פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
דחליל המדינה הדו-לאומית
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (יום ראשון, 04/08/2013 שעה 8:00)


דחליל המדינה הדו-לאומית

ע. צופיהבמבט אחורה ובחוכמה בדיעבד נראה כי מנהיגי ישראל מאז סיום מלחמת ששת הימים ועד ימינו אלה לא הבינו ואינם מבינים נכונה גם היום את המצב הכללי במזרח התיכון ושל ישראל בתוכו, בפרט.
החל מההמתנה לטלפון של משה דיין ועד אמונתה של ציפי לבני בהבנת בני שיחה.

אני רואה ב''אינתיפאדה הראשונה'' את נקודת המפנה במערכת היחסים בינינו לבין שכנינו הפלשתינאים. מאבק אזרחי זה שנמשך מספר שנים בעוצמות שונות הבהיר לנו, הישראלים, כי איננו יכולים לשלוט על ערבי יו''ש, עזה ומדינת ישראל כאחד. מנגד מאבק זה נתן לערפאת מושג חדש על הכוח שבידו.

באוסלו נפגשו האינטרסים של הישראלים עם האינטרסים של הפלשתינאים וכך נוצר ההסכם. האינטרס הישראלי, שהיה בזמנו סמוי, של היפרדות מערביי עזה ויו''ש תוך השגת מקסימום ''תנאים'' ישראליים והאינטרס של הפלשתינאים ושל ערפאת בפרט היה ביצוע השלב הראשון ב''תורת השלבים'' שלהם שסופה חיסול הישות הציונית.
השלב הראשון והשני של הסכם אוסלו ענה על צרכי שני הצדדים. העברת שטחים לניהול עצמי תאמה את האינטרסים הראשוניים שלהם.

ברק, כראש ממשלה, יחד עם ביילין ובן-עמי, הלך ל''קמפ-דיויד'' בשנת 2000 בכדי ''לסגור עניין'' ולהסכים על עקרונות של הסכם קבע וסיום הסכסוך. ערפאת בא לשם לצורך יחסי הציבור שלו ושל עמו תוך כדי התכוננות לשלב נוסף ב''תורת השלבים'' שכונה על ידינו ''האינתיפאדה השנייה''.

ערפאת, כיתר מנהיגי העולם הערבי, לא הבין נכונה את המנטאליות הישראלית. הוא האמין כי בטרור ובכוח ניתן ל''שבור'' את ה''רוח'' הישראלית ובכך לעקוף את עוצמת הצבא ולאכוף על ישראל הסדר של נסיגה מלאה בלי כל התחייבות פלשתינאית לסיום הסכסוך. התוצאה הייתה מפלה לפלשתינאים.

אבו-מאזן, יורשו של ערפאת, תומך, לדעתי, באותה תורת שלבים בדומה לערפאת אך מנסה להגשימה באמצעות דיפלומטיה והשפעה על דעת הקהל העולמית. ההוכחה לכך נמצאה במערכת היחסים שלו עם אולמרט. למרות ההיענות הישראלית הרבה שכמעט לא הותירה דרישה פלשתינאית ללא היענות מלאה או חלקית, לא הסכים אבו-מאזן להעלות זאת על הכתב מחשש כי בכך הוא למעשה חותם על סיום הסכסוך. לפחות באופן חלקי.

אני מניח שמערכת השיחות הנוכחית תסתיים באותו שלב.

מה על ישראל לעשות?

אני טוען שהביטחון האמיתי של מדינת ישראל טמון בדמוגרפיה יותר מאשר בגיאוגרפיה. כל זמן שיהיה רוב יהודי מעל 70%, במדינת ישראל, איש לא יבוא אלינו בדרישות לאומיות או אתניות.
לכן עלינו להיפרד מערביי יו''ש (מעזה כבר נפרדנו) תוך סיפוח של גושי התיישבות יהודיים אשר נמצאים ברצף טריטוריאלי עם קווי 67. אין הגיון לספח גוש התיישבותי ישראלי יחד עם עשרות אלפי פלשתינאים.

בכדי להגיע למצב האופטימאלי מבחינתנו עלינו להתחיל מיד ובמהירות בבניית גדר הפרדה בבקעת הירדן, במדבר יהודה ודרום הר חברון ולהשלים את הרווחים בגדר במרכז הארץ. הגדר צריכה לתת מענה לצרכי ביטחון כללי ונקודתי, היא צריכה להקיף גם חלקי ארץ שמיושבים בדלילות לשם מיקוח עתידי ואת מירב הישוב היהודי ביו''ש.
כל הישובים היהודיים שיותרו מחוץ לגדר, והם יהיו רבים במספר אך מועטים יחסית באנשים, יש לפנות בהדרגה, אך בהחלטיות, תוך הסכמה לאומית.
אני מניח כי תהיה התנגדות פלשתינאית נמרצת לתכנית זו וכנראה גם בינלאומית אך נחישות, עקשנות והתמדה מצידנו תביא בסופו של דבר להיפרדות המיוחלת.

אני טוען שמלבד ההיפרדות הטריטוריאלית עלינו גם לבצע היפרדות פיזית. עלינו לנעול את הגבולות בפני הפלשתינאים וגם בפני הישראלים הרוצים להיכנס לשטח הפלשתינאי, לאחר מכן עלינו לערוך סריקה מדוקדקת של כל השוהים הפלשתינאיים הבלתי חוקיים או ''החוקיים למחצה'' ולשלחם למדינתם. עלינו לגרום לכך כי כל היבוא והיצוא הפלשתינאי יתנהל דרך ממלכת ירדן. נכון כי הדבר יפגע בכלכלתנו אך זה ''ירפא'' אותנו מהתלות הכלכלית בפלשתינאים.

בעניין הפליטים וזכות השיבה אין בידינו לעשות דבר. לאחר הקמת ישויות פלשתינאיות בעזה וביו''ש יישארו כמה מחנות בלבנון ובסוריה שכנראה ייעלמו מעצמם.

נשיא ארה''ב ושר החוץ שלו רוצים לרשום את שמם בספר ההיסטוריה על גבו של הסכסוך המקומי לכן, כנראה, יסתיים סבב השיחות הנוכחי בסוג של הסכם סמלי. זו רק דחייה ולא ממש פתרון.
כדאי, מיד, עם סיום סבב השיחות להתחיל מיד בפתרון חד-צדדי מבלי להמתין להתפתחויות בינלאומיות אלו ואחרות.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מיד ובמהירות?
דוד סיון (יום ראשון, 04/08/2013 שעה 8:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בפעם הקודמת מאז שעלה הרעיון של גדר ההפרדה (החלטת ממשלה ב-‏1995) ועד תחילת הביצוע עברו יותר מ-‏7 שנים ולפי דבריך היא עדין לא הושלמה. אחת הסיבות למרחק בזמן בין החלטת הממשלה ב-‏1995 לבין התחלת הביצוע היתה ההתנגדות בימין. סיבה חשובה אחרת שהמנהיגות לא ממש ראתה שהעניין דחוף. על הרקע הזה עולות שאלות בקשר לעניין גדר ההפרדה:

1. האם כאשר כתבת ''מיד ובמהירות'' התכוונת לתהליך שיביא להתחלת ביצוע תוך שבועות?
2. האם אתה רואה שמציאות הפוליטית-מדינית הנוכחית יכולה להתקבל במהירות (אם בכלל) החלטת ממשלה ברוח הצעתך?
_new_ הוספת תגובהמיד ובמהירות?
ע.צופיה (יום ראשון, 04/08/2013 שעה 14:38)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון שהרעיון המקורי של גדר הפרדה הייתה של השמאל והימין ראה בזה סוג של קביעת גבולות. אך עם התגברות האינתיפדה השנייה החלה ממשלת הימין בראשות אריאל שרון בבנייה מזורזת של הגדר ללא התנגדות של הימין הקיצוני (כי הימין הרי קיבל את ההחלטה בממשלה).
1.כן, במידה וסבב השיחות הנוכחי יסתיים בכישלון או בהתקדמות מזערית.
2.לדעתי כן. ההכרה בשתי מדינות מקיפה את כל המפלגות מליברמן ועד יחימוביץ'. כולל חלקים ממפלגת בנט. במידה ויש קונצנזוס בכך הרי נשאר עניין הגבולות וזאת ניתן לקבוע, זמנית לפחות, במעמד צד אחד.
אני מעריך כי פעולות חד-צדדיות של ישראל יכריחו בסופו של דבר את הפלשתינאים להגיע להסכם סביר, הגיוני ומציאותי. מנגד ישראל תוריד מעצמה את הסכנה של מדינה דו-לאומית שהיא גרועה בהרבה.
_new_ הוספת תגובהאשרי המאמין
דוד סיון (יום ראשון, 04/08/2013 שעה 15:51)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם כך עליך לשגר מכתב ללישכת ראש הממשלה.
_new_ הוספת תגובהאשרי המאמין
ע.צופיה (יום ראשון, 04/08/2013 שעה 16:06)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוא עסוק במלחמה בננסים.
_new_ הוספת תגובהלא צחקתי
דוד סיון (יום שני, 05/08/2013 שעה 8:15)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא נראה שהרעיון שהצגת כאן קיים בין האפשרויות ששוקלת הממשלה
ולכן שווה שתכתוב על כך אל לשכת ראש הממשלה מכתב.

התשובה שלך היא בעצם תירוץ משום שודאי קיימים אנשים בלשכה שזמנם פנוי מספיק.

הצורך שלך לסמן קבוצות באוכלוסיה בשמות גנאי לא מועיל כלל.
_new_ הוספת תגובהלא צחקתי
ע.צופיה (יום שני, 05/08/2013 שעה 11:41)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ה''עניין'' אינו האפשרויות בממשלה או בשריה או ביועציה, אלא בדעת הקהל.
איני כותב בכדי להשפיע על ראש הממשלה, קטונתי לעומת עדת העוכרים והננסים, אלא בכדי להשפיע על דעת הקהל.
לא ירדתי לסוף דעתך במשפט השני.
הכינוי ''ננסים'' לרוב אנשי התקשורת אינו כינוי גנאי אלא מחמאה לעומת פועלם האמיתי.
גם זה עניין של הבאת מודעות לדעת הקהל.
_new_ הוספת תגובהאלה כינויי גנאי ובכך הוצאת את הדיון מהמגרש הרציונלי!
דוד סיון (יום שני, 05/08/2013 שעה 19:46)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאיזה עם מקים מדינה משותפת עם האוייב?
בצלאל פאר (יום שני, 05/08/2013 שעה 22:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על איזה בסיס של ערכים, הסכמות ויעדים תוקם מדינה כזאת?
שלום לא עושים עם אוייבים!
שלום עושים עם אוייבים לשעבר שרוצים להשלים!!!
הפלסטינים לא רואים את השלום ממטר, כל מה שהם רוצים זה כמה שיותר שטח מישראל. ואחרי זה יבוא שוב המבול וחוזר חלילה.

הדיבור על ''מדינה דו-לאומית'' הוא חלק מטקטיקת הלוחמה הפסיכולוגית של הפלסטינים. הם מעריכים שיותר דיבורים על מדינה דו-לאומית ייצר יותר לחץ לויתורים ישראליים משום שיותר ישראלים יפחדו מהאפשרו הרעה וירצו לקדם אפשרות טובה יותר, לכאורה, ולסגת. ומסתבר שהפלסטינים צודקים בטקטיקה שלהם. השמאל הקיצוני הרים את דגל המדינה הדו-לאומית, מיעוטם מתוך אמונה אמיתית שזהו הפתרון (שמסתדר להם גם עם התפיסה הקומינסטית שלהם שמדינה היא מכשיר בלבד לבצר את מעמד הפועלים), אבל רוב אנשי השמאל היותר מתונים והציונים מרגישים מאויימים, ולכן מתגייסים יותר לנסיגה, בהסכמה או חד-צדדית, לגבולות 67' (תוואי הגדר הוא בעצם מעשית, עם תיקונים קלים, של קו הפסקת האש 1949).
גם בימין השורשי יש מיעוט שמוותר ומדבר על מדינה יהודית עם עוד מיליון וחצי-שני מיליון ערבים בתוכה, אבל הם אינם נותנים הסבר מספק מה יהיה מעמדם של הערבים שיסופחו למדינה. חלקם מנסים להסביר שיוקמו פדרציות מרחביות חצי-עצמאיות על בסיס הפריסת העירונית ביו''ש ובכך ישראל תוכל לעקוף את הצורך לאזרחם באופן מלא. כמובן שזה קישקוש, ולו רק משום העובדה שהסדר כזה דורש את הסכמת הערבים ואחר כך את שיתוף הפעולה שלהם עם ישראל.

לצערי איני רואה שום פתרון ממשי לסכסוך לא בנסיגה לגבולות 67' ולא בהישארות ביו''ש או בחלקה. פשוט אין לנו פרטנר לשלום - הפלסטינים לא יכולים ולא רוצים לעשות שלום, להשלים עם קיומה של ישראל, הישות הלא-אסלאמית היחידה במזרח התיכון האסלאמי.

אבל גם אילו רצו הם לא היו יכולים, בשל הפיצול השיבטי-תרבותי בתוכם, ובשל התנגדות רוב העולם הערבי. אבו מאזן מייצג חבורה קטנה יחסית מתוך אש''פ. יש לו אופוזיציה פנימית ויש לו אופוזיציה חיצונית גדולה וחזקה ממנו - החמאס והג'יהאד האיסלאמי ועוד 14 ארגוני טרור (עד כה). וכמובן סיוע חוץ של אל-קעידה ועוד כמה ארגוני טרור אסלאמיים מהמרחב הערבי.

אבל לא רק בגלל זה אבו מאזן לא יכול להתקדם לפשרה עם ישראל, הסיבה העיקרית היא שאבו מאזן לא רוצה בשלום ולא רוצה להכיר בזכותה של ישראל להתקיים (להבדיל מהאמירה שהם מכירים בקיומה של ישראל בפועל כעובדה שנכפתה עליהם). הכרה בזכות ישראל להתקיים כמדינת העם היהודי משמעותה הפסקת הסכסוך ומחיקת ''אסטרטגיית תורת השלבים לחיסולה של הישות הציונית''. שום פלסטיני לא מוכן, לא רוצה ולא יכול להגיע למקום הזה. גם מה שנקרא ''היוזמה הסעודית'' לא מביא אותנו לחיסול הסכסוך, אלא רק לקידום בתוכנית אש''פ להדיפת היהודים לכיוון הים, בלי שום בטחונות להכרה במדינת ישראל ולהשלמה איתה.

צר לי לומר שעד היום רובנו לא מכירים אתהאוייב ואת מהות הסכסוך ואנחנו מתנהגים כמובסים, כחלשים, כאשמים. וכשכבר כבשנו שטחים חיכינו לטלפון, במקום לספח אותם ולמנוע את חזרת הערבים שברחו אל מעבר לירדן (מעניין שדווקא אז מפ''ם והקומוניסטים היו נגד מדיניות ''הגשרים הפתוחים'' שאיפשרה לבורחים הערבים לשוב ליו''ש). אנחנו לקחנו לערבים את תפקידם, והגשנו להם על מגש הכסף את זכויות המנצחים. אינני זוכר כעת שום מדינה שניצחה במלחמות, אבל מיד התחננה מהאויב שלה לעשות שלום עטוף בשלמונים כי אחרת יהיה לה גדוע יותר, והצד המפסיד מכריז שהוא רוצה הכל או לא כלום ועד אז שנתבשל במיץ הטרור שלו. עד היום נוהגים אצלנו הכסילים לומר פעם אחר פעם ש''עכשיו זה הרגע האחרון שאנחנו יכולים לעשות שלום, כי אחר כך כבר לא יהיה יותר סיכוי''. הערבים יושבים מנגד וצוחקים.

נקודת המפנה העיקרית הראשונה ביחסים פת'ח – ישראל, לדעתי, היא התקופה של 1970 - 1974. אז תנועת הטרור הערבית פלסטינית ששימשה חיל החלוץ של מדינות ערב במלחמה נגד ישראל מ-‏1965 שידרגה את עצמה לחיל שחרור של עם פלסטיני וגיבשה את האסטרטגיה ל''המשך המאבק'', על בסיס המוצא הגיאוגרפי של הנתינים הערביים. הטבח של ''ספטמבר השחור'' (שיאו בספטמבר 1970) ניתק את הפת'ח / אש''ף מהעטינים של מדינה בסיס ערבית צמודה לישראל. הפת'ח בנה את כוחו בלבנון, שהיתה מדינה לא-מדינה. ב-‏1974 הגדירו ערפאת ואבו מאזן את התוכנית האסטרטגיית להשמדת ה'ישות הציונית' במסמך שנקרא ''תורת השלבים''. המסמך קובע את דרך הפעולה למחיקת ישראל ולהקמת ישות ערבית אסלאמית בכל פלסטין מהים למדבר. התוכנית שילבה פעילות טרור ולראשונה הגדירה גם יעדים מדיניים והסברתיים במטרה להיכנס לפוליטיקה הבינ''ל. לגבי הטרור קבעה הנהגת הפת'ח שיש לארגון זכות מוסרית לפגוע בכוח בכל יהודי כדי לשרת את המטרה: להפחיד ולהשמיד את היהודים בישראל. בחלק המדיני התקבלו החלטות שהתוו את הדרך לכניסה לרב-שיח המדיני ויש לומר שהם הצליחו והניעו:
א. דה-לגיטימציה של ישראל; פעולות כמו: ''החלטת או''ם ''הציונות היא גזענות'', 1976), ועידת דרבן הראשונה 2001 שנשדדה ודנה רק ב''סוגיית פלסטין''. ועוד פעילויות בסברתיות, תרבותיות ברחבי העולם המערבי.
ב. לבניית היסטוריה חדשה וחלופית לארץ ישראל, לעם היהודי (שלילת קיומו של העם היהודי) ול''עם הפלסטיני'' (רוורס אינג'נירינג - העם הפלסטיני קיים מזה 10,000 שנים וחי בארץ לאורך כל השנים מאז ועד היום). חדירה לאקדמיה המערבית, בעיקר בארה''ב, והכנסת התכנים החדשים למערכות הלימוד בעיקר בפקולטות למדעי המדינה, היסטוריה של המזרח התיכון, לימודי אסלאם וערבים וכו'. לתוך המערבולת הזאת של ''ההיסטוריונים החדשים'', שחידשו בעיקר באידיאולוגיה ממנה הם יצאו ובפרשנות עכשווית של אירועי עבר נגררו כמה היסטוריונים מאוניברסיטת תל אביב/חיפה (שמחה פלפן, אילן פפה, אבי שליים שנפלטו לחו''ל ובני מוריס שברא את הכינוי הספיק מאז לתקן את דרכו וכמובן שלמה זנד שהצטרף כבר בשלהי תקופת ה''הסטוריונים החדשים'' וכתב יותר פמפלט אידיאולוגי אישי ברוח תנועת ''מצפן'' מאשר עבודות חקר היסטוריות) וכמה אוניברסיטאות מובילות במערב, בעיקר בארה''ב (ידועים לשימצה הזוג .
ג. שידרוג מעמד הפת'ח בעולם וראייתו כמייצג את הפלסטינים וכניסת נציגיו למנגנונים מדיניים עולמיים בעיקר תחת כנפי האו''ם.
ד. הישענות על קואליציות המדינות הערביות ומדינות ''העולם השלישי'' כבעלי ברית למלחמה מדינית ותועמולתית נגד ישראל ומאמץ להכניס לקבוצה הזאת כמה שיותר מדינות מערביות.
ה. ניהול משא ומתן עם ישראל במטרה למצות את הויתורים המדיניים, להשיג בצורה ישירה את המקסימום הניתן עד המשא ומתן שיבוא אחריו, ותוך שילוב הטרור בזמן ובמקום שזה יהיה אינטרס פת''חי. בינתיים נוספו לפת''ח ארגוני טרור שפועלים מחוץ למטרייה שלו, והמדיניות שלהם היא ללכת על הקו הטרוריסטיולא המדיני.
אפשר לראות שהעקרונות האלה נמשכים עד היום. אין לאש''פ כוונה להכיר בזכות קיומה של ישראל ומנגד הם תובעים בעלות על השטחים הישראלים (הביטוי המעשי הבולט ביותר היא עמידה על קיום ''זכות השיבה'' ותביעה שישראל לא תהיה 'מדינת העם היהודי'' אלא ''מדינת כל אזרחיה'').

מה על ישראל לעשות?

ה''אביב הערבי'' טרם נגמר. קרוב לודאי שהוא יימשך עוד שנים, גם כאשר הקרבות הקשים יתחלפו למאבקי כוח מינוריים יותר. אבל המזרח התיכון לא יהיה כמו זה שהיה לפני ''האביב הערבי''. ''העמים הערביים'', הסורי, העיראק, הלובי ובקרוב הירדני התפרקו והם משאירים חלל ריק. הערבים חזרו לנקודת ההתחלה של שבטים, עדות דתיות וקואליציות מזדמנות. השיעים בלבנון הולכים עם העלאווים בסוריה, כנגד הסונים בסוריה (ובלבנון); הסונים בסוריה מקבלים סיוע מהאסלאם הווהאבי (סעודיה והמפרציות); איראן חיזקה את הברית עם ההנהגה העיראקית שעיקרה היא שיעית, וסעודיה כמובן מסייעת לסונים בעיראק; מכאן שהסונים בעיראק גם הם מסייעים לסונים בסוריה; הנוצרים האשורים שנותרו בסוריה חברו לנוצרים המרונים. הנוצרים מרגישים חוסר ביטחון משני הצדדים הנלחמים בסוריה. האשורים חברו גם למיעוט הארמני ששונאים את המורדים הסונים, כי המורדים הסונים נתמכים ע''י תורכיה. והרי הארמנים שונאים את התורכים ולא לחינם; הכורדים בעיראק שפועלים כמעט כמדינה עצמאית חברו לכורדים בסוריה, שיושבים בצפון-מזרח המדינה ובצמוד לאחיהם בעיראק. מי יודע? אולי הם יכריזו על מדינה כורדית בעתיד הנראה לעין?; אסד ניהל טבח בסונים שיושבים בערי החוף בסוריה שנמצאים במרחב העלאווי, כנראהמתוך כוונה להבטיח לעצמו מקלט במידה ולא יוכל להמשיך לשלוט בדמשק, ויהיה חייב לברוח לעירו קרדחה שבהרי אנסריה שבמקביל לחוף הסורי; בירדן מתארגנים התנועות הפלסטיניות שמהווים כבר קרוב ל-‏80% מאזרחי ירדן למאבק להשגת זכויותיהם. כבר היום עבדאללה מרגיש את האדמה מתחממת וארה''ב וישראל נותנים לו חיבוק דוב שוב, כמו ב-‏1970; הרוב בבחריין הוא שיעי אבל השלטון הוא סוני ומוגן בחסותה של סעודיה. בסעודיה יש מיעוט שיעי גדול שמחכה לרגע שיוכל להרים ראש בעזרתה של איראן; לוב מורכבת מ-‏150 שבטים מסוגים שונים: שיבטי ערבים שונים בחוף, ושבטים אפריקאים במרכז ובדרום. המאבקים חוצים קבוצות שבטים.

אז אתה מציע עכשיו שישראל תיסוג לגבולות 67' ותחזיק ''גושי התנחלויות''? למה? לעורר את האלימות הנצברת במדינות ערב ולתעל אפילו את חלקה ליו''ש? לדעתי עלינו לנהוג בדיוק להיפך. לדבר עם אבו מאזן כאילו אנחנו רוצים להתקדם איתו לשלום (אפילו שברור לנו שזאת לא כוונתו של אבו מאזן), למשוך את הזמן, לייצר סטגנציה מול הפלסטינים. ושיעשו הם באו''ם מה שהם רוצים. העיקר שנמשיך לדבר שלום ונתכונן למלחמה. כי היא תבוא. במקום לבנות גדר מסביב ליו''ש הפלסטינית, ראוי לבנות גדר לאורך נהר הירדן. כי ירדן תהיה במוקדם או במאוחר מדינה ערבית פלסטינית, חלק מארץ פלסטיין, שתכיל את אזרחיה הפלסטינים ותבנה מוסדות פלסטינים. והגבול צריך במרכז פלשתינה, הוא נהר הירדן. ישראל תהיה בין הנהר לים.

אנחנו נוכל להגיע למצב הזה כש''האביב הערבי'' יבשיל בירדן, הפלסטינים ישתלטו ויקימו שם ממשלה. יתכן שהדבר יעורר את לוחמי הפת''ח ביו''ש לחדש את הטרור. בודאי שארגוני הטרור מחמאס ודרומה יחזרו ויפעלו ואנחנו נהיה חייבים להחזיר מלחמה. במלחמה הזאת נצטרך להשתלט מחדש על כל יו''ש תוך טיהור האזור מקיני מחבלים (שרובם בודאי יספיקו כבר לברוח למדינתם בירדן). סביר שרוב האוכלוסיה תעדיף גם היא לברוח במהלך המלחמה או להגר אחריה. ישראל צריכה לעודד את התהליך הזה אך לא לכפות אותו על אזרחים. יתכן שבמקומות מסויימים ניאלץ להזיז אוכלוסיות למקומות חלופיים, כמו למשל ממזרח ירושלים שחלק גדול מאוכלוסיה הערבים הם מהגרים חדשים שהגיעו לשם ב-‏30 השנים האחרונות.

לדעתי המטרה צריכה להיות הקמת שתי מדינות – האחת ליהודים הפלסטינים והשניה לערבים הפלסטינים. ישראל תהיה מדינת היהודים, וירדן תהיה מדינת הערבים. היהודים וערביי ישראל 49' יהיו אזרחי ישראל. ערביי יו''ש שעדיין יישארו בישראל יהיו אזרחי ירדן ותושבי ישראל. כלומר, הם יהיו חופשיים לעסוק בכל דבר חוקי, אבל את הצבעתם הם יעשו במדינת ירדן. בצורה כזאת נוכל לנטרל את ''האיום הדמוגרפי''. יתכן בהחלט שתימצא דרך שגם ערביי 48' יצביעו לפרלמנט בעמאן ולא לכנסת בירושלים.
_new_ הוספת תגובהאיזה עם מקים מדינה משותפת עם האוייב?
ע.צופיה (יום שלישי, 06/08/2013 שעה 7:06)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש בדבריך יותר מאווים מאשר עובדות.
המצב הבינלאומי, לפחות ב-‏3 השנים הבאות לא יאפשרו לישראל לחמוק כליל מצעדים ביו''ש שייצרו איזו שהיא יישות פלשתינאית מוכרת וחברה באו''ם.
לגבי העתיד בירדן זו משאת נפש אך ללא שום בסיס. איני חושב שערביי יו''ש ירצו להצטרף לירדן. אולי להשתלט עליה. כמו-כן איני רואה, לפי המנטליות הערבית המצוייה, שערביי ירדן מקבלים את ערביי יו''ש כשווים .
הצעד החד צדדי שאני מציע יקבע עובדות שהעולם לא יוכל להתעלם מהן כצעד רציני לקראת הסדר הגיוני ומציאותי.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי