פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אשלייה מסויימת
סתם אחד (יום רביעי, 05/11/2008 שעה 11:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ישראל הרב פחות מחוסנת מאשר נראה לעין בשלב זה. מצב המשכנתאות בארץ שונה, אך הבנקים הישראלים מושקעים באותם המוצרים הפיננסיים שבנקים אחרים בעולם מושקעים בהם, הווה אומר חבילות חבילות של חובות המבוססים על משכנתאות והלוואות שניתנו בארה''ב ובאירופה ונמכרו לבנקים ולקרנות פנסיה ברחבי העולם. ההלוואות למשכנתא שניתנו באיזורים מסויימים בעולם הפכו באמצעות הבנקים שנתנו אותן במקור למקור הכנסה אדיר. והיות וכל המערכת הזאת בנויה על leveraging הסטרי, כל 'התכנסות' או הצטמקות של הכלכלה גורמת לפעולת שרשרת מיידית וכפי שראינו ברחבי העולם בשבועות האחרונים, מהירה וקשה. אין זה סביר שדווקא בכלכלה הישראלית ובבנקים הישראלים נזקים מסוג זה ובסדר גודל כזה לא מתקיימים. דווקא בגלל אופייה המיוחד של ישראל כשלוחה המזרח-תיכונית של ארה''ב אפשר להניח בסבירות גדולה שהמכשירים הפיננסיים המקובלים בארה''ב גם עבדו שעות נוספות ברמת-גן ובתל-אביב. זה שיש לכאורה יהודים עשירים מופלגים זה מקרוב, לא מקל במשבר הנוכחי היות והבעיה איננה בעיה של נזילות, אלא היכולת להחזיר חובות (solvency), והבעיה הזו אינה יכולה לבוא על פתרונה רק על ידי הזרמת מזומנים לשוק. מבחינות רבות (בשל גודלה ובשל תלותה במכשירים כלכליים שמקורם במערב) דווקא ישראל חשופה יותר ממדינות אחרות לאפשרות של קריסה כלכלית.

העולם המערבי נכנס עכשיו למיתון ארוך וקשה, אך הישראלים חיים כאילו שאין מחר, ואימצו לעצמם בשנים האחרונות יותר ויותר את החיים על אשראי. כנראה שהישראלים יתחילו להבין שהמצב קשה רק כאשר האבטלה תעלה ויחסר לאנשים כסף לאוכל. המשבר הנוכחי הפך את כל העולם כמעט כיחידה אחת לגרגרן שמן המגלגל חובות שאין באפשרותו לשלם. וכדי להעביר את רוע הגזירה ולו לזמן קצר, ממשלות העולם יחלו בקרוב להדפיס כסף שאין להן כיום. התוצאה בטווח הבינוני יכולה להיות התגברות האינפלציה, היעדר תעסוקה, ושאר רעות חולות. רק היום נודע שארה''ב מתכוננת להגדיל באופן משמעותי את את כמות איגרות החוב הממשלתיות שהיא מוכרת. גם לממשלות אין מספיק כסף והן ייאלצו ללוות סכומי עתק כדי לשלם עבור הזרמות המזומנים. ועדיין אין פתרון למאזן האימה של החובות הלא משולמים. ההלוואות הבלתי מסופקות למשכנתאות הן רק הגל הראשון. הגל השני המתקרב (בארה''ב) הוא של החובות האבודים של כרטיסי האשראי. לגיי פי מורגן לבד יש חובות עומדים בסך 155 ביליון דולר (20% מערך הבנק) מכרטיסי אשראי של לקוחות. הבנק הודיע לאחרונה שהעביר עוד כ-‏15 ביליון דולר לרזרבת המזומנים שלו, אך כל ילד שיודע לקרוא עיתון יודע שרמת אי תשלום חובות האשראי מכרטיסים בארה''ב מגיעה גם ל 4ֿ0%
חשבון פשוט מראה שעם 40% של חובות כרטיסי אשראי לא מסופקים - בסך של כ-‏62 ביליון דולר בשנה הקרובה, ה15 ביליון דולר שג'יי פי מורגן היקצו לכיסוי חובות אלה הם במקרה הטוב כ-‏25% מכלל החובות הלא מסופקים. זה לא שהבנק לא לווה עד עכשיו מכל הבא ליד ממקורות ממשלתיים, אך יש גבול גם להזרמת המזומנים הממשלתית כאשר יש חובות אמיתיים שמליוני לקוחות של הבנק אינם יכולים לשלם. עכשיו, הלוואה למשכנתא היא בסכומים גדולים יותר בדרך כלל מאשר הלוואות הקשורות לשימוש בכרטיסי אשראי, אך בעוד שלא לכל אזרח יש משכנתא, ציבור מחזיקי כרטיסי האשראי כולל כמעט את כולם, וכל התמוטטות של חשבון מסוג זה הורסת משק בית לא פחות מאשר אי היכולת לשלם את המשכנתא. בנוסף, בעוד שהריבית על משכנתא יכולה להגיע ל-‏6-8 אחוזים, הרי הריבית על החוב בכרטיס האשראי עולה עם האיחור הראשון בתשלום החודשי גם ל-‏25% כדרך שיגרה. וכמובן, גם את חובות כרטיסי האשראי הבנקים הגדולים בארה''ב (ואני בטוח גם בארץ) מכרו האחד לשני ולפנסיונרים המסכנים וקופות הגמל שלהם בתור נכסים 'בטוחים'. גן-עדן של טיפשים.
נוריאל רוביני, יהודי דווקא לא טיפש, מציע להשאר במזומנים, ואיגרות חוב ממשלתיות ,ורצוי שלא במטבע אמריקאי. אולי זה דווקא המרשם להצלחתה של ישראל - הכסף מתחת לבלטה, הירקות בגינה, והשילומים של הדוד מגרמניה (מושקעים באיגרות חוב ממשלתיות גרמניות), - ממש כמו פעם בארץ ישראל.
_new_ הוספת תגובהאשלייה מסויימת
סתם אחד (יום חמישי, 06/11/2008 שעה 23:46)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השקעות של בנקים ישראלים בבנקים ובמווצרים פיננסיים בחו''ל נמוכים מאוד יחסית. נדמהלי שכבר התפרסמו המספרים בתחילת המשבר ומסתבר שרק שני בנקים הפסידו הון, וההפסד שלהם היה קטן יחסית (ביחס להון העצמי שלהם).
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי