פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לע.צופיה, 20/12/08 20:26)

http://www.faz.co.il/thread?rep=126099
יש הבדל בין דברי הרהב לבין העקשנות
שמעון מנדס (יום ראשון, 21/12/2008 שעה 22:40)
בתשובה לע.צופיה

ע' יקירי,

יש הבדל גדול בין דברי הרהב לבין העקשנות עליה אני מדבר. אילו רצו הערבים לפתור את בעיית הפליטים הרי שמזמן היו פותרים אותה. הם מ ת ע ק ש י ם ששים שנה להחזיקם בעוני ובדלות, כדי להחזירם למקום מושבם. ששים שנה אמרנו לא. ועכשו אנחנו נשברנו. אצלנו כבר מדברים על החזרה של כמות סמלית של פליטים. לדעתי, זה רק הסדק הראשון.

זמן קצר לפני שפייסל חוסייני מת מהתקף לב, הוא נפגש עם חבר שלי, שהיה אז בתפקיד מאד בכיר במערכת. והוא אמר לו שביחס לפליטים הם לא יוותרו על העקרון שאנחנו נכיר באחריותנו לבעיה, ואנחנו נקבל את החלטה 194 של העצרת הכללית. אבל בהמשך, הוא אמר, הם לא ידרשו את החזרת הפליטים כולם אלא כמות סמלית. הם מודעים לבעיה שהדבר הוא בלתי אפשרי.

למה פרצה מלחמת עירק-אירן אתה זוכר? קו הגבול בין עירק לאירן עבר על החוף המזרחי של שאט אל-ערב. וזה חייב כל אניה שנכנסה לנמל הנפט עבדאן האירני לשלם דמי מעבר לשלטונות העירקים. השאח הפרסי הצליח להגיע להסכם עם הגנרל עבד אל-כרים קאסם, קודמו של צדאם חסיין, להזיז את הגבולל למרכז הנהר - כמקובל לפי החוק הבינלאומי. כאשר עלה צדאם חסיין לשלטון, הוא בטל את ההסכם בטענה שהאירנים נצלו את החולשתו של קודמו. על זה פרצה המלחמה.

ברגע שאתה מקבל על עצמך את האחריות להיווצרותה של בעיית הפליטים, ואתה מקבל את החלטת העצרת 194, זהו תקדים חמור ביותר. ולך תדע אם בעתיד לא יצוץ סדאם חסיין פלסטיני ויטען את אותן הטענות

זו הבעיה המרכזית. על זה מתעקשים הפלסטינים. הם לא נדרשים לגלות שום גמישות. הם לא נדרשים לבוא עם פתרונות יצירתיים. כי אנחנו המשכילים, אנחנו המודרנים ואנחנו בעלי התושיה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=126112
יש הבדל בין דברי הרהב לבין העקשנות
ע.צופיה (יום שני, 22/12/2008 שעה 7:43)
בתשובה לשמעון מנדס

עקשנות זה דבר מבורך. הרי כתבתי בסוף תגובתי שיותר עקשנים מאיתנו-אין. עובדה חזרנו אחרי 2000 שנה.
הענין הוא שאתה מתרשם מאוד מהצהרות הצד הערבי ומזלזל בהצהרות ממשלתנו. חוץ מאשר הצד הערבי-היכן מצאת שהסכמהו לקבל חזרה פליטים?
אגב, על מספרים של 5000 איש כבר דובר בשנות ה-‏50 כפתרון לבעיה.
ברור שהערבים לא הסכימו.
אני חושב שאסור לנו לקבל אחריות על בעיית הפליטים, למרות שאיני שולל כפתרון סמלי קבלת מספר זניח של פליטים.
נכון הערבים אינם מגלים גמישות,לכן,הגמישות ניכפת עליהם.הם אינם באים עם פתרונות יצירתיים ולכן אחרים מוצאים אותם עבורם. כל נסיונותינו לפתרון באמת כשלו מול המציאות הזו של הפלסתינאים,לכן, במבט לאורך 100 שנים, הם כל הזמן מפסידים.
לבסוף מישהו יתעורר שם.
גם אצלנו היה אחד כזה,קראו לו הרצל.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.