פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מותו של מפעיל אתר אינטנרט
אלי אשד (יום שני, 17/06/2002 שעה 5:03)


ידיעה בעיתון: מפעיל אתר אינטרנט נורווגי נפטר והכניס את כל המדינה לתסבוכת שלא הייתה כמוה. שכן האתר לא היה סתם עוד אתר, היה זה מאגר מידע ענק שבו מוחשבו 11 אלף כותרים של כתבי יד היסטוריים בעלי חשיבות עצומה להבנת תולדות נורווגיה. היה זה אחד האתרים המרכזים של התרבות הנורווגית.

ואז יום אחד נפטר ההיסטוריון שניהל את המאגר במשך שנים רבות מבלי שטרח קודם למותו להשאיר את הסיסמה לכניסה לאתר בידי אף אחד אחר.

כתוצאה מכך האתר נחסם. והמכון שעמד מאחורי המאגר השקיע יותר בשנה בניסיונות עקרים לגלות מה הייתה הסיסמה.

לבסוף החליטו אנשי המכון הנואשים על שיטה אחרת. הם הזעיקו את ההאקרים שינסו לפתור את התעלומה.
בתוך כמה שעות (!) התקבלו לא פחות ממ- 100 הצעות ולא פחות מ- 416 אלף אנשים נכנסו לאתר בניסיון לברר פרטים על הסיסמה. ואחד מהפתרונות היה הנכון. הסיסמה הייתה שמו של החוקר שנפטר בהיפוך אותיותיו.

מהסיפור הזה אנו למדים כמה דברים:
א. לפעמים הפלא ופלא יש גם איזו שהיא תועלת בהאקרים ולא תמיד הם גורמים רק נזק.
ב. רצוי שמנהל כל אתר חשוב בעל חומר יחודי ישאיר את הסיסמה אליו גם בידי אנשים אחרים לכל מקרה. לתשומת לב מנהלי אתר זה.

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כמובן שגם רצוי שלא למות בטעות
רועי בלום (יום שני, 17/06/2002 שעה 9:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההמצב בפא''צ והצדעה לאתר אחר
יובל רבינוביץ (יום שני, 17/06/2002 שעה 18:16) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טוב שאתה דואג לפא''צ. אני מתחיל להרגיש חשוב.

אתר פא''צ מפוצל על פני שרתים וספקים שונים ברחבי העולם. הכתובת המקוצרת שייכת ל-bravenet.com, קבצי המאמרים הערוכים וקבצי העזר שוכנים ב-brinkster.com, תמונות הכפתורים שבראש העמוד מאוכסנות ב-walla.co.il וההודעות בפורום נמצאות על שרתי blabla4u.com.

נראה מסורבל? אכן. הכל נובע מכך שאני משתמש בשירותים חינמיים עד כמה שאפשר (בתוספת תשלום ל-blabla4u). אין כרגע מישהו נוסף שיכול לשלוט על המבנה הזה, אך לעורכי המשנה יש גישה מלאה לכל ההודעות.

ניהול כרטסת המשתמשים נמצא בידי, וכן היכולת להוסיף עורכי משנה, או לבטל הרשאות של עורכי משנה. לא נראה שזו אינפורמציה חשובה שלא ניתן להסתדר בלעדיה.

האינפורמציה החשובה באמת גם אינה צורת הכפתורים של הפורום (שתוכננו בידי מיץ פטל שליט''א. אינני יודע דבר על זהותו הלא-אינטרנטית). הכתובת המקוצרת אינה הכרחית למי ששמר את הכתובת הארוכה של הפורום על המחשב שלו.

אז מה נשאר? המאמרים ב-brinkster. זוהי האינפורמציה הרגישה היחידה שיש לי גישה בלעדית אליה. בסדר, אשאיר את הסיסמה לאלמנה הפוטנציאלית...

אבל לחברה המפעילה את האתר יש גישה לחומרים. היוצא דופן היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא מצב שבו השרת נמצא, פיזית, בביתו של מנהל האתר, ומוגן על ידי סיסמה. יש, כנראה, מעט מאד אתרים בעולם המופעלים בצורה זו. יתכן שזו היתה הבעיה בנורבגיה.

ואם כבר אנחנו עוסקים בעניינים מקאבריים כאלה, ראוי לציין את האתר של בני ברמן המנוח, שנפטר לפני כחודשיים וחצי. בני ברמן, שהתפרסם בעיקר כזמר בשנות החמישים, הפך למערכת חדשות של אדם אחד, שהיה גם צלם וגם עיתונאי. הוא נהג לרוץ למוקדי חדשות בזמן התרחשותן, לצלם, להקליט ולראיין. לאחר מכן היה כותב ומעלה את החומרים באתר האינטרנט שלו.

ימים ספורים לפני שנפטר עדיין המשיך לעדכן את האתר שלו, ואף התנצל על כך שהוא צריך להתאשפז ועל כן האתר לא יעודכן במשך מספר ימים.

החברה שתיחזקה את אתרו של ברמן, oliveinteractive.co.il, העלתה לאחר מותו ארבע כתבות, כולן עוסקות בהנצחתו של בני ברמן. הם גם ניסו להמשיך להפעיל את האתר, וקראו לגולשים לתרום כתבות וטורים שבועיים, אך דבר לא עלה לאתר בחודש וחצי האחרון.

אין לדעת כמה זמן יוסיף הקישור שלמטה להוביל לאתר של בני ברמן. שם האתר נקנה, בדרך כלל, לשנתיים. אם לא ישולמו דמי השימוש בשם לאיגוד האינטרנט הישראלי, לא יוביל עוד השם לאתר לאחר התאריך בו יפקע.

לאתר יש גם כתובת IP קבועה, שתמשיך לפעול כל עוד יחזיק השרת את הקבצים. אינני יודע באיזה שרת מדובר, ואם הם מחוייבים להחזיק את הקבצים שעליו.

קישורים:
האתר של בני ברמן: http://www.thisweek.co.il/
האתר של בני ברמן - גישה דרך מספר ה-IP: http://212.150.177.104/
_new_ הוספת תגובהשלום יובל-תודה ....התרגשתי למראה אתר בני ברמן!
יורם המזרחי (יום שני, 17/06/2002 שעה 22:11)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלום יובל!
בעוונותי לא שמעתי על פטירת בני ברמן ז''ל. הכרתיו היטב בעידן ''מחוזות ילדות'' כשהיה מבאי בית ד''ר אברהם גרבר ורעייתו שוש, אי שם בצריף בפאתי חצר מנזר רטיסבון,בירושלים.
הצטערתי לקרוא שבעל ''רגל העץ'' נפטר.
מכל מקום-תשובתך למשתתף בעניין האתר וכיו''ב מדגימה עד היכן מגיעה תרבות האינטרנט וערכה החברתי-המקשר.
מובן שהצטערתי על מות בני. בקרתי באתר היפה והצבעוני כל כך,שהשאיר אחריו. מציבה אלקטרונית מקוונת....אפילו ז'ול וורן לא חלם על כך.....
תודה

יורם
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי