פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה ליוסף אליעז, 11/11/09 15:53)

http://www.faz.co.il/thread?rep=141811
העברת מים לירדן
שמעון מנדס (יום רביעי, 11/11/2009 שעה 16:49)
בתשובה ליוסף אליעז

בתשובה ליוסף אליעז

ראשית, לעין חצבה יש כמה בארות מים משלה באופן פרטי, והיא אינה קשורה בנושא המים לאף אחד. כל מאמצי ''מקורות'' לצרף את עין חצבה למערכת הארצית בהסכם מיוחד עלו בתוהו. כי לעין אין בעית מים, ואין הקצאות מים - בגלל העובדה שבארותיה הם שלה באופן פרטי. והיא הישוב היחידי בכל הארץ שיש מקורות מים פרטיים משלו.

כיצד הדבר התאפשר? כאשר גרעין ההתישבות הראשוני של עין חצבה עלה על הקרקע לפני ששים שנה, הגרעין בקש את עזרתה של מחלקת ההתישבות - היא סרבה לעזור, כי היא לא האמינה שהאנשים ישרדו שם בגלל מזג האוויר. הם פנו ל''מקורות'' שתספק להם מים - וגם זו סרבה מאותה סיבה - במיוחד לאחר הסרוב של מח' ההתישבות. קמו אנשי הגרעין והתחברו תחילה למעין שנקרא אז עין חוצוב. ולאחר מכן כאשר גדלו הצרכים, הם חפרו לעצמם בארות. כל זה קרה לפני הקמת חצבה ועין יהב וכל היתר. ומאז יש להם את בארות המים שלהם.

בארות המים שנקדחו בשטח הירדני הם באזור עין יהב, הרבה יותר דרומה. בארות אלה קשורים עם הרשת הארצית של ''מקורות''. יש שם שאיבה מאסיבית של מים. אנחנו לא התחשבנו עם הירדנים אחד על אחד. אבל כמות המים הנשאבת בערבה מתקרבת לחלוטין ל-‏50 מליון קוב.

זה מה שהיה יפה בהסכם עם ירדן. המלך חוסיין לא נהג כמו סאדאת: תחזירו את האדמה עד הגרגיר האחרון. ומצרים מאד כעסה על המלך על כך. המלך חוסיין עמד על כך ששגרת החיים היפה והלא מזיקה לירדן - תמשיך. אבל הוא אמר ליצחק רבין: אתה זקוק למים בערבה ואתה לוקח ממני - אין לי בעיה, כי אני לא זקוק למים באזור ההוא. אבל בתמורה לכך אתה תספק לי מים בצפון ששם זה מאד חסר לי.

רק לידיעה, בירדן משבר המים הוא חמור ביותר. אם אינני טועה ברבת-עמון הבירה יש אספקת מים ארבעה ימים בשבוע. אבל נתון זה טעון בדיקה.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.