פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=121951
הבריסקאים
אבנרש (יום שני, 08/09/2008 שעה 19:15)

מאמר יפה, אבל יש לי - כבחור ישיבה בדימוס - כמה השגות לגבי הדרך בה הצגת את הבריסקאים...

אני לא התלהבתי מאד מחדושי ר''ח על הרמב''ם, ולא מרוב הוורטים של משפחת סולובייצ'יק לדורותיה. אבל לדעתי אלה הדברים הפחות חשובים במפעל הבריסקאי.
מה שהרב סולובייצ'יק מתאר במאמר שצטטת, הוא גישת ההפשטה, שלדעתי ר''ח לא המציא אותה, אלא העלה אותה בחזרה לכבודה הראוי, וניסח אותה מחדש בשפה ''מודרנית'' (עד כמה שהבטוי הזה נשמע מצחיק קצת כשהוא מיוחס לר''ח).

כלומר: המציאות האמתית היא, שההבדל בין היומיום שלנו לבין היומיום של רמב''ם - גדול בכמה סדרי גדל מההבדל בין ימי רמב''ם לימי משה רבינו. השנוי שעבר העולם בשלש מאות השנים האחרונות מחייב הפשטה מלאה של כל המושגים ההלכתיים הישנים שלנו, על מנת שנוכל להכילם מחדש על המציאות החדשה.
דברים שפעם היו ברורים ופשוטים וחד משמעיים הפכו לספקות כבדים, ורק הפשטה יכולה לסייע בפתרונם על בסיס ספרי ההלכה הקדומים.

לי ברור, שגם חז''ל עסקו באותו תהליך בבואם לתרגם את דיני התורה ואת דברי הנביאים למציאות ימיהם. חכמי אשכנז נזקקו לפעילות דומה כדי לתרגם למציאות שהם הכירו.
והיום אנו זקוקים לכך מחדש, ור' חיים הראה דרך מסוימת להגיע לשם.
שוב, אינני סבור שהוורטים הם עיקר תורתו - דוקא המורשת שמתאר הרב יוסף סולובייצ'יק נראית לי חשובה יותר.
(ועיין בהקדמות לספרי ''דרכי משה'' של הרב עמיאל, שם הוא מסביר דברים דומים למה שכתבתי, למיטב זכרוני. בכלל, כדאי לעיין בהקדמות הללו בלי קשר - הן חמודות מאד).

כן. כלי הבית בימינו נקראים בשמות אחרים וממלאים תפקידים אחרים ומרכבים מחמרים אחרים. כדי ללמוד מסכת כלים אליבא דהלכתא היום, לא מספיק ללמוד בעיון מנותק, לדעת מה פסק רמב''ם והיכן חולק עליו ר''ש משאנץ. צריך גם, לאחר מכן, להבין לעמק איך צייר כל אחד מהם את הכלי המסוים ההוא (אוניברסיטה כבר אמרנו?), ולנסות לאפיין את תכונותיו החשובות לדעת כל אחד מהם, עד שנוכל לחבר מסכת עקרונות קובעים - להחליף כל שם ברשימת תכונות. רק כשתהיינה בידינו רשימות כאלה, נוכל להשליך בחזרה ממסכת כלים התנאית למטבח ולסלון בביתינו.
ניכר שרמב''ם עצמו השתדל לבצע את המלאכה הגדולה הזו (שבימיו, כאמור, היתה עוד פחות קשה), על אף שבספרו ההלכתי נקט בכל זאת במקרים רבים בשיטת הדוגמאות המשנאית בלבד, והותירנו עדיין בספקות.

לתהליך הזה התכוון הרב סולובייצ'יק באותו מאמר, לדעתי. אלא שאני מסכים שהרבה מתלמידי הרב סולובייצ'יק עצמו (שלא לדבר על תלמידי ר' חיים) לא הבינו כך, ועמם מזוהה יותר הגשה המעופפת המכונה ''בריסקאיות''.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.