פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
לקראת 2012
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (שבת, 31/12/2011 שעה 9:00)


לקראת 2012

ע. צופיהלקראת שנת 2012 הבאה עלינו לטובה, כדאי לבחון כמה דברים שכנראה יעצבו אותה ואת חיינו.


כלכלה

אנחנו כבר שומעים בבהירות רבה כי מחיר החשמל עתיד לעלות בשנה הבאה בערך ב-‏30% בגלל המעבר מגז, שכנראה יפסיק להגיע ממצרים, לאמצעי אנרגיה אחרים.
בתחילת השנה מחיר הדלק יעלה ב-‏12 אגורות (כ-‏1.7%). מחיר הדלק מושפע ממחירו בעולם ומשער הדולר ביחס לשקל. מחיר הדלק די גבוה וספק אם ללא משבר בטחוני עולמי הוא יעלה יותר. מחיר הדולר הגיע לשיא שנתי של 3.80, אך חשוב לזכור כי לפני מספר שנים הוא היה 4.80 ש''ח. לכן צפוי מחיר הדלק ''לנשוק'' בסוף 2012 ל-‏8 שקלים.

לפחות שני הפרמטרים הללו מצביעים כי בשנה הקרובה שיעור עליית המדד יהיה הרבה יותר גבוהה מאשר היה בשנים האחרונות (כ-‏3%).

כאשר המדד עולה אין לנגיד בנק ישראל ברירה והוא חייב להעלות את הריבית.

כל המתנבאים חוזים ירידה בשיעור הצמיחה של המשק הישראלי. הסיבה לנבואה זו היא ההרעה בכלכלה האירופאית ואי ההתאוששות בכלכלה האמריקאית.

מאחר ובסוף שנת 2010 איש לא חזה את הקטסטרופה האירופאית ואת הקיפאון האמריקאי, ספק אם התחזיות השחורות למצבן של כלכלות אלו יתגשמו בשנה הבאה. אני מאמין בתבונה האירופאית שתדע להילחם בירידה בצמיחה ובגירעונות הפיננסים וכן באילוץ הנורא (הרוצה להיבחר שנית) של הנשיא אובמה להפעיל את מנוע הצמיחה של הכלכלה האמריקאית בכל מחיר. גם אני מאמין כי שיעור הצמיחה בשנה הבאה יהיה קטן יותר במידה משמעותית, אך לא מסיבות חיצוניות אלא מאילוצים פנימיים.

אנו חוזים כבר זמן רב בירידה מתמדת בהכנסות המדינה. מנגד מופעל לחץ כבד למדיניות מרחיבה ע''י הגדלת הגרעון התקציבי. התוצאה תהיה, כמו תמיד, פשרה. גם הגדלה מסוימת בגרעון וגם הגדלת המיסים או הטלת מיסים חדשים.

לכן עליית המדד, עלית הריבית ומיסים חדשים יביאו להרעה במצבה הכלכלי של ישראל בשנה הקרובה.


ביטחון

המוקד הביטחוני בשנה הקרובה, בישראל, במזה''ת ובעולם יהיה בסוריה. לתוצאות המאבק המתחולל בסוריה יהיו השלכות אסטרטגיות עולמיות. נפילת משטרו של אסד והקמת משטר איסלמי-סוני במקומו יעביר את סוריה מתחום ההשפעה האירני לתחום ההשפעה התורכי. סנונית ראשונה ראינו בחודשים האחרונים בדמות החמאס שיצא מההשפעה האיראנית ועושה את דרכו לתחום ההשפעה המערבי.

יציאתה של סוריה מתחום ההשפעה האיראני תשחק לחלוטין את כוחו של החיזבאללה ועם מינוי מנהיג חדש לצפון-קוריאה יתכן מצב שמכל ''ציר הרשע'' תישאר איראן בודדה מול כל העולם.

מנגד אנו שומעים בחודשים האחרונים ''קולות מלחמה'' רבים ביחס לאיראן ומצדה כהתרסה כנגד ה''מערב''. לא מן הנמנע כי השנה תהיה אלימות רבה סביב הגרעין האיראני.

מצב זה מבליט שוב את איוולתם של מנהיגי המערב בראשות אובמה וסרקוזי. במקום לתמוך פיזית במאבק האופוזיציה בסוריה לשם הפלת אסד ושינוי המצב האסטרטגי בעולם, הם פעלו נמרצות להפלת שני המנהיגים שזוהו יותר מכל עם המערב: מובארק וקדאפי ומקבלים במקומם שלטון איסלמי. מאז צ'מברליין לא ''התברכנו'' באווילות כזו.

מדינה נוספת שצפויה לעמוד במרכזו של מאבק דמים היא ממלכת ירדן. מי שקשוב לתקשורת שומע על יותר ויותר הפגנות, ברמת חומרה מתגברת, נגד המלך עבדאללה ומשטרו. יתכן שהוא יאלץ לעשות עסקה עם החמאס שתמורת מחסה ותמיכה הרחוב הפלשתינאי יירגע. נקוה שזה לא יהיה ''ספטמבר שחור'' מס.2.


מדיניות חברתית

דבר מתסכל קורה לראש הממשלה נתניהו. כאשר במאמץ רב הוא מצליח להרגיע את המצב הביטחוני-מדיני ולייצב אותו, קמות עליו בעיות פנים ומאיימות על שלמות ממשלתו. בקיץ הייתה זו ''מחאת האוהלים'' שעל ידי הקמת ''ועדת טרכטנברג'' הוא הצליח לבלום אותה ועתה פרשת ''הדרת הנשים'' שעשויה להבריח ממנו את המפלגות הדתיות.

הבחירות לכנסת הבאה יהיו בשנת 2013. מבחינת נתניהו אין כל מניעה להקדימן לסוף שנת 2012. זה טוב מבחינת מדיניות חוץ בהנחה שאובמה יבחר שנית. זה טוב מבחינת מדיניות פנים כאשר פירות המדיניות הכלכלית הנכונה של השנים האחרונות עדיין ניכרות במשק וזה נכון מבחינה פוליטית כי נכון להיום אין לו מתחרה לראשות המשלה.

הבעיה הגדולה של נתניהו היא התקשורת הלעומתית שמיישרת קו כאיש אחד כנגדו. לאחרונה החל לפעול, לטעמי בחוכמה ובתבונה, לשבירת הקו האחיד של התקשורת. כישלונו במאבק זה יהיה גם כישלונו הפוליטי.

הדברים האמיתיים שיקרו בשנת 2012 יהיו כנראה ההיפך מההתנבאויות שלי שהובאו לעיל.

שנה אזרחית טובה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כן היו תחזיות
דוד סיון (שבת, 31/12/2011 שעה 10:27) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טעות – כן צפו מה יקרה

א. בקשר למצב הכלכלי כתבת: ''מאחר ובסוף שנת 2010 איש לא חזה את הקטסטרופה האירופאית ואת הקיפאון האמריקאי,...''
זו טעות משום שאני מכיר לפחות מספר כלכלנים שצפו את הקפאון או הדישדוש האמריקאי. לקראת סוף 2010 הצגתי את הצפי הזה (דיון 6173). לקראת סוף 2009 צפה רוביני את הדישדוש (http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L...). גם במריל לינץ' חשבו כך (http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100058...).

באותו המאמר (http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L...) קבע רוביני: ''... ומכיוון שהיקף הצמיחה ביפן, בגוש היורו ובארה''ב יהיה אנמי וחלש, גם ישראל עלולה לסבול מכך''. רוביני הציג צפי דומה גם ב-‏2.12.2010 כאשר אמר (http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3...): ‫''‬אני רואה סכנה של גלישה בחזרה למיתון בבריטניה, ארצות הברית, יפן ובפריפריה של אירופה. בכל הכלכלות האלה הצמיחה נמוכה מהרגיל, ההתאוששות אנמית ושיעור האבטלה גבוה. במקרה הטוב תהיה שם צמיחה אטית שמרגישה כמו מיתון. במקרה הגרוע, יש סיכון שהשווקים יתחילו לרדת שוב ואז נגלוש מחדש למיתון''. הוא גם דיבר על האפשרות שגוש האירו יתפרק בתוך כ-‏5 שנים.

ב. קשה שלא לזכור שבשנת 2009 שיעור הצמיחה של התמ''ג היה שלילי (3.5%-). גורם עיקרי לתוצאה הזאת היה מצב המשק העולמי. ההסבר הוא שהצמיחה במשק הישראלי היתה בעיקר בענפים שעיקר תוצרתם משווקת ליצוא לאותם משקים באירופה ובארה''ב שנפגעו קשה מ''המיתון הגדול''. גורם זה ישפיע גם בשנים הבאות אלא אם השתנו שווקי היעד של היצוא.

ג. יתכן והתחזיות האלה שהזכרתי כאן אינןמשתמשות בביטוי ''קטסטרופה'' ביחס לאירופה אבל הן תיארו לא רע, אפילו טוב, את מה שחווים באירופה כעת.

-----

אני מאד מקווה שהתחזית האחרונה שלך (''שנה אזרחית טובה'') תממש.
_new_ הוספת תגובהכן היו תחזיות
ע.צופיה (שבת, 31/12/2011 שעה 14:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. מקובל. התכוונתי שכללית העיתונאים והחזאים לא שיערו את עומק המשבר.
ב.המנוע של המשק הישראלי הוא ההי-טק. מנוע חזק אך בלתי יציב.אני ציינתי את הגורמים שישפיעו על המשק בשנת 2012 והם לא קשורים להיי-טק.
''שנה אזרחית טובה'' הייתה ברכה ולא תחזית.
_new_ הוספת תגובהכן היו תחזיות
דוד סיון (שבת, 31/12/2011 שעה 14:50)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ב. הטענה שלי שזו טעות לא לכלול את ההשפעה על המשק דרך היצוא של ההי-טק.

ברכה כמו שנה טובה היא מעין תחזית...!
_new_ הוספת תגובהגלעד היפתחי (שבת, 31/12/2011 שעה 10:42) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לדעתי אנחנו הולכים לאכול אותה קשה בעניין מחירי הדלק וקצת פחות בעניין מחירי המים. צריך לזכור שמחירי המים מוסו לאחרונה ולכן הם קפצו. בהחלט צריך לצפות שהממשלה תצמצם את המיסים כדי להוזיל את המים, עד שישראל תתפיל יותר מים גם לשתיה.

אני חושב שסוריה לא מהווה איום ממשי כי היא הורגת את עצמה מבפנים. מה היא כבר תוכל לעשות לישראל? לשגר עליה טילים? הרי בכל היא תיתן לישראל מתנה - לדפוק לה את כל הצבא והכלכלה ע''י תקיפות מאויר. לא צריך חי''ר ושיריון כדי לנטרל את סוריה מבפנים.
_new_ הוספת תגובהע.צופיה (שבת, 31/12/2011 שעה 14:48)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אל תשכח שהפקת מים והתפלת מים צורכת הרבה אנרגיה. לכן עלית מחיר האנרגיה תעלה גם את מחיר המים.
לא טענתי שסוריה מהוה איום על ישראל. אך סוריה היא אבן יסוד במערך האיראני ונפילת משטר אסאד עשוי בשרשור מסוים להיות סוף תכנית הגרעין האיראני.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק שרוב שיטות התפלת המים יקרות עדיין
גלעד היפתחי (שבת, 31/12/2011 שעה 18:13)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בעיקר שיטת האידוי וההקפאה (זו היקרה ביותר). אבל שיטת האלקטרודיאליזה זולה בהרבה וחלק גדול בארץ מותפל בשיטה הזאת. המים בעצם חינם.

אינני רואה כיצד אסד קשור לגרעין האיראני. הפרוייקט הגרעיני האיראני לא תלוי ברצון או סיוע סוריים כי הוא עצמאי. נפילת אסד יכולה לפגוע בקישרי איראן - חזבאללה, כי סוריה היא הצינור לחימוש החזבאללה (ולכן חשוב יהיה לישראל מי יבוא במקום אסד, ואני פסימי בעניין זה). סוף לגרעין האיראני יהיה רק כשארה''ב או ישראל יתקפו את תשתית הגרעין האיראני.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק שרוב שיטות התפלת המים יקרות עדיין
ע.צופיה (שבת, 31/12/2011 שעה 22:40)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפי שכתבתי, נפילת אסאד תגרור את שחיקת כוחו של החיזבאללה, החמאס כבר פרח מהקן, עליית מנהיג חדש בצפון קוריאה עשויה לשנות את כיון המדינה, כך תיוותר איראן בודדה. במצב כזה ספק אם תמשיך בתכנית הגרעין ותסתכן במהלומה בינלאומית.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק שרוב שיטות התפלת המים יקרות עדיין
גלעד היפתחי (יום ראשון, 01/01/2012 שעה 7:55)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני התכוונתי בתגובה לטענתך ש''סוריה היא אבן יסוד במערך האיראני''. אולי נכון יותר לומר שסוריה היא אבן יסוד במערך החזבאללה. ברור שנפילת אסד תגרום וכבר גורמת לפגיעה בהצטיידות החזבאללה, כי קשה היום להעביר בסוריה שיירות תחמושת ללבנון.

לדעתי סופה של איראן הגרעינית הרבה יותר קרוב מאשר עצירת הטוטליטריות של צפון קוריאה, וזאת אני אומר על אף שאנחנו לא יודעים ולא מודעים ממש לגבי מערך הכוחות הפנימיים בצפון קוריאה. מעט הפליטים הפוליטיים מספרים קצת על המתרחש בחוגים הפוליטיים, אבל צריך לזכור שאין כיסוי קוריאני פנימי למה שקורה באמת בצמרצ הצפון קוריאנית.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי