פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
לפיד, לנדבר ומעוז
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (שבת, 14/01/2012 שעה 15:00)


לפיד, לנדבר ומעוז

ע. צופיהשנת בחירות

כאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז, לפני מספר חודשים, על פריימריז לראשות הליכוד הבינו כולם כי הוא מתכנן בחירות בשנה הקרובה. מאחר ובמפלגת העבודה כבר היו בחירות כאלו, הרי מי שעמדה על הפרק, בנושא זה, היא מפלגת ''קדימה''. אך, מנהיגת המפלגה, ציפי ליבני, דחתה ודחתה, עד לאחרונה כל דרישה כזו.

אך, המערכת הפוליטית המשיכה לתסוס והכריחה את העיתונאי יאיר לפיד לקפוץ לקלחת הבחירות, כנראה, מוקדם מאשר תכנן. דמותו של לפיד מאיימת כבר זמן רב על הרכב המפלגות הקיים. בכל סקר הוא מקבל מספר מנדטים גדול ומקזז את המנדטים של יתר מפלגות המרכז ושמאלה.

ללפיד, נכון לעכשיו, אין קו פוליטי. אמירות, רמזים, היסטוריה משפחתית, חברים וסיסמאות אינן מצע של מפלגה הן, מקסימום, הלך רוח שמתפוגג לאיטו. ראינו זאת בעבר אצל הרמטכ''ל לשעבר יגאל ידין וחבריו ל''דש''. אצל הרמטכ''ל, גם לשעבר, רפול, האלוף לשעבר קהלני והעיתונאי טומי לפיד. הם הופיעו כרוח סערה ונמוגו בערפלי האופק.

עד שיאיר לפיד לא יתמודד בפומבי עם בעיות העומדות בפני מדינת ישראל ובראש ובראשונה בעיות הקיום הרי גם גורלו הפוליטי יהיה כזה. במקביל, הודיע על כניסתו לקלחת הפוליטית מר נעם שליט אביו של החייל השבוי גלעד. בניגוד ללפיד, מר שליט, מודע יותר ליכולתו וכנראה גם בוגר יותר בהתנהגותו. כחבר ותיק במפלגת ''העבודה'' הוא הודיע על התמודדות על מקום ברשימתה לכנסת בבחירות הקרובות.

לטעמי זו הדרך הנכונה להיכנס לפוליטיקה. מלמטה ולהתקדם לאט לאט, לפי היכולת האישית והאפשרויות במעלה הרשימה.

מי שהתעמק בתוצאות מערכות הבחירות בעבר יכול להיווכח כי מאז המהפך בשנת 1977 כאשר העניין הביטחוני-קיומי של המדינה עמד במרכז מערכת הבחירות הרי ''הימין'' זכה בניצחון. כאשר בעיות הקיום והביטחון פחות הטרידו את הציבור והבעיות החברתיות היו על הפרק התחזק מאוד השמאל ולעיתים אף זכה בניצחון.

השנה האחרונה הייתה, יחסית, מבחינה ביטחונית שנה רגועה מאוד. אמנם האיום האיראני נמשך, הירי מרצועת עזה המשיך לטפטף אך זה כבר הפך לשגרה שלא הטרידה במיוחד את הציבור. וכך החל הציבור לעסוק בעיות המעמד הבינוני, היחס לחרדים ולדתיים בכלל, היחס לעולי אתיופיה, עובדי הקבלן ועוד נושאים חברתיים רבים שצפויים להידון בכל אמצעי התקשורת.

אני מניח שראש הממשלה מבין זאת ולכן, אם הדיון בבעיות חברה ילך ויתגבר, יום הבחירות יוקדם.


להגיד תודה למדינת ישראל

כולנו ראינו ושמענו את שרת הקליטה נוזפת בנציג יהדות אתיופיה על דבריו ודורשת ממנו להכיר תודה למדינת ישראל על מעשיה למענם. רבים ראו זאת כהתנשאות לשמה. אך באותם המקרים (הלא רבים) שהדיון הוצג במלואו הרי שמענו את דבריו של אותו נציג האומר כי במדינת ישראל מונהגת מדיניות אפרטהייד.

על חוצפה שכזו דבריה של שרת הקליטה היו נכונים, במקומם ואפילו שקולים מאוד.


הכלכלן הבכיר מעוז

שמעתי את דבריו של מר מעוז כי בבנק לאומי עובדים רק ''לבנים''. כאחד שעבד ביותר מבנק אחד, כולל לאומי, אני יכול להעיד גם מידע אישי וגם מניסיון אישי כי הבנק שבו אין כל אפליה עדתית הוא בנק לאומי ובדבריו יש משום הוצאת דיבה על גוף גדול ועל עובדיו, החף מכל אשמה.

גם דבריו ביחס לקיבוצים ולמושבים (''שודדים'') אינם חדשים ונשמעו בעבר מגופים שונים. גם במקרה זה מר מעוז מוציא דיבתם לרעה של אנשים חפים מכל אשמה.
מסתבר שאין קשר בין השכלה לדעות קדומות הכול מתחיל ונגמר בחינוכו של הפרט.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


עוד על דברי השרה והכלכלן
דוד סיון (שבת, 14/01/2012 שעה 17:41) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. מה שרת הקליטה באמת אמרה:
''בזמן שאתה מחלק לנו ציונים, אתה צריך להבין שמדינת ישראל משקיעה רבות בנושא הזה'', והדגישה: ''תגידו תודה על מה שקיבלתם. גם אני כעולה חדשה אמרתי תודה למדינת ישראל'' (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4174182,00.h...).

ב. להלן חיזוק לדבריך ביחס לשלמה מעוז:
יהודה שרוני שמכיר את שלמה מעוז כבר הרבה שנים כותב בפירוש שבמערכת העסקית אין אפליה על רקע עדתי. אם כבר אז הוא מציג אפליה הפוכה (העדפה ליוצאי עיראק כמוהו באחד הבנקים). הוא גם מציין בשמם מספר יוצאי עיראק ומרוקו שמחזיקים עמדות בכירות בבנק הפועלים ובבנק לאומי, ואת מועמדותו של רוני חזקיהו (יליד עיראק) להחליף את גליה מאור (http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/326/312.html).
_new_ הוספת תגובההלפיד הקטן
המשורר (יום שני, 16/01/2012 שעה 12:01)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''והנה תנור עשן ולפיד אש אשר עבר '' בראשית טו

רמז ליאיר לפיד ?
תחזית-יאיר לפיד יהיה כמו אביו.לפיד אש,אשר מאיר ובוער.מעל 10 מנדטים,הרבה רושם.ובסוף ''אשר עבר'' עבר ונעלם !
_new_ הוספת תגובהשלמה מעוז מתוסכל שבנק לאומי העדיף אחר על פניו על רקע מקצועי
בצלאל פאר (יום שלישי, 17/01/2012 שעה 14:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאז הוא מחרים את בנק לאומי. מעוז משמש כחבר בדירקטוריון של יותר מ-‏10 חברות השקעה וחברות כלכליות. אחד מעקרונותיו היה לא להשקיע כלל מכספי הקרנות שניהל במניות בנק לאומי. וזה דבר חמור ביותר על גבול שבירת מוסכמות והתחייבויות למשקיעים!

אבל יותר מכך! שלמה מעוז הוא הדירקטור של דיסקונט חיתום והנפקות ויו''ר הדירקטוריון של חברת הכשרת היישוב בע''מ וגם דירקטור בחברת צים, מפעלי ים המלח, תרכובות ברום, אקמה טריידינג (אי.טיי), סנו מפעלי ברונוס ואפקון אלקטרו-מכניקה.... כלומר הוא בעל עניין כמתחרה בבנק לאומי!

קרוב לחצי ממנהלי בנק לאומי הם מזרחיים, בערך כמו בבנק דיסקונט. מחזיק המניות הפרטי הגדול בבנק לאומי הוא שלמה אליהו, והשני הוא אבנר דוד. הם לא אשכנזים.

לביקורת של מעוז, גם על בנק לאומי וגם על החברה ה''לבנה'' בישראל אין שום בסיסי עובדתי. הוא כנראה סוחב על גבו את אוירת שנות ה-‏50 וה-‏60 כאשר העולים המזרחיים שוכנו בצריפים, אוהלים ופחונים. אבל גם העליה 'הלבנה' מאירופה שוכנה באותם מבנים. ההפלייה בראשית המדינה היתה יותר על רק פוליטי ולא עדתי. גם אשכנזים מיעוטי יכולת התקשו למצוא עבודה טובה אם לא היה להם את ''הפנקס האדום''. לעומת זאת הרבה מעולי עיראק מונו לתפקידים בבנקים, בחברות כלכליות ציבוריות וממשלתיות. כחיפאי לשעבר אני זוכר שהיינו צוחקים כשמזכירים שפליטת העשן של שתי הארובות היא בגלל שהמנהלים לוקחים שאכטה בעבודה.
_new_ הוספת תגובהשלמה מעוז מתוסכל שבנק לאומי העדיף אחר על פניו על רקע מקצועי
המסביר לצרחן (יום שישי, 20/01/2012 שעה 19:32)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כְּמָעוֹז נִשְׁגָּב הוּא הַנִּסְדָּק אֶל מוּל גַּלֵּי מַיִם מִתְקַּצְּפִים!
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי