פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הסיפור שמאחורי הסטירה
יהודה צורף (יום רביעי, 11/07/2007 שעה 22:02)


הסיפור שמאחורי הסטירה

ד''ר יהודה צורףעו''ד אמנון דה-הרטוך, ראש תחום תמיכות במשרד היועץ המשפטי, אומנם חצה את הקווים האדומים בסטירה שחלק לח''כ יעקב כהן מ''יהדות התורה'', אך ניתן לומר שהסנסציה הפרלמנטרית היא כרוניקה ידועה מראש. זאת היא אחת הפעמים הנדירות, שבהן איני מזדרז לגנות את זה שכשל בהרמת יד על חברו, ובפרט שמקבל הסטירה ומרעיו אינם נכנסים להגדרה ידידותית כלשהי. מתוך ראיונותיהם התקשורתיים של שני המעורבים בפרשת הסטירה, מתקבל הרושם הברור שח''כ יעקב כהן אכן הרוויח את הסטירה בחריצות יתרה.

מאז האירוע הפך ח''כ יעקב כהן לכוכב תקשורתי מבוקש. בפני כלי התקשורת הוא מרבה בפרטים ציוריים מרגשים אודות הסטירה ''הקטלנית'', שטלטלה אותו והטיסה אותו באוויר עד שהפך להיות חוזה בכוכבים, כדבריו. מתוך תיאוריו הנרגשים של ח''כ יעקב כהן, מצטיירת דמותו של עו''ד דה-הרטוך כגרסה מודרנית של שמשון הגיבור, שבהינף יד אחת מטיס בן אדם אל על תוך ביצוע שמיניות באוויר.

אלא שחברי כנסת מימין ומשמאל אינם מתרשמים מהבעת הכאב המרוחה על פניו של ח''כ יעקב כהן המתוקשר, שעושה כל שביכולתו על מנת לסחוט את מירב הדיווידנדים הציבוריים מאפקט הסטירה. לעומת זאת, מכל קצווי הקשת הפוליטית זוכה עו''ד דה-הרטוך לשבחים אישיים ומקצועיים. מספר אנשי ציבור, מבין אלה המקורבים לנושא, אפילו מעזים לבטא רחשי לב מרומזים שמגלים הבנה לרקע שממנו צמחה הסטירה. למרות הגינוי המובן מאליו של הסטירה, ניתן לסכם את התחושה הכללית בכך שאם אדם איכותי כעו''ד דה-הרטוך מגיע לידי כך שהוא חולק סטירה, אזי יש דברים בגו.

ואכן, יש דברים בגו. עו''ד דה-הרטוך נמצא בעמדת מפתח של פיקוח על החלוקה השוויונית של תמיכות המדינה במגזרים השונים. מתוקף הגינותו האישית ונאמנותו חסרת הסייגים לתפקידו, הוא עומד בפרץ נגד סחיטת הכספים החרדית. כתוצאה מכך התמקדה עליו הכוונת החרדית וסימנה אותו כאויבו המר של הציבור החרדי. כך הפך להיות עו''ד דה-הרטוך, שכל חטאו הוא בכך שמילא את תפקידו נאמנה, לקורבן רדיפה אכזרית מצד נציגי הציבור החרדי. מזה זמן רב חשופים הוא ובני משפחתו להשמצות אישיות פרועות והתנכלויות מצד החרדים, על פי מיטב מסורת הפשקווילים, הנשכנות הזאבית ולשון הרע הידועים לשמצה גם בין קהילות החרדים המשוסעות לבין עצמן.

הקש ששבר את גב הגמל הוא ההשוואה שערך ח''כ יעקב כהן בין הגרמנים (הנאצים) לבין עו''ד דה-הרטוך, הנמנה עם משפחה של ניצולי שואה. הכנסת אמורה להימצא בדילמה, בין הפסד שירותיו המקצועיים והאיכותיים של עו''ד דה-הרטוך לבין אי ההשלמה עם אלימות פיזית במשכן הכנסת (כאילו אלימות מילולית היא תופעה שניתן לעבור עליה לסדר היום), אך נשיאות הכנסת כבר החליטה לשלול ממנו לצמיתות את אישור הכניסה לכנסת. נשמעה גם דרישה נמהרת כלפי משרד המשפטים לפטר את עו''ד דה-הרטוך. אלא שמוטב לה לכנסת להמתין עד שתתקרר דעתה ועד שתבחן את הסוגיה בשיקול דעת. שכן, עו''ד דה-הרטוך מילא בנאמנות ראויה לשבח תפקיד כפוי טובה מאין כמותו, ותוך כדי כך הופקר לנשיכות הזאבים האכזריים עד שפקעה סבלנותו.

אם יפוטר עו''ד דה-הרטוך, ספק אם יימצא לו מחליף בעל שיעור קומה כמותו, שיעמוד בלחץ הסחיטה החרדית. אם אכן ייענש עו''ד דה-הרטוך על הסטירה האומללה באופן חריג ובלתי פרופורציונלי עד כדי פיטוריו או אם יחליט להתפטר, יצא שכרו של העונש בהפסדה של המדינה. החכ''ים החרדים יוכלו לסמן לעצמם וי של ניצחון על הסרת המכשול בנתיב השנור, וייערכו לינוק ביתר מרץ מעטיניה של המדינה.

לפני מספר שנים המתנתי במסדרונות בית המשפט העליון לפסק דין בעניינו של מתיישב יקר מיצהר. במהלך ההמתנה התוודעתי לשני חרדים צעירים, שבאו לרחרח אחר ההתרחשויות המרתקות בערכאות העליונות. במשך השיחה חשפו בפניי הצעירים את השקפת עולמם ויחסם למדינה. ללא שום עכבות, מעצורים או בושה, פרשו בפני את משנתם הקיומית הגורסת שיש לשנורר את המדינה, ולנצל אותה עד תום מבלי לתרום לה דבר. כל זאת תוך התנכרות וציפייה למפלתה. לא היו אלה נטורי קרתא, אלא שני בחורי ישיבה ירושלמיים מהזרם החרדי המיוצג על ידי ''יהדות התורה''.

למרות שהייתי מודע כללית לגישה החרדית התועלתנית והמנוכרת כלפי המדינה, הייתי מזועזע מעוצמת התיעוב כלפי ישראל ומהגישה המוצהרת למדינה במונחים של ''נצל אותה עד שתיחרב ותיפול'', שאותה ביטאו שני החרדים הצעירים בזחיחות דעת ובהנאה גלויה לנוכח מחוות הזעזוע שלי.

זה הוא היריב התועלתני, הציני והמנוכר, שאיתו נאלץ להתמודד עו''ד דה-הרטוך. אומנם אין לעבור לסדר היום על מעשה הסטירה, אך בשום פנים ואופן אין לפטר את דה-הרטוך, אין להרחיקו מהכנסת ואין לזרוק אותו לכלבים על המעידה, שנבעה דווקא מתוך כך שעשה עבודתו נאמנה, אך הופקר על ידי המדינה למשיסת הזאבים שדשו בשרו ללא רחם. בעת הזאת, על כל איש מצפון לתמוך בו בכל מאודו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


לא באתי להגן על כהן
עמיש (יום רביעי, 11/07/2007 שעה 22:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל מי שמרים ידו על חבר כנסת, ובעיקר אם הוא עובד מדינה משכיל, מכובד ומוערך, לא יכול לשמש בכל תפקיד ציבורי שהוא.
וזאת אף עוד בטרם נשפט ונענש.
_new_ הוספת תגובהלא באתי להגן על כהן
אריה פרלמן (יום שני, 16/07/2007 שעה 0:40)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אֲנִי חוֹתֵם בְּשֶׁבַע יָדַיִם עַל כָּל מִלָּה בְּהוֹדָעָה זוֹ שֶׁל עָמִיש.
_new_ הוספת תגובהאמנון דה-הרטוך היה שומר הסף נגד הגזל של ש''ס
א. פרקש (יום רביעי, 11/07/2007 שעה 22:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היחסים המתוחים בינם לבין דה-הרטוך היו מתוחים מזה זמן רב. הם רדפו אותו, לחצו אותו והתכוונו להפילו בפח בהתנהגות לא פרלמנטרית ולקויה. הם פרסו את הרשת לרגליו והוא נלכד בה.

נדמה לי ששמעתי שדה-הרטוך כבר הודח מתפקידו ע''י יו''ר ומזכיר הכנסת.

בשם המיוחדות של האירוע, או יותר נכון בשל העלילה הזו שנרקמה כנגד דה-הרטוך ובשל הסימליות והסמלים שנדבקו למקרה, אני מציע ליו''ר הכנסת לא לפטר או לחילופין לחזור בהם מהדחתו של דה-הרטוך ולהשיבו לתפקידו, כדי לסמל לחברי הכנסת שלמען מילוי תפקידם לא הכרח שיהיו ברברים.
_new_ הוספת תגובהמאיפה לקחת את השטויות האלה?
עמיש (יום רביעי, 11/07/2007 שעה 22:35)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דה הרטוך לא עובד בכנסת אלא במשרד המשפטים.
בכנסת נקבע (ובצדק) כי תמנע ממנו הכניסה לכנסת. אן גם במקרה ישאר בתפקידו, הוא לא חייב ללכת לכנסת.
_new_ הוספת תגובהמאיפה לקחת את השטויות האלה?
א. פרקש (יום רביעי, 11/07/2007 שעה 23:11)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תודה. כל מה שכתבתי מתייחס כמובן לצורך לתת לו להמשיך בתפקידו כמימים ימיה כולל בעבודתו המשפטית בכנסת.
_new_ הוספת תגובהלמה זה גזל?
אאא (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 0:10)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למה כשכסף מיועד למטרות שמשרתות אינטרסים סמולנים לבנים זה מאבק אבל כשמגזרים אחרים מנסים להשיג כסף בדרכים זהות,אז זה סחטנות?

אין די בהדחה.צריך להיות כתב אישום פלילי באשמת תקיפה והאיש צריך להענש כפל כפליים ממה שאדם מהיישוב היה נענש.
אחרת,למה מותר לו לתת סטירה למי שהרגיז אותו אבל לי אסור לתת אגרוף למישהו שחסם לי את האוטו? או לדקור בסכין רופא שגרם נכות לקרובת משפחתו בשל זלזול?

אי אפשר למצוא צידוקים לאלימות פיזית רק כי הקורבן לא מתיישב עם הפנטזיה הקולוניאליסטית שלך על מדינה מערב אירופאית בלב הלבנט.אנשים המאיישים עמדות כוח או מפורסמים צריכים להענש כפל כפליים לעומת אדם מן היישוב מ 2 סיבות : א) קשה הרבה יותר לתפוס אותם בגלל סוללת עורכי הדין המעולה שמקיפה אותם.
ב) זו הדרך היחידה להשיג הרתעה.האדם הפשוט יאמר לעצמו ''אם אותו נקנקו ככה,מה יעשו לי ?''
_new_ הוספת תגובהאנטישמיות אאא
א. פרקש (יום שישי, 13/07/2007 שעה 9:54)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכסף מיועד לחלוקה לפי מטרות ההגדרות בתקציב המדינה. הוא אינו מיועד ללבנים או לשחורים, כפי שיש כמה המנסים להטות את הויכוח לפסים שמסתיימים באין מוצא או על פי התהום. לשם כך יש כנסת, ועדת כלכלה (וועדות אחרות) ושם דנים בין היתר גם בתיעול חלק מהכספים למטרות ראויות הכלולות בלשון התקציב.
_new_ הוספת תגובהאנטישמיות סמולנית
אאא (יום רביעי, 11/07/2007 שעה 23:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סטנדרטית.
כשחרדים מנסים להשיג לעצמם כסף,זוהי סחטנות.כשסמולנים לבנים מנסים להשיג לעצמם כסף,כמו במקרה של שכה''ל או ניצולי שואה,מדובר במאבק לגיטימי.
חלוקה שוויונית? כשסמולן מדבר על חלוקה ''שוויונית'' הכוונה שכל הכסף זורם לכיסי הסמול הלבן ובעלי בריתו המוסלמים.הרטוריקה הצדקנית,הצבועה והמתחסדת שלכם לגבי ''שוויון'',''צדק'' וזכויות האדם'' מסתירה זוועות,גזענות ואנטישמיות חולנית בדיוק כמו אצל הקומוניסטים.

המקרה,כמו מקרים רבים אחרים,ממחיש את האפרטהייד המובנה של מערכת המשפט,התקשורת וחלק ניכר מהציבור החילוני בישראל.העובדה שכל מעשה בישראל,לא חשוב אם זה רצח,אונס,שוד או כל דבר אחר תלוי אך ורק בזהות מבצעי העבירה (מוצא עדתי,שיוך פוליטי,רמת הכנסה,רמת השכלה,אזור מגורים...) מדברת בעד עצמה.
הרי אם דורית בייניש היתה מקבלת סטירה מכל רבבות קרובנות הגזענות והשחיתות שלה היית כותב מאמר מזועזע על האלימות.ואילו אחד מאלפי האנשים שמתו בגלל הפנטזיות הקולוניאליסטיות של פרס,ביילין ואהרון ברק היה שובר להם משהו על הראש,המאמר שלך היה מאופיין בטון אחר לגמרי.

פרצופה של ישראל הוא המאמר שלך : זה בסדר לרצוח,אלא אם כן הקורבן הוא סמולני לבן (דרק רוט והחיילים שרוצחיהם שוחררו לירדן לעומת רבין).זה בסדר לאנוס,אלא אם כן הקורבן הוא סמולנית לבנה (הילדה שנאנסה בבסיס בדרום והבחורה שנאנסה ע''י בסיוני לעומת אלה ש''אנס'' קצב).
כנ''ל לגבי העלמות של כספי ניכויים (זאב בייניש ואברהם פורז לעומת מאות שיושבים בכלא על עבירות זהות).שלא לדבר על תאונות דרכים קטלניות (קלגסבלד לעומת מאות אחרים).
_new_ הוספת תגובהאנטישמיות סמולנית
א. פרקש (יום שישי, 13/07/2007 שעה 9:57)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא מדובר על ניסיון החרדים להשיג כסף לעצמם. בשביל זה הם צריכים לצאת ולעבודץ לשמחתי בשנים האחרונות יותר ויותר חרדים וחרדיות יוצאים לעבודה. מדובר בהכפשת אדם שעשה עבודתו נאמנה לפי הכללים והחוקים והתעקש לא לתת למגזרים שונים, כולל למגזר החרדי, את מה שלא מגיע להם לפי חוק התקציב. התקציב אין מטרתו לפזר כספים ללא בקרה בגלל שלמישהו יש זקן ופיאות.
_new_ הוספת תגובה[•] כתבה אנטישמית ועבריינית !
צדק (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 6:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[• הוסרו ביטויים לא ראויים.]

הכותב מצדיק עבריינות, מצדיק אלימות, כלפי אדם בגלל דבריו.
הכותב נותן היתר לכל אדם להכות אדם אחר, כי אמר דברים שפוגעים בו.

לדעתי, רק אנטישמיות חולנית. זה ההסבר היחיד המתקבל על הדעת.
_new_ הוספת תגובההבנה היא לא הצד החזק שלך
סתם אחד (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 6:44)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במקרה שלפנינו הרטוך עמד בפני סדרה של אלימות מילולית וגידופים אנטישמיים. גם אז הכותב מצדיק את תגובתו רק באופן חלקי.

אז הקישקוש שלך אינו תוצאה של שיקול דעת נבון
_new_ הוספת תגובההבנה היא לא הצד החזק שלך
לוי (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 21:31)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אדון הרטוך התעלל סידרתית בחרדים . היוצמח הזה הגיש בגץ נגד פתיחת חידר בשכונה שלו .
הבחוציק הזה דחף לכך שתהיה הפליה בין ילדים חרדים לחילוניים בהנפקת ארוחות .
הוא השתלב במערכת האנטישמית הישראלית המגובה ע''י המערכת המשפטית המושחתת של מדינת ישראל .
חיל צהל אשר הואשם ע''י ליבוביץ ה''גדול'' על היותו נאצי לא הוכה . השרלטן הזה אפילו זכה בפרס ישראל כי הוא פיתח אנטישמיות מרחיקת לכת כנגד הדתיים והמדינה .
_new_ הוספת תגובההבנה היא לא הצד החזק שלך
דוד סיון (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 21:49)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה כנראה לא מבין, וזה לא חדש, מה קרה בסיפור הזה. האיש פשוט שמר מפני אפליה ו''חלוקות'' עודפות לחרדים בניגוד לחוק. הרטוך הוא הדוגמה לאדם שומר חוק שפעל היטב כדי שלא יעקפו את החוקים כדי לחלק לחרדים. על זה הוא זכה לגידופים ונאצות מהסוג בו אתה מרבה להשתמש.

שוב אתה מראה את חוש אי-הצדק שלך: כל מי שלא מקיים את דעתך ועמדתך מכוסה בערימת של גידופים. עבורך לא משנה קיום החוק, עבורך לא משנה הצדק כי עבורך חשוב רק האינטרס הצר שמתאים להשקפת העולם הצרה שלך. לפי השקפת העולם המעוותת הזאת לאף אחד ולאף דעה אחרים אין זכות קיום.
_new_ הוספת תגובההבנה היא לא הצד החזק שלך
לוי (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 21:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בדומה למערכת המשפטית המושחתת של מדינת ישראל כולל בתי המשפט ובית המשפט העליון הוא ניסה להגשים את חוקי סדום וחוקי נירנברג על החרדים . הפסיקה של המגלומן מבית המשפט העליון אשר תמך בהפליה של החרדים שמשה לו מקפצה לקידום אישי . אותו מגלומן מבית המשפט העליון אשר קיבל את משרתו בירושה מאביו, כאשר היה מדובר בערבים הוא פסק ההפך .
סתם אנטישמיות מזוקקת .
_new_ הוספת תגובהלוי הבנה היא לא הצד החזק שלך
דוד סיון (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 22:43)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לוי, רמת הביטוי שלך בנפילה לתהום
האלימות המילולית היא עדות לכך...
_new_ הוספת תגובהלוי הבנה היא לא הצד החזק שלך
לוי (יום חמישי, 12/07/2007 שעה 22:49)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההתבטאות שלי הנה הוכחה לאומץ לב .
_new_ הוספת תגובהאומץ לב?
דוד סיון (יום שישי, 13/07/2007 שעה 5:53)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רמת הביטוי שלך בנפילה לתהום
האלימות המילולית היא עדות לכך...

אין קשר בין ההסתתרות והאלימות המילולית שלך ואומץ לב.
אולי דוקא ילדותיות ופחדנות.
_new_ הוספת תגובהסלח לי אדון לוי
א. פרקש (יום שישי, 13/07/2007 שעה 10:00)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל אתה מקשקש כל הזמן את אותן שטויות גם כשאנחנו כבר מעבירים דף. ''חוקי סדום וחוקי נירנברג על החרדים'' זה היה באשכולות קודמים. עכשיו אנחנו מדברים על ''חוקי הביריונים'' מבית מדרשם של החרדים לשלום עצמם ולא לשלום ישראל.
_new_ הוספת תגובהסלח לי אדון לוי
לוי (שבת, 14/07/2007 שעה 22:32)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חביבי ,
סרת החינוך מצאה דרך חוקית לפגוע בחרדים ע''י הגשמת חוקי סדום . החברמן חובש סיר הלילה שמח על המציאה ובמקביל לפעילותו במערכת המשפטית המושחתת של מדינת ישראל הגיש בג''ץ נגד פתיחת חידר בשכונה שלו.
אותה גברת כאשר הייתה סרת הקליטה יבאה לישראל כחצי מיליון גויים במטרה לדלל את היהודים במדינת ישראל .
אגב , בין הגויים ששפכה כאן חוליגנים אנטישמיים מדופלמים , זונות , רועי זונות , פושעים ברמה בין לאומית וסתם נוכלים .
_new_ הוספת תגובההודעה לעיוורים
סתם אחד (שבת, 14/07/2007 שעה 23:51)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם בין היהודים החרדים כאן חוליגנים אנטישמיים מדופלמים , זונות , רועי זונות , פושעים ברמה בין לאומית וסתם נוכלים
_new_ הוספת תגובההודעה לעיוורים
לוי (יום ראשון, 15/07/2007 שעה 18:23)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא נכון .
_new_ הוספת תגובהסלח לי אדון לוי
לוי (יום שני, 16/07/2007 שעה 9:54)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה טועה אדון פרקש הנושא הוא אנטישמיות ישראלית רק ישנם מי שמטים את הדיון הצידה .
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי