פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה ליענקלה, 10/11/09 3:23)

http://www.faz.co.il/thread?rep=141810
קשקוש מקושקש
יוסף אליעז (יום רביעי, 11/11/2009 שעה 16:43)
בתשובה ליענקלה

ליענקִילה -למרות סגנונך המשתלח] הדברים ידועים ואין אני צריך להוכיחם. פנה ל''וואקף'' ויענוך. רצית דוגמא? ניקח מקום מכובד ביותר: '' קבר דוד המלך '' בהר ציון בירושלים. אין שום תיעוד אמיתי שדוד נקבר שם, אבל לפני 1967 לא היתה לנו גישה לקברים שסביב ירושלים העתיקה,אז מישהו המציא את קבר דוד בהר ציון.
טומאת המתים ביהדות מנוגדת למנהג הגויים להשתטח על קברים.
לגבי יהדות מרוקו המבורכת- מנין לך מאיזו גלות באתי?
יש לך לשון משתלחת ועדיף שלא אעוץ לך מה לעשות בה.
יצחק רבין לא היה קדוש בחייו ולא הפך קדוש במותו. הוא היה ''רק'' מפקד חטיבת פלמ''ח במלחמת החרור, רמטכ''ל של צה''ל שהכין כיאות את הצבא למחמה, היה שגריר נפלא באו''מ, וראש ממשלה בישראל. לא נמניתי על מפלגתו ולא הייתי במבאי ביתו אך כאב לי רצח מתועב של יהודי בכלל, ושל איש רב-זכויותץ כזה בפרט. אינני מתרשם שאתה מבין גדול בדת ישראל, [או בכל תחום אחר], אך דת ישראל קבעה יום צום ומספד למותו של מנהיג פוליטי אף שהתחרה ביוצאי בית-דוד.
ובכן- אולי שמעת על צום גדליה?
הקברים ליד 'אהלו' שלשפת הכנרת אכן נאים הם, והגישה פתוחה אליהם. איש אינו מייחס להם קדושה. מי שכיבד אנשים אלו בחייהם בא מעת לעת לפקוד את קבריהם, אך אינו משתטח על קבריהם ואינו מבקש מהם שיהיו שליחיו בפני בורא עולם.
אם תבקש יפה אוכל לפקוד את קברך, אך לא אשתטח עליו.
כתחכם מעט אולי תלמד לכתוב עניינית, להתיחס לכתוב ולא לכותב,בעיקר כשאינך מכירו. נחמד מאד להסתתר תחת אנונימיות ומשם, ממסתרים, להטיח תפלות באנשים הכותבים בשמם. בסולם יעקב אתה עומד ניצב מלוא גומד קומתך מתחת לשלב התחתון.
אני מבקש סליחה מעצמי שעניתי לך. השתטח והצלח...

http://www.faz.co.il/thread?rep=141850
קשקוש מקושקש
יענקלה (יום חמישי, 12/11/2009 שעה 4:36)
בתשובה ליוסף אליעז

וואו אכן נעלב כדבעי, משוררנו הנמלץ איש האשכולות יוסף אליאב.
אכן די היה בסיכה קטנה לנעוץ בך - או יותר נכון בצורת ההתבטאות שלך והאגו הנמלץ שלך נפגע,וחש להגנתו יוסף אליעז, ומכאן פליטה של תשפוכת משפטים רגשניים ונמלצים וכו' .
והיו מטרות להשתלחות שלי כלפיך.

1- כל צורת התבטאותך מעלה , שאיש תרבות אתה בעיניך ולכן , עליך לכבד מסורות וטקסים של אחרים אפילו אם הם נראים לך מוזרים מגוחכים או חסרי ערך.
לאחר הם בעלי משמעות וחשובים מאוד.
מן הסתם לא תעיז ללעוג בראש חוצות לקבוצת ערבים הכורעים לכוון מכה, או לנוצרים האוכלים לחם ממאפית אנג'ל ומאמינים שזהו בשרו של ישו.
באותה דרך , עליך לכבד מנהגים של יהודים דתיים .
2- צורת התבטאותך המתנשאית על יוצאי מרוקו או גלויות אחרות מגונה בעיני ומוטב שאפילו גאוני דור ומשוררי הדלות כמוך ימנעו מהתבטאויות גזעניות .
3- הביקורות שלך על מנהג עליה לרגל לקברי צדיקים, בין אם קברים אלה אותנטים או לא לא לעניין מפני שהם מקודשים ובעלי משמעות בעיני האחר.
דווקא לעניין קבר דוד שהבאת כדוגמא , רוב היהודים שוללים את המסורת של קבר דוד והוא דוקא מקודש אצל הנוצרים שמאמינים ששם נערכה גם הסעודה האחרונה של ישו. גם מסורות מוסלמיות רבות משייכות את המקום כקבר דוד.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.