פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מִי שָׂמְךָ לְאִישׁ שַׂר וְשׁוֹפֵט (מאמר שני בסדרה)
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 25/10/2006 שעה 7:04)


מִי שָׂמְךָ לְאִישׁ שַׂר וְשׁוֹפֵט

מאמר שני בסדרה

ד''ר ישראל בר-נירשלטון החוק או מעל החוק?

שלטון החוק The Rule of Law, הוא אחד המאפיינים המרכזיים של משטר דמוקרטי תקין. המושג, ששורשיו בעולם העתיק של יוון ורומא, הוא חלק אינטגרלי של תרבות המערב. מטבע הדברים אפשר היה לצפות שהשופטים עצמם וכל מערכת המשפט יהיו אות ומופת בתחום הזה, ולא היא. מערכת המשפט בישראל נוהגת כאילו מה שחל על כל אזרח אחר במדינה, איננו חל עליה. היא מעל לחוק.

ב''ידיעות אחרונות'' מיום 26 ביוני 2006 הופיעה הידיעה הבאה:
גורמים במערכת המשפט הביעו דאגה סביב הסדק שנפער באמון במערכת המשפט, בעקבות פסק הדין בו רמזו השופטים כי נערה שנאנסה נהנתה. השופט עצמו הוזמן לבירור.
שני דברים עושים את הידיעה הזאת למשהו ייחודי. הראשון הוא הקטע על ה''סדק שנפער באמון במערכת המשפט''. ההנחה שמערכת המשפט אכן נהנית מאמון הציבור היא במקרה הטוב בדיחה לא מוצלחת. השני, וזה שייך לנושא הדיון הפעם, הוא עצם העובדה שהידיעה התפרסמה.

בספר החוקים של מדינת ישראל קיים חוק האוסר על הציבור להעביר ביקורת כלשהי על השופטים. מי שמעז להעביר ביקורת על שופטים, גם כשהיא אמיתית וכנה, אם היא נאמרת בלשון ש''איננה אדיבה'', או ש''איננה מנומסת'', יכול להתבע לדין על ''זילות בית המשפט'' (Contempt of Court). נימוס ואדיבות אינם מושגים המוגדרים בצורה מדוייקת בחוק, ובהחלט ייתכן שמה שנראה לי מנומס ואדיב יראה כמעליב ופוגע בעיני מישהו אחר. החוק הזה הוא כלי יעיל ביותר למניעת כל ביקורת ציבורית על השופטים. הפרקליטות לא מהססת להשתמש בחוק הזה תוך ניצול עד תום של האפשרות לפרש באופן שרירותי מושגים כמו ''אדיבות'' ו''נימוס''. כמו בהרבה תחומים אחרים, השימוש הוא סלקטיבי בהתאם לצורך השעה.

הפרקליטות נוהגת להגיש כתבי אישום נגד אנשים המעיזים לחשוף פשעים ומחדלים של שופטים. תביעות כאלה מוגשות באופן סלקטיבי. זו הסיבה שרק מקרים בודדים זוכים לפרסום. הידיעה למעלה היא אחד מהמקרים האלה. אני מרשה לעצמי להניח (אם כי אין לי כל אפשרות להוכיח זאת) שהעובדה שזה נושא בו לפמיניסטיות יש מה לאמר היוותה ''גורם מסייע'' לכך שהפרשה יצאה לאור.

בעבר היותר רחוק היינו עדים לפרשה אחרת, זיוף פרוטוקולים בידי שופטת, מעשה פלילי לכל דבר. לא ברור מה גרם לכך שאז הפרשה זכתה לפרסום, אבל זה קרה, ואז התברר שבמערכת המשפט לא ראו כל פסול בכך שהשופטת תמשיך לכהן בתפקידה, אם כי בעקבות הפרסום נרמז לשופטת שעליה ''להסיק את המסקנות''. היא לא הבינה את הרמז. למיטב ידיעתי אדם עם עבר פלילי אינו יכול לקבל רשיון לעבוד כסוכן ביטוח. להיות שופט זה לא מפריע. על שלילת הרשיון לעסוק בעריכת דין כלל לא מדובר. בסופו של דבר המקרה ההוא הסתיים בהתפטרותה של השופטת (לא פיטורין חס וחלילה, התפטרות).

שופט בית המשפט העליון, מישאל חשין, שישב בראש בית הדין המשמעתי שדן בעניינה של השופטת הזייפנית, לא מתרגש מכל העניין. לפי המסופר ב''ידיעות אחרונות'' מיום 4 ביוני 2006, בראיון שהוא נתן לרגל פרישתו, הוא אמר את הדברים הבאים:
ישבתי במשפטי משמעת קודמים. הם פשוט לא הודלפו. היו מקרים יותר גרועים מזה, שעברו בלא כלום, נגמרו באזהרה ואף אחד לא יודע, לא שומע. ככה צריכים להיגמר דברים, כי ברגע שאתה מפרסם דבר כזה - באותו הרגע השופט נשרף.
מה יכול להיות חמור יותר משופט שמזייף מסמכים? קבלת שוחד? הטיית משפט למקורבים? שופט שגנב?

שורש הרע הוא מעטה הסודיות והחשאיות מאחוריהן מתנהלים העניינים. זה חל על הליכי מינוי השופטים, זה חל על הטיפול בשופטים שסרחו, וזה מה שעומד מאחורי חקיקה הבאה למנוע כל ביקורת על השופטים. כפי שנסח את זה השופט היהודי-אמריקאי, לואיס ברנדייס, ''אור השמש הוא חומר החיטוי המשובח ביותר. אור הזרקורים הוא השוטר היעיל ביותר''

אפשר היה לכתוב מגילות שלמות על על מה שמתרחש מאחורי הקלעים במערכת המשפט. אסתפק כאן בשני קוריוזים.

עד היום לא קרה ששופט עליון הועמד למשפט פלילי, אבל לאחרונה נתנה הזדמנות נדירה לציבור לבחון מה היתה דעתו האובייקטיבית של אותו שופט על מעשים שהוא בעצמו הודה שהוא היה שותף לביצועם.

כדי להבהיר במה מדובר, עלי להזכיר נשכחות. ראש אגף חקירות במשטרה, ניצב משה מזרחי, בצע שורה ארוכה של האזנות סתר בלתי חוקיות תוך עקיפה ברורה של המגבלות שבית המשפט הטיל עליו. הדברים נעשו בידיעתה ובגיבויה של פרקליטת המדינה, עדנה ארבל. כדי לא להלאות את הקוראים, לא אתאר כאן את כל פרטי הפרשה. מי שמעוניין יכול לקרוא את הסיפור המלא יכול למצוא אותו כאן.

אתרע הגורל ואחד המקרים הראשונים בו עדנה ארבל דנה אחרי שזכתה ''לעלות במעלה קדושים'', והתמנתה לשופטת בבית המשפט העליון עסק בעניין זהה כמעט לחלוטין לעניינים שבהם היא ושותפיה לדבר עבירה נחשדו ואף הודו בביצועם. להלן שני קטעים מתוך פסק הדין אותו כתבה השופטת עדנה ארבל:
חשוב להבטיח שפרטיותו של אדם לא תופרע, ואיש לא יפגע בד' אמות חייו הפרטיים, בדרך ההתנהלות אותה בחר לעצמו ובקשרים אותם הוא מבקש לקיים, לא כל שכן שלא תיפגע צנעת חייו.

צנעת הפרט היא מן החשובות שבזכויות האדם. אין לאפשר לחוקר פרטי או לכל אדם אחר לחדור למתחם האינטימיות של בני זוג המתנהלים באופן פרטי מבלי לפגוע בזולת או לעבור עברה כלשהי
מי שמעוניין יכול לקרוא את פסק הדין המלא כאן.

מלים כדורבנות. זה לא הפריע לה להילחם בחרוף נפש בכל הניסיונות להעמיד את ניצב משה מזרחי לדין. היא אפילו התנגדה לדרישה להדיח אותו מתפקיד ראש אגף החקירות במשטרה.

''אם יש צדק, שיופיע מיד''. אלה היו דברי המשורר, אבל לא אצל נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, שפרש לא מכבר. לאהרון ברק שום דבר לא בוער, שום דבר לא דחוף. לדעתו של אהרון ברק הצדק יכול לחכות, ואם זה ייקח כמה דורות לא יקרה שום אסון.

בהרצאה שניתנה בפני באי הקונגרס הציוני ה-‏34 ב-‏18 ביוני 2002, סיים אהרון ברק את דבריו במלים ''עם תחושה זו אני נכנס לאולם בית המשפט יום יום, שהרי יודע אני: כאשר אני יושב בדין אני עצמי עומד לדין''.

המשפט הזה ''כאשר אני יושב בדין אני עצמי עומד לדין'', משפט עליו השופט ברק חזר בהזדמנויות רבות אחרות, הפך בעיני הציבור לסמל לנאורותו של השופט, לפתיחותו לביקורת ולנכונותו לשמוע השגות מפי אחרים. האמת היא שונה. הביטוי איננו אלא קלישאה חסרת תוכן ממשי, ספין שנשמע טוב ותו לא.

''פירוש מוסמך'' לספין הזה ניתן בידי בעל הדבר עצמו. את הנאום שאהרון ברק נשא לרגל פרישתו, הוא סיים במלים ''כאשר עסקתי בשיפוט חשתי תמיד כי כשאני יושב לדין אני גם עומד לדין. את הישיבה לדין סיימתי היום. את העמידה לדין – לא סיימתי. לא יהיה זה דין רוחות השעה החולפות; לא יהיה זה דין העיתונות; יהא זה דין ההיסטוריה''.

''דין ההיסטוריה''? זה לא נשמע כמו משהו שהולך לקרות היום או מחר.

את הסיפור המלא אפשר לקרוא כאן.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מערכת משפטית מושחתת
לוי (יום רביעי, 25/10/2006 שעה 21:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בארגון בו אני עובד שנים רבות אם יו''ר פורום היה מזייף דו''ח או כותב דו''ח של ישיבה שלא התקימה הוא היה נשרף כליל . אני פשוט לא מבין כיצד נורמה פלילית של זיוף פרוטוקולים קיבלה הכשר של שני שופטים עליונים ורק שופטת בדרגה נמוכה יותר חלקה על נוכלים אלו .
מה שפגע באמון בבתי המשפט הוא לא פרסום מעשה הנבלה אלא הסלחנות של השופטים המושחתים אשר אישרו אותו . החשש הוא שהם פועלים בדרך זו תדיר .
_new_ הוספת תגובהרק למען הדיוק העובדתי
עמיש (יום רביעי, 25/10/2006 שעה 22:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אשר מר ברניר נוטה לעתים להתעלם ממנו.
היו מקרים של העמדה לדין פלילי של שופטים, אפילו ינוקא כמו מר בר ניר מן הסתם יכול להזכר במקרה של השופט מלחי.
בשנים האחרונות פורסמו מספר מקרים של שופטים שסרחו, מעבירות תנועה ועד האזנות סתר. לפחות שניים מן המקרים התבררו בבית משפט, אחרים הסתיימו בפיטורי השופטים.
_new_ הוספת תגובהרק למען הדיוק העובדתי
לוי (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 6:23)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדובר בטיפה בים .
_new_ הוספת תגובההגיע הזמן שתפסיק לעסוק בהשמצות לשמן
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 7:55)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ותענה לעניין. אני יודע שזה קשה לך, אבל לא יזיק לעשות מאמץ.

אני תארתי את המצב היום ובשנים האחרונות. לא את מה שהיה בדורות קודמים, תקופה שלצורך העניין אפשר לכנותה העידן הטרום ברקי. אתה מעדיף לקרוא לזה ''התעלמות'', זה רק הולם את השיטה בה אתה ותואמי החשיבה שלך נוהגים.

פרשת השופט מלחי היתה הרבה לפני שברק הנהיג את הנורמות שלו. המקרים ש''זכו'' לפרסום לאחרונה הם מיעוט קטן (דברי השופט חשין הם עדות מספיק מהימנה עבורי), ואם הייתי אוסף את חצי תריסר המקרים שהתפרסמו (אני כלל לא בטוח שהמניין באמת מגיע לחצי תריסר ומצדיק את השימוש בלשון רבים) זה כלל לא היה משנה את התמונה שציירתי.

האם אתה מודע לכך שלפחות שניים מהמכהנים היום בבית המשפט העליון הם עבריינים לכל דבר? הם נהנים מעקרון החפות ''כל אדם מוחזק כחף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו'' אבל זה רק בגלל שהם לא הועמדו לדין (אני משאיר לך לנחש למה), ולכן הם לא הורשעו.
_new_ הוספת תגובהדווקא מעניין אל מי אתה מתכוון
עמיש (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 8:04)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אל תחסוך מאתנו את הפרטים.
_new_ הוספת תגובהתעבור שוב על המאמר
דוד סיון (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 10:17)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. שמו של אחד מהשנים כתוב שם ומוזכרת שם סיבה אחת לטענה.

ב. נכונים גם המקרים שהזכרת (שופטים שעמדו לדין) אבל ממה שנכתב במאמר ובהודעות לא ממש ברור מהי התמונה הנכונה. אבל אין ספק שזה קשור בטענה שרק חלק קטן מהמקרים נחשף. על זה ישנה העדות ''המצוטטת'' של חשין על כך שמקרים יותר גרועים נגמרו באזהרות ואפילו בכלום. חבל שאין אנו יודעים את מספר המקרים האלו.

ג. השופט חשין גם אמר באותו ראיון ב''הארץ'', ''ואני על עומדי אעמוד'': ''לא זייפה ולא השמידה. היא לא הואשמה בזיוף פרוטוקולים, לא הורשעה בזיוף פרוטוקולים, ולכן לאמירה 'השופטת הזייפנית' אין בסיס. מה שעשו להילה כהן זה לינץ' ציבורי בצורה האיומה והנוראה ביותר שאפשר לעשות לבן אדם'' (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...).

-----

הערה טכנית:
1. המשפט העוקב לציטוט מדברי חשין גם הוא ציטוט מעמדתה של כותבת המאמר מ-Ynet שממנו הובא הציטוט מדברי חשין.
_new_ הוספת תגובהאתה קורים לך ברניר?
עמיש (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 10:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא רציתי להכנס לעניין השופטת (העירונית) לשעבר הילה כהן כי הסיפור מורכב ומסובך ולא הצלחתי לרדת עד תכליתו. מה שכן הצלחתי להסיק הוא שמדובר באשה מוזרה למדי שלא ברור כלל כיצד נעשתה לשופטת.
_new_ הוספת תגובהלא
דוד סיון (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 12:13)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהתעבור שוב על המאמר
Israeli101 (יום ראשון, 29/10/2006 שעה 2:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מבסוט דוד!!?
_new_ הוספת תגובהזה בכלל לא סוד
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 22:46)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עדנה ארבל ואלייקים רובינשטיין. האחרון קבל/נטל שוחד והראשונה גנבה כסף (כ 200 אלף ש''ח).
שניהם לא הועמדו לדין כי הם יישמו בארץ פרוש מורחב של הסעיף בחוקה האמריקאית לפיו ''אי אפשר לחייב אדם להעיד נגד עצמו'' ל''אי אפשר לחייב אדם לתבוע למשפט את עצמו''.
שניהם הודו בביצוע המעשים.
אם אתה באמת רוצה לדעת את כל הפרטים קרא את ''דבר מצחיק קרה בדרך לעליון'' (פא''ץ, 21 באוקטובר 2003). שם תמצא גם קישורים נוספים.
אני לא מאמין לך שבאמת לא ידעת, אבל החלטתי לפרט שוב למען קוראים אחרים שאולי לא מכירים את הנושא.
_new_ הוספת תגובהבחיי ששכחתי על מה שאתה מדבר
עמיש (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 23:37)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולא פלא.
אי אפשר לזכור כל רכילות שאתה משרבב למאמרים שלך.
_new_ הוספת תגובה''רכילות''? --- עצה ידידותית: למד עברית.
ישראל בר-ניר (יום שישי, 27/10/2006 שעה 1:33)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רכילות זה כשאני אספר פה שאתה דופק את אשתו של החבר הכי טוב שלך.

יועץ משפטי שנוטל שוחד ומתמנה לבית המשפט העליון, פרקליטת מדינה שגונבת כסף ומתמנה לבית המשפט העליון, זה לא בדיוק רכילות.

ועדיין לא מניתי דברים ומעשים שאותם אינני יכול להוכיח בוודאות של 100 אחוזים.
_new_ הוספת תגובהתגיד בר ניר
עמיש (יום שישי, 27/10/2006 שעה 10:30)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה ראית את הסרט ''הנודד'' עם ראג' קאפור איפה ששרים את איצ'יקידנה?
_new_ הוספת תגובהלמיטב זכרוני
ישראל בר-ניר (יום שישי, 27/10/2006 שעה 17:05)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה עוד לא סיימת בי''ס עממי כשהסרט הזה הוצג בארץ בפעם הראשונה.
_new_ הוספת תגובההיה אחלה סרט
עמיש (שבת, 28/10/2006 שעה 10:21)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראיתי אותו לפחות פעמיים
_new_ הוספת תגובהבקולנוע ''עדן''?
ישראל בר-ניר (שבת, 28/10/2006 שעה 17:16)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שוב מצאנו נקודת הסכמה. עוד יש תקוה שנעשה ממך בן אדם . . .
_new_ הוספת תגובהבקולנוע ''עדן''?
עמיש (שבת, 28/10/2006 שעה 18:44)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כן, בדיוק שלשום אכלתי רגל קרושה במסעדה מול קולנוע עדן ז''ל אז נזכרתי
_new_ הוספת תגובהתגיד בר ניר
לוי (שבת, 28/10/2006 שעה 18:50)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לך מה להגיד לענין אז פנית לשטויות .
גם זו טקטיקה המתאימה לקשקשנים .
_new_ הוספת תגובהכתבה יפה וארוכה
מהנדס אזרחי (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 7:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל BOTTOM LINE אין זו מדינה אלא רפובליקה של בננות. אני אמרתי את זה עוד לפני הרבה זמן.

על מה תשתממו?
כלום לא ידעתם?
אתם יודעים ושותקים.

אבל מה שחשוב באמת זה שיש ליהודים דמוקטטורה לא פחות.
_new_ הוספת תגובהמי נתבע על החשיפה?
סתם אחד (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 8:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

>>''הפרקליטות נוהגת להגיש כתבי אישום נגד אנשים המעיזים לחשוף פשעים ומחדלים של שופטים. תביעות כאלה מוגשות באופן סלקטיבי. זו הסיבה שרק מקרים בודדים זוכים לפרסום. הידיעה למעלה היא אחד מהמקרים האלה''.
_new_ הוספת תגובהמערכת משפט יותר מידי בלתי תלויה
GY (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 12:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בס''ד.
דמוקרטיה אינה יכולה להתקיים ללא מערכת משפט אמינה ומבוקרת ומפוקחת כהוגן ובאופו ציבורי ופתוח. כבר היתה מדינה שנקראה רפובליקת וימאר שבה מערכת המשפט והפרקליטות היו מנותקות מהציבור, לא רחוק ממה שקורה כיום בישראל. גם שם הקריירה האישית היתה מעל לכל. למטרת קידומה התרפסה המערכת השיפוטית לרגלי פוליטיקאים. גם בישראל כיום לשופט עליון שבדונו כבג''ץ פסק ולו ב 5% מהמקרים לטובת התובעים - אין לו סיכוי להיבחר ליועץ משפטי לממשלה.
נפילתה של רפובליקת וימאר הקימה תחתיה שלטון נציונאל-סוציאליסטי. גם בישראל כיום יש בציבור כמיהה רבה לשליט יחיד דיקטטורי שיהיה מעל לחוק ולמערכות השלטון הקיימות. זו הסיבה שאריק שרון נבחר ברוב כל כך גדול. אריק נתפש בציבור כדמות הקרובה ביותר לדמות הדיקטטור.
_new_ הוספת תגובהמזה השטויות האלה?
עמיש (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 18:07)
בתשובה לGY
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איזה שופט רוצה להבחר ליועץ משפטי?
_new_ הוספת תגובהזה בדרך כלל ההיפך
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 26/10/2006 שעה 22:49)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי