פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
דברים כהווייתם: בתיה כרמון, אופיר פינס ומני מזוז
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (יום שישי, 15/01/2010 שעה 10:00)


דברים כהווייתם: בתיה כרמון, אופיר פינס ומני מזוז

ע. צופיהביום שישי, 8.1.2010, בפינה השמאלית התחתונה של עיתון הארץ התפרסמה הידיעה הבאה:
בגליון ''הארץ'' מיום 21.5.2005 פורסמה כתבה שכותרתה ''פתקה צהובה אחת עוקפת את כל הטכנולוגיות של דיסקין''. בית הדין לערעורים של מועצת העיתונות קבע כי טרם הפירסום לא נתבקשה תגובת המתלוננת בתיה כרמון, אף שהיה על העיתונאי אמיר אורן ועל עיתון ''הארץ'' לקבל את תגובתה.
מדובר בתלונתה של בתיה כרמון נגד אמיר אורן ועיתון ''הארץ''.

מספר דברים צדו את עיניי בידיעה זו:
  1. הכתבה פורסמה לפני ארבע וחצי שנים. פירושו של דבר שלקח למועצת העיתונות לדון, להחליט, ושוב לדון ולהחליט בערעור ארבע שנים תמימות. איזו משמעות יש להחלטה כזו לאחר 4 שנים? מי בכלל זוכר את הכתבה?
  2. החלטת מועצת העיתונות מופיעה בעיתון הארץ בשולי עמוד פנימי. האם הכתבה המקורית גם הופיעה בשולי עמוד פנימי? האם גם היא הסתכמה בחמש שורות? האם אין זה ראוי שתהיה קורלציה בין מיקום הכתבה וגודלה לבין ההודעה על החלטת מועצת העיתונות?
  3. בסדר, גברת כרמון התלוננה, המועצה דנה ודנה, קיבלה את עיקרי טענתה ומה העונש לעיתון ולעיתונאי?
בסך הכול פרסום החלטה? האם זה מקסימום הענישה שיש בידי המועצה? האם בכלל כדאי לפנות אליה?
התקשורת מתיימרת להיות ''כלב השמירה'' של הדמוקרטיה, אך מי שומר על הכלב?

הבעלים?

הגברת כרמון הייתה פקידה בכירה במשרד הפנים ובין היתר הייתה אחראית על מתן אשרות ויזות.

מדיניותה כנראה פגעה בבעלי אינטרסים כלכליים שונים והדבר בא לידי ביטוי בתקשורת בהשמצתה ובהאשמתה בחריגות שונות בתפקידה.

בשנת 2002 פורסמה בעיתון ''ידיעות אחרונות'' כתבת תחקיר על גברת כרמון על ידי העיתונאי מרדכי גילת ואחרים (בתיה כרמון נ' ''ידיעות אחרונות''). בעקבות זאת הוגשה נגד העיתון והעיתונאים תביעת הוצאת לשון הרע ובשנת 2008 פסק השופט נעם סולברג לטובתה וכן חייב את העיתון לשלם לה 250000 ש''ח פיצוי כספי.לפני שבוע התבשרנו שאופיר פינס, חבר כנסת מסיעת העבודה פרש מהכנסת.

אופיר פינס, אדם צעיר, נאה, רהוט-דיבור ומשכיל, אשר התקשורת אהבה אותו ונתנה לו ''רוח גבית'' חזקה מאוד, נחשב להבטחה הגדולה של מפלגת העבודה. הוא נבחר, לראשונה, לכנסת בבחירות 1996 ומיד החל להתבלט בה. כשנה כיהן כשר הפנים בממשלת שרון ולאחר מכן כשר המדע התרבות והספורט בממשלת אולמרט.

הוא התפטר מהממשלה במחאה על צירוף סיעתו של ליברמן לממשלה.

לאחר בחירות 2009 הוא התנגד להצטרפות מפלגת העבודה לקואליציה הנוכחית וניסה יחד עם עוד מספר חברים (''המורדים'') לפרוש ממפלגת העבודה ולהקים סיעה עצמאית. הדבר לא עלה בידו והוא פרש מהכנסת.

על רקע הצהרתו, בעת הפרישה, כי אין לו מפלגה ואין לו מנהיג, הוא מתגלה בעיניי כאיש שאין לו הגינות אישית והגינות פוליטית.
מנהיג המפלגה הנוכחית נבחר בבחירות הדמוקרטיות ביותר שיש במדינת ישראל ובתמיכת אופיר פינס. בטרם הצטרפה מפלגת העבודה לקואליציה הנוכחית, כונס מרכז העבודה והכריע ברוב גדול על ההצטרפות.

אופיר פינס וחבריו ''המורדים'' אינם מקבלים את מרות המפלגה ששלחה אותם לכנסת ואפילו מנסים לחתור ולפלג אותה. את זה אופיר לא סיפר בעת מסיבת העיתונאים על פרישתו והתקשורת שנתנה לו גיבוי רב לא התייחסה לזה במהלך השנה האחרונה.

מי שאינו מכבד את כללי הדמוקרטיה שבה הוא חי שלא ילין שאין לו מפלגה ואין לו מנהיג.
הגינות בפוליטיקה היא מותרות. אופיר רצה ליהנות מהמותרות הללו, אך לא רצה לשלם עבורן ונאלץ לפרוש.בחודש הקרוב מסתיימת תקופת כהונתו של מני מזוז כיועץ המשפטי לממשלה (מזוז נפרד).

מני מזוז ששימש כמשנה ליועץ הקודם ואשר היה עלום לגבי רוב הציבור, חרט על דגל כהונתו את המלחמה בשחיתות, בעיקר בקרב הפוליטיקאים והבכירים בשרות הממשלתי, אך למרבה האירוניה הוא פתח את תקופת כהונתו בסגירת אחד מתיקי השחיתות הגדולים שהיו במדינה, ''תיק האי היוני''.
סגירת התיק שבו היו מעורבים בני משפחתו של ראש הממשלה שרון תוך זמן קצר מתחילת כהונתו השאירה טעם לא נעים של קנוניה.

מזוז נהנה מעוצמה והשפעה רבה על הממשלה ושריה, בין היתר, בגלל חולשתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט שנבעה מהמספר הרב של תיקי חקירה שנפתחו כנגדו.
עוצמתו זו של היועץ המשפטי בכלל ושל מני מזוז בפרט הביאה את הרשות המבצעת ואת הרשות המחוקקת למסקנה כי יש לפצל את המוסד הזה שנקרא ''היועץ המשפטי לממשלה'' בכדי להפחית מעוצמתו.
יוזמה זו נבלמה בינתיים בגלל התנגדות מפלגת העבודה, אך כנראה לזמן קצר בלבד.

המבחן יהיה בתפקודו של היועץ המשפטי החדש, יהודה ויינשטיין.

דבר נוסף שאפיין את תקופת מזוז הוא ההדלפות המרובות לתקשורת, על ידי אנשי משטרה ופרקליטות, כאשר לרוב הן הדלפות מכונות בתוכן ובעיתוי בכדי להבאיש את שמם של הנחקרים והנאשמים.
יזכרו ההדלפות מחקירת הנשיא קצב תוך מספר שעות מסיום החקירה, בפרשה זו תיזכר א' מבית הנשיא ש''סיבבה על אצבעה הקטנה'' את חוקרי המשטרה, הפרקליטים ואת מזוז עצמו והפכה את עצמה מסוחטת לנפגעת ולאחר מכן לשקרנית וסולקה מכתב האישום והעובדה שאיש בפרקליטות אינו רוצה היום לשמוע את שמה.

ייזכר לשמצה הטיפול ב''תיק רמון'' שספק עבירה נתפרה לתיק עבה כנגד שר המשפטים והמשנה לראש המשלה. לשם כך הקדיש היועץ הצבאי של ראש הממשלה שעות מזמנו היקר לשכנע חיילת להגיש תלונה, בכירה במשטרה איימה עליה באשמות שווא והבהירה לה כי עתידה של נשיאת בית המשפט העליון תלוי בה, והנשיאה עצמה בנאום פומבי רמזה לשופטת מה היא מצפה שיהיה פסק הדין.

מזלו של חיים רמון שהתקשורת שמרה עליו.

וייזכר הטיפול בהאשמות כלפי ראש הממשלה אהוד אולמרט שחקירתם נמשכה ונמשכה בכל זמן כהונתו ולמרבה הפלא, עם פרישתו, לא היה צורך בחקירות נוספות. זאת באשמת מזוז או אולי שלא באשמתו, אך בתקופתו תפקיד היועץ המשפטי לממשלה היה יותר פוליטי ממשפטי וכך הוא כנראה יישפט בהיסטוריה.אז הייתה לנו את בתיה כרמון שלא נבהלה ולא ויתרה לתקשורת וניצחה, את אופיר פינס שלמרות הרוח הגבית שקיבל מהתקשורת נאלץ לקבל את החלטה הדמוקרטית של מוסדות מפלגת העבודה ולפרוש ואת מני מזוז שפתח את תיקי הפרקליטות בפני התקשורת ובתמורה היא ''קידמה'' את האינטרסים של הפרקליטות כלפי נאשמיה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


יש לי בעיה איתך - ע!
דוד סיון (יום שישי, 15/01/2010 שעה 19:37) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבת על פינס: ''על רקע הצהרתו, בעת הפרישה, כי אין לו מפלגה ואין לו מנהיג, הוא מתגלה בעיניי כאיש שאין לו הגינות אישית והגינות פוליטית''.

לדעתי הטענה ש''אין לי מפלגה ואין לי מנהיג'', היא תיאור נכון של מצב בו נמצא אופיר פינס. לאחר שהיו בחירות וכל מיני תוכניות (גם תוכנית פרישה קבוצתית) זוהי התוצאה בעיני פינס. לכן הוא בעצם הצהיר באופן הוגן: הפסדתי נכשלתי במאבק הפוליטי ואני עוזב את המגרש הפוליטי.
_new_ הוספת תגובהיש לי בעיה איתך - ע!
ע.צופיה (יום שישי, 15/01/2010 שעה 20:49)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה נכון. אך הוא מתעלם מכך שבעצם הוא לא קיבל את החלטת מרכז המפלגה ששלח אותו לכנסת. ניסה לפלג את המפלגה ורק אחרי שהדבר לא צלח בידו הוא פרש.
נשארו עוד 4 ציניקאנים שאפילו את הדבר המינימלי הזה אינם עושים.
זוהי הגינות בערבון מוגבל.
לכן תשובתי היא: יש מפלגה ויש מנהיג,אך פינס אינו מקבל זאת.
שיבושם לו.
_new_ הוספת תגובהמי ש''אינו מקבל זאת...'' מן הראוי שיפרוש כפי שעשה פינס!
דוד סיון (שבת, 16/01/2010 שעה 7:35)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמי ש''אינו מקבל זאת...'' מן הראוי שיפרוש כפי שעשה פינס!
ע.צופיה (שבת, 16/01/2010 שעה 8:28)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מסכים.
רק שלא יצבע זאת באמירות על דמוקרטיה, רדיפת כסאות וכדומה.
זו כבר צביעות.
_new_ הוספת תגובהמי ש''אינו מקבל זאת...'' מן הראוי שיפרוש כפי שעשה פינס!
איתן אדיר (יום שישי, 22/01/2010 שעה 18:03)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למה פינס לא פרש מהעבודה עם כל החברים והקים קואליציה חדשה?. אז היה לנו ראש ממשלה נס של פין!
_new_ הוספת תגובהפרישתו של אופיר פינס מהכנסת ותום כהונתו של מני מזוז
יוסף אליעז (שבת, 16/01/2010 שעה 2:33) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פרישתו של אופיר פינס מהפוליטיקה
**************************************

אינני ולא הייתי חבר מפלגתו של אופיר פינס וגם אינני מכירו אישית. כל שידוע לי עליו הוא מהמדיה – עתונות כתובה ומשודרת.

למרות האמור מעלה הצטערתי מאד בשל פרישתו. אינני מסכים לחלק מדעותיו, אך אופיר פינס הוא מסוג האנשים שאני חפץ לראות בכנסת: אדם חכם, משכיל, יוזם, היודע להתנסח בעברית רהוטה וברורה ולהציג בהגיון רב את עמדותיו.
פינס התגלה כמחוקק וכשר מוכשר, הגון וישר, אשר מוכן לעמוד על דעתו ולמען אמיתו הפנימית מוכן לוותר הן על כס בטוח כשר , ובשלב מאוחר יותר- גם על כסאו בכנסת. כמה כאלו אתם מכירים?

בעוד הכנסת מלאה בעסקנים קטנים, שהגיעו בדרך מוזרה כלשהי לכנסת, אם בשל נאמנותם לראש המפלגה, אם משום שצמחו בפעילות חסרת חשיבות בסניפים ובתקופת הבחירות, אם משום שזכו ב''מקום משוריין'', כאשר בפועל קבלו הרבה פחות קולות בבחירות מחבריהם שנותרו מחוץ למשכן, אם משום שנשלחו על-ידי רב מסוים בשל נאמנותם לו, או היותם קרובי משפחתו, אם משום ''יחוס אבות'', ואם משום השתייכותם לעדה מסוימת, כאשר המנגנון המפלגתי מאמין שבמינוים הם יגרפו קולות של בני אותה עדה.
הם באים חסרי כשרון, ידע, הכשרה, עלגים וחסרי אישיות . הם יודעים היטב שכל שנדרש מהם הוא להרים אצבע לפי פקודת ראש הסיעה או 'המצליף' שלה.
חלקם מושחתים, מי יותר ומי פחות, ועיקר מרצם מוקדש להשגת טובות הנאה לעצמם או למקורביהם.
כבר ראינו חברי-כנסת ששינו עמדתם תמורת הקצאת מכונית או שוחד במינוי לסגן שר. ראינו חברי כנסת, נבחרי האומה, שנשלחו לכלא.
אוי לנו שאלו נבחרינו, כי אם אלו נבחרינו- חשבו נא מי ומה אנחנו...

בתוך חברי כנסת כאלו מתבלטים, למרבה הצער לא רבים, משכמם ומעלה. אלו חברי כנסת ראויים, אשר פועלים לטובת העם והמדינה על-פי השקפתם. הם לא יצביעו מעשה-מכונה באופן אוטומטי, כי כך הורו להם, אלא יבחנו את הנושא העומד להצבעה לגופו, ידרשו הסברים והנמקות וכאשר יראו זאת לנכון- לא יתמכו במה שלא נראה להם, וגם יהיו מוכנים לשלם את מחיר עמידתם על דעתם.
אופיר פינס נראה לי כאחד מחברי-כנסת ראויים אלו.

ע. צופיה תוקף את אופיר פינס על שלא ציית למנגנון המפלגתי שתמך באהוד ברק והצדיקו לאורך כל הדרך. מה לו כי ילין על כך?
הוד ברק נבחר על-מנת להוביל מפלגה בדרך מסוימת. התרשמתי כי סטה מדרכה ומעקרונותיה על מנת להשיג, בכל מחיר, את כסא שר הבטחון.
האם אסור לחלוק על מהלך כזה?
ראה מה קרה ב''קדימה''. אריק שרון הצטרף ל''ליכוד'' ותרם רבות לקידומה ושגשוגה של התנועה. בשלב מסוים החליט לפרוש, אם מחמת סיאובו של ''מרכז המפלגה'' ואם מסיבות אחרות. ''מצע הבחירות'' שלו לא היה שונה בהרבה ממצע הליכוד. אחרי שנבחר, מסיבות שניתן לנחש , החליט לפתע לשנות את המצע עליו נבחר ולסטות ממנו ב- 180%. שרון שהכריז ''דין נצרים כדין תל-אביב'' שיסע את העם, ואחרי מסע השמצות כנגד המתנחלים שהוא לפחות לא יצא נגדו – יזם את ''ההתנתקות'' ובצע אותה ביד רמה. עמיתיו, שבאו עמו מהליכוד, לא מחו ואיש מהם לא התפטר. האם לדעת ע. צופיה התנהגותם מכובדת יותר מזו של אופיר פינס?
ביהדות מצווה היא ללכת בתלם ולציית למנהיג. על האדם מישראל לציית ככתוב ''כאשר יורוך מוריך'', אך לא תמיד. אם המנהיגות סוטה מהדרך, ואפילו העם סוטה עמה, קיים עקרון אחר : ''עת לעשות לה', הפרו תורתך''.

אופיר פינס ניסה להלחם מבפנים במה שנראה לו סטיה מהדרך. נכון שהיה בין המורדים, אך אפילו אם פילוג פסול בעיני צופיה – הנה פינס לא הגיע לזה, אלא קם ופרש. אני סבור, עם כל הצער על פרישתו, שיש להסיר בפניו את הכובע !
לסיכום: הביקורת על אופיר פינס מוטעית לחלוטין. הוא ראוי לכבוד ולא לגינוי.
_______

תום כהונתו של מני מזוז
-------------------------
לגבי הדברים שכותב צופיה על מני מזוז- אינני בטוח שכל שיוחס לפרקליטות, [ובאופן כללי סבורני שיש בדברים הרבה אמת], יש לזקוף לחובתו של מזוז.
מזוז, הגם ששימש סגן של קודמו, נבחר לעמוד בראש פרקליטות שלא הססו בה ''לתפור תיקים''.
לחיים רמון קדם התיק ש''נתפר'' לשר המשפטים יעקב נאמן , בכהונתו הקצרצרה הראשונה. עקמומיות נוספת בתיק זה היה שהשופטת הבכירה בו חשבה, לפי פרסומים בעיתון, שבפסיקתה קנתה את עולמה ועל-כן היא ראויה לקידום. היא לא קודמה בכלל הקידומים, אך לבסוף קודמה אישית למחוזי בהסבר המוזר שהיא עומדת לפרוש כעבור שנה... רבים התקשו להבין כיצד פרסומים אלו התישבו עם הניטרליות ומצוות ''לא תכיר פנים'' המצופה משופט.

מזוז ניסה לשנות דברים. בחלקם אולי הצליח. בין טעויותיו אכן סגירת פרשת ''התיק היווני'', ולדעתי גם התנגדותו הקיצונית לפיצול תפקיד היועץ המשפטי.

מזוז לא הקדיש זמן, ככל שהיה ביכולתו, ''בשני כובעיו'' כיועץ וכראש הפרקליטות, לבחינת עיסוקיהן של המשטרה והפרקליטות. זמן יקר מאד, זמן שמשמעו גם כסף וגם המנעות מטיפול בתיקים חשובים בהרבה, מבוזבז על שטויות ועל ''ניפוח תיקים'' כלשון ע. צופיה. אכן תיקו של חיים רמון הוא אחד מהם. יכולתי להביא עוד מספר דוגמאות, מנסיוני שלי, הן מעיסוק בשטויות ועד העלמת-עין וסגירות תיקים שלא במקומן.

'לזכותו' של מני מזוז יש להוסיף, מעבר למצבה של הפרקליטות כפי שירש אותו, הוא שיש בכירים [או בכירות] ממנו במערכת המשפט, ודומה שלעתים השתדל ''להתישר'' עם מדיניותם. די שנזכיר כי נשיאת בית-המשפט העליון, במתחה בקורת על הפרקליטות, גם רמזה, פה ושם, לאילו תוצאות היא מצפה. וכן שפרקליטת מדינה, שבתקופתה נפתחו כמה וכמה תיקים שהסתיימו בזיכוי, מונתה לבית-המשפט העליון. אולי על רקע זה הסס מאד להורות על הגשת אישום נגד ראש ממשלה מכהן, שעתונאי בכיר כאברמוביץ ביקש לשמרו כ''אתרוג''...

נזכור גם שלא פעם ביהמ''ש העליון זיכה נאשמים בכירים בהנמקה מפתיעה, כמו גזבר הסוכנות היהודית שהשתמש בכרטיס אשראי של הסוכנות לצרכיו הפרטיים, הורשע וזוכה בביהמ''ש העליון, גזבר סוכנות שני , בנסיבות דומות, אפילו לא הועמד לדין והיה לשר בכיר.

אני סבור שהתפקיד של יועץ משפטי, שֶׁבַה-בַּעֵת הוא גם ראש הפרקליטות האזרחית וגם ראש הפרקליטות הפלילית, ואשר מופקד לא רק על משפטני הפרקליטות, אלא גם על היועצים המשפטיים של כל משרדי הממשלה, על התובעים ברשויות המקומיות, וגם מופיע לעתים בבית-המשפט, הוא מעל ומעבר לכוחו של אדם אחד, ויהא מוכשר ככל שיהיה. אינני בטוח שדי לתפקידים אלו אפילו בשני אנשים מוכשרים וחרוצים.

עם כל הבקורת- ראוי שנאחל למני מזוז הרבה ברכות לדרכו החדשה ונודה לו על עבודתו הקשה . אני מאמין שפעל ביושרה ולפי מיטב כוחו ואמונתו.
_new_ הוספת תגובהפרישתו של אופיר פינס מהכנסת ותום כהונתו של מני מזוז
ע.צופיה (שבת, 16/01/2010 שעה 5:59)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגבי אופיר פינס: כנראה שאינך מבין פוליטיקה מהי.
לגבי מזוז: התרשמתי כי אתה מסכים לגבי מה שכתבתי.
_new_ הוספת תגובהפרישתו של אופיר פינס מהכנסת ותום כהונתו של מני מזוז
איתן אדיר (יום שישי, 22/01/2010 שעה 18:05)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגיד לי פינס כבר מצא עבודה?
_new_ הוספת תגובהפרישתו של אופיר פינס מהכנסת ותום כהונתו של מני מזוז
ע.צופיה (יום שישי, 22/01/2010 שעה 18:47)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מ'אני,דוד שלו?
_new_ הוספת תגובהפרישתו של אופיר פינס מהכנסת ותום כהונתו של מני מזוז
איתן אדיר (יום שישי, 22/01/2010 שעה 19:24)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתם לא חברים?
_new_ הוספת תגובהפרישתו של אופיר פינס מהכנסת ותום כהונתו של מני מזוז
ע.צופיה (שבת, 23/01/2010 שעה 0:41)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היינו, בצופים.
_new_ הוספת תגובה⃝ אז הוא העין השניה שלך?
איתן אדיר (יום חמישי, 28/01/2010 שעה 22:41)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהעוד על מזוז
ע.צופיה (יום חמישי, 28/01/2010 שעה 5:27) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהטוב שמזוז ← זז ←
איתן אדיר (יום חמישי, 28/01/2010 שעה 22:43)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צריך רפורמה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי