פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=122920
משברים שונים
ע.צופיה (שבת, 11/10/2008 שעה 9:04)

אני מזהה שני משברים שונים שהחלו בזמנים שונים (במובן של חודשים ולא של שנים),מנקודות מוצא שונות וכרגע הם פועלים, על כלכלת העולם,במקביל וכמובן תוך השפעה הדדית.
המשבר הפיננסי שבא לידי ביטוי במחנק של אשראי ותוצאתו היא קריסה של בנקים,בתי השקעות ומוסדות פיננסים אחרים מאפיל כרגע על המשבר השני. לכן המשבר הפיננסי מטופל ביתר אינטנסיביות באמצעות הורדת ריבית,תמיכה כספית עד כדי הלאמה של בנקים וכנראה בזמן הקרוב גם תמיכה מסיבית במדינות,דוגמת איסלנד וכנראה גם אחרות.
החזרת אמון הציבור במוסדות הפיננסיים תרגיע את המשבר והוא ירד מסדר היום העולמי ובמקומו יצוף המשבר השני.
המשבר השני נובע, לטעמי, מבועה צרכנית שנזונה והתפחתה וגדלה על רקע הייצור הזול בארצות מזרח אסיה.הייצור הזול ''העשיר'' את תושבי מערב אירופה וצפון אמריקה בעיקר, אך השפעה גלשה גם למזרח אירופה.התוצאה: עלייה אדירה ברמת החיים בכל הארצות הנ''ל עד כדי בזבזנות-יתר.
במקביל עלתה רמת החיים (כתוצאה מהביקושים הנ''ל)בארצות מזרח אסיה דבר שייקר את המוצרים וכמובן הקטין את הכמות הנמכרת.
לארצות מזרח אסיה יש מעט חומרי גלם, בכל אופן ,לא במידה המספיקה לצרכיהן. עקב הירידה בכמות הנמכרת של מוצריהן ,הן הקטינו את קניות חמרי הגלם ויתר חומרי ההשקעה לייצור מארצות ה''מערב'', דבר שגרם לירידה בייצור והנה יש לנו מיתון ''מתגלגל'' לאיטו ,שעוצמתו גוברת עם הזמן עד לכדי מיתון עולמי חריף.
משבר האשראי מגדיל את משבר הייצור והביקוש בכך שאינו מספק ''חמצן'' פיננסי לעסקים במצוקה.
אך כל זה עוד לפנינו.

http://www.faz.co.il/thread?rep=122923
משברים שונים?
דוד סיון (שבת, 11/10/2008 שעה 13:43)
בתשובה לע.צופיה

1. סריקה חלקית של הנתונים (מארה''ב) מהשנתיים האחרונות מראה שיש גידול במסחר (http://www.nytimes.com/2008/10/11/business/economy/1... http://www.census.gov/foreign-trade/Press-Release/cu...).

2. אני בכל זאת חושב שהמשבר-מיתון שמתחיל-התחיל כעת מקורו בראשית העשור. הביטוי שלו נמנע בגלל ההצפה בכסף ותקציבים ובגלל המשבר הפיננסי הוא בסופו של דבר גדול יותר.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.