פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לאבי גולדרייך, 13/07/07 12:46)

http://www.faz.co.il/thread?rep=100762
אתה עושה את עצמך?
דוד סיון (יום שישי, 13/07/2007 שעה 13:56)
בתשובה לאבי גולדרייך

מי שמכיר את מה שקרה בארץ ישראל בימי העליה הראשונה יודע מתי התחילו ההתנכלויות לפלשתינאים. ראשית, כנס לאתר יזכור ובחן את האירועים בהם נהרגו יהודים. שנית קרא טוב, טוב את מאמרו של אחד העם ''אמת מארץ-ישראל''. בחן היטב את מה שהוא אומר על הצפוי לנו.

בקיצור מי שהתחיל בזה היו הציונים עוד בימי העלייה הראשונה (ואולי קודם...). לטעון אחרת ולנסות להדביק את האחריות ל''שמאל'', יהיה מעשה מופרך (חסר בסיס בעובדות).

ז'בוטינסקי בפירוש טען שיש כאן שני עמים ואנשיהם הם שווי זכויות בכל. העובדות הן שאנחנו במפורש לא מקיימים את החלק שלנו בהקשר הזה. לא קיימנו אותו גם בפרשת איקרית ובירעם. קרא את מאמרו של ד''ר עזריאל קרליבך משנת 1953.

http://www.faz.co.il/thread?rep=100769
אתה עושה את עצמך?
אבי גולדרייך (יום שישי, 13/07/2007 שעה 16:55)
בתשובה לדוד סיון

האתר יזכור של משרד הבטחון, מביא שמות וקורות של נהרגים, נרצחים, מתים מתאונות נשק, טביעה, קרבנות לשוד של כנופיות או סתם שודדים החל משנת 1872
בין השנים 1872 עד 1913 מוזכרים כשלושים שמות חלק נפטרו ממחלות חלק מרצח בידי חבריהם השומרים (אברהם צבי בורטנובסקי ) וחלק שנרצחו עי ידי מתחרים עסקיים או תאונות .

ניתן ללמוד מהאתר כי הרציחות התגברו מאוד לאחר שהגיע השמאל וחבורת השומר השתלטה על סג'רה והחלה במסע רצח נגד הערביים, רצח שגרר נקמות דם .
השומר האגדי - אברהם שפירא נזעק והזהיר את אנשי השומר לבל יתחילו במסע של רציחות בקרב הערבים מפני שזה יפתח תיבת פנדורה של נקמות דם הדדיות.
=====================================================

קראתי את עדותו של אחד העם ומדובר במעשה פרטי שאינו מצביע על הכלל.גם היום אתה מוצא ''צדיקים '' שמתייחסים לפועליהם ולעובדיהם ולעובדותיהם בזלזול ובבוז. מעניין מה היה אחד העם כותב על התנהגותו של הנשיא קצב לפקידותיו או התנהגותו של הקאפו אצ'ה גרינבאום לעבדיו , או התנהגותו של השר רמון לנערה. לא ניתן ללמוד הננהגות של איכר אחד על הכלל מה גם מדובר בהתרשמות של סופר על מקרה אחד..

http://www.faz.co.il/thread?rep=100778
לא מעשה פרטי
דוד סיון (יום שישי, 13/07/2007 שעה 19:38)
בתשובה לאבי גולדרייך

1. אחד העם (1891):''עתה הנה עזבתי את הארץ משאת נפשי, עזבתי בלב נשבר ורוח נכאה... עד כמה מוכרחים אנו להיזהר לבלתי עורר עלינו חמת עם הארץ על ידי מעשים מגונים,... ומה עושים אחינו בארץ ישראל? ... מתהלכים עם הערביים באיבה ואכזריות, משיגים גבולם שלא בצדק, מכים אותם בחרפה בלי כל סיבה מספקת, ומתפארים עוד כי כן יעשו, ואיש אין אשר יעמוד בפרץ ויעצור בעד הנטייה הבזויה והמסוכנת הזאת (http://benyehuda.org/ginzburg/Gnz019.html).

אחד העם במפורש מדבר על הכלל ולא על מקרה פרטי. מי שטוען שמדובר על התרשמות סופר על מקרה אחד טועה ומטעה.

2. הביקור של אחד העם בא כ-‏5 שנים אחרי תקרית יהודיה שמתוארת באתר יזכור (http://www.izkor.gov.il/izkor82.asp?t=505810) במסגרת סיפור מותה של רחל חדד. סיפור מותה הוא דוגמה ברורה שהבעיה קיימת לפני שנוסד השומר. מתיישבי פתח תקווה מחזיקים בשטחים שבני אבו קישק ותושבי יהודיה טוענים לחזקה בהם ועל הרקע הזה מתפתח עימות אלים: ''שומרי המושבה ובראשם סנדר חדד ויהודה ראב ארבו להם, הפליאו את מכותיהם ולקחו את העדר.

אלו לא אנשי ''השומר'' בני העלייה השניה

-----

בקיצור, אחד העם אולי לא ידע על מותה של רחל חדד אבל מזהה תופעה, לא מקרה פרטי, שקיימת ובולטת בזמן ביקורו. העיקר היא קיימת לפני העלייה השניה וקיימת גם היום.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.