פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תחת שוט החמאס
יהודה צורף (יום שישי, 13/07/2007 שעה 22:00)


תחת שוט החמאס

ד''ר יהודה צורףהמאמר פורסם גם באתר קהילה אמונית.

ההשתלחות בחמאס הפכה להיות אופנה בינלאומית. ברחבי העולם המערבי ובמיוחד בארץ מוקיעים אנשי ציבור את החמאס ומגנים אותו בכל לשון של גנאי בכלי תקשורת ומעל כל במה ציבורית. ככל שההוקעה נגד החמאס היא יותר חריפה ומתלהמת, כך היא מצטיירת כתהליך משחרר של טיהור עצמי המשקף את אותם הלכי נפש של הצדקנים לדורותיהם.

אלא ששיגור חיצי הביקורת המורעלים בחמאס לבדו, כתכלית הרוע וכרועץ לכל הסדר של פיוס, אינו מעיד בהכרח על צדיקות וגדלות נפש. בדרך כלל ממחישה הוקעתו הגורפת של החמאס עד כמה התאהבנו בשקרים של עצמנו, עד כדי כשל בסיסי בהבנת רזי ההוויה הקיומית שבתוכה אנחנו מדשדשים.

אכן, בעת זעם החמאס הוא רצחני, מתעלל ומשתולל, אך יש לו יתרון בסיסי, שבו הוא מתעלה מעל כל האחרים: הוא הדבר האמיתי. החמאס הוא זה שמאלץ אותנו להביט היישר אל המציאות. דא עקא, שהמציאות היא מכוערת, ובכל מחיר אנחנו מתאווים להשמיט את מבטינו ממנה ולהתכחש לקיומה. אך כשהמציאות המכוערת נחשפת ונכפית עלינו במלוא ערוותה, נוח לנו לנפנף באצבע מאשימה אל החמאס, כדרך שהיו נוהגים בימי קדם להמית את השליח המבשר בשורה מרה.

מובן מאליו שארה''ב היא אויבתו המרה של החמאס המקעקע את שקריה. זאת היא ארה''ב שהמציאה את הפוליטיקלי קורקט ואשר מעדיפה להמשיך להתבוסס במדמנת הדקדנס המוסרי והתרבותי, כשהיא עטופה בצלופן של ערכים נעלים. זאת היא אותה ארה''ב, שאוכלוסייתה מונה כארבעה אחוזים מאוכלוסיית העולם, אך היא צורכת כעשרים וחמישה אחוזים מהאנרגיה העולמית. זאת היא ארה''ב שמטיפה מוסר לעולם כולו אך מככבת כמזהמת הראשית של כוכב הלכת ומדרדרת אותו לסף שואה אקולוגית.

ארה''ב היא זאת המכריזה על עצמה כידידתנו האיתנה ביותר, אך בו בזמן מנתבת אותנו למסלול אבדון של תוכניות מדיניות הרות אסון. את התוכניות האלה מסכל בראש ובראשונה החמאס, מתוך מניעיו ושיקוליו, ובו בזמן הוא מנער מעליהן את הזיוף וההונאה. רק החמאס הוא זה המסוגל לעורר אותנו בעוד מועד מהזיות ההתמכרות לסם השלום. את התנהלותו המיליטנטית והעוינת של החמאס אנחנו מעדיפים לפרש במונחים של קיצוניות איסלמית, אך החמאס הוא הדובר הנאמן והגלוי ביותר של סדר היום הערבי המתגלם בטיפוח המיתוס הפלשתיני.

החמאס הוא האחד והיחיד המאלץ אותנו להתבונן בבבואתנו הדוויה המשתקפת מאספקלריית המציאות הישראלית. הוא זה הטוען כנגדנו בקול ברור את דברי האמת הנכוחים הנובעים משורש קיומנו: ''אם אתם אומנם היהודים ששבתם למולדתכם, אזי הוכיחו זאת, ואם זיוף אתם, אזי לכו מכאן.''

המסר המשתמע מבשורת החמאס הוא חד מתער לכל מי בינינו שעדיין מסוגל לזהותו מבעד למסך העשן של סטריאוטיפים תקשורתיים: ''אם אתם מתכוונים להתבצר כאן לאורך מישור החוף בתוך גיטו רעשני, צפוף ומזוהם, שורץ המולה רוחשת של מגדלים, נדל''נים, קרנבלים, מצעדי גאווה וזמזום אורבני ללא הפסקה, אזי תשכחו מזה. את הסיפור הזה כבר עברנו. אין כאן שום הצדקה לממלכת צלבנים נוספת בנוסח פסבדו-יהודי. אינכם מבינים את ארץ הקודש, ואינכם ראויים לה.''

ככל שנבין שהחמאס הוא כורח המציאות העכשווית, כך נוכל לעכל את משמעות מהותו האכזרית, ונדע כיצד להתמודד איתה בהצלחה. שכן, החמאס הוא תוצר בלתי נמנע של הווייתנו, והוא זה המצליף בנו בשוט האמת ומעורר אותנו מדמדומי השקרים, האשליות וההונאה העצמית, שבתוכם שקענו עד כדי אובדן קשר למציאות.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


החמאס הוא מהותו של הפתרון הסופי לבעיית היהודים בארץ ישראל
א. פרקש (שבת, 14/07/2007 שעה 22:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בראייה איסלמיסטית. החמאס אינו תוצר בלתי נמנע של הווייתנו אלא הוא היה קיים לפני ישראל ויהיה קיים גם אם ישראל לא תתקיים. החמאס הוא מוצר מדף של התנועה האסלאמית המצרית שנולדה בשנות ה-‏20 של המאה ה-‏20, חיה במחתרת בשנות ה-‏50 וה-‏60 והתעוררה בשנות ה-‏70 וה-‏80. הסניף העזתי שלה, החמאס, הוקם בשנות ה-‏80 מתוך צרכים אסלאם-מיסטיים רחבים. הבעיה היהודית בארץ ישראל היא עוד בעיה לטיפול במסגרת בעיות נוספות בעולם הערבי.

''התלהמות'' נגד החמאס אין בה כל מימד של ''טיהור עצמי'', בודאי אם אותו ''עצמי'' נקי, שפוי ובטוח בעמדתו המוסרית. ההתלהמות החמאסית מבטאת טוטליות של פתרון לסכסוך שאינו יכול להיות מקובל לוגית על אף ישראלי. השאלה אם יש יתרון כלשהו לישראל לפתח מנגנוני הידברות עם החמאס וליצור מודוס ויונדי שיתן לשני הצדדים הרפייה ופסק זמן עד המשבר הבא. או לחילופין, האם לא נכון להקשות ככל הניתן על החמאס עד שיקרוס בכל מחיר והרס עצמי שידרשו? אתה מדבר על החמאס כאילו ''זעם החמאס הוא רצחני, מתעלל ומשתולל'' ובמה יתרונו? שרצחניותו ''הוא הדבר האמיתי''. אם כן, מה רע באופנת ההשתלחות בחמאס?

אתה תוקף את ארה''ב ו''שקריה'' ומתייחס לחמאס כאל אינסטנציה מוסרית שחושפת את השחיתות והכיעור של האחרים,. מה בדיוק חשף החמאס? אתה תוקף את ארה''ב על שהיא חזקה ודואגת לאינטרסיה. אתה תוקף את ארה''ב על שהיא פרודוקטובית ועשירה. זוהי זכותה של כל מדינה לצרוך 25% מהאנרגיה העולמית אם היא יכולה. ואם לא, אז שכול האחרים יסתמו את פיותיהם.

זכותה של ארה''ב להגן על עצמה בדרכה ולעיתים גם לטעות. העיקר שהכל נעשה מתוך ערכים, עקרונות מוסריים והגיוניים בשפה המקובלת על בני המערב. זכותה של ארה''ב להגן על עצמה. האם ארה''ב אשמה שתרבותה, על כל הטוב והרע שבמונח הזה, היא התרבות המובילה בעולם ואפילו כל שונאי ארה''ב רוצים להידמות לה ולקנא בה?כולם אוהבים לשנוא את מקדונלד'ס רק בתנאי שהיא מעבר לפינה. מבחינת ארה''ב, ארה''ב קודמת לכל. כשם שמבחינת ישראל, ישראל קודמת לכל. ובמגרש משחקים כזה הפוליטיקלי קורקט מדבר את השפה הברורה ביותר. ארה''ב היא ידידתנו הטובה ביותר אבל ידידות זאת מותנית בדבר(ים). וההתניות יושבות על ערכים ומוסר יודו-נוצריים, אינטרסים גיאופוליטיים משותפים, שותפויות טכנולוגיות ומדעיות ועוד. ברגע שההתניות האלה ייפגעו, היא תפסיק להיות ידידתנו הטובה ביותר. ואז, ישראל תצטרך לחפש את הידידה הטובה ביותר הבאה שלה. או שלא. זה יהיה מותנה בעוצמתה של ישראל. ככל שישראל תהיה חזקה היא תוכל לדבר פחות על ידידות ויותר על עסקים. בהחלט יתכן שכוחות חדשים יעלו בארה''ב שלא יראו ביחסים המיוחדים עם ישראל כל יתרון אלא דווקא מכשלה. ישראל צריכה להכין עצמה למצב עתידי כזה ע''י חיזוק המשק שלה, פיתוח קשרים אינטרסנטיים עם מדינות אחרות במקביל לארה''ב. כבר היום קשריה העסקיים-מדעיים של ישראל חובקי עולם מסין, יפן והודו, דרך אירופה ועד לארה''ב ואמריקה הלטינית. ישנם עשרות פרוייקטים מדעיים, צבאיים ואסטרטגיים בהיקף של חצי מיליארד דולר ומעלה. ושותפות ישראל בפרוייקטים האלה היא לא ''בגלל עיניה הכחולות'' אלא בגלל הערך המוסף שישראל מביאה איתה לפרוייקטים האלה. היקף המסחר בין ישראל וארה''ב הוא 8 מיליארד דולר נכון ל-‏2006. היצוא הישראלי גדל. ארה''ב יבאה מישראל יותר מאשר מרוסיה. ישראל זכתה במקום גבוה בעדיפות מסחר עם ארה''ב. ההייטק הישראלי הוא גורם מרכזי בשוק ההייטק בארה''ב ומכאן בעולם כולו. חברות ישראליות שמות רגל בהודו שם יש כוח אדם זול ואיכותי והמוצרים נמכרים בעולם המערבי, כלומר בעיקר באירופה. בכך משמשת ישראל גורם מתווך ומקשר בין שני חלקי העולם ההולך ונעשה ''קטן'' יותר אבל אולי גם מסוכן יותר? חברות היי-טק וטכנולוגיה אמריקאיות פותחות סניפים בארץ או רוכשות מפעלים קיימים כדי להרחיב את תחום המחקר והפיתוח.

שינוי ביסוד תפיסת הפתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני אפשרי רק אם ישראל תציע דרכים חדשות, רק אם גורמים ישראלים ובינ''ל ידברו, יכתבו וישמיעו בעוצמה זמירות חדשות שירפדו את הדרך בקרב הציבורים השונים לתפיסות חדשות ויהוו בסיס להוצאת הפתרון לסכסוך מתוך הגדר התוחמת של תוכנית אוסלו וספיחיה – שמשמעותה מחייבת מדינה פלסטינית עצמאית ומפוצלת במערב ארץ ישראל. כנראה שהפתרון הזה לא ישים ויש להציע פתרונות חדשים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי