פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
את מי, בכלל, מעניינים הנהגים?
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (שבת, 24/07/2010 שעה 18:00)


את מי, בכלל, מעניינים הנהגים?

ע. צופיהאתמול בשעות אחר-הצהרים חזרתי מירושלים לתל-אביב.
בתחילה היינו בפקק מהיציאה מירושלים עד מחלף הראל. למה? ממש לא ברור, לא תאונה, לא עבודות בכביש, ממש כלום. פקק וזהו. קילומטרים ספורים לפני מחלף בן-שמן כל התנועה עצרה. התקדמנו במהירות של מטר לדקה. סרקנו את כל תחנות הרדיו, לשמוע מה הסיבה, נאדה, אפס, כלום, כאילו שהפקק באיסלנד.

לאחר כשעת נהיגה הגעתי למחלף לוד החלטתי לסטות ימינה לכיוון שדה התעופה כדי להגיע לצומת הטייסים ומשם לתל-אביב דרך צומת מסובים. מיד ראיתי כי גם דרך זו פקוקה, אך מאוחר היה להתחרט, כשעה נוספת נהגתי עד לצומת הטייסים.
משם הפקק השתחרר ובמהרה הגעתי הביתה.

בזמן הנסיעה מירושלים שמענו את חדשות השעה שש והשעה שבע והשעה שמונה ולא היתה כל תזכורת לפקק האדיר הזה. עשרות אלפי אנשים, אולי יותר, שהו שעות על הכבישים מבלי לדעת למה ועד מתי ואף אחד לא שמע עליהם. היתכן?

ברור שלא, לכל אחד יש סלולארי ומדברים בו, כל הזמן, עם כל העולם, אז רק בתקשורת לא שמעו על כך? בטח ששמעו, אך זה לא חדשות, לא פיקנטי, אין בזה פוליטיקה, סתם ישראלים רגילים מזיעים על הכביש, אז את איזה עיתונאי או עורך זה בכלל מעניין.

מדי חודש אנו שומעים על רוכב אופניים שנהרג בתאונת דרכים. תיאורי התאונות בדרך כלל מצביעים על נהגי הרכב כאשמים, כנראה שלרוב זה, אכן, כך.

כל מי שנוהג בעיר, נתקל מדי יום, לפחות פעם אחת ברוכבי אופניים שנוהגים כנגד כל חוקי התנועה. נגד כיוון התנועה, באמצע הכביש, חוצים רמזורים באור אדום ועוד. בחיי לא ראיתי שוטר עוצר רוכב אופניים. ואם יעצור, מה יעשה? ישלול לו את הרישיון?

לפני מספר שנים בנוסעי בדרכי באחד מכבישי עירי, אני רואה רוכב אופניים נוהג מולי. לא בצד השני של הכביש, אלא ,ממש, מולי. כאשר קרב אלי, הוא סטה ונכנס בין 2 מכוניות חונות, נתקל בהן ונפל. שלחתי את בני לראות מה מצבו והוא חזר וסיפר לי כי הוא נושם בכבדות. בינתיים התאספו עוברי אורח ושמעתי מישהו שואל את השכנה שעמדה במרפסת מה קרה והיא אמרה שהאדון, והצביעה עלי, פגע בו. הבנתי שעלי להסתלק לפני שאסתבך ואכן כך עשיתי. זו דוגמא, מניסיון אישי, מהו אופי נהיגתם של רוכבי האופניים ומדוע צריך להוריד את כל רוכבי האופניים מהכביש.

אין כל סיבה שרוכבי אופניים ירכבו בדרכים מהירות, הן בשוליים והן בצדדים. הנהיגה באופניים אלא למטרת מעבר ממקום למקום היא לשם ספורט ושעשוע. הכבישים המהירים אינם מיועדים לאימונים ספורטיביים או לשעשועים, הם מיועדים לנסיעה מהירה והצורך להיזהר מרוכבי אופנים מזגזגים היא תענוג מיותר. על המדינה לסלול או לייעד עבורם מסלולים מיוחדים אך בשום אופן לא על הכבישים שמיועדים לכלי רכב בעלי 4 גלגלים.

בעיר אנו עדים לשיטפון של כלי רכב שונים ומשונים על 2 גלגלים. חלקם מכאניים בלבד וחלקם חשמליים. המדינה לא קבעה תקנות מי רשאי לנהוג בהם, אפוא ואיך. ספק אם יש להם ביטוח כלשהו. אני קורא לרשויות התחבורה לאסור על נסיעת כלי רכב כאלה על הכבישים. או שיבנו להם מסלולים מיוחדים או על המדרכה בלבד. וכן התקנת תקנות תעבורה מיוחדות עבור כלי רכב אלה, כולל אחריות של הורים לילדיהם הנוהגים בהם.
ובכלל, כיצד מענישים נהג סורר ופוגעני של כלי רכב כאלה אשר פוגע באזרח וגורם לו נזק?

צלע נוספת במשולש של הנהגים ורוכבי הדו-גלגלים היא המשטרה.
אנו קוראים ורואים פעם רבות את שוטרי משטרת התנועה, אך בפועל כל מי שנוסע בכבישים נתקל בהם כאשר בניידת חונה בשולי הכביש והיושב בה או מנמנם או מדבר בטלפון.

מתי ראיתם שוטרים מכוונים תנועה ומשחררים פקקים? אולי פעמיים בשנה. הסיבה פשוטה, אין בזה כסף, אי אפשר לתת דו''חות על עמידה בפקק לכן עיסוקם הוא בתפישת עברייני תנועה. כולנו חוזים בשוטרים המסתתרים בפתחי חנויות, ליד רמזורים, בכדי לתפוס עברייני ''אור צהוב''. מדוע שלא יעמדו בגלוי ליד הרמזור, כדי שהנהגים יראו אותם וימנעו מעבירות תנועה?
אין בזה כסף.

ולפקק שבו התחלתי את המאמר.
אילו עמד שוטר בצומת הטייסים והיה נותן עדיפות לתנועה מדרום למערב, הרי, תוך 10 דקות הפקק היה מתחסל. אבל, כפי שהתחלתי, את מי, בכל, מעניינים הנהגים?

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אופניים הם כלי רכב ככל כלי רכב אחר
עמיש (שבת, 24/07/2010 שעה 18:18) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וזכותם לנוע בכבישים אינה פחותה מזכותו של כל רכב ממונע, כולל משאיות, אוטובוסים, מכוניות, אופנועים או כל כלי אחר.
חובה על הנהגים האחרים לתת לרוכבי אופניים את כל הזכויות המוקנות לנוהג ברכב.
_new_ הוספת תגובהאופניים הם כלי רכב ככל כלי רכב אחר
ע.צופיה (שבת, 24/07/2010 שעה 18:27)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני בטוח שהיית מוחה נמרצות אם מכוניות היו נוסעות בכבישים מהירים לשם ספורט ושעשוע.
נגד נהגי מכוניות שנוהגים שלא כיאות ננקטים צעדים חוקיים משמעותיים כלפי רוכבי רכב דו-גלגלי לא ננקט כל צעד ולגבי רובם גם אין תקנות מחייבות.
לכן הקטגוריה של כלי רכב דו-גלגלי ,כולל אופניים, אינם ככל כלי רכב אחר.
_new_ הוספת תגובהמבחינת החוק הם בדיוק כמו כל
עמיש (שבת, 24/07/2010 שעה 19:04)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כלי רכב אחר.
אתה מעלה שאלה אחרת והיא איך הם מתנהגים על הכביש.
כל עוד הם מתנהגים על פי החוק אין זה מענייני או מעניינך לברר למה הם נוסעים, בין אם זה למטרות ספורט או בילוי או על מנת להגיע ממקום למקום.
רוכבי אופניים מחויבים בכל תקנות החוק הנוגעות לנהיגה בצירוף החובה לחבוש קסדת מגן.
_new_ הוספת תגובהמבחינת החוק הם בדיוק כמו כל
ע.צופיה (שבת, 24/07/2010 שעה 21:36)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומה העונשים המצפים לרוכבי אופניים עברייני תנועה?
מטרות הנסיעה כן מעניינות.
הכבישים המהירים מיועדים למעבר ממקום למקום ולא למטרות אחרות.זה נכון לגבי מכוניות וזה צריך להיות נכון לשאר כלי הרכב.
_new_ הוספת תגובהדיווח על מצב התנועה
אריק פורסטר (יום ראשון, 25/07/2010 שעה 0:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מחלקת התנועה של קליפורניה הוסיפה החודש מספר טלפון חדש - 511 - המדווח למשתמשים על מצב התנועה בכבישים המהירים. כל מה שצריך לעשות הוא להודיע לגברת האוטומטית על איזה כביש אתה נמצא ולהיכן אתה רוצה להגיע, והיא נותנת לך את המהירות הממוצעת באותו קטע דרך ומידע על תאונות שדווח עליהן - כולל הצעות לנתיבים חילופיים.
_new_ הוספת תגובהדוגמית מהיום
ע.צופיה (יום ראשון, 25/07/2010 שעה 15:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי