פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=101405
זה קורה כאשר בורחים מן המציאות
שמעון מנדס (יום חמישי, 26/07/2007 שעה 12:58)

במשך חמישים שנה משרד החנוך שלנו העדיף לברוח מן המציאות, ולכן לא ציינו את מה שקרה במלחמת העצמאות שלנו.
אינני יודע מדוע החליט מי שהחליט אז להמנע מלתאר את האמת. שהרי כבר קוהלת אמר: ''סוף דבר הכל נשמע''. אין לנו במה להתבייש במה שקרה אז.

הסופר שלום אש, כתב שני רומנים גדולים. האחד על ''משה'' והשני על ''האיש מנצרת''. בפתח הספר הראשון הוא כתב מוטו שאומר כך: ''המאורע הוא זרע בשדות הזמן. זרע יימק ויאבד, אשר ינץ ממנו הוא האמת. ככתוב אמת מארץ תצמח''.
שלום אש מסתמך באימרה על המושג הזה שמופחע ה''תהלים''
פרק פ''ה.

בכך שנמנענו מלספר את האמת, בחברה הערבית יש אמת אחרת: הפלסטינים לא עשו דבר. היהודים באו נלחמו, הרגו, גרשו וגזלו. זאת הרי הצרה שלהם. הם אף פעם לא עושים בדק בית,
כדי ללמוד ולתקן את הטעון תקון.

גם הפלסטינים ''שלנו'' צבועים לא פחות. פתאום אחרי חמישים שנה, הם החליטו להעניק למלחמת 1948 את התואר נכבה. טוב להם עם זה, אז שיבושם להם. אבל הם לא שואלים את עצמם את השאלה המתבקשת: מי אשם בנכבה שנפלה על ראשם ? כדי לתקן את הדברים שנכבה חדשה לא תחזור עליהם.

המלך עבדאללה הראשון (ירדן) כותב בספר הזכרונות שלו על הפלסטינים: ... שיבוא יום והנכדים שלהם יתביישו במעשי סביהם. אכן, זה היה קורה אם הנכדים היו לומדים מן הנסיון.

http://www.faz.co.il/thread?rep=101409
[• הוסרו ביטויים לא ראויים.]
zוהר בדשא (יום חמישי, 26/07/2007 שעה 14:28)
בתשובה לשמעון מנדס


http://www.faz.co.il/thread?rep=101525
אז מה אתה רוצה לומר?
א. פרקש (יום ראשון, 29/07/2007 שעה 11:42)
בתשובה לשמעון מנדס

היתה נכבה או לא היתה נכבה?

מי נמנע מלספר אמת? סיפורי טבריה, צפת, רמלה ולוד ולהיפך סיפורי חיפה, יפו מצביעים שלא הסתרנו דבר. מי שרצה לדעת ידע, גם בבתי הספר היסודיים שלנו.

לכל סיפור יש את הרציונל שלו. מה עוד שברוב המקומות הערבים נטשו את בתיהם בטרם קרב, אם מחשש להיפגע ואם לפי קריאת מנהיגיהם.

בתום הקרבות היו מעט השמצות והרבה ריכולים שיצרו את השקר שבא לחפות על האמת. שיקולים פוליטית בצד הישראלי היו שיקולים כבדי משקל שהניעו את החגיגה המיותרת ויצרה מיתוסים שיקריים, כמו בעניין דיר יאסין ושקריו של מפקד יחידה פוליטית בההגנה במקום מאיר פעיל. דבריו של אורי מילשטיין בעניין הזה מקובלים עלי בהחלט (http://www.e-mago.co.il/Editor/chapters-1754.htm).

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.