פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אילו עסקים היו מתנהלים כמו פוליטיקה
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 19/09/2006 שעה 8:23)


אילו עסקים היו מתנהלים כמו פוליטיקה

ד''ר ישראל בר-נירכאשר חברה עסקית נקלעת לקשיים בעקבות ניהול כושל או החלטות שגויות של ההנהלה, הצעד הראשון הוא הדחת ההנהלה המכהנת ומינוי הנהלה חילופית. לפעמים זה מינוי זמני, עד למציאת מועמד הולם, אבל הדחה מיידית של האחראים לכישלון היא בחזקת א' – ב' של ניהול תקין. הנימוק של ''לחכות עד שיימצא מועמד מתאים'' לא קיים בעולם העסקים. גם הנימוק של ''גם המחליפים יכולים להכשל'' לא מועלה מאחר ולכל בר בי רב ברור שזה נימוק חסר משמעות לאור העובדה שלהנהלה הקיימת יש כבר ''רקורד'' מוכח של כישלון. חברה עסקית איננה יכולה להרשות לעצמה את המותרות של כישלון חוזר (לעתים קרובות היא בקושי מצליחה לצאת בשלום מהכישלון הראשון) ולכן בעולם העסקים, כשמדובר בהנהלה שכשלה, אין פשרות, ואין ''הזדמנות שנייה''. אנשים שמגיעים לרמת ניהול בכיר בחברות עסקיות מודעים לסיכון הזה. כדי ל''רכך'' את המכה, הומצא הפטנט של ''מצנח הזהב'' (Golden Parachute) שהוא במהותו חבילת תנאי פרישה נדיבים ביותר, לה המנהל זוכה גם אם פרישתו היא בעיקבות כשלון, למעט מקרים בהם מדובר בנסיבות פליליות.

במאמר מוסגר, חובה לציין כאן שבישראל זה לא תמיד עובד כך, מאחר והכלכלה איננה חופשית ומידת המעורבות הממשלתית מונעת מכללי השוק לעשות את שלהם.

בניגוד משווע לעולם העסקים, בפוליטיקה מנהיגים שורדים גם אחרי פאשלות מונומנטליות. מנהיגים הנושאים באחריות לכשלונות נשארים על הכסא וממשיכים לתפקד כאילו מאום לא קרה. בישראל, הנהגה שנכשלה רואה כ''חוסר אחריות'' את הרעיון שיש לתת למי שהוא אחר לנסות במקום שהם נכשלו. הגישה הזאת איננה דבר חדש. כבר אהוד ברק, שעד לעלייתו של אולמרט לשלטון היה חסר מתחרים על התואר ''ראש הממשלה הגרוע ביותר שהיה למדינת ישראל'', הפגין דבקות בכסא במימדים חסרי תקדים. הוא ממש נאחז בקרנות המזבח, והמשיך להתנהג כאילו היה ראש ממשלה גם אחרי שאבד לחלוטין את אמון הציבור והכנסת. הוא היה בטוח שאם הוא ''יפנה ישירות אל העם'' הוא יזכה בהכשר רטרואקטיבי על כל תעלוליו. בכל מה שקשור לארוגנטיות, אהוד השני (אולמרט) לא מבייש את קודמו בתפקיד (אהוד הראשון): ''לא היה ל'קדימה' כישלון משמעותי אחד'' מספרת לנו הכותרת ב''ידיעות אחרונות'', מיום 19 בספטמבר, ואולמרט ממשיך ומתייחס לתגובות הציבור על המלחמה ''לעיתים התחושות אינן משקפות את הישגיה האמיתיים של המלחמה. מדינות העולם מבינות את ההישגים האדירים של המלחמה הזו ואני מבין זאת''. מה לעשות, ציבור של אידיוטים שלא מבין את מה שמובן לכל העולם (כנראה שההצבעה עבור 'קדימה' בכל זאת אומרת מה שהוא על הציבור . . .). מאחורי סרובה של ההנהגה לתת למי שהוא אחר לנסות, מסתתר החשש (האמיתי במרבית המקרים) שהמי שהוא האחר יצליח במקום בו היא נכשלה. כדי להוכיח את ''צדקת הדרך'' עושים הכל כדי להבטיח שמי שלא יחליף אותה גם הוא יכשל. אצל ברק זו היתה ממש מדיניות של ''אדמה חרוכה'', דבר שבא לידי ביטוי ב''ירושה'' שהוא הותיר למחליפו בתפקיד. צריך עכשיו להמתין ולראות אם גם כאן אולמרט יתנהג כמו אהוד הראשון.

על מנת לאפשר לציבור לפרוק תסכולים, מינו וועדת טיוח (הפעם, לשם שינוי, לא ''וועדת חקירה'' שבעבר היתה הטרמינולוגיה הרשמית, אלא ''וועדה ממשלתית בודקת''). מינוי הוועדה, בחירת החברים שיכהנו בה, בחירת הנושאים שיעמדו לבדיקה, והגדרת סמכויותיה של הוועדה, כל אלה נעשו בידי אותם המנהיגים שכשלונותיהם אמורים להחקר. הם הפוסקים האחרונים בתחום הזה. וכך זכינו לוועדה שבראשה עומד שופט בדימוס שעבר את גיל השמונים, שניים מחבריה הם משורות האקדמיה (משפטים ומדעי המדינה) ושני חבריה האחרים הם אלופים במילואים. כבר במאמר קודם (אבוי למנוצחים, 2 בספטמבר, 2006) התייחסתי לשאלת הכישורים של חברי הוועדה ואין טעם לחזור על כך כאן. דבר אחד בכל זאת אני חש חובה לציין. היתה לי הכרות אישית קרובה עם אחד מהאלופים שבוועדה. אדם בעל עבר צבאי רב תהילה, אבל הפעם האחרונה שהוא הריח אבק שריפה היתה לפני כמעט ארבעים שנה. זה מזכיר לי את מה ששמעתי ממכר שהיה נוכח בישיבות של וועדת אגרנט אחרי מלחמת יום הכיפורים. באחת הישיבות, רב אלוף לסקוב, הרמטכ''ל לשעבר, שאל את גורודיש אם החיילים במעוזי התעלה היו מצויידים בכידונים.

הוועדה תחקור, הוועדה תבדוק, הוועדה תשאל, והוועדה תגבה עדויות, ובסופו של דבר היא תוציא דו''ח שחלקים ממנו ישארו חסויים (גם בנושא הזה ההחלטה הסופית תהיה של ה''בעלי דבר''). במקרה הטוב התהליך הזה יימשך כמה חודשים, ובינתיים חרושת הספין של אדלר וחבורתו תעבוד במלוא הקצב להסיח את דעת הציבור לנושאים אחרים. בבוא העת להסיק מסקנות הש''ג יועמד לדין. אם המסקנות תהיינה חמורות במיוחד, אלוף הפיקוד יודח מתפקידו (בינתיים אלוף הפיקוד התפטר ביוזמתו -- הוא הרגיש לאן הרוח נושבת. ייתכן שייצטרכו למצוא קרבן אחר). אולי גם לא יחדשו את המינוי לרמטכ''ל. זה הוא זה. להתראות בפאשלה הבאה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אין מחליף נקי
דוד סיון (יום שלישי, 19/09/2006 שעה 11:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמעט כל המחליפים הפוטנציאלים מעורבים באחריות לתוצאה.
הם היו חברים בממשלות הקודמות לאחר אהוד ברק. לכן לדעתי
להחלפת הסוסים כעת-מיד תהיה תוצאה ש:

1. הבעיות שעלו על פני השטח בעת המלחמה לא יובהרו,
2. לא יובהרו התהליכים שיצרו את הבעיות,
3. לא יובהר מי הם באמת האחראים לבעיות הללו,
4. לא יהיה תיקון משמעותי.

הטיפול לפי שיטת העסקים יוכל להתחיל רק אם וכאשר יובהרו ויתוקנו (או יתחיל תהליך התיקון) הקילקולים. בעולם העסקי משתדלים לבחון את התהליך שהוביל לתקלה ורק אחר כך מחליטים מי וכמה יפוטרו. במקרה של פטרישיה דון מ-HP היה ברור שלא צריך להסתכל יותר מידי אחורה. קודמתה בתפקיד פוטרה לפני כשנה בלבד.

לעומת זאת בקומברס התהליך עוד לא הסתיים, ונדמה לי שעוד לא מונה מחליף קבוע...
_new_ הוספת תגובהאין מחליף נקי?
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 0:31)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טוב שאתה מדגיש במשפט הראשון ''כמעט כל המחליפים הפוטנציאלים מעורבים באחריות לתוצאה'' וכאן אתה מדייק יותר מאשר בכותרת. קודם כל האחריות של 'כל' הפוליטיקאים אינה דומה ושווה. מלבד אמירה כללית וסתמים שכל 120 הח''כים אשמים באותה מידה או לחילופין כל שרי הממשלה אחראים מתוקף אחריות הממשלה כולה, הם קלישאות בלבד. בפועל יש משמעות לתפקיד ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ''ל בקביעת מדיניות הביטחון המאושרת בממשלה. וישת גופי הממלשה, המדינה וכלל המשק פועלים לפי מדיניות זו. לא בגלל שכולם מסכימים על הכל ב-‏100%, כי אין דבר כזה בעולם. אלא שמרגע שהממשלה אישרה מדיניות מסויימת (= תקציב המדינה), הגופים הפורמליים חייבים לעבוד לפיהם, אם מסכימים ואם לא. הסתייגויות ותיקונים תמיד נעשים לאורך הדרך במהלך שנת התקציב. וכאן יכולה להיות השפעה מינורית לאנשים או לארגונים שונים. אבל הכל בכפוף להחלטת ראש הממשלה-שר ביטחון-רמטכ''ל (בנושאי ביטחון ותומכי ביטחון).

להפלת הטריומוויראט אין כל השפעה חיובית או שלילית על חקירת מהלכי המלחמה ותוצאותיה. כי מה שנעשה בצבא נעשה באופן מקצועי ובלתי תלוי. בעניין זה אני סומך על הצבא. שם אי אפשר להסתיר דברים, כי הרבה יודעים על רבים, ודבר שקר מיד ייחשף.

השאלה היא מהלכי הממשלה וכישלון תפקודה במלחמה. כאן לדעתי אפשר לחקור את העניין רק בועדת חקירה ממלכתית שיש לה תוקף מחייב משפטית. שם אפשר לכפות עדות, להעניש על שקר ורק שם אפשר לשרטט את התנהלות הממשלה לאורך כל המלחמה. וגם לחקור אם תרצה את השתלשלות הדברים מ-‏2000 אם כי אין לזה ערך ישיר להגנת ראש הממשלה ושר הביטחון שבפועל כיום.

ההלכים שיצרו את הבעיה למיטב דעתי היא שלא היה ראש ממשלה ושר ביטחון שבאמת מכירים את הצבא ואת מצבו. הם שמחו על החלטות הרמטכ''ל ולא בדקו ולא הבינו את החומר המונח לפניהם. הם לא עשו חושבים, לא לקחו כמה שאיפות עמוקות של אויר צח כדי לבדוק (לתת הוראה לרמטכ''ל להציג בפניהם את הארסנל, הכשירויות וכו'). שהרי לא היה הכרח לפתוח במלחמה מיד. אפשר היה לתת אולטימטום ללבנון או לחזבאללה כמה ימים בטרם תקיפה. אפשר גם היה לגבש תוכנית מלחמה גם כשהתקיפות האוויריות כבר מתגלגלות. אבל הממשלה לא קבעה ככה ולא אחרת, אלא נתנה לרמטכ''ל לשחק עם חיל האויר כאילו אפשר למצח רק עם חיל אויר. תוכניות פצ''ן בכלל לא הועברו לקבינט הביטחוני לעיון ולדיון. משהו במתכונת העבודה בין הדרג הפוליטי הממונה ולבין דרג הפיקוד הצבאי הבכיר לא עבר טוב, בלשון המעטה.

לכן 3 ו-‏4 מתקיים בחקירות הנדרשות כפי אמרתי. לאחר שיתבררו כל הקילקולים לדעתי אולמרט, פרץ וחלוץ ייאלצו להתפטר. התפטרותם אינה המטרה של חקירת האירועים אלה רק התוצאה ותיקון הדרך וההנהגה.
_new_ הוספת תגובהאין מחליף נקי?
דוד סיון (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 2:34)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לדעתי אין מחליף, בעל סיכוי ריאלי לפי המציאות הפוליטית, ש'עברו' נקי מאשמה. הרי לא כל 120 חברי הכנסת הם מועמדים ריאליים. זה לדעתי נכון גם לגבי צה''ל. מכאן גם המסקנה שלי שאם יתחילו בעריפת ראשים לא יגיעו לבירור ותיקון הבעיות (כי גם המחליפים יש להם מה להסתיר).
_new_ הוספת תגובהאין מחליף נקי?
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 6:51)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד, לא מדובר על לערוף את כל הכנסת וכל הצבא. מדובר רק על 3 העריפות המדוברות (ועוד כמה בצבא שזה יהיה בתהליך פנימי). המציאות הפוליטית אצלנו היא המשתנה הבלתי צפוי בריאליה הישראלית, ולכן צפויים להיות לנו מספיק מנהיגים או 'מנהיגים' שיוכלו בקלות להחליף את הנוכחיים. אינני רואה באולמרט ובפרץ את גדולי הדור.

העריפות בהחלט יכולות להתחיל כשהועדה תפרסם את עיקרי המלצותיה (בצה''ל הן כבר החלו וזה לא פוגע בחקירת האמת) בעוד חודשים ספורים. אם כי כמו שאמרתי לך, גם אם היום אולמרט ופרץ היו אמיצים ואחראיים והיו מתפטרים, זה לא היה פוגע בחקר האמת.
_new_ הוספת תגובההמציאות והנסיון אומרים אחרת
דוד סיון (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 6:54)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהיש כלל האומר: מערכת משפט הגרועה ביותר עדיפה על חוסר מערכת כזו
חזי (יום שלישי, 19/09/2006 שעה 18:42) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמי שלא נסחף אחרי העדר של ''קדימה'',
אני רוצה לציין כי הרעש של אמצעי התקשורת על הלקויים בתפקוד, אינם בהכרח נכונים כולם.

משום מה, שוכחים את ההשגים שהיו במלחמה (ולדעתי היו הרבה),
ומתרכזים רק בליקויים.

מאחר וצפוי לנו שקט עד שאויביינו יתארגנו שוב למתקפה,
אין להחפז בהסקת מסקנות, כי אין סיבה לכך.

יצירת אנדרלמוסיה שלטונית, בגלל העניין של אמצעי התקשורת בכך,
אינו דבר מחוכם...
_new_ הוספת תגובהיש כלל האומר: מערכת משפט הגרועה ביותר עדיפה על חוסר מערכת כזו
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 0:32)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה צודק. היו ליקויים והיו הצלחות, היו כשלונות והיו השגים. אבל מה לעשות שהעם רוצה רק הצלחות = הצלחה אחת גדולה? בעיקר כשהיא היתה על ''כף היד''.

האם העם מטומטם?
_new_ הוספת תגובה''העם רוצה רק הצלחות''
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 0:49)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זאת בדיוק הבעיה, ולכן לאולמרט כל כך קל למכור את הלוקשים שלו. זו גם הסיבה ששום דבר לא ישתנה.

אני חושש שגם האמון העיוור שלך בתהליך הפקת הלקחים בצבא הוא קצת מוגזם.
_new_ הוספת תגובה''העם רוצה רק הצלחות''
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 6:55)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איך בדיוק כל כך קל ךאולמרט למכור את הלוקשים? מעמדו נחלש ביותר לפחות לפי הסקרים, הכותרות ולפי התרשמויות אישיות שלי בשיחה עם אנשים שונים.

אמוני בצבא אינו עיוור אלא מתוך היכרות את התהליכים בו. הצבא לא מסתיר את האמת מעצמו ותחקיריו מגיעים לחקר האמת. מימוש המסקנות לפעמים מתמוסס בעיקר בגלל מדיניות הממשלה (שמשמעותו מבחינת הצבא הם ראש הממשלה ושר הביטחון).
_new_ הוספת תגובהאולמרט מצפצף, ובצדק, על הסקרים
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 7:23)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שקובע זו אפשרותו לשמור על הרוב הפרלמנטרי. כל זמן שיש לו את זה, הדבר היחיד שהוא יזדקק לו זה עור של פיל. עד עכשיו הוא מוכיח שאת זה יש לו.
_new_ הוספת תגובהאולמרט מצפצף, ובצדק, על הסקרים
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 12:03)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה עדיין מוקדם לקבוע האם קדימה יציבה והאם העבודה ניתנת לקניה בנזיד עדשים. חוץ מהמערבולת שעוד צפויה לנו בעניין לבנון, ועדת חקירה, מחאה ציבורית - יש לנו נסיונות להכניס תיקונים לתקציב וכל אלה ילבו את המתח. השאלה עד כמה אולמרט יוכל ויהיה מוכן לשלם על שקט והאם זה בכלל יעזור לו לייצב את השלטון. כל זה ישפיע גם על היכולת של האופוזיציה לשלוף ח''כים אליה ולהפיל את הקואליציה.
_new_ הוספת תגובהיש כלל האומר: מערכת משפט הגרועה ביותר עדיפה על חוסר מערכת כזו
ע.צופיה (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 13:17)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העם לא מטומטם ,לכן אינך רואה ברחובות הפגנות מחאה אמיתיות אלא רק הפגנות למטרות נקיות,כגון שחרור השבויים.
מחאת המילואימניקים לא ''מתרוממת.''. הגינגי וחמש עשרה תומכיו הוא בעל שאיפות פוליטיות,וזהו. כמובן שכחתי את התקשורת שנלחמת על הרייטינג.
מי כן נלחם? הפוליטיקאים שואפי השררה והשלטוןשלרוע מזלם ,מצאו את עצמם באופוזיציה ובשולי דעת הקהל.
_new_ הוספת תגובהיש כלל האומר: מערכת משפט הגרועה ביותר עדיפה על חוסר מערכת כזו
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 13:30)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז כשלת לראות הפגנות אחרות נגד השלטון שבהם נכחו יותר אנשים מהפגנת ''400000'' בכיכר. מחאת המילואמניקים ויתר האזרחים חיה ונושמת ומורגשת היטב בקריה בירושלים וגם בעיתונות.
_new_ הוספת תגובה''במכירה השנתית של מגדלי הבקר הוצג פר שהיקף אשכיו 47 ס''מ''
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 1:30) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הידיעה התפרסמה ב''מעריב'' מהיום (20 בספטמבר). אולי זה מה שחסר לאולמרט כדי שיוכל להמשיך לתפקד . . .
_new_ הוספת תגובה''במכירה השנתית של מגדלי הבקר הוצג פר שהיקף אשכיו 47 ס''מ''
א. פרקש (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 6:57)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי הפרשנות צריכה להיות אחרת?

אצל אולמרט מה שצריך להיות במוח נמצא באשכים ולהיפך.
_new_ הוספת תגובה''במכירה השנתית של מגדלי הבקר הוצג פר שהיקף אשכיו 47 ס''מ''
ע.צופיה (יום רביעי, 20/09/2006 שעה 13:19)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי שדוקא נודע בעבר בזכות אשכיו,היה מיודענו בנימין נתניהן.
תשאלו את שרה והגב. בר.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי