פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הזעקה ממעמקי הייאוש
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (יום שישי, 23/12/2011 שעה 10:00)


הזעקה ממעמקי הייאוש

ע. צופיהכולנו מרבים לעסוק, בשנים האחרונות, בתופעה המכונה ''תג מחיר''. בתחילה זה היה עניין של זריקת אבנים על מכוניות של פלשתינאים ולפני כשבוע זה הגיע כבר לפגיעה פיזית בקצין צה''ל והמילה האחרונה בתופעה טרם נאמרה.

התקשורת והציבור הרחב מעדיף למתייחס לתופעה ברמת המיקרו. דהינו: כל מקרה ומקרה לגופו. אני רוצה להתייחס לרמת המאקרו. דהיינו: התופעה בהיבט הכללי של המצב בארץ ובאזור.

כל מי שינסה להגדיר את התופעה (''תג מחיר''), למרות מיעוט הפגיעות פיזיות שלא לדבר על קורבנות בנפש, יגיע למסקנה שאלה, למרות הכול, פעולות טרור.
אך לעומת זאת, היינו עדים, בעבר הרחוק והקרוב, לפעולות טרור רבות שהתוצאה הייתה רצח ילדים, נשים וקשישים. האם ניתן להשוות בין שני סוגי הטרור? ברור שלא. לכן צדק ראש הממשלה כאשר דחה את ההצעה להכריז על מבצעי ''תג מחיר'' כארגון טרור.

המניע למעשי הקבוצה המכונה ''תג מחיר'', בדומה למניע של כנופיות טרור רבות אחרות ברחבי העולם, הוא הייאוש העמוק מהמצב שבו הם והקרובים אליהם נתונים.
הייאוש עמוק, שמניע את מעשי הקבוצה נובע מההשלמה עם המצב שבו הציבור הישראלי החליט לוותר על רוב שטחי יו''ש ולנסות להישאר עם ''גושי ההתיישבות'' הגדולים.

הציבור שהחל והתמיד בהתיישבות ברחבי יהודה ,שומרון וחבל עזה ראה את עצמו כחלוץ לפני המחנה שמעשהו יעורר את כל העם להתיישב שם או לתמוך במתיישבים בצורה אקטיבית. בשנות ה-‏70 וה-‏80 של המאה הקודמת נראה היה כי הדבר צולח בידם והאהדה הציבורית למתיישבים הקיפה את רוב הציבור בארץ ועוררה הדים גם ברחבי העם היהודי בגלויות.

האינתיפאדה הראשונה הכתה קשות באטרקטיביות של הישובים. הנסיעה לשם והמגורים שם הפכו למסוכנים והציבור החל להדיר את רגליו ממרחבי יו''ש ועזה.
מתיישבים רבים, בעיקר חילונים החלו לשוב לתחומי ''הקו הירוק''.

ההכרה כי לא ניתן לשלוט על מספר כה גדול של פלשתינאים בין הים לירדן דחפה את ממשלת רבין בשנות ה-‏90 של המאה הקודמת להגיע לסוג של הסכמה (''הסכם אוסלו'') עם המנהיגות הפלשתינאית על חיים במשותף בתקופת ביניים עד להסדרת חלוקת הארץ עימם. הצלחת ההסכם נמדדת בכך שגם כיום, כ-‏18 שנים מאז הוא מהווה את הבסיס לחיים המשותפים היום-יומיים עם הפלשתינאים. מנגד נכשל ההסכם בהבאת הצדדים לקץ הסכסוך.

האינתיפאדה השנייה, כל כולה יזמה פלשתינאית ששאפה לשדרג את ''הסכם אוסלו'' לטובתם, אמנם נכשלה מבחינה צבאית אך הצליחה לקבע בתודעה הלאומית וגם העולמית את ההכרה כי אין מנוס מהקמת מדינה פלשתינאית עצמאית לצד ישראל בין הים לירדן.
ההכרה הזו היא שהביאה לעולם את פינוי גוש קטיף ואת שיחות הקרבה של אולמרט ואבו-מאזן.

בחירת ברק אובמה כנשיא ארה''ב ומתקפת הדה-לגיטימציה הכריחו את ממשלת ישראל להסכים, אמנם בגמגום ובערפול מסוים, כי הגבולות בין מדינת ישראל למדינה הפלשתינאית, לכשתקום, יהיו במתווה של גבולות 1967.
ותיקי ההתיישבות ביהודה ושומרון שעברו את האינתיפאדות הבינו שהגל האדיר של מתיישבים שהם ציפו לו ביו''ש בושש להגיע וספק אם אי-פעם יגיע ולכן אין תקומה לישובים המפוזרים ברחבי יו''ש ככוכבים בשמים ורק התקבצות ב''גושים'' תבטיח את המשך התיישבות באותם המקומות שקיים רצף דמוגרפי עם ''הקו הירוק''.

אך בניהם, צעירי יו''ש, שנולדו וגדלו בגבעות יו''ש והתחנכו על ברכי המתיישבים המיתולוגיים, אינם מקבלים השלמה זו של גורל הישובים, שהיא מבחינתם נישולם מארץ מולדתם, הם רואים בהפעלת כוח כאמצעי הנכון ליצירת לחץ על דעת הקהל לשינוי עמדתה. כאילו אמרו ''לא נעזוב ולא תעיזו להפקיר אותנו לכן עליכם לתמוך בנו''.

אין ספק שבמצב כזה אין לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח אלא לתת טיפול מיוחד. כל פסיכולוג העוזר בחינוך נערים ימליץ על חיבוק חם כעדיף על טפיחות בישבן.

נראה לי כי תפקיד זה מוטל קודם כול על מנהיגות המתיישבים ביו''ש, אך גם אנחנו, הציבור החילוני, למרות ה''מוזרות'' שצעירים אלו מקרינים כלפינו, צריכים להיות סבלניים כלפיהם למרות החומרה הרבה שבמעשיהם.
הצבת מטרות נאותות עשויה להפוך את הייאוש העמוק לתקווה גדולה ופה תיבחן גדולתה של המנהיגות.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


לא ''הזעקה ממעמקי הייאוש''
דוד סיון (יום שישי, 23/12/2011 שעה 11:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יתכן שיש בסיפור אלמנטים של יאוש, אבל העובדות המוכרות מראות שהאלמנט האסטרטגי הלא חדש הוא המניע העיקרי:

א. כבר מספר שנים (משנת 2006), קיימת האסטרטגיה שאת פינוי ההתנחלויות ומאחזים צריך למנוע באותם אמצעים בהם השתמשו לאחרונה אנשי ''תג מחיר''. כבר באותה שנה הוצגה חוברת שפירטה צעדים כמו השלכת אבנים על חיילים וערבים, לפגוע בגופם ברכושם של ערבים וחיילים וכמובן גם לפגוע ברכוש צהל. פעולות שהתאימו לאסטרטגיה הזאת כבר מתרחשות לפחות כ-‏4 שנים. למשל כבר בשנת 2008 יחידת מילואים שהיתה מעורבת בפינוי יד יאיר (דיון 5135) ''טופלה'' בצורה דומה למה שהתרחש לאחרונה בחטיבת אפרים. גם אז נפצעו חיילים, וגם אז פגעו ברכוש צה''ל.

בקיצור מדובר בהתארגנות מחושבת, מתוכננת עם מקורות מימון.

ב. אם לדעתך אלה פעולות טרור הרי שהגיוני להכריז על מבצעיהם ארגון טרור. הבעיה בסיפור הזה היא לכל היותר זיהוי האירגון.

ג. כפי שתיארתי לא מדובר רק בצעירי יו''ש. יש למעשי תג מחיר לא מעט תמיכה בין מבוגרי המתנחלים. ראשית אלה אותם מפרסמי החוברת, אבל ניתן למצוא גם אחרים.

ד. הרעיון שצריך לטפל בבעית הטרור באמצעות פסיכולוגים לא נראה לי.
_new_ הוספת תגובהלא ''הזעקה ממעמקי הייאוש''
ע.צופיה (יום שישי, 23/12/2011 שעה 12:13)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א.כפי שציינתי בפתיח. יש התייחסות ברמת המיקרו ויש ברמה המאקרו.
ב. מאחר והמושג טרור הפך להיות רחב מאוד ומקיף סוגים שונים של פעולות ותצואות שונות לפעולות הרי יש להזהר בהגדרות שהן ברמה כוללנית.
ג. ציינתי שאיני כל כך מאמין לגינויים.
ד. כל אדם והשקפתו.
_new_ הוספת תגובהלא ''הזעקה ממעמקי הייאוש''
דוד סיון (יום שישי, 23/12/2011 שעה 16:53)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. ציינתי את עובדה היא שמדובר בהתארגנות מתמשכת ובהיקפים גדלים והולכים. זו בהחלט התייחסות ברמת המקרו.

ב. תמיד צריך להזהר בהגדרות עדין זה לא צריך למנוע נקיטת צעדים - לא בהכרח מצדיק את עמדת ראש הממשלה.

ד. טיפול פסיכולוגי לא מתאים לטיפול בעבריינות (טרור) שמתבססת על אסטרטגיה.
_new_ הוספת תגובהבמקום אחר
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 24/12/2011 שעה 20:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוזכרה העובדה כי כל ההנהגה הציונית נכנעה לאולטימטום של צ'רצ'יל בענין גבולות המנדט הבריטי .

אנו רואים היום את אותה כניעה ללחץ בין לאומי בענין זכויות הפלסטינים ודרישתם למדינה .
בניגוד לכמה אנשי ימין המתייחסים בדו-ערכיות לטענה כי איננו גזענים/כובשים/קולוניאליסטים (מחק את המיותר) הרי האמת העובדתית היא כי בתהליך המודרני של שיבת ציון חדרנו לאיזור שהיה מאוכלס בערבים ודחקנו ואף כבשנו וגירשנו חלק מהם מחלק של ארץ ישראל .
העובדה שהקמנו מדינה על רוב שטח המנדט הבריטי הרגיעה את השאיפות הלאומיות מדיניות של מה שקרוי השמאל בישראל .
גישה זו מוטעית .
הניסיון להכפיף את ההתישבות היהודיות בשטחים נוספים של ארץ ישראל לסעיפים באמנת ז'נבה מצליח במידה רבה .

עלינו לסלק את הערבים מארץ ישראל ולהרחיב את מגורינו בכל השטח .

בלי זה הציונות נועדת לכישלון .
_new_ הוספת תגובה''תג מחיר'' הופעל לאחר שממשלות ישראל כשלו להגן על המתיישבים
איתן אדיר (שבת, 24/12/2011 שעה 23:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והצבא כשל בלהגן על ביטחונם. הפניה לתג מחיר היתה מתבקשת ונדרשת כדי להעיק על יצרני הטרוריסטים שמסביבם. עובדה היא שכאשר כולם פתאום התעוררו וצרחו נגד ה''תג מחיר'' הימני, החלו הטרוריסטים לזהות חולשה בצד הישראלי וכבר יצאו שוב לפיגועים.

ברמת המאקרו פיגוע הוא פיגוע, ולא משנה מה דעתו הפוליטית של המפגע. כשם שנער הגבעות מבצע פיגוע בזריקת האבן אל ראש הקצין, כך נער הגדרות מבצע פיגע כאשר הוא זורק אבן או מכה במוט ברזל על ראשו של החייל / משמר הגבול. לא כל שכן הוצאת עינו של החייל באבן היא פשע חוליגאני, לא פחות מהאבן שפגעה בראשו של הקצין.

מרגע שישראל התירה בכלל למפגיני הגבעות להשתולל בלי גבולות כנגד עובדי ומגיני הגדר, נפרצו חומות ההתבהמות. נערי הגבעות ראו מה עושים נערי הגדרות למטה, והחליטו לחקות אותם.

קל לתאר את ה''תג מחיר'' כפעולת טרור, מה עוד שזה משרת את הדמגוגיה השמאלנית. אבל כיצד אדם רציונלי יכול לכנות פריצת גדרות לבסיס צה''לי וזריקת אבן על ראשו של קצין כטרור, ובמקביל להתעלם כבר שש שנים מכך שמפגינים שמאלנים פורצים את גדרות הביטחון וזורקים אבנים על ראשי הקצינים וחייליו?

יש כאן אי סימטריה מוסרית!

אם אתה מכנה את פעולות ''תג המחיר'' כטרור אתה צריך להבין שלא תוכל לפעול כנגדם בצורה משפטית בדרך ראוייה כי זה יחייב אותך להכניס תיקונים לחוק. לעומת זאת, אפשר להעמיד את פורצי הגדרות מימין ומשמאל למשפט צבאי מיידי עם תפיסתם בשטח לפי החוק הקיים המתיחחס להתפרעות ולפעולות אלימות כנגד מקור מסכות. אם היו תופסים את מפגיני הגדרות מתחילת הדרך ומכניסים אותם לכלא לכמה שנים התופעה המכוערת הזאת לא היתה צומחת כעשבים שוטים.

אולי טוב היה שנערי הגבעות עשו מעשה קיצוני, כדי להעיר את המערכת המדינית, הצבאית והמשפטית, למרות שזה מעיד על הטיית מאזניים קשה. למה היינו צריכים לחכות לזה? מי מכר לציבור לוקשים שההפגנות על הגדר הן רק הפגנות אנרכיסטיות?

לדעתי המניע של קבוצות ''תג המחיר'' לא נובעות בכלל מייאוש אלא להיפך, מיוזמות שנולדות מתוך מחשבה שהדרג המדיני והצבאי כבול בתגובתו ושאפשר לפרוץ את התנגדות הממשלה מלהשיג את מטרות הקבוצה. לכן מה שצריך עכשיו זה רק את הפעלת החוק הצבאי הקיים להעמיד לדין את המתפרעים מימין, שמאל וערבים ולהכניסם לקלבוש לשנים רבות.

מי שצריך לטפל בפורעי הגבעות היא משטרת ישראל, צה''ל והשב''כ. לא צריך שום כפפות משי, אלא רק אכיפת החוק. נמאס להיות מדינה שכל הזמן צריכה להתנצל על שהיא עוצרת מענישה עבריינים, גם אם הם פועלים מסיבות פוליטיות. הפוליטיקה לא צריכה לתת תעודת הגנה לעבריין.

אתה כושל בגדול כשאתה מפריד את ''תג המחיר'' הימני מ''תג המחיר'' השמאלני וגם בכך שאתה מחשיב את התפרעותם של כמה עשרות נערים ונערות כמייצגת את כלל מתיישבי יו''ש. גם האינתיפאדה הראשונה לא פגעה בכלל בהתנחלות, כי דווקא בסוף שנות ה-‏80 ובשנות ה-‏90 היה גידול מהיר במספר המתיישבים ביו''ש. עזבו רק מעטים, ולאו דווקא בגלל הטרור הערבי. אנחנו רואים בשנים האחרונות תופעה שבה צעירים מהשטחים הולכים להתנחלויות בנגב ובגליל כדי להגן על הארץ מפני פלישת הבדואים. המצב האובייקטיבי הוא שההתנחלויות היום לא נבנות בקצב המסוגל להכיל את כל הילודה הצומחת שם. לכן יש גם תנועה, אומנם מצומצמת בהיקפה של מתיישבית החוצה. במקביל צובאים עוד ועוד יהודים מתוך רצון לבנות את ביתם ביו''ש. לא רק דתיים לאומיים, אלא גם חרדים וחילונים.

הסכם אוסלו הוא כשלון חרוץ. הוא לא מהווה בסיס לשת''פ הביטחוני והכלכלי עם הרש''פ, כי הבסיס לשת''פ הזה הוא האינטרס הזמני של הרש''פ. ראינו את זה בעבר במובהק, כאשר אותו שת''פ הדוק קרס כשפרצה האינתיפאדה השניה (היו לפני כן עוד כמה משברים אבל קטנים יותר, גם בימיו של רבין וכמובן גם במשבר 'מנהרת הכותל' בזמנו שלח ביבי הראשון).

ממשלת ביבי מעולם לא קיבלה את הניסיון של ברק אובמה להגדיר את הגבולות העתידיים במידה ותקום מדינה פלסטינית ב''מתווה של גבולות 1967'' - מהיכן הבאת את ההשערה הזאת שלך? הרי למה היה המשבר בתוך תקופת ''9 חודשי הקפאת הבניה'' וסירוב בפלסטינים לחזור לשולחן הדיונים? ביבי כעס על אובמה בשל אמירתו שהגבולות העתידיים ייקבעו על בסיס גבולות 67' עם החלפת שטחים בגודל שווה בין הצדדים כפי שיוסכם. ביבי הבהיר לאובמה שזוהי המצאה של אובמה והיא אינה ריאלית. שגבול הפסקת האש של 1949 אינו גבול מחייב ושהגבול ייקבע על ידי שני הצדדים לאחר שהפלסטינים יבינו שהם צריכים לחזור למו''ם בלי תנאים מוקדמים.

כמובן שהפלסטינים לא רוצים ולא יכולים לחזור לשיחות, אבו מאזו תקע לעצמו מוט בישבן, עם תנאי חזרתו המופרכים לשיחות, והוא לא יכול לכן לשבת לשיחות. מה עוד שהסכם הצטרפות החמאס לרש''פ תוקע עוד יותר את הקלפים שלו.
_new_ הוספת תגובהאיו הרבה טעם להגיב
ע.צופיה (יום ראשון, 25/12/2011 שעה 6:55)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כאשר העובדות הן מך והלאה.
כדאי שתבחן שוב את דבריך כנגד העובדות בשטח.
_new_ הוספת תגובהאיו הרבה טעם להגיב
איתן אדיר (יום שלישי, 03/01/2012 שעה 22:25)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לי תחושה שאתה מצדיק את דברי עד שאין לך ולו מילה אחת לשלול או לסתור אותם.
_new_ הוספת תגובהאיו הרבה טעם להגיב
ע.צופיה (יום רביעי, 04/01/2012 שעה 7:03)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה יותר מדי מילים. אין לי מספיק במלאי.
_new_ הוספת תגובהאיו הרבה טעם להגיב
איתן אדיר (יום רביעי, 04/01/2012 שעה 10:40)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

(-;
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי