פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ליברמן בפנים, המשמעות האמיתית
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 31/10/2006 שעה 10:07)


ליברמן בפנים, המשמעות האמיתית

ד''ר ישראל בר-ניר''מרכז העבודה הכריע: נשארים בממשלה ברוב מוחץ אישרו חברי המרכז בהצבעה גלויה את הצעת היו''ר להישאר בממשלה, למרות הצטרפות ליברמן'' – כך מבשר מעריב, מה 29 באוקטובר, 2006. בידיעות אחרונות כותרת דומה, וגם הג'רוסלם פוסט בעקבותיהם. קטע אחד, המופיע בג'רוסלם פוסט ונעדר מהעיתונים העבריים, שם בפי פרץ את המשפט ש''כף רגלו של ליברמן לא תדרוך במשרד הביטחון''. זה מעלה שאלות מעניינות באשר ל''תאום האסטרטגי'' שיהיה בתחום אחריותו של השר החדש, אבל זה כבר נושא לדיון אחר.

אבל להצטרפותו של ליברמן לקואליציה, ולכניסתו לממשלה ישנם אספקטים אחרים עליהם כדאי להרחיב את הדיבור. הליברמניזציה של הממשלה גררה בעקבותיה התפרצות חסרת תקדים של שנאה והסתה שלא היו מביישים את מסע רצח האופי שהתקשורת עשתה לנתניהו בעשור הקודם. אי אפשר שלא להזכר בספרו של ג'ורג' אורוול, 1984, המתאר חברה עתידית הבנויה על טיפוח השנאה. לחברה הזאת היתה דמות שטנית, עמנואל גולדשטיין, אויב העם, שהיה נשוא השנאה הזאת. כל אזרח חייב לקחת חלק פעיל בתוכנית יומית המכונה ''תוכנית השנאה'' (a daily routine known as hate program). במלים של ג'ורג' אורוול: ''פרטי התוכנית של שתי דקות השנאה היומית, היו משתנים מיום ליום, אבל לא היה יום בו גולדשטיין לא היה הדמות המרכזית. הוא היה הארכי בוגד, ראש וראשון למחללי טוהר המפלגה. כל הפשעים נגד המפלגה, כל הבגידות, פעולות החתירה, הכפירה, והסטיות היו פועל יוצא של מה שגולדשטיין הטיף לו'' (The programmes of the Two Minutes Hate varied from day to day, but there was none in which Goldstein was not the principal figure. He was the primal traitor, the earliest defiler of the Party's purity. All subsequent crimes against the Party, all treacheries, acts of sabotage, heresies, deviations, sprang directly out of his teaching). תחליף ''גודלשטיין'' ב''ליברמן'', ובהינף עט אתה עובר מישראל של 2006 לעולמו של אורוול ב 1984.

כמה שזה נראה ונשמע חולני, אני חושב שכל ההתלהמות הזאת נגד ליברמן לא נועדה אלא לכסות על שביעות רצון וסיפוק מהעובדה שזה קרה. אפשר לאמר שנוכחותו של ליברמן בממשלה הביאה ישועה לכל הטרנספריסטים של השמאל. עכשיו הם יכולים להרגע, מי שהוא יעשה בשבילם את העבודה. הם ימשיכו לקלל, להשמיץ ולהסית, אבל עמוק בלב הם שמחים שיש מי שהוא שאומר בגלוי את מה שהם חושבים. יש פסיקה חד משמעית של הכהן הגדול של כנסיית השלום, עמוס עוז, ''טרנספר זה רק בשבילנו, טרנספר זה לא לצרינו''. ולחיזוק דבריו הוא מוסיף ''נשכב על הכבישים ובגופותינו נעצור את הטרנספר של צרינו'' (אינני ערב לדיוק בציטוט כאן, כי זה מהזכרון, אבל זאת רוח הדברים). ושני רעיו לשלישית עג''י, גרוסמן ויהושוע מנענעים בראשיהם ומחרים אחריו ''אכן כן, אכן כן, לא יקום ולא יהיה, לא יהיה טרנספר במקומותינו''. אבל כל המלל הזה נועד לאוזני האספסוף הממלא תקופתית את ככר מלכי ישראל בלבד. למימוש הצורך האמיתי, הבטחת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, דרושים מעשים ולא מלים. כאן צריך להתמודד עם הבטחותיו של חבר הכנסת הערבי זכור ''היום אנחנו מיליון וחצי, בעוד 20 שנה נהיה שלושה מיליון'' (מעריב, 31 באוקטובר).

היעד של שמירה על ''האופי היהודי'' של מדינת ישראל הוא בראש מעייניהם של חבדי שלישיית עג''י. גם כל חבורת המיל', הבדימוס והלשעבר המאיישת את ה''מועצה לשלום ולביטחון'' דוגלת באותו האידיאל. אומנם הם אף פעם לא אומרים איך הם מתכוונים לבצע את זה בשטח, אבל אני חושב שהם באמת מתכוונים למה שהם אומרים כאשר הם מדברים על מדינת ישראל כ''מדינה בעלת אופי יהודי''. ניסיתי בשורות הבאות להעלות על הכתב את האפשרויות השונות על מנת לבוא לקראתם ולחסוך להם את הצורך לאמר את הדברים במפורש. חלק מהרעיונות נשמע די מגעיל, ומי שאין לו עור עבה, מוטב שידלג על הקטע הזה. ראו הוזהרתם.

בראש ובראשונה יש לאסור על הערבים את הנוהג של ריבוי נשים. האיסלאם מתיר לכל גבר לשאת ארבע נשים? לא אצלנו. הצעד הבא הוא לאסור על נשים ערביות ללדת. אם זה לא יעבוד, אפשר לנקוט בצעד יותר דראסטי ולבצע עיקור של כל הנשים הערביות, במקרה האחרון, צריך לשקול את האפשרות של צעד דומה לגבי הגברים הערביים כדי למנוע טענות על קיפוח. אפשר לדרוש גיור חובה של כל הנולדים לאמהות ערביות. אפשרות אחרת היא פשוט להרוג את כל הנולדים – זו שיטה שכבר מוזכרת בתנ''ך (''כל הבן הילוד היאורה תשליכו''). נכון ששם זה מתייחס רק לבנים זכרים, אבל אני בטוח שיימצאו מתנדבים לפרוש את חסותם על הבנות. זה רחוק מלמצות את כל האפשרויות, אבל זה נותן תמונה טובה של מה שמסתובב במוחם הקודח של ''שומרי האופי היהודי'' (כמעט שיצא לי ''שומרי החומות'') מהאליטה השמאלנית. תסכימו אתי שמול הרעיונות האלה מבית היוצר של השמאל, ליברמן כבר לא נשמע כל כך גרוע. השיטה של ליברמן נראית אפילו הרבה יותר הומנית.

אין ספק שלמי שמודע לכך שכדי להגשים את מטרותיו צריך לנקוט באמצעים שאינם עולים בקנה אחד עם הפוליטיקה התקינה, זה מאוד נוח שיש מין ליברמן כזה שעליו אפשר לגלגל את ''האחריות לביצוע'', ושאותו אפשר להשמיץ מעל כל במה, גם בעולם הרחב. למען האמת, אם לא היה ליברמן היה צריך להמציא אותו. ככה אפשר לשמור על ''טוהר התדמית''. זה כמו ''ללכת עם ולהרגיש בלי''.

פירות הנצחון

אחד מהספיחים של כל מלחמה, הוא תגמול של מפקדים על הישגיהם. קצינים ומפקדים בכל הרמות זוכים לקידום מחוץ למסגרת הפז''ם. בתחום הזה המלחמה האחרונה איננה שונה מקודמותיה. זה לא מפליא לפיכך שבעקבות ההישגים המרשימים של המלחמה, אנו עדים לשורה של העלאות בדרגה, ומינויים המבטאים קידום, של שורה של קצינים ברמות פיקוד שונות. כל העיתונים מדווחים על כך היום (31 באוקטובר). הבולט ביותר הוא קידומו של מפקד אוגדת הגליל, תת אלוף גל הירש, לראשות אגף התכנון במטכ''ל, מינוי שאליו מתלווה העלאה לדרגת אלוף. הקידום הזה מעורר לא מעט תמיהות מאחר ותיפקודה של האוגדה במהלך המלחמה היה שנוי במחלוקת (בלשון המעטה). במאמר קודם (פא''צ 21 באוקטובר) ספרתי על כך שאלוף (מיל') יורם יאיר הוא זה שהתמנה ע''י הרמטכ''ל לתחקר את תיפקוד האוגדה ומפקדה במהלך המלחמה. האלוף (מיל') יורם יאיר נושא באחריות למחדל ליל הגלשנים שארע בעת שהוא כהן כמפקד האוגדה בעת שהיה תת אלוף. המחדל ההוא כלל לא הפריע לקידומו של יורם יאיר. עכשיו הסיפור חוזר על עצמו. המחדל נשאר יתום והקידום במקומו עומד, או שאולי תופס כאן הכלל של ''כגודל המחדל, גודל הקידום''? בכל מקרה, על זה נאמר ''הפוסל, במומו פוסל'', או אולי להיפך, אני כבר מתחיל להתבלבל.

חבל רק שבעיתונים לא כתבו מה עלה בגורלו של הש''ג של 2006. האם, כמו את הש''ג של ליל הגלשנים, דנו אותו למאסר?
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


ספירואיזם - ולי נראה שהניתוח שלך לוקה בחסר
חנה אייזנמן (יום שלישי, 31/10/2006 שעה 14:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי ספק שמצבם של הערבים יושבי ארץ ישראל מעניין את השמאל כקליפת השום. כל זעקות השבר שלהם על כיבוש, דיכוי, עוני וכל שאר מרעין בישין, שאנו, כביכול אחראים להם, אינן באות, אלא, כדי להכפיש את שם היהודים בעולם, אך מכאן ועד טראנספר לשוט שלהם נגדנו, המרחק גדול.
שנאת ישראל שלהם, עולה על כל רגש אחר, וכמובן על התבונה ועל ההגיון. שיטתם היא - תמות נפשי עם יהודים, ובלבד שהיהודים ימותו.

הנה הלך ביבי ועשה את כל רצונם, אבל הם לא שכחו לו את מוצאו המוכתם, ר''ל. הרדיפה שהם רדפו אותו, היתה משהו מיוחד במינו, אפילו במדינת ישראל האנטישמית.

דוגמא אחת מרבות: ''... וכל מה שנשאר בסך הכל הוא ''להפיל את הממשלה/ ולא אכפת אם הוא באבא-ביבי, או ביבי-דוצ'ה, או ביבלון/ העיקר הוא כי הוא הוא היחיד אשר מסוגל להחזירת את הליכוד אל השלטון...

מפניני חיים חפר, ידיעות אחרונות, 21.5.1993

והציטוטים החסרים לך - יוסי שריד, יאיר צבן, עמוס עוז ומשה נגבי: ''אנחנו נפוצץ את הגשרים ונשכב מתחת למשאיות'', ''נפלג את המדינה ואת הצבא''. - ''מלחמת אזרחים לא תפחיד אותנו''.
_new_ הוספת תגובהאריה פרלמן (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 0:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מִתּוֹךְ כָּל זַעֲקוֹת הַשֶּׁבֶר אוֹדוֹת הַטְּרַנְסְפֶרִיסְט וְהַגִּזְעָן לִיבֶּרְמַן - לֹא הִצְלַחְתִּי לְזַהוֹת וְלוּ בְּדָל צִטּוּט אוֹ הוֹכָחָה שֶׁיָּעִידוּ עַל טְרַנְסְפֶרִיזְם אוֹ גִּזְעָנוּת אֵצֶל הָאִישׁ.

מִישֶׁהוּ מוּכָן לְהָבִיא דֻּגְמָא?
_new_ הוספת תגובהאריה, אתה מחמיץ את הפואנטה
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 2:32)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו בדיוק הנקודה, האיש משמש כדחליל (כמו ''גולדשטיין'' ב 1984 של אורוול) ותו לא.

הצמרת האינטלקטואלית של השמאל מייחסת לו את מאוויי לבם, ומקווה שהוא באמת יספק את הסחורה. התדמית שלהם תשאר טהורה.
_new_ הוספת תגובהאריה, אתה מחמיץ את הפואנטה
ע.צופיה (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 5:48)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זאת אומרת שאם אלו מאווי ליבם הכמוסים של ראשי השמאל ומאווי ליבם הגלויים של ראשי הימין-אז בא גואל לישראל בדמותו של ליברמן.
מה שלא מסתדר לי, למה עד היום (כידוע לך 24 שנות שלטון ימין)לא הגשימו השמאל והימין את מאווי ליבם המשותף?
_new_ הוספת תגובה''מאווי ליבם הגלויים של ראשי הימין''
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 6:24)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על סמך מה אתה מפריח את הבדיה הזאת?

דבר בשם עצמך בלבד (הרי אתה, כידוע, מייצג את השדרה המרכזית של השמאל).
_new_ הוספת תגובה''מאווי ליבם הגלויים של ראשי הימין''
ע.צופיה (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 7:03)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תרשה לי להבין: ליברמן הוא איש ימין?למיטב הבנתי-כן!.
לדבריך הוא אומר את אותם הדברים ששוכני הצמרת בשמאל אינם מעיזים להגיד בגלוי. זאת אומרת שיש אחידות דעות בין ליברמן כמייצג חלק נכבד של הימין לבין הצמרות בשמאל.
אז במה פשעתי?
_new_ הוספת תגובהליברמן הוא אולי
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 18:11)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''איש ימין'', אבל הוא כלל לא מייצג של כל הימין ובוודאי לא את ''ראשי הימין'', או ''חלק נכבד שלהם''.
גם אתה לא רואה באורי אבנרי או ספירו (דמויות הראי של ליברמן בשמאל) כמייצגים אותך.

כל מה שטענתי זה שאם אלו באמת דעותיו, וכפי שאריה העיר, זה עדיין טעון הוכחה, אז הוא מייצג נאמנה את שאיפות השמאל הנאור הרואה כמטרה ראשונה במעלה ''מדינה עם רוב יהודי מוצק (או מוחץ)''. ההבדל היחיד הוא (וזה לא מוסיף לו נקודות זכות) זה שהשמאל מתחמק מלתת תשובה ל''איך'' זה יבוא לידי ביצוע.
_new_ הוספת תגובהליברמן הוא אולי
ע.צופיה (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 19:31)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם הימין לא רוצה ''מדינה עם רוב יהודי מוצק(או מוחץ)''?
והאם הימין נותן תשובה ל''איך''(שלו) זה יבוא לידי ביצוע?
_new_ הוספת תגובהבשלב הנוכחי
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 20:35)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השמאל הוא זה שמנפנף בדגל של ''האופי היהודי של המדינה'' כתרוץ להצדיק את פינוי הישובים היהודיים מיהודה ושומרון. לא שמעתי הרבה התבטאויות של הימין בנושא, אם כי אני מניח שהימין ג''כ חותר לזה, אבל לא כסיבה למדיניות של ''התנתקות'' או ''התכנסות'' או כל שם אחר שתבחר.

מאחר וזה המוטיב המרכזי בתעמולת השמאל, והם מוכנים לשם כך לנקוט בצעדים דרסטיים ביותר, יש מלוא ההצדקה לדרוש מהם לאמר במפורש איך הם מתכוונים לממש את המטרה של הרוב היהודי. התחמקות בנוסח ''ומה יש לימין להציע'' מתאימה לחכמולוגים של השמאל שאין להם תשובה לעניין. היא איננה במקום, כי גם אם לימין אין תשובה הולמת זה כלל לא משנה.

סיסמאות ריקות אינן פתרון גם כשמהצד השני לא מפריחים סיסמאות נגד.
_new_ הוספת תגובה''והתשובה בגוף השאלה''
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 5:15)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנה אתה עונה בעצמך על השאלה.
השמאל צועק בראש חוצות: רוב יהודי מוצק!!
גם גב. אייזנמן רוצה רוב יהודי מוצק.
אתה משער-חושב שגם הימין רוצה זאת.אינך אומר זאת בפה מלא,שמא תחטא בהבעת דעה.
לשמאל,לשיטתו,יש תשובה ואינו פוחד להביע בגלוי:''התנתקות'',''התכנסות'',נסיגה משטחים כבושים וכדומה.
אך הימין-יוק! ממלא פיו מים. (הכל לדבריך),כי לדבריך אין לו תשובה הולמת.
אך הפרדוקס הוא, וזה כבר באמת נדוש, כי בגין נסוג מסיני,שמיר ישב עם אש''ף,נתניהו נסוג משטחים בגדה המערבית,שרון יצא מעזה ואולמרט,ליבני,מופז,שיטרית,בראוןוחבריהם(אנשי ימין,זוכר?)רוצים התנתקות.
זאת אומרת,יש לימין דרך ותשובה לפתרון בעיות האזור,אך מטעמי קולות וכיסאולוגיה הוא מעדיף לגמגם.
אז מה עדיף:דיבור ברור או גמגום?
_new_ הוספת תגובההנה אתה לא עונה לשאלתו וממשיך בסיסמאות נבובות
צדק (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 5:20)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמאלנים חלולים מסתדרים רק עם סיסמאות נבובות.
_new_ הוספת תגובההנה אתה לא עונה לשאלתו וממשיך בסיסמאות נבובות
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 6:40)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומה שאלתו בדיוק?
_new_ הוספת תגובההנה אתה לא עונה לשאלתו וממשיך בסיסמאות נבובות
צדק (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 7:57)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו שאלתו:
יש מלוא ההצדקה לדרוש מהם (מהשמאלנים) לאמר במפורש איך הם מתכוונים לממש את המטרה של הרוב היהודי''
_new_ הוספת תגובההנה אתה לא עונה לשאלתו וממשיך בסיסמאות נבובות
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 8:04)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עניתי בעבר וגם עכשיו: התנתקות, התכנסות,נסיגה עד לקו שיוצר רצף דמוגרפי (מלא או כמעט מלא)יהודי.
אני חושב שהשמאל אומר זאת בפה מלא,ללא בושה וללא מורא.
וזאת בניגוד לגמגומי הימין!!!
_new_ הוספת תגובהענית לעצמך, לא ענית לשאלה כמו שאף שמאלני לא עשה זאת מעולם.
צדק (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 8:48)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סיסמאות נבובות אינם תשובות עבור חכמים מהימין.
אלו תשובות מספיקות עבור מסוממי שיינקין, והזויי סניף מרץ.
_new_ הוספת תגובהענית לעצמך, לא ענית לשאלה כמו שאף שמאלני לא עשה זאת מעולם.
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 13:49)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אילו אינן סיסמאות נבובות אילו סיסמאות שהשמאל עמד,עומד וכנראה גם יעמוד עליהן.וגם יבצע אותן כשיהיה לו את הגיבוי המתאים.
וזאת בניגוד לימין שאינו עומד על שום דבר שהבטיח לבוחריו.
ובכלל ,היכן מצאת חכמים(לא בלילה,ביום)בימין?
_new_ הוספת תגובהכרגיל אתה עוקף את השאלה
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 10:10)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''לשמאל,לשיטתו,יש תשובה ואינו פוחד להביע בגלוי''
אני דברתי על ישראל בתחומי הקו הירוק, משאת נפשם של אייטולות השלום מבית מדרשם של עוז, גרוסמן ויהושוע. איזו ''שיטה'' ואיזו ''תשובה'' יש להם שיבטיחו את הרוב היהודי המוצק שלך (הרי זה כבר יהיה אחרי ההתנתקות/התכנסות/התקבצות/התגבשות/הצטמקות או השד יודע מה).
שם יש כבר היום למעלה ממיליון וחצי ערבים שבעתיד הלא רחוק יהפכו לשלושה מיליון, והם עוד רוצים לפתוח את שערי הארץ לפני כל מי שירצה לבוא ללא כל הגבלות. אם הם לא מפחדים למה הם לא מדברים על זה ומשאירים את הבמה לליברמן?
_new_ הוספת תגובהכרגיל אתה משחק במילים
עמיש (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 12:48)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם יש מיליון ומשהו בגבולות מדינת ישראל, האם זה אומר שכדאי כבר להשאר עם ארבעה מיליון?
_new_ הוספת תגובהכרגיל אתה קשה תפיסה
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 19:08)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה לא משחק מלים, וזו לא שאלה של כדאיות. זו שאלה שצריך למצוא לה פתרון.

כל מי שמדבר על ''רוב יהודי מוצק'' או ''מוחץ'' צריך לחשוב איך מיישמים את זה ואיך מונעים שהרוב הזה יחדל להיות ''מוצק'' (או ''מוחץ''), ואני בפרוש מתכוון לנעשה בתחומי הקו הירוק. את שאלת הנוכחות היהודית ביהודה ושומרון אני משאיר לדיון אחר.

כל מה שאני טוען שהפתרון המוצע כרגע, פינוי ההתיישבות היהודית מיהודה ושומרון, לא יפתור שום דבר ושהבעיה תשאר בעינה. ייתכן שיש סיבות טובות לעשות את זה (את הפינוי), ואם תשכנע אותי אלך אתך לאורך כל הדרך. אבל לטעון שזה מה שיבטיח את הרוב היהודי זה שקר, ומי שמשתמש בנימוק הזה כדי להצדיק את הרס מפעל ההתיישבות מרמה את הציבור ואת עצמו.
_new_ הוספת תגובהירחם השם איזה שקשוקה
עמיש (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 21:37)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא חייבים לחסל את ההתנחלויות. הרעיון הוא לצאת מהשטחים הכבושים. מי שורצה להשאר שם בשלטון פלשתינאי - שיבושם לו.
_new_ הוספת תגובהכרגיל אתה עוקף את השאלה
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 13:55)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

משאת נפשם של היהודים המכובדים שהזכרת ושל ''השדרה המרכזית בשמאל''היא מדינה עם רוב יהודי מוצק,כולל שטחים בגדה המערבית שיוצרים רצף דמוגרפי יהודי עם הקו הירוק.
ערבי ישראל הם אזרחי ישראל לכל דבר וענין ואין לנו שליטה על ריבויים.
הנ''ל ואחרים מדברים ללא מורא מכל במה,דעותיהם בחלקם מקובלות על כל השמאל ובחלקם לא.ככה במגזר דמוקרטי.
ליברמן הוא במובן מסוים ''תינוק שנשבה''. תן לו להתבגר.
_new_ הוספת תגובהשימוש גמיש במושגים
דוד סיון (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 20:51)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פתאום אתה מתעסק ב''זוטות'' וטוען כראוי שספירו ואבנרי אינם השמאל. חשבתי שחל בך מהפך. אלא שזה לא מחזיק אצלך מספיק זמן (פחות משעתיים) ואתה שוב מדבר על השמאל כגוף אחד מונוליטי כהרגלך: ''השמאל הוא זה...'' (תגובה 85743).

הגדרת מושגים גמישה לפי הנוחיות של הרגע.
התנהלות שמזכירה דוגמה שהצגת במאמר הפותח.
_new_ הוספת תגובהמעניין מאד שדווקא לאלו שהיהדות מהם והלאה
חנה אייזנמן (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 20:24) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חשוב כל כך ''רוב יהודי מוצק'', ואילו הדבקים בתורת ה', אינם משתמשים כלל בנימוק ''גזעני'' זה.
התירוץ של ''רוב יהודי'', הוא אחד נוסף במקבץ התירוצים של השמאל, להצדקת מסירת ארץ ישראל לערבים.
הרי ההצעה לגרש את הערבים לעשרות מדינותיהם זה הפתרון הצודק מכולם, המוסרי מכולם, האנושי מכולם, אבל זה ''לא יעלה על הדעת''. יהודי לא מגרש נאצי!

אז בגלל שאיפות האימפריאליזם הנאצו-ג'יהאדי, היהודים צריכים להצטמצם עוד ועוד, בכמעט לא כלום שיש להם, בהיות רוב ארצם בידי אותם מנוולים, שאם נגרש אותם מארצנו, השמאל ילך למלחמת אחים.
אבל, כשיהודים מסרבים לגרש יהודים, זו פגיעה נוראה בשלטון החוק ובדמוקרטיה, והם יעלו על בריקאדות, יפוצצו את הגשרים, ילכו למלחמת אחים, יחריבו את המדינה... כי זה כל מה שהם רוצים היום. אם כדי להחריב את ארץ היהודים ייאלצו גם להחריב את המדינה שלהם, הם ילכו על.
אנו נטבחים כאן בהמונינו, אבל השמאל לא יגרש את האויב הסופר-נאצי היושב בתוכנו, הם יגרשו את היהודים.
זה מה שנקרא - מלחמת מצווה. ואילו המלחמות בנאציזם הג'יהאדי אלו מלחמות של ''אין ברירה''.
ליברמן לא יגרש שום ערבי. ואם כדי להחזיק בכסא הוא יידרש לגרש יהודים, הוא יעשה זאת, כמו בגין, כמו שמיר וכמו שרון.
היחיד שלא היה עושה זאת היה הרב מאיר כהנא, זצוק''ל, הי''ד. שהכסא עניין אותו רק במידה כזו, שאיפשר לו להציל את העם היהודי. וזו גם הסיבה שנרצח.
_new_ הוספת תגובהמעניין מאד שדווקא לאלו שהיהדות מהם והלאה
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 5:25)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רוב יהודי מוצק אינו מונח גזעני (אלא במוחם של סהרורים וסהרוריות למיניהם) ואינו תירוץ למסירת שטחים בארץ ישראל,אלא אבן יסוד בקיום מדינה יהודית חזקה ויציבה בארץ ישראל.
להצעתך לגרש ערבים יש רבבות תומכים ומיליארדי מתנגדים.אז תמשיכי להיות צודק בקרב קהלך.
אף אחד לא מגרש יהודים! קיום החוק במדינה אינו גירוש.מי שאינו מפנים כי קיים חוק במדינה צריך לשלם את המחיר.
הרב כהנא היה אפיזודה חולפת בחיי העם היהודי. חבל שנרצח,אך טוב שחלף.
_new_ הוספת תגובהמעניין מאד שדווקא לאלו שהיהדות מהם והלאה
צדק (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 7:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צודק. גם קיום חוקי נירנברג איננו גירוש.
זו רק שמירה על החוק והסדר.
יודנריין פה, יודנריין שם, העיקר זה החוק...
_new_ הוספת תגובהמעניין מאד שדווקא לאלו שהיהדות מהם והלאה
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 8:09)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תראה, גם לך ,גם למתקרא לוי,גם למכונה מהנדס אזרחי וגם למטען השנאה אייזנמן כשאין תשובה עניינית,מבוססת ומעשית,אתם חוזרים למאגר המילים : אנטישמי,נאצי,חוקי נירנברג,יודנריין,מדינת בננות, ועוד.
שם מפלטכם הרעיוני!
_new_ הוספת תגובהחוקי נירנברג הם חוק בדיוק כמו חוק הטרנספר
צדק (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 8:53)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי שמדבר בשם החוק, כמוך, חייב לכבד גם את חוקי נירנברג.
חוקים שהתקבלו בהליך דמוקרטי ראוי.

הבורח היחיד כאן הוא אתה ודומיך. אנשי המנטרות.
אני הופך את המנטרות העלובות שלך לבדיחה
על ידי הבאת דוגמה היסטורית מוכרת, ודומה לפשע שכל כך אהבת.
_new_ הוספת תגובהחוקי נירנברג הם חוק בדיוק כמו חוק הטרנספר
ע.צופיה (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 14:04)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חוקי נירנברג נחקקו במקום אחר ובתקופה אחרת ואינם נוגעים לי.
אני איני בורח אלא עונה לענין. מי שתמיד בורח לסיסמאות נבובות ,אמירות בעלמא ,הכפשות והפניות למקורות נאציים זה אתה.אם אתה חושב שאתה מצחיק מישהו זה כנראה את לוי והמהנדס.
ועדיין לא שמעתי תשובה לענין שאתה העלית.
_new_ הוספת תגובהחוקי נירנברג הם חוק בדיוק כמו חוק הטרנספר
צדק (יום חמישי, 02/11/2006 שעה 20:26)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חוקי נירנברג נוגעים לך בהחלט.
אתה, השמאל, משתמש בהם כדוגמה לחוקים גזעניים ואנטי-דמוקרטיים.
ואותו השמאל מחייב את חוק הטרנספר הדומה לחוקי נירנברג בדיוק.

זו הדגמה נוספת לצביעות השמאלנית,
וחסרונו המוחלט של המוסר במחנה השמאל.
_new_ הוספת תגובהחוקי נירנברג הם חוק בדיוק כמו חוק הטרנספר
ע.צופיה (יום שישי, 03/11/2006 שעה 0:08)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טעות בידך.השמאל לא מתייחס בכלל לחוקי נירנברג.זו המצאה של מוח חולני ומעוות. אולי שלך אולי של אחרים ממגזרך.
כל מה שאתה רואה בראי,כשאתה מסתכל בו,אתה תולה בשמאל.
יש לציין שאתה די אומלל ומעורר רחמים.
_new_ הוספת תגובהחוקי נירנברג הם חוק בדיוק כמו חוק הטרנספר
צדק (יום שישי, 03/11/2006 שעה 8:07)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון ליצן, השמאלנים בכלל לא משתמשים בחוקי נירנברג......
ובכלל, בהשוואה לנאצים, שנבחרו בדרך דמוקרטית.

שולמית אלוני, ''מעריב'', דצמבר 2002: אלי ישי פועל לפי חוקי נירנברג (בהיותו שר הפנים)...הסרט (הסברה של ש''ס) הזכיר לי סרט תעמולה נאצי''

המוח החולני והמעוות הוא של השמאלנים חסרי צלם האדם.
_new_ הוספת תגובהחוקי נירנברג הם חוק בדיוק כמו חוק הטרנספר
ע.צופיה (יום שישי, 03/11/2006 שעה 9:08)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כרגיל,קטעי ציטטות של הערות שוליות ברגעים מסוימים הופכים אצלך לדרך חיים.
אני מרחם עליך.
_new_ הוספת תגובהזה לא הציטטות
דוד סיון (יום שישי, 03/11/2006 שעה 10:29)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אצלו זו האידיאולוגיה החולנית (שמוגדרת בביטויים וססימאות כמו ''המוח החולני והמעוות
הוא של... חסרי צלם האדם''. היא זו שמנחה אותו בחיפוש הציטוטים
והצגתם מחוץ להקשרם. המנוע של האידיאולוגיה הזאת הוא השנאה החולנית.... והכלי הוא דמגוגיה.
_new_ הוספת תגובהעל קצה המזלג
חנה אייזנמן (יום שישי, 03/11/2006 שעה 10:17)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הכיפות הסרוגות עבורי הן כמו צלב הקרס על השרוול של החיילים הנאציים'' (אלוף שלמה גזית, ידיעות אחרונות, 8.3.1998).
מאי 1982. עמוס אילון:
''פעולות הממשל הצבאי, המחרים ספרים בשטחים, הן רק חלק מההכנות למשטר פשיסטי. במהרה יהיה פה הכל, מחנות ריכוז ושריפת ספרים'' (ג'רוזלם פוסט').

דצמבר 1984. שולמית אלוני:
''החרדים יונקים מאותם יצרים אפלים שינקה הזוועה הנאצית הפשיסטית'' ('דבר').

1985. יאיר קוטלר מכתיר את ספרו בשם ''הייל כהנא'' (הוצאת מודן)
'הייל כהנא' הוא שם ספרו של יאיר קוטלר שהופיע בהוצאת מודן ועסק בח''כ הרב מאיר כהנא.

אוגוסט 1987. ישעיהו ליבוביץ: ''חיילים ההולכים לשרת בשטחים הכבושים הם יודו-נאצים'',

אפריל 1995. פרופסור משה: ''יש מגזר שלם בחברה הישראלית, שללא היסוס אני קובע שהוא העתק של הנאצים. תראה את ילדי חברון, הם בדיוק כמו נוער היטלר. מנפחים להם מגיל אפס את השכל על ערבים רעים, על אנטישמיות, על איך כולם נגדנו. הופכים אותם לפרנואידים בני גזע עליון, בדיוק כמו נוער היטלר''.

מאי 1996. שולמית אלוני:
''עורכי דר-שטרימר (ביטאון התעמולה של המפלגה הנאצית) היו נהנים לקרוא את הכותרות הללו של תעמולת הליכוד'' ('הארץ').

ספטמבר 1996. ''הארץ'', מיכאל הרסגור:
''ראשי החרדים הם אויביה של הדמוקרטיה לא פחות מהחולצות השחורות או מראשי מפלגת הפועלים הנציונל-סוציאליסטית של גרמניה'' (שמה המלא של המפלגה הנאצית).

יוני 1999. שולמית אלוני:
''נתניהו הזכיר לי את מוסוליני והוא תלמיד מצטיין של גבלס (שר התעמולה הנאצי)'' (ראיון למוסף 'הארץ').

2002. עוזי בנזימן:
''התנהגותם של אלה המכונים נוער הגבעות מקרב המתנחלים מזכירה את זו של גלוחי הראש באירופה ובארה''ב''. ('הארץ').

אפריל 2002. יפה ירקוני רואה זהות בין הילדים ב''שטחים'' לבין ילדי היהודים בתקופת מלחמת העולם השניה.

דצמבר 2002. שולמית אלוני, ראיון למעריב:
''אלי ישי פועל לפי חוקי נירנברג וסרט ההסברה של ש''ס הזכיר לי סרט תעמולה נאצי'',

ינואר 2003. 'קדמה':
''ניתן להכליל אמירה על המתנחלים האידיאולוגים שהם גרועים הרבה יותר מכל ניאו-נאצי באוסטריה'',

מאי 2004. טומי לפיד לאחר פעולת תגמול (אימפוטנטית) של צה''ל, התיקשורת הציגה תמונה ישנה, שאין לה כל קשר לענין, וכנראה מקוסובו, של זקנה היושבת על חורבות ביתה: ''היא מזכירה לי את סבתא שלי בשנות השלושים''.

''כת משיחית, אטומה ואכזרית, כנופיית גנגסטרים חמושים, פושעים נגד האנושות, סאדיסטים, פוגרומיסטים ורוצחים שהגיחה… מתוך פינה אפלה של היהדות… מתוך מרתפי התבהמות וסיאוב… על מנת להשליט פולחן דמים צמא ומטורף'' .
(עמוס עוז על גוש אמונים, '' בשם החיים והשלום'' , ידיעות אחרונות, 8.6.89).
_new_ הוספת תגובהמכיר את הציטוטים
צדק (יום שישי, 03/11/2006 שעה 10:44)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חלק מהם כבר הופיעו בהודעותי.

המעניין הוא שאף אחד מהפושעים הללו לא הוזמן לחקירה.

והצביעות הגדולה, שהשמאלנים תמיד צווחים כאשר משוים
את מעשיהם ודבריהם למעשי ודברי הנאצים.

הם אפילו ניסו לחוקק חוק שלא יאפשר שימוש בשואה או בנאצים לטיעונים שונים.
_new_ הוספת תגובהעל קצה המזלג
חנה אייזנמן (יום שישי, 03/11/2006 שעה 12:11)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[ח''כ יעל דיין, בגרמניה, בראש משלחת ישראלית בהזמנת קרן אדנואר: ''סבלו של העם הפלשתיני כסבלם של היהודים בשואה'' (ידיעות אחרונות, 25.5.1995).
מיכאל גביטש (60), לשעבר מנהל בנק בחיפה, במכתב אלַי, ערך השוואה בין ראשי התיבות של שמי, א.ה., לאלה של אדולף היטלר, הורשע, ונשפט לחודש מאסר על תנאי (השופט היה ערבי).
''החרדים שרצים''; ''בכל שטריימל אני מצליחה לחשוף את היודו-נאצי''; ''אני שמחה כשנרצחים נאצים, כהניסטים וחרדים''; ''אני אכין מצבה ליום שבו יועלו בתי-כנסת באש, כשאתה וחבר עמיתיך הטפילים בתוכם'' (מתוך לקט שהופיע בחוברת ארגון ''מנוף'').
_new_ הוספת תגובהעל קצה המזלג
א. פרקש (יום שישי, 03/11/2006 שעה 16:24)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאמר מעניין עם הרבה אמת.
_new_ הוספת תגובהעל קצה האיזמל
אלכסנדר מאן (יום שישי, 03/11/2006 שעה 21:51)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ספרו של תיאודור לסינג אכן ספר מעניין. הספר מצוי ברשותי ולעיתים אני מוצא עצמי חוזר ומעלעל בו, שכן הוא מתאר תופעות מוזרות ופתולוגיות-משהו בקרב בני העדה היהודית. לסינג מטפל בספרו גם במוסר היהודי ובמלכודת שהוא טומן בבחינת ''חיפוש האשמה בנו'' ושאר ירקות מסוג זה, כמו גם כוחה של הסטיגמה כלפי המתוייג – אשר בהמשך מתחיל להאמין בדברים הנאמרים עליו.

דומה כי לסינג, מבחינה זו, היטיב להבין את מסתרי הנפש היהודית – ואת מה שנראה כעיוות שחל בה במשך שנות גלות ארוכות לשיטתו. הוא כמובן אינו היחידי בהקשר זה, שכן גם הרצל (אם כי מזווית ראייה אחרת לגמרי ולאו דווקא מתוך פסיכולוגיזציה בנדון) מספר בכתביו (מה שאני מכנה בתור ''הבלוג של תיאודור הרצל'') תופעות דומות, שאלות פנימיות מציקות, ועוד.

פרשנותו של העצני פשטנית מדיי לטעמי, אם כי אין לפסול את דבריו על הסף בהקשר זה: יש בהחלט משהו מוזר בנטייה היהודית לחפש את האשמה בך בלבד, ובמציאת סיבות של מה שאני מכנה ''להתבדות לטובה''.

אם יעלה הרצון ויעירני מעצלנותי הרבה (ואני כל כך נהנה להתעצל בהקשר זה), אולי אתיישב ליד שולחן הכתיבה ואשרבט משהו על ספר זה, שכמו באופן מקרי לגמרי עומד בספרייתי ליד ספרו הכה מעוות-נשגב של וויינינגר ''Geschlecht und Charakter''...
_new_ הוספת תגובהקשה לכם לקבל
עמיש (יום שישי, 03/11/2006 שעה 13:24)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל הכל נכון
_new_ הוספת תגובהקשה לכם לקבל
מהנדס אזרחי (יום שישי, 03/11/2006 שעה 22:58)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עליך מדובר...וחבריך
_new_ הוספת תגובהקל לו לקבל....
א. פרקש (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 7:31)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

... עובדה שהוא לא טרח לקרוא את הכתוב והסכים לכל מילה שלא מחמיאה לעמדותיו.... (-:

העיקר אצלו זה להיות אנטי-ימין ולא חשוב על למה ומתי, כיצד ואיך.

תיאודור ליסינג כותב על התופעה הזאת.
_new_ הוספת תגובהנובמת פרקש
עמיש (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 8:22)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ערימת הציטוטים הנפלאה הזו נמצאת בפק''ל של כל גרפומן ימנוני מצוי.
נדמה לי שרק בפא''ץ כבר ראינו אותה יותר ממאה פעמים
_new_ הוספת תגובהנובמת פרקש
א. פרקש (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 21:15)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה תמיד נוהג להגזים כשמדובר בימנמנים?
_new_ הוספת תגובהודייק
אלכסנדר מאן (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 12:57)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לסינג לא כתב על ''אנטי ימין''.

לסינג התעסק ברצינות תהומית בשאלת התבטלותם העצמית של יהודים ונטייתם להגיב בכמה דפוסי התנהגות שחוזרים על עצמם בגעשטאלט מאוד מסויים, אשר במרכזו מצוי מוראליזם מהסוג המאוס ביותר. לשון אחר: לסינג איבחן אצל יהודי הגולה נברוזה קבועה ויציבה בכל האמור לזהותם הפנימית, ושאל עצמו מבין השורות אם תופעה זו תתגלה ביום מן הימים גם בפיתרון הציוני (אליו אישית הטיף, אך בדומה לבלוגר הרצל – מעולם לא מימש).

ועוד נקודה: אינני חושב שעמיש נוטה לקבל את הנראטיב הפלסטינאי בקלות רבה מדיי, אלא שהוא לא מחבב מתנחלים, מן הסתם, בגלל מה שנראה כוויכוח נוקב והתחשבנות פנימית על אופיה של מדינת ישראל; הפלסטינאים אינם אלא כלי-ניגוח במשחק שחמט זה, אך אני משוכנע שהוא עצמו מבין שאין שום קשר בין נסיגה לתהליך האזוטרי המכונה ''תהליך השלום'', אשר בו ישראל נדונה לדון על אורך ועובי לולאת הגרדום המחכים לה, לפחות לשיטת האיסלמו-פאשיזם השולט באיזור. אני מאמין שעמיש מעוניין, בדיוק כמוני, ש''לא להיות שם''. השאלה היחידה העולה ממשאלה זו היא אם דבר זה אפשרי כרגע בנסיבות הנוכחיות, או שמא נטרפו כל הקלפים במשחק באופן שכזה, שאינו מאפשר טיפוח חלומות מסוג זה בהמשך. מאחר ואני נוטה לתפוש את כל הסכסוך כסכסוך דתי, אשר מתחיל רק עתה לבצבץ ממש מתחת לפני השטח, הרי שנראה כי לא ניתן בשלב זה ''לא להיות שם'', להבנתי.

השאלה שצריכים לדון בה היא אם צה''ל יצטרך להיות נוכח משני צדי גדר ההפרדה, ואם כן – אם או בלי התנחלויות ברקע. שאלה נוספת הקשורה לכך היא מה ניתן ללמוד מכישלון הנסיגה החד צדדית מעזה; לי אישית ישנם מספר מודלים ושאלות לא נוחות בנדון, שאותן אעלה בשבועות הקרובים.
_new_ הוספת תגובהודייקתי
א. פרקש (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 21:27)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דיברתי על התבטלותם העצמית של יהודים מזן מסויים.

הדיון אינו עמיש שלעיתים מתקבל הרושם שאיננו מעוניין בויכוח (או דיון) רציני אלא הוא בא סתם לנגח כעקרון ע''פ שטאנצים קבועים. אינני יודע מהי באמת תפיסתו הפוליטית האמיתית זולת שנאתו להתנחלויות ולימין. לכן אפסח על זה.

עמדתי בעניין הפלסטינים היא שאין לנו פרטנר לשלום, כל עוד הם אינם מוכנים לקבל את קיומה של ישראל כדבר מובן וטיבעי. ומכאן השאלה באיזה מצב ראוי שישראל תימצא בנקודת הזמן הזאתי כאשר אנחנו נצטרך להמשיך את המלחמה בתנאים קשים יותר בעתיד (ולאחר שהם התחילו לבנות צבא משומן באמל''ח איכותי יותר מזה שהיה בידם עד עתה).

אני מחכה לראות את מה שתכתוב.
_new_ הוספת תגובהתפקידה של הממלה הזאת הוא ליפול בשלום
א. פרקש (יום רביעי, 01/11/2006 שעה 20:40) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובתקווה שלא ימיטו מלחמה או חרפה על ישראל. לכן כניסתו של המתנחל ליברמן לממשלה יכולה להשיג את יעדה ולזרז את נפילת הממשלה.

כשליברמן יבין שהוא קלף משחק בידי אולמרט הוא כבר יהיה שקוע עד צואר בליכלוך של הממשלה. יהיה קשה לו להתייצב לפני הבוחר ולומר דברים לזכות עצמו בשעה שהוא ישב בשממשלה שביצעה מהלכים הנגדיים למדיניותו. ראו איך נתניהו פגע בעצמו בהידבקותו לכיסא בשנת כהונתו האחרונה. יתכן שאם הליכוד היה מתפצל בסוף 2004 תחילת 2005 ממשלת שרון היתה יציבה פחות באוגוסט 2005.

עכשיו ליברמן נותן לאולמרט כמה חודשים של יציבות. אינני יודע איך אולמרט ינצל את הזמן, אבל נראה שכמעט כל צעד שהוא יעשה מול הפלסטינים (ואולי סוריה - אף על פי שזה נראה לא הגיוני כעת) יפצל את הממשלה ואת קדימה. במקביל תוצאות המלחמה עדיין מונחות לפיתחו של אולמרט ונראה איך יתפתחו החקירות ומה תהיה משמעותן לגבי יכולתו של אולמרט לתפקד כראש ממשלה. גם 4 תיקים פליליים בחקירה מתקדמת מתקתקים בעורפו. לכן, כניסתו של ליברמן יותר משמסמלת ממשלה גדולה ויציבה היא בונה לנו ממשלה מפוצלת שהאחד מחזיק את השני בצווארו. וככה ממשלה לא יכולה לפעול באמת. לכן יש לקוות שהממשלה הזו תיפול כמה שיותר מהר, אפילו במחיר היפגעותו האלקטורלית של ''ישראל ביתנו'' וליברמן לטובת גוש ימין חדש בהנהגתו של נתניהו.

לעבודה לא נותרה ברירה אלא לקבל את ליברמן או לצאת בחוץ. פרץ עשה רוח ושרירים ל'בחוץ' אבל פעל ככל יכולתו להישאר. הרי ללא התפקיד בממשלה אין לו קיום כמנהיג המפלגה. עכשיו הוא בטוח לפחות עד מרץ 2007.

פירות הנצחון
===========
הקידומים היו לפי החלטת הרמטכ''ל. לא ברור אם פרץ, שחייב לאשר, בכלל היה בתהליך המינויים. לפי התרשמותי הוא לא היה בתהליך ההחלטה והופתע לשמוע על כך בפומבי לפני שזה בא לאישורו. נדמה שלי שהבוקר כבר יצאה הודעה מלישכת ראש הממשלה שהאיוש הזה צריך לעבור את אישורו ולא בטוח שאולמרט ייאשר.

בכל מקרה התנהלות דיוני האיוש האלה הם חריגים ומוזרים ורומזים ומצביעים על ברדק בלישכת הרמטכ''ל. וברדק זה לא טוב גם בעניינים האחרים שבהם הוא מתעסק.
_new_ הוספת תגובהמשהו חסר כאן בדיון: המטרה של ליברמן
דוד סיון (יום שישי, 03/11/2006 שעה 8:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במאמר במעריב (''מילה זו לא מילה'', מוסף שבת, 27.10.2006, עמ' 14) כתב חה''כ אריה אלדד: ''כשהפך את עורו האידיאולוגי, כשהתעלם מדרישותיו הפומביות והעקרוניות והעדיף על פניהן קומבינה פוליטית קצרת טווח - הוכיח ליברמן שהוא בשל להנהגה פוליטית בישראל. המילה שלו כבר ממש לא מילה''.

במקום אחר אמר אלדד: ''ליברמן, שלא הסכים להיות המסטיק של שרון, מסכים להיות הסלוטייפ של אולמרט'' (http://www.inn.co.il/News/Flash.aspx/165614).

מה קורה כאן?
מדוע ולמה נכנס ליברמן לממשלה?
האם יש במעשה קידום מטרה שקשורה עם האידיאולוגיה שהציג עד כה?
_new_ הוספת תגובהמשהו חסר כאן בדיון: המטרה של ליברמן
ע.צופיה (יום שישי, 03/11/2006 שעה 9:10)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרכילות טוענת שהוא רצה להשיג את נתניהו בזחילה פנימה.
_new_ הוספת תגובהאין ספק שבתור רכלן אתה
א. פרקש (יום שישי, 03/11/2006 שעה 10:41)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעולה.
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
א. פרקש (יום שישי, 03/11/2006 שעה 10:48)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולכן מבחינתו יש טעם להיכנס לממשלה ובלבד שהיא תמשיך להיות פאסיבית בעניין הפלסטיני ולא תוותר חד-צדדית על שטחים נוספים. הוא יודע שמדיניות להחלפת שטחים לא תצא לפועל, ולכן מתקיים איזון בינו לבין הממשלה. ברגע שאולמרט יתחיל במימוש נסיגה חד-צדדית, ליברמן בחוץ. עד אז האלוהים של ליברמן ואולמרט, גדול.

בינתיים ליברמן חושב שהוא יוביל את המאבק בגרעין האיראני. לצערי, לא הוא ולא פרץ מבינים כל כך בדבר. לאולמרט יש לפחות את התפיסה המדינית האסטרטגית שתוכל לתאם את המדיניות עם ארה''ב ולקבל החלטות אסטרטגיות. למזלו של עם ישראל יש לו חיל אויר מעולה המבין את העסק ובונה את עצמו כבר קרוב לעשר שנים להתמודדות עם הבעיה האיראנית. לצורך כך עם ישראל לא זקוק לליברמן. בשביל זה יש את צה''ל ואת האמריקאים שגם הם הנו יכולת תקיפה אווירית מאסיבית באיראן.
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
רוני קליין (שבת, 04/11/2006 שעה 12:51)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לצערי, אתה אופטימי מדי בנושא האיראני. גם ליברמן, אני חושש, לא יעזור.

ראה מאמר שכתבתי בזמנו:
דיון 3292

ובהקשר זה ראה התפתחות מהיממה האחרונה:
אני חוזר וטוען: אנחנו לא יודעים עם מי יש לנו עסק.
זה קורה גם בתחומים אחרים, אבל כאן זאת יכולה להיות טעות הרת-אסון.
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
יובל רבינוביץ (שבת, 04/11/2006 שעה 17:34)
בתשובה לרוני קליין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הקישור שנתת הוא לעמוד הראשי של דבקה, שהתוכן שלו מתחלף. הקישור הקבוע למאמר שאליו אתה מתכוון הוא, כנראה, http://www.debka.co.il/headline.php?hid=2034 .
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
רוני קליין (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 22:25)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון.
נראה לי שהקישור הקבוע נולד אח''כ כאשר כתבה אחרת הפכה להיות הכתבה הראשית.

מזכיר את הסיפור על היהודי שביקש להתקבל לעבודה של חטיבת עצים. שאלו אותו אם יש לו נסיון קודם.
הוא אמר: חטבתי עצים בסהרה.
אבל בסהרה אין עצים, אמרו.
ענה היהודי: כן. עכשיו כבר אין.
_new_ הוספת תגובהאת מה שליברמן רוצה אף אחד לא יודע עדיין
ישראל בר-ניר (יום שני, 06/11/2006 שעה 0:46)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל בשלב הזה הוא השיג את העיקר -- ''חותמת כשר'', לגיטימציה כשותף בקואליציה. כרגע זה לא יותר מאשר הישג תעמולתי בלבד אבל, כמו שאמר היו''ר מאו, ''גם מסע ארוך של אלף מילין, מתחיל בצעד קטן אחד''.
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
א. פרקש (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 7:32)
בתשובה לרוני קליין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראה מה כתבתי על ליברמן: ''בינתיים ליברמן חושב שהוא יוביל את המאבק בגרעין האיראני. לצערי, לא הוא ולא פרץ מבינים כל כך בדבר.''

אז כיצד אתה חושב שהתכוונתי שליברמן יוכל לעזור?
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
רוני קליין (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 22:21)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שאמרתי על ליברמן היה אובייקטיבית. לא שזאת דעתך.

לעומת זאת דעתך בהחלט יוצרת רושם אופטימי מדי לגבי ההתמודדות האפשרית מול איראן. לא בגלל ליברמן, חלילה, אלא כי אתה ממעיט מכוחם ועורמתם של האיראנים ומפריז ביכולתנו הצבאית מולם.
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי
א. פרקש (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 21:32)
בתשובה לרוני קליין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון. אני ממעיט מכוחם ועורמתם של האיראנים והם משולים בעיני לפרים הצעירים שצועקים ומשתוללים ומתעייפים וכשבאה הפרה אז רק הפר הזקן האיטי והלא עייף יכול להינות מתענוגותיה.

הם כמו מתאגרף שלא מפסיק לקפץ, לצעוק ולשלוח ידיים והמתאגרף השני פשוט מכה בחבטה אחת בפני ומפילו לקרשים.

אני רק מקווה, וחושב שכל צפוי להיות, שארה''ב או ישראל, מי שיצטרך מבינהן בסוף לבצע את מלאכת הקודש, יבצעו את תפקידם בצורה חדה, אינטליגנטית ושלמה.
_new_ הוספת תגובהליברמן רוצה לבנות את עצמו כמנהיג לאומי (2)
א. פרקש (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 7:34)
בתשובה לרוני קליין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קרא את תגובתי לך: תגובה 72107
_new_ הוספת תגובהתזכורת מס. 729
יהודה-אודי דוכן (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 20:45)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ליברמן שמיברמן,כרגיל מתעסקים בשטויות באתר הזה מבלי שאף אחד מבין בין ימינו לשמאלו.

להל''ן תזכורת למי ששכח/מעדיף להתעלם:

1. לעולם לא יהיה שלום עם הערבים.
2. לא תקום מדינה פלשתינאית.
3. ארה'ב תפנה עורף לישראל.
4. תפרוץ מלחמה כוללת בין ישראל למדינות ערב.
5. תפול על ישראל פצצה אטומית.
6. ישראל תפסיד במלחמה.
7. הישמעאלים ישלטו בישראל תשעה חודשים.
8. תפרוץ מלחמת דתות עולמית בין האיסלם לנצרות.
9. שני שליש מהעולם יושמד.
10.שבעים אומות העולם (האו''ם?) יעלו על ירושלים להוציאה מעם ישראל.
11..... ההמשך הלא הוא כתוב בספר הספרים.
_new_ הוספת תגובהשאלה מס. 730
עמיש (יום ראשון, 05/11/2006 שעה 21:38)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מתי זה יקרה?
_new_ הוספת תגובהלשאלה מס. 730 יש תשובה מוחצת
ישראל בר-ניר (יום שני, 06/11/2006 שעה 0:39)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בסיפור הבא

אדוארד טלר, המדען הנודע, היה נוהג בהרצאות שלו לציבור הרחב לחשב את משך החיים של השמש עד שהיא תכבה. יום אחד, בסיום החישוב, הוא אמר שסוף העולם (כשהשמש תכבה) יהיה בעוד 550 מיליון שנה. אחד המאזינים שנמנם ולא שמע טוב, קפץ בבהלה ושאל בקול רם ''כמה, כמה?'' טלר השיב לו ''550 מיליון שנה''. המאזין הגיב באנחת רווחה ''לרגע היה נדמה לי שאמרת 530 מיליון שנה''.
_new_ הוספת תגובהשאלה מס. 730
יהודה-אודי דוכן (יום שני, 06/11/2006 שעה 21:17)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בס''ד

אנני יודע בן כמה אתה,בכל זאת קרוב לודאי שזה יקרה עוד בימי חייך ואם יתרע מזלך ותעבור מן העולם לפני כן אל תשמח, בסך הכל תקדים את יום הדין הפרטי שלך.
_new_ הוספת תגובהשאלה מס. 730
ע.צופיה (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 4:59)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עמיש ואני בטוח נזכה לראות את כל הנסים והנפלאות של ביאת המשיח,כי אין לנו מקום בעולם הבא ויאלצו להשאירנו בעולם הזה.
_new_ הוספת תגובהשאלה מס. 730
סתם אחד (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 6:46)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש כבר מקום שם, הגיעו כרטיסים במיוחד עבורכם...
נא לפנות לבית הכנסת השכונתי של האודי-דוכנים...
_new_ הוספת תגובהשאלה מס. 730
יהודה-אודי דוכן (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 20:07)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בס''ד

תקון כמה הנחות מוטעות שלך - ראשית,לפני הניסים והנפלאות של המשיח יהיו 'חבלי משיח' וכפי שבחבלי יולדה הולכים וגוברים הצירים/כאבים ככל שהלידה קרבה כן יגברו היסורים בעם ישראל עד בואו של המשיח.

שנית,הסר דאגה מליבך,יש מקום רב בעולם הבא -גם לצדיקים וגם לרשעים (לא באותו יציע כמובן).
_new_ הוספת תגובהשאלה מס. 730
ע.צופיה (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 5:36)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי בעיה עם כל הענין של יסורי משיח.בקשר ליציע ,אני תמיד יושב עם הרשעים. הם אלה שתמיד מרביצים ומציקים לצדיקים.
בכלל צדיקים זה משהו משעמם,לא?
_new_ הוספת תגובהתגיד לי יא''ד
א. פרקש (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 10:20)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה פרשן מוסמך של המשיח?
_new_ הוספת תגובהתגיד לי יא''ד
ע.צופיה (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 19:50)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יושבים ביחד ביציע 11 בבלומפילד.
אני מביא להם את הפיצוחים.
_new_ הוספת תגובהאתה טועה, יש גיהינום, שאל את דנטה.
חנה אייזנמן (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 12:47)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאתה טועה, יש גיהינום, שאל את דנטה.
יהודה-אודי דוכן (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 20:18)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בס''ד

היכן ראית שאני טוען שאין גיהנום? ודאי שיש.

אנני מכיר את דנטה אבל אני מכיר את אחד מראשי ממשלתנו ז''ל שהעלו את נשמתו בסיאנס והוא סיפר שהוא נמצא בגיהנום.

אין מה לדאוג לו,הוא לא לבד, הוא סיפר שרוב חברי הכנסת והממשלות לדורותיהן נמצאים שם.

נ.ב
כמעט שכחתי,הוא גם סיפר שחם שם, מ-א-ו-ד חם.
_new_ הוספת תגובהאתה טועה, יש גיהינום, שאל את דנטה.
חנה אייזנמן (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 20:40)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התגובה כוונה לעין החסרה, לא לך.

סתם קטע - הקדמה

דנטה אליגיירי מאת בוטיצ'ילי

בתחילת המאה ה 14 נכתבו שתי יצירות אומנות דומות בשתי מסגרות תרבות שונות. הראשונה – ''הקומדיה'' אשר לדנטה אליגיירי, אשר נכתבה בין השנים 1310-1320, וקיבלה את התואר האלוהית מיד עם פרסומה. השניה – המחברת ''על התופת והעדן'' שהיא המחברת ה 28 אצל מחברות עמנואל בן שלמה בן יקותיאל, ונכתבה בין השנים 1320-1330. שתיהן הן יצירות פואטיות אשר נושאן הוא תיאולוגי מובהק- חיזיון העולם הבא, וטיול בעולמות המתים. רבות נכתב על כל אחת מהם ביחד ובנפרד. ''הקומדיה'' פורשה, עובדה, נותחה, הן כיצירה אומנותית והן כיצירה פוליטית- דתית. לעומת זאת, שירו של עמנואל עמד בצידה ונתפס כהעתקה של הקומדיה, ותמיד הוזכרה זו בשורה אחת עם יצירתו. אין ספק בגדולתה של ה''קומדיה'' על זו של ה''מחברת''- בעומק, בממדים השונים, במשמעויות. אך שני המשוררים מציירים את העולם הבא כל אחד בהשקפתו הוא, בכדי להביע ערכים של חיים נכונים, מתוך ההקשר התרבותי שבו הם פועלים. ובכך הם משיגים את מטרתם כל אחד בנפרד: היצירות הן כשבט ביקורת אצל הקוראים על דרכיהם בעולם החיים, ללא הבחנה בין פשוטי עם או ממלאי מקומו של האלוהים עלי אדמות. כולם מגיעים לעולם המתים והמשוררים ראו מה מצפה לכולם בעתידם (http://www.e-mago.co.il/Editor/myth-546.htm).
_new_ הוספת תגובהצמד חמד של עובדי אלילים
עמיש (יום שלישי, 07/11/2006 שעה 21:17)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולשבחם יאמר שהם נאים זה לזו וזו לזה.
_new_ הוספת תגובהצמד חמד של עובדי אלילים
Israeli101 (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 6:44)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''ולשבחם יאמר שהם נאים זה לזו וזו לזה''

נשמע כמו תסקיט מ''הגששים''!!
_new_ הוספת תגובהאתה טועה, יש גיהינום, שאל את דנטה.
יהודה-אודי דוכן (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 12:57)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בס''ד

''כולם מגיעים לעולם המתים...'' ומיד בהמשך ''...והמשוררים ראו מה מצפה לכולם בעתידם''.
דבר והפוכו- אם כולם מגיעים לעולם המתים הרי שלא יכול להיות עתיד,הלא כן? אני חושב שהיה יותר מדויק לאמר- עולם החיים שלאחר המוות.

המדע,שלא כמו שסוברים רבים,ככל שהוא מתקדם הוא רק מחזק את הדת היהודית ויותר ויותר מדענים מתחילים ''לתפוס'' שאין כל אפשרות שהעולם נוצר יש מאין-אלא אם כן יש בורא.

רוב בני האדם מודדים את העולם רק באמצעות חמשת החושים שלהם וחושבים ש - 'זה כל מה שיש'. אם יעמיק האדם לחשוב הוא יבין שחושי האדם מוגבלים מאוד ואין הוא ''רואה'' אלא חלק קטן שבקטנים ממה שהעולם באמת מכיל.יש ספקטרום אין סופי של תדרים בחלל האויר שעין האדם אינה רואה ואוזנו אינה שומעת.

ה''חכמולוגים'' מעדיפים לחיות באשליה שחושיהם מספקים להם ואוחזים בכל כוחם בטענה הנבובה שהם מאמינים רק במה שהם יכולים לראות ולשמוע.
_new_ הוספת תגובהאתה טועה, יש גיהינום, שאל את דנטה.
חנה אייזנמן (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 20:14)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מביאה שוב את הקטע, כי שכחתי לציין את שם הכותב -
מדריך הטרמפיסט בעולם הבא: מפגש בין דנטה לבין עמנואל הרומי חלק א' (http://www.e-mago.co.il/Editor/myth-546.htm)
ירון כהן צמח

במאמר זה אציג את המפגש התרבותי בין דנטה אלגיירי לבין עמנואל הרומי. שניהם משוררים מהפכנים אשר התבלטו בכתיבתם הדתית והחילונית. המאמר יתמקד בשאלת הזהות והשוני של שירי המסעות אל העולמות הבאים- הקומדיה האלוהית והמחברת על התופת והעדן. תוך כדי כך, נכנס אל עולם מרתק בדימוייו וננסה לפענח את סמליו.

הקדמה

דנטה אליגיירי מאת בוטיצ'ילי

בתחילת המאה ה 14 נכתבו שתי יצירות אומנות דומות בשתי מסגרות תרבות שונות. הראשונה – ''הקומדיה'' אשר לדנטה אליגיירי, אשר נכתבה בין השנים 1310-1320, וקיבלה את התואר האלוהית מיד עם פרסומה. השניה – המחברת ''על התופת והעדן'' שהיא המחברת ה 28 אצל מחברות עמנואל בן שלמה בן יקותיאל, ונכתבה בין השנים 1320-1330. שתיהן הן יצירות פואטיות אשר נושאן הוא תיאולוגי מובהק- חיזיון העולם הבא, וטיול בעולמות המתים. רבות נכתב על כל אחת מהם ביחד ובנפרד. ''הקומדיה'' פורשה, עובדה, נותחה, הן כיצירה אומנותית והן כיצירה פוליטית- דתית. לעומת זאת, שירו של עמנואל עמד בצידה ונתפס כהעתקה של הקומדיה, ותמיד הוזכרה זו בשורה אחת עם יצירתו. אין ספק בגדולתה של ה''קומדיה'' על זו של ה''מחברת''- בעומק, בממדים השונים, במשמעויות. אך שני המשוררים מציירים את העולם הבא כל אחד בהשקפתו הוא, בכדי להביע ערכים של חיים נכונים, מתוך ההקשר התרבותי שבו הם פועלים. ובכך הם משיגים את מטרתם כל אחד בנפרד: היצירות הן כשבט ביקורת אצל הקוראים על דרכיהם בעולם החיים, ללא הבחנה בין פשוטי עם או ממלאי מקומו של האלוהים עלי אדמות. כולם מגיעים לעולם המתים והמשוררים ראו מה מצפה לכולם בעתידם.

רבות דובר על ההכרות בין שני המשוררים. בכל מקום שמוזכר שמו של עמנואל עולה מיד שאלת ההכרות עם דנטה ומידת השפעתו של דנטה על יצירתו של עמנואל. אך כאשר נרצה לבחון מהו הערך הכללי העיקרי המובע ביצירות ואיזה משמעות מעביר השיר, אראה שמעבר למידת הכרותם, אם אכן התקיימה, ישנם גורמים נוספים היכולים לגרום לדימיון בין היצירות. נניח כאן את דעתו של קאסוטו ונקבל שעמנואל קיבל את הרעיון לכתוב את יצירתו מתוך מפגש עם יצירתו של דנטה ולאו דווקא עם המשורר עצמו. (קאסוטו משה דויד / דנטה ועמנואל הרומי / מוסד ביאליק תשכ''ו, ט''ז).

אם כך, מהו הערך המשתקף ביצירות? במאמר זה אנסה להראות ששתי היצירות משקפות ערכים שונים לחלוטין. ביצירתו של דנטה משתקף ערך ממסדי שלפיו הכנסייה היא הכל. כמו בחיים כך גם ובמוות. העולם הבא הוא העתק והמשך של העולם הזה. רק לאחר ווידוי וטיהור יוכל המאמין להגיע לגאולה ולהיכנס לקהילת הקדושים תחת כנפי הכנסייה. מקומו בעולם הבא נקבע ביחס למערכת חוקים, פשעים וחטאים כנסייתית. וזה הרי מכיוון שהכנסייה היא אשר מחליטה מה טוב ומה רע. כשדנטה יוצא נגד הכנסייה, הריהו יוצא נגד תופסי המשרות אשר השחיתו את הכנסייה. לפרט הוא פונה בכדי לתקן את דרכיו, ולכנסייה הוא פונה בכדי שזו תמצא מחדש את הדרך הנכונה ואת מקומה כקובעת סדרי עולם
_new_ הוספת תגובהעל דאנטה ועמנואל הרומי
עמיש (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 21:13)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועוד דבר או שנים, ראו כאן.

_new_ הוספת תגובהאתה לא מתבייש?
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 23:42)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאמרים יפים ומלאי תוכן אתה מפרסם בפורום המתחרה, ולנו אתה משאיר רק ''סחורה'' מהסוג שמתאים לצדק?
_new_ הוספת תגובהאתה לא מתבייש?
עמיש (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 7:36)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא.
תנאי הפרסום באתרים מסויימים מתאימים לי יותר.
_new_ הוספת תגובהיובל עושה לך צרות?
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 7:53)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאין לדון במדיניות ההנהלה וגו'
עמיש (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 8:12)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש מקומות ידידותיים יותר
_new_ הוספת תגובהנו טוף,
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 8:28)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חשבתי שאני חבר שלך . . .
_new_ הוספת תגובהששששששששש תזהר
עמיש (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 8:45)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כשהללו יגיעו לשלטון הם יבואו אתך חשבון...
_new_ הוספת תגובהאולי יש לנו תשובה
דוד סיון (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 12:54)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ליברמן התמנה לועדת השרים לענייני המאחזים...
_new_ הוספת תגובהאולי יש לנו תשובה
א. פרקש (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 12:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם זה נכון, אם כי אינני מאמין שיכולה להיות לו השפעה גדולה כל עוד יש לאולמרט ממשלה יציבה. וכשתהיה לו ממשלה מתפרקת, בלאו הכי היא תהיה עסוקה שהישרדות ולא בבניה.
_new_ הוספת תגובהעידכון -- צוחק מי שצוחק אחרון
ישראל בר-ניר (יום שני, 06/11/2006 שעה 19:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בשידור ''מבט'' היום (5 בנובמבר,2006) הופיעו בזה אחר זה שרים ודוברים אחרים של מפלגת העבודה, כל החבורה שנשבעה בנקיטת חפץ ''לא יקום ולא יהיה, בממשלה אחת אתו לא נשב''.

עכשיו הם יושבים סביב אותו שולחן. העבודה וליברמן. האווירה היא של ''שבת אחים גם יחד''. הרטוריקה כמקודם. לדבר לא עולה כסף.

קוי יסוד, שמוי יסוד, קול צחוקו של ליברמן ממשיך להדהד.
_new_ הוספת תגובהמפ''ם היתה שנים בחוץ כי פחדו
טרה 10 (יום חמישי, 09/11/2006 שעה 9:23) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מהנטיות הקומוניסטיות שלה. עד 1955 הם לא היו בממשלה.
אז הכל עובר חביבי..כי איפה מפ''ם ואיפה הקומוניזם.
אז איפה ליברמן ולמה הפחד. ואיך זה שכולם חוץ מאולמרט-חוששים לעתיד המדינה.
כי מה-האם הוא אידיוט..וכולם חכמים.?
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי