פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הבולגרים לעומת זאת
יהודה צורף (יום רביעי, 21/01/2009 שעה 10:00)


הבולגרים לעומת זאת

ד''ר יהודה צורףלעומת גילויי השטנה כלפי ישראל בטורקיה, ספרד, צרפת, וארצות דומות עם מסורת אנטישמית (אם כי בטורקיה הסיפור הוא שונה ונובע למעשה מאיסלמיזציה מואצת של האוכלוסייה הטורקית), הרי מסתבר שיש עקביות היסטורית, ובבולגריה היחס הכללי כלפי ישראל משקף את אותה מסורת של סולידריות בין העם הבולגרי ליהודיו. הבולגרים כידוע הם העם היחידי באירופה שהתקומם נגד השמדת היהודים, ואשר הצליח למעשה להציל את כל הקהילה היהודית בתחומי ארצו מציפורני הנאצים.

כדובר השפה הבולגרית אני משתתף באתר אינטרנט בולגרי. עוד לפני מתקפת צה''ל בעזה, רבים מחברי האתר נהגו להביע בפניי את הערצתם, אהבתם ודאגתם העמוקה ליהודים ולמדינת ישראל. חלקם חולקים בדרך קבע שבחים מפליגים ליהודים מתוך יראת שמים (נוצרית) עמוקה, ובדבקות הם מצהירים על אמונתם האיתנה בסגולתם של היהודים כעם הנבחר על ידי בורא עולם למלא את שליחותו הרוחנית העליונה.

לאחר תחילת מתקפת צה''ל בעזה והתעצמות ירי הטילים על יישובי ישראל, הורעפו עליי מכל עבר באתר הבולגרי גילויים של תמיכה עמוקה, אהבה ודאגה לישראל. לא רק זאת, מבין חברי האתר הבולגרי ישנם כאלה שלמדו עברית, והם שולחים אליי מובאות באותיות עבריות מתוך התנ''ך. כמו כן הם מפרסמים תמונות המבטאות תחושה של שותפות גורל עם ישראל והיהודים. בתמונות אלה מופיעים למשל דגלי ישראל ובולגריה, ובאותיות קיריליות מתנוססת הכתובת העברית ''עבודת קודש'' וכן בתרגום הבולגרי.

כמובן שאני מברך את עמיתיי הבולגרים בחום, וכמובן שאיני יכול להסביר להם את המורכבות הקיומית שלנו. איש מהם אינו יהודי, אך אפשר להתקנא באהבת ישראל שגודשת את ליבותיהם. המצב בבולגריה כיום הוא קשה, ומצב הרוח הלאומי הוא עגום שם. הביקורת הפנימית שלהם מזכירה את הלכי הנפש הלאומיים שלנו, אם כי מצבם הלאומי אינו כה מסובך כשלנו, רבים מהם אפופים בתחושות של ייאוש עמוק.

כך שבצד העלטה האנטישמית השוררת ברחבי העולם, עלינו לדעת כי רבים הם אלה הממתינים בכיליון עיניים לגאולתנו, שבה הם רואים את בשורת יישועתם הם והעולם כולו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


צריך לדייק יותר ולומר
סתם אחד (יום רביעי, 21/01/2009 שעה 10:57) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא שאהדת ישראל בבולגריה גדולה ממקומות אחרים, אלא ששנאת ישראל קטנה מאוד, יחסית.

גם במערב אירופה יש תומכים גדולים ורבים לישראל, אלא שהגוש האנטישמי הקשה שם(אסלאמיסטים, ניאו-נאצים, תנועות שמאל קיצוניות) הוא גדול יותר מאשר בבולגריה. הבולגרים ידועים כאנשים מתונים, סובלניים וחייכניים.

חכם ציון
_new_ הוספת תגובההערת אגב
ע.צופיה (יום רביעי, 21/01/2009 שעה 13:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם הדנים דאגו להציל את יהודיהם מהשואה.
_new_ הוספת תגובההערת אגב
סתם אחד (יום חמישי, 22/01/2009 שעה 9:53)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון, אבל ההבדל הוא בשדנמרק היה זרם די גדול של דנים שתמכו בכיבוש הנאצי ושיתפו איתו פעולה. לכן המחתרת האנטי נאצית בדנמרק ראתה לעצמה צורך דחוף למלט את היהודים לשבדיה.

בבולגריה לא היה כיבוש נאצי ורוב הציבור , הכנסיה ובית המלוכה התנגדו לגירוש היהודים למחנות ריכוז ולא שיתפו פעולה עם הנאצים ועם גורמים בממשלת בולגריה שתיכננו את גירוש היהודים למחנות הריכוז (כמה אלפי יהודים בכל זאת נשלחו). היהודים נוצלו לעבודות כפיה בתוך בולגריה.

בקיצור, למעשה כל אירופה היתה זרועה באנטישמיות ורק איים, קטנים או גדולים, של מתנגדי האנטישמיות עזרו במקומות מסויימים להישרדות יהודים. ההבדל בין דנמרק לבולגריה הוא רק בלוחות הזמנים של הכיבוש הנאצי באירופה. אם בולגריה היתה נכבשת ע''י הגרמנים הם היו משמידים את רוב יהודי בולגריה.

חכם ציון
_new_ הוספת תגובהצריך לדעת שבכל מדינה באירופה
סתם אחד (יום חמישי, 22/01/2009 שעה 19:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש אגודה ידידות עם ישראל. האגודות האלה בדרך כלל גדולות מעבר לגודל של האגודות התומכות בפלסטינים, אבל מאחר שחברים בהן אינטלקטואלים הם פחות דינמיים ובאים לידי ביטוי בשטח - קרי האינטרנט.
דווקא האגודות תומכות הפלסטינים שחברים בהם הרבה אנשי שוליים קיצוניים וצרי אופקים משקיעים יותר בהפצת דיברי ההבל שלהם באינטרנט וככה מתקבל הרושם המוטעה שהרוב תומכים בפלסטינים. אם נוציא את מיליוני המוסלמים באירופה אז נראה שמי תומך בטרור הפלסטיני הם פושעים אידיאולוגיים לשעבר,ניאו-נאצים,שמאלנים מאדום כהה.

הבולגרים היום אוהדים את ישראל כי הם מפחדים מהמוסלמים שזרועים להם בדרום המדינה.
_new_ הוספת תגובהאז מה אתה בולגרי?
סתם אחד (יום שישי, 23/01/2009 שעה 6:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגיד מה אוכלים בבולגריה?
_new_ הוספת תגובהאז מה אתה בולגרי?
סתם אחד (יום שישי, 23/01/2009 שעה 10:34)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אוכלים בורקסים וגבינות עיזים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי