה יושגו רק במהלכים מדיניים.
_new_ הוספת תגובהאני מודה לך על הכבוד שהענקת לי
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 20/08/2006 שעה 5:37)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתפקיד המנהיגות אותו ייחסת לי. אתה מוכן לפרט באיזה פורום קראת את הדברים האלה?
למעט השתתפות בפורום של ''מרץ'' לפני הרבה שנים (בפורום של הגדה השמאלית נמנעו מלפרסם את דברי), לא כתבתי בשנים האחרונות באף פורום אחר, ולכן סתם מתוך סקרנות - אתה בטוח שעיניך צופיות לכיוון הנכון?
_new_ הוספת תגובהלא חסר דוגמאות
דוד סיון (יום ראשון, 20/08/2006 שעה 8:02)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מכיר את כולן יותר טוב מכל אחד אחר.
_new_ הוספת תגובהקול שפוי בבליל המלהמים
Israeli101 (יום רביעי, 23/08/2006 שעה 8:57)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''המהלך המדיני הוא שיקבע את התוצאות האמיתיות''.

סוף סוף משהוא שאני יכול להסכים אתך. רק להוסיף,
שללא המהלך הצבאי, לא הייה מקום ל''המהלך המדיני''
מנקודת מצב משופרת.
_new_ הוספת תגובהקול שפוי בבליל המלהמים
ע.צופיה (יום רביעי, 23/08/2006 שעה 15:15)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה יכול להסכים איתי בהרבה דברים,אם תתעלם ותתעלה על סטיגמות שונות.
לגופו של ענין הרי כתבתי ''שילוב של מהלכים צבאיים ומדיניים''.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק בקביעתך
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 23/08/2006 שעה 18:34)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ש''המהלך המדיני הוא שיקבע את התוצאות האמיתיות''.

ככה זה בכל מצב, אינני חולק עליך בנקודה הזאת.

כדאי רק לזכור שתנאי הכרחי לכך שזה יעבוד, הוא שתהיה מדיניות.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק בקביעתך
Israeli101 (יום רביעי, 23/08/2006 שעה 20:53)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''שתנאי הכרחי לכך שזה יעבוד, הוא שתהיה מדיניות''.

בשביל ''מדיניות'' חייבים לפחות '2 יהודים להסכים
אחד עם השני'!!!!
_new_ הוספת תגובההנה עוד נקודה בה אנחנו מסכימים
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 23/08/2006 שעה 22:53)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שני יהודים לא מסוגלים להסכים. רגע, מה שהוא כאן לא בסדר! אתה בטוח שאתה יהודי (כהלכה . . .)?
_new_ הוספת תגובההנה עוד נקודה בה אנחנו מסכימים
Israeli101 (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 6:11)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כהלכה (-:
_new_ הוספת תגובהלא נראה לך שמה שהוא פה לא מסתדר מבחינה לוגית?
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 7:06)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנחנו - שני יהודים - מסכימים ששני יהודים לא מסוגלים להסכים . . .
_new_ הוספת תגובהלא נראה לך שמה שהוא פה לא מסתדר מבחינה לוגית?
ע.צופיה (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 7:14)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הזהרו! משמרות הצניעות של בני ברק בכוננות.
הם קוראים את הפורום בשקיקה.
_new_ הוספת תגובהלא נראה לך שמה שהוא פה לא מסתדר מבחינה לוגית?
Israeli101 (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 8:06)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''משמרות הצניעות של בני ברק''.

אם סטיות מחפשים המה, אכזבה.
_new_ הוספת תגובהלא נראה לך שמה שהוא פה לא מסתדר מבחינה לוגית?
Israeli101 (יום חמישי, 24/08/2006 שעה 8:04)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צמד הפכים מעניין!

לעיקרו של עניין, אל תצפה לגדולות ונצורות מ''המנהיגות'',
סה''כ רובם ככולם ''יהודים'' בלי עין הרע!
_new_ הוספת תגובההאירנים מבצעים תרגלים צבאיים באיראן
חזי (שבת, 19/08/2006 שעה 17:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מקורות מצריים מוסרים כי האירנים פתחו בסדרת תרגילים צבאיים,
בכל רחבי איראן.

מה שזה מוכיח: הם נכנסו ללחץ...
_new_ הוספת תגובהעל פי המסתמן עכשיו, מסתמן שאין סיכוי רציני
א. פרקש (יום ראשון, 20/08/2006 שעה 8:49) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למימוש החלטה 1701. בכל מקרה טוב שיראל הסכימה להחלטה ובלבד שכולנו נראה שלבנון לא יכולה/לא רוצה/מפחדת ליישם אותה.

כבר עתה מתגלעים בעיות במימוש הגעת כוח רב לאומי. רק צרפת מיהרה לשלוח 200 עובדים שכירים שלה במקום כמה אלפים. מדינות אירופה מתחמקות מהעניין. איטליה הודיעה כי תשלח חיילים לכוח הרב-לאומי בדרום לבנון רק אם חיזבאללה יסכים לכך, כאילו החזבאללה הם צד להחלטה.
יוניפי''ל הודיע כי יציית לחיזבאללה - לא ייכנס לאף מקום בדרום לבנון ללא הסכמת חיזבאללה. כוחות סיור של צבא לבנון כבר הגיע עד לגדר אבל אינו נכנס למעוזים עליהם הצהיר החזבאללה שבהם הוא יתמקם. דיגלי החזבאללה מונפים שוב על קו הגבול. איראן וסוריה התגייסו להזרים נשק חדש לחזבאללה תחת עינה הצופיה של לבנון, שזוהי הפרה בוטה של החלטת האו''ם ע''י שלוש המדינות האלה, אבל אם ישראל מתגוננת ומבצעת מבצע חודר כנגד ההפרה, ממשלת לבנון כועסת ומאיימת לא להשלים את הירידה לדרום.

אז לפי מצב העניינים הזה עדיף באמת שלא יבואו לכאן שום כוחות בינ''ל. שהרי הם לא ישנו דבר ממה שהיה לפני המלחמה ומה שהיתה סיבת המלחמה. במצב זה עדיף לישראל שדרום לבנון תהיה ריקה מכוחות זרים ושיוותרו של רק אנשי החזבאללה. תמיד נוח יותר להילחם באוייב עצמו ולא לפנות לפני כן בהודעות מקדימות תקיפה לקהל לפנות את הזירה.

בכך תוכל ישראל לתקוף את החזבאללה במועד הנכון מבחינת ישראל והפעם אני מקווה בלי שום התרעה ובלי שום הודעה מוקדמת (''התושבים ברחוב עמאר מס' 17 עד מספר 70 מתבקשים לפנות את בתיהם לא יאוחר מתאריך 10 אוגוסט שעה 12:00. כל הנותר בביתו אחראי לתוצאות וישראל לא תראה עצמה כצד לכל תביעה אפשרית לפני כל מוסד או בית משפט בינ''ל'').

די למשחקי השש בש. הגיע זמן שח מט !!!!!
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי